İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı
19 Eylül 2013 Perşembe 19:28

Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor.

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. Üretilen kestanenin yüzde 30’u ise Aydın'da üretiliyor. Kestane üretiminde söz sahibi olan Aydın’da kestane hastalıklarıyla mücadele için üretcilere ücretsiz 2 tondan fazla ilaç dağıtılacak. Aydın merkezle birlikte 6 ilçede dağıtımı yapılacak ilaçla, kestanenin daha kaliteli ve ihracata uygun olması hedefleniyor.

Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi, kestane iç kurtlarıyla gömü yeri mücadelesi projesine Aydın İl Özel İdaresi tarafından ayrılan ödenekle alınan 2 bin 200 kilogram ilacı, kestane üreticilerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Kestane iç kurdunun, kestane meyvelerini kurtlandırarak önemli miktarda meyvenin pazar değerinin düşmesine ve ihracatta da problem oluşmasına yol açtığını belirten Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, önemli ekonomik kayıplara yol açan kestane iç kurtlarına karşı geniş alanlarda mücadele etmek ve bu yöntemi üreticilere alıştırmak ve teşvik etmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Dağıtılacak bu ilaçla, yaklaşık olarak 9-10 bin ton kestanenin konulacağı 65 bin metrekarelik gömü yerinin ilaçlanması hedeflendiğini aktaran Köksal, “Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, bitkinin fenolojik yapısı ve zararlının biyolojik dönemleri dikkate alındığında, bu zararlılara karşı en uygun ilaçlamanın gömü yeri ilaçlaması olduğu tespit edilmiştir. Kestane iç kurtları yumurtalarını bitkiye koyduktan sonra burada yumurtadan çıkan larvalar meyvede beslenirler ve kestanenin hasadından sonra kirpileriyle beraber koyuldukları ve üreticilerin gömü yeri diye tabir ettikleri yerde olgunlaşan larvalar meyveyi terk ederek, toprağın 5-30 santimetre derinliğine inerek bir yıl sonra buradan çıkmak üzere burada kışlarlar. Gömü yerlerinin ilaçlanması ile kışlamak için toprağa inecek olan kestane iç kurtlarının ölmesi sağlanır. Bu yöntemin en önemli avantajları ilaç kullanımının azalması, daha az iş gücü ve en önemlisi ağaçların ilaçlanmaması sebebiyle ekosistemdeki faydalıların korunması ve doğal dengenin korunmasıdır. Ancak bu mücadelede sağlanacak fayda bir sonraki yılın ürünü içindir ve mücadelenin başarısı geniş kitlelerin birlikte mücadele etmesiyle artar.” dedi.

Aydın’da yıllık ortalama kestane üretimi 13 bin ton ile 18 bin ton arasında değişiyor. Üretilen kestanenin yaklaşık bin 500 tonu ihraç ediliyor. Aydın’da kestane yetiştiriciliği, ekolojik şartların elverişliliğine rağmen dağlık bölgelerde ve yaylalarda, özellikle kuzeye bakan yamaçlarda yapılıyor. Üretim, genellikle dağınık ağaçlardan elde ediliyor. Nazilli, Köşk ve Sultanhisar ilçelerinde az da olsa kapama bahçe tesisleri mevcut. Aydın, Türkiye kestane üretiminin yüzde 30’unu karşılamaktadır. Üretimde yıllara göre dalgalanmalar yaşanmakta, buna da kestane kanseri, kestane iç kurdu ve kuraklık etkili olmakta.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C