İstanbul 28°C
19 Temmuz 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı
19 Eylül 2013 Perşembe 19:28

Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor.

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. Üretilen kestanenin yüzde 30’u ise Aydın'da üretiliyor. Kestane üretiminde söz sahibi olan Aydın’da kestane hastalıklarıyla mücadele için üretcilere ücretsiz 2 tondan fazla ilaç dağıtılacak. Aydın merkezle birlikte 6 ilçede dağıtımı yapılacak ilaçla, kestanenin daha kaliteli ve ihracata uygun olması hedefleniyor.

Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi, kestane iç kurtlarıyla gömü yeri mücadelesi projesine Aydın İl Özel İdaresi tarafından ayrılan ödenekle alınan 2 bin 200 kilogram ilacı, kestane üreticilerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Kestane iç kurdunun, kestane meyvelerini kurtlandırarak önemli miktarda meyvenin pazar değerinin düşmesine ve ihracatta da problem oluşmasına yol açtığını belirten Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, önemli ekonomik kayıplara yol açan kestane iç kurtlarına karşı geniş alanlarda mücadele etmek ve bu yöntemi üreticilere alıştırmak ve teşvik etmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Dağıtılacak bu ilaçla, yaklaşık olarak 9-10 bin ton kestanenin konulacağı 65 bin metrekarelik gömü yerinin ilaçlanması hedeflendiğini aktaran Köksal, “Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, bitkinin fenolojik yapısı ve zararlının biyolojik dönemleri dikkate alındığında, bu zararlılara karşı en uygun ilaçlamanın gömü yeri ilaçlaması olduğu tespit edilmiştir. Kestane iç kurtları yumurtalarını bitkiye koyduktan sonra burada yumurtadan çıkan larvalar meyvede beslenirler ve kestanenin hasadından sonra kirpileriyle beraber koyuldukları ve üreticilerin gömü yeri diye tabir ettikleri yerde olgunlaşan larvalar meyveyi terk ederek, toprağın 5-30 santimetre derinliğine inerek bir yıl sonra buradan çıkmak üzere burada kışlarlar. Gömü yerlerinin ilaçlanması ile kışlamak için toprağa inecek olan kestane iç kurtlarının ölmesi sağlanır. Bu yöntemin en önemli avantajları ilaç kullanımının azalması, daha az iş gücü ve en önemlisi ağaçların ilaçlanmaması sebebiyle ekosistemdeki faydalıların korunması ve doğal dengenin korunmasıdır. Ancak bu mücadelede sağlanacak fayda bir sonraki yılın ürünü içindir ve mücadelenin başarısı geniş kitlelerin birlikte mücadele etmesiyle artar.” dedi.

Aydın’da yıllık ortalama kestane üretimi 13 bin ton ile 18 bin ton arasında değişiyor. Üretilen kestanenin yaklaşık bin 500 tonu ihraç ediliyor. Aydın’da kestane yetiştiriciliği, ekolojik şartların elverişliliğine rağmen dağlık bölgelerde ve yaylalarda, özellikle kuzeye bakan yamaçlarda yapılıyor. Üretim, genellikle dağınık ağaçlardan elde ediliyor. Nazilli, Köşk ve Sultanhisar ilçelerinde az da olsa kapama bahçe tesisleri mevcut. Aydın, Türkiye kestane üretiminin yüzde 30’unu karşılamaktadır. Üretimde yıllara göre dalgalanmalar yaşanmakta, buna da kestane kanseri, kestane iç kurdu ve kuraklık etkili olmakta.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
15 / 30 °C
İzmir
20 / 33 °C
Antalya
24 / 31 °C
Adana
24 / 34 °C
Konya
19 / 29 °C