İstanbul 14°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kentsel dönüşümün başlamadığı tek ile ekip gönderdi
19 Eylül 2013 Perşembe 18:23

Kentsel dönüşümün başlamadığı tek ile ekip gönderdi

Mamak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bin 430 gecekondu yıkılarak yerine modern konutlar yapılacak.

Ankara Mamak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bin 430 gecekondu yıkılarak yerine modern konutlar yapılacak. Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yıkımı başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Proje ile 3 mahalle de 5 bin 580 yeni konutun yapılacak. Ülke genelinde sadece Bayburt’ta kentsel dönüşüm projesi başlamadı. Bayburt’a da arkadaşlarımızı gönderdik o da dahil olacak ve 81 vilayetimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüyecek." dedi.
 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmaları Ankara Mamak’ta bin 430 gecekondunun yıkılmasıyla başladı. Nene Hatun Aile Merkezi önünde gerçekleştirilen Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi yıkım törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı A.Haluk Karabel ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de katıldı.
 


"ANKARA’DA 7 İLÇEDE 47 BİN KONUT DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

 

TOKİ Başkanı Karabel, Mamak’ta belediye ile yürüttükleri protokol çerçevesinde ilçedeki 3 mahallede 574 dönümlük bir kentsel dönüşüm projesi yürüteceklerini söyledi. Bakanlar kurulu kararı ile Mamak Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi mahallelerinde belirlenen bölgelerin acele kamulaştırmasına kararı alındığını kaydeden Karabel, "5 bin 850 konutun yapılacağı bu proje de bu konutların 100’ü hizmetli dairesi olacak. Proje de konutları yanı sıra cami anaokulu ilkokulu, Kızılay hizmet donatısı yer alacak. Projede idaremizce 600 milyon TL bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu proje ile Ankara genelinde 7 ilçede 19 projede 47 bin kentsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bunların 17 bini tamamlandı 7 bin 200 konutun inşaatı sürüyor ve 23 bin konut planlama ve ihale aşamasında.” diye konuştu.

 

Mamaklıların kentsel dönüşüme önem gösterdiğini ve proje kapsamında 3 mahalle de 5 bin 580 yeni konutun yapılacağını söyleyen Bayraktar, “Mevcut yapılan hepsi salaş evler doğru dürüst yolu yok, sağlık ocağı yok parkı yok, camisi, hastanesi yok. Okulu yolu doğru dürüst değil. Bunlar modern hayatın gerektirdiği donatı şeklinde dönüştürülecek. Burada kentsel dönüşümü halkımızla karşılıklı anlayış kurarak karılıklı hoşgörü ile gönüllülüğe dayanarak rızaya ve kabule dayalı bir olgu ila yürütüyoruz. Gene yüzde 2-3 anlaşmazlık çıkacak. Ama kolay işi herkes yapabilir maksat zor işleri başarmak.” dedi.

 

PROJE BİTENE KADAR KİRA YARDIMI YAPILACAK

 

Vatandaşların ister kendi isterse müteahhitle anlaşarak kentsel dönüşüm yapabileceğini belirten Bayraktar, “Vatandaş müteahhitte veriyor 210 metrekare arsasını bir daire alıyor. Belediye 190 metrekareye bir daire veriyor. Vatandaş isterse TOKİ ile anlaşarak dönüşümü yapabilir. Belediyenin yardımı ile yapabilir. Esas amaç vatandaşın gönüllülüğü.” şeklinde konuştu. Proje kapsamında kira yardımı yapacaklarını ve bin 750 kişinin evi bitene kadar kirasını vereceklerini anlatan Bayraktar, “Vatandaşlara dağıtılan birçok sorunun yer aldığı bir pusula var. Projelerin uzun süreceği ve bizlerin sürüneceği ile ilgili yazılar yer alıyor. Vatandaşın lehine ve menfaatine bir iş varsa onu yaparız. Devlet ve hükümet imkanları ne ise onu yaparız. Bugün bu aziz millet öngörüsü yüksek millet kentsel dönüşümde yüzde 90 bize destek veriyor. Hükümete ve başbakana inanıyor.

 

“BAYBURT’TA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK“
 


“Seçim sürecine giriyoruz. Muhalefette gaz birikiyor müthiş gaz birikiyor. Bu gazdan dolayı da stres yapıyor.” diyen Bayraktar, “Halbuki gerek yok buna sende halkın karşısına çık projelerinle, çalışkanlığınla, alternatifinle millet onu görsün. Bu millet razı ol. Bu milletin ön görüsünü bu milletin kararına herkes razı olacak. Önce Allah sonra millet böyle gider bu işler. Yoksa hamaset yaparak popülist politikalar yaparak vatandaşa yanlış şeyler söyleyerek belden aşağıya vurarak bir yere varılamaz. Basından da rica ediyorum. Sevgili basın esas mesele bu. Patronlarına söyleyin. Yanlış bir şey bulalım da haber olsun. Kentsel dönüşümü bu millete anlatın.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye genelinde 80 ilde kentsel dönüşüm çalışmasının başlatıldığını sadece Bayburt’ta kentsel dönüşümün başlamadığını kaydeden Bayraktar, “Bayburt’a da arkadaşlarımızı gönderdik o da dahil olacak ve 81 vilayetimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüyecek. 2012 yılından bu yana 170 bin birim konut ve işyeri yıkımını başlattık. Yıl sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar 400 bin konut rakamına ulaşacağız. 2023 yılına kadar kentsel dönüşümü büyük ölçüde tamamlayacağız ve 20 yılda da 6,5 milyon konutu değiştireceğiz. Teknik alt yapı hallolacak.” dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
12 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C