İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı
19 Eylül 2013 Perşembe 19:28

Kestane İç Kurdu İle Mücadele İçin 2 Tondan Fazla İlaç Dağıtıldı

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor.

Dünyada kestane üretiminin yüzde 14’ünün yapıldığı Türkiye'de, yıllık 65-70 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. Üretilen kestanenin yüzde 30’u ise Aydın'da üretiliyor. Kestane üretiminde söz sahibi olan Aydın’da kestane hastalıklarıyla mücadele için üretcilere ücretsiz 2 tondan fazla ilaç dağıtılacak. Aydın merkezle birlikte 6 ilçede dağıtımı yapılacak ilaçla, kestanenin daha kaliteli ve ihracata uygun olması hedefleniyor.

Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi, kestane iç kurtlarıyla gömü yeri mücadelesi projesine Aydın İl Özel İdaresi tarafından ayrılan ödenekle alınan 2 bin 200 kilogram ilacı, kestane üreticilerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Kestane iç kurdunun, kestane meyvelerini kurtlandırarak önemli miktarda meyvenin pazar değerinin düşmesine ve ihracatta da problem oluşmasına yol açtığını belirten Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, önemli ekonomik kayıplara yol açan kestane iç kurtlarına karşı geniş alanlarda mücadele etmek ve bu yöntemi üreticilere alıştırmak ve teşvik etmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Dağıtılacak bu ilaçla, yaklaşık olarak 9-10 bin ton kestanenin konulacağı 65 bin metrekarelik gömü yerinin ilaçlanması hedeflendiğini aktaran Köksal, “Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, bitkinin fenolojik yapısı ve zararlının biyolojik dönemleri dikkate alındığında, bu zararlılara karşı en uygun ilaçlamanın gömü yeri ilaçlaması olduğu tespit edilmiştir. Kestane iç kurtları yumurtalarını bitkiye koyduktan sonra burada yumurtadan çıkan larvalar meyvede beslenirler ve kestanenin hasadından sonra kirpileriyle beraber koyuldukları ve üreticilerin gömü yeri diye tabir ettikleri yerde olgunlaşan larvalar meyveyi terk ederek, toprağın 5-30 santimetre derinliğine inerek bir yıl sonra buradan çıkmak üzere burada kışlarlar. Gömü yerlerinin ilaçlanması ile kışlamak için toprağa inecek olan kestane iç kurtlarının ölmesi sağlanır. Bu yöntemin en önemli avantajları ilaç kullanımının azalması, daha az iş gücü ve en önemlisi ağaçların ilaçlanmaması sebebiyle ekosistemdeki faydalıların korunması ve doğal dengenin korunmasıdır. Ancak bu mücadelede sağlanacak fayda bir sonraki yılın ürünü içindir ve mücadelenin başarısı geniş kitlelerin birlikte mücadele etmesiyle artar.” dedi.

Aydın’da yıllık ortalama kestane üretimi 13 bin ton ile 18 bin ton arasında değişiyor. Üretilen kestanenin yaklaşık bin 500 tonu ihraç ediliyor. Aydın’da kestane yetiştiriciliği, ekolojik şartların elverişliliğine rağmen dağlık bölgelerde ve yaylalarda, özellikle kuzeye bakan yamaçlarda yapılıyor. Üretim, genellikle dağınık ağaçlardan elde ediliyor. Nazilli, Köşk ve Sultanhisar ilçelerinde az da olsa kapama bahçe tesisleri mevcut. Aydın, Türkiye kestane üretiminin yüzde 30’unu karşılamaktadır. Üretimde yıllara göre dalgalanmalar yaşanmakta, buna da kestane kanseri, kestane iç kurdu ve kuraklık etkili olmakta.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C