İstanbul 7°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kentsel dönüşümün başlamadığı tek ile ekip gönderdi
19 Eylül 2013 Perşembe 18:23

Kentsel dönüşümün başlamadığı tek ile ekip gönderdi

Mamak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bin 430 gecekondu yıkılarak yerine modern konutlar yapılacak.

Ankara Mamak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bin 430 gecekondu yıkılarak yerine modern konutlar yapılacak. Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yıkımı başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Proje ile 3 mahalle de 5 bin 580 yeni konutun yapılacak. Ülke genelinde sadece Bayburt’ta kentsel dönüşüm projesi başlamadı. Bayburt’a da arkadaşlarımızı gönderdik o da dahil olacak ve 81 vilayetimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüyecek." dedi.
 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmaları Ankara Mamak’ta bin 430 gecekondunun yıkılmasıyla başladı. Nene Hatun Aile Merkezi önünde gerçekleştirilen Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi yıkım törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı A.Haluk Karabel ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de katıldı.
 


"ANKARA’DA 7 İLÇEDE 47 BİN KONUT DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

 

TOKİ Başkanı Karabel, Mamak’ta belediye ile yürüttükleri protokol çerçevesinde ilçedeki 3 mahallede 574 dönümlük bir kentsel dönüşüm projesi yürüteceklerini söyledi. Bakanlar kurulu kararı ile Mamak Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi mahallelerinde belirlenen bölgelerin acele kamulaştırmasına kararı alındığını kaydeden Karabel, "5 bin 850 konutun yapılacağı bu proje de bu konutların 100’ü hizmetli dairesi olacak. Proje de konutları yanı sıra cami anaokulu ilkokulu, Kızılay hizmet donatısı yer alacak. Projede idaremizce 600 milyon TL bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu proje ile Ankara genelinde 7 ilçede 19 projede 47 bin kentsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bunların 17 bini tamamlandı 7 bin 200 konutun inşaatı sürüyor ve 23 bin konut planlama ve ihale aşamasında.” diye konuştu.

 

Mamaklıların kentsel dönüşüme önem gösterdiğini ve proje kapsamında 3 mahalle de 5 bin 580 yeni konutun yapılacağını söyleyen Bayraktar, “Mevcut yapılan hepsi salaş evler doğru dürüst yolu yok, sağlık ocağı yok parkı yok, camisi, hastanesi yok. Okulu yolu doğru dürüst değil. Bunlar modern hayatın gerektirdiği donatı şeklinde dönüştürülecek. Burada kentsel dönüşümü halkımızla karşılıklı anlayış kurarak karılıklı hoşgörü ile gönüllülüğe dayanarak rızaya ve kabule dayalı bir olgu ila yürütüyoruz. Gene yüzde 2-3 anlaşmazlık çıkacak. Ama kolay işi herkes yapabilir maksat zor işleri başarmak.” dedi.

 

PROJE BİTENE KADAR KİRA YARDIMI YAPILACAK

 

Vatandaşların ister kendi isterse müteahhitle anlaşarak kentsel dönüşüm yapabileceğini belirten Bayraktar, “Vatandaş müteahhitte veriyor 210 metrekare arsasını bir daire alıyor. Belediye 190 metrekareye bir daire veriyor. Vatandaş isterse TOKİ ile anlaşarak dönüşümü yapabilir. Belediyenin yardımı ile yapabilir. Esas amaç vatandaşın gönüllülüğü.” şeklinde konuştu. Proje kapsamında kira yardımı yapacaklarını ve bin 750 kişinin evi bitene kadar kirasını vereceklerini anlatan Bayraktar, “Vatandaşlara dağıtılan birçok sorunun yer aldığı bir pusula var. Projelerin uzun süreceği ve bizlerin sürüneceği ile ilgili yazılar yer alıyor. Vatandaşın lehine ve menfaatine bir iş varsa onu yaparız. Devlet ve hükümet imkanları ne ise onu yaparız. Bugün bu aziz millet öngörüsü yüksek millet kentsel dönüşümde yüzde 90 bize destek veriyor. Hükümete ve başbakana inanıyor.

 

“BAYBURT’TA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK“
 


“Seçim sürecine giriyoruz. Muhalefette gaz birikiyor müthiş gaz birikiyor. Bu gazdan dolayı da stres yapıyor.” diyen Bayraktar, “Halbuki gerek yok buna sende halkın karşısına çık projelerinle, çalışkanlığınla, alternatifinle millet onu görsün. Bu millet razı ol. Bu milletin ön görüsünü bu milletin kararına herkes razı olacak. Önce Allah sonra millet böyle gider bu işler. Yoksa hamaset yaparak popülist politikalar yaparak vatandaşa yanlış şeyler söyleyerek belden aşağıya vurarak bir yere varılamaz. Basından da rica ediyorum. Sevgili basın esas mesele bu. Patronlarına söyleyin. Yanlış bir şey bulalım da haber olsun. Kentsel dönüşümü bu millete anlatın.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye genelinde 80 ilde kentsel dönüşüm çalışmasının başlatıldığını sadece Bayburt’ta kentsel dönüşümün başlamadığını kaydeden Bayraktar, “Bayburt’a da arkadaşlarımızı gönderdik o da dahil olacak ve 81 vilayetimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüyecek. 2012 yılından bu yana 170 bin birim konut ve işyeri yıkımını başlattık. Yıl sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar 400 bin konut rakamına ulaşacağız. 2023 yılına kadar kentsel dönüşümü büyük ölçüde tamamlayacağız ve 20 yılda da 6,5 milyon konutu değiştireceğiz. Teknik alt yapı hallolacak.” dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 20 °C
İzmir
15 / 25 °C
Antalya
11 / 20 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
10 / 25 °C