İstanbul 18°C
16 Ekim 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıdem tazminatı BES üzerinden çalışacak
31 Mayıs 2012 Perşembe 13:10

"Kıdem tazminatı BES üzerinden çalışacak"

Başbakan Yardımcısı Babacan: Yeni TTK'nın en az 40-50 maddesinde değişiklik olacak gibi görünüyor.

 

Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Yardımcıcı Ali Babacan, Yunanistan'ın Euro'dan  çıkmasının kötü sonuçlar vereceğini belirtti ve devam etti: Yunanistan’ı kurtarmanın maliyeti belli, bankaları ve kamu hesaplarını biliyorsunuz. Euro Bölgesi'ninin aynı zamanda bir aile olduğunu unutmamak lazım. 'Biz hiç bir ülkeye karışmayız herkes başının çaresine bakar' diyemezsiniz. İflasa izin verilirse ki Euro bölgesinden çıkması tam bir iflastır. Euro bölgesinden çıkmasına, iflasına, izin verilmemesini açık yüreklilikle söylüyoruz. Sen başarısızsın seni aile grubundan çıkarıyoruz denmez.
 
EURO'DAN ÇIKIŞ KAPISI BİR AÇILIRSA..."
 
Yunanistan'ın Euro'dan çıkması Avrupa finans sistemini daha da zayıflatır.  Euro'nun kapısı açılırsa bu bir örnek oluşturur, başka ülkelerde kapıdan geçebilir.
Her ülke üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Avrupa'da ciddi bir liderlik eksikliği var. Euro Bölgesi'nde hiç bir ülkenin iflasına izin verilmemeli.
 
BANKALARIMIZ YABANCILARIN EN ÖNEMLİ VARLIĞI
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Mart 2012 itibariyle bankacılık sektöründe aktif büyüklüğünün 1,2 trilyon lirayı aşmış durumda olduğunu belirterek, ''Neredeyse artık milli gelirimize yaklaşan bankacılık sektörü söz konusu. 'İyi yönetim ve sahiplenme sonucunda bugün Türk bankacılık sektörü dünyada parmakla gösterilir hale geldi'' dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankacılık sektöründe bilançolarda menkul kıymetlerin yatay bir seyir izlediğine dikkati çekerek, bilançolarda bütün rakamlar büyümesine rağmen menkul değerlerin yerinde durduğunu, bankaların artık daha fazla gerçek bankacılık faaliyeti yaptıklarını, asli fonksiyonları olan kredi veren kuruluşlar haline geldiğini vurguladı.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB'nin bankacılık konusunda son yaptığı düzenlemelerde biraz aşırıya kaçıldığını belirterek, bu aşırıya kaçmakta biraz otoritelerin sorumluluktan kaçmasının, biraz da popülizmin etkili olduğunu söyledi.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Amerika ve Avrupa bankaları kendi ülkelerinde sıkıntıya düşerken, bu bankaların Türkiye'deki operasyonu, kolu, sapasağlam ayakta kaldı. Bunun en önemli sebebi uluslararası kuruluşlar da olsa buradaki operasyonları Türkiye'deki kurallara göre çalışmak zorunda. Bunun içindir ki bu bankaların hepsi bütün bu kaosta, türbülansta kendi evlerinde sıkıntı yaşarken, Türkiye operasyonu en önemli, en kıymetli varlığı haline geldi'' dedi.
 
Babacan sektörün başarısıyla ilgili olarak şunları söyledi: Türkiye’deki yabancı banka iştirakleri yabancıların en kıymetli varlığı oldu. Bu dönem bankacılık sektörünün çok iyi bir sınav verdiği dönem oldu. Güven ortamı yoksa Merkez Bankaları ne kadar çabalarsa çabasının sonuç alınmaz. güvenin olmadığı ortamda atılan adımların hiçbir sonuç vermiyor.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Bu dönem Türk bankacılık sektörünün çok başarılı sınav verdiği bir dönem oldu. Bankacılık eşittir itibar, bankacılık eşittir güven. İtibar ve güven olmadıktan sonra bankacılıktaki sektörün varlığı, devamı mümkün değil. Türkiye'nin ekonomisi şu anda bu kadar hızlı büyüyorsa Türkiye'de istikrar ortamı varsa, Avrupa'nın pek çok ülkesinde yaşanan sorunlar Türkiye'de yaşanmıyorsa, bu Türkiye'deki siyasi istikrar, makroekonomik istikrar... Bunlar önemli ama bankacılık sektörünün de itibarını ve önemini bütün bu dönemde korumuş olması... Bizim iyi işleyen bir bankacılık sektörümüz olmasaydı yüksek büyüme oranlarını yakalamamız da mümkün değildi'' dedi.
 
TAHVİLDE ÖZEL SEKTÖR ÖNDE
 
Özel sektörün tahvil ihraçları yakın gelecekte Hazine'nin ihraçlarını geçecek. Önümüzdeki dönemde daha fazla yenilenebilir enerji yatırımı göreceğiz. Yatırım teşvik paketinin etkisinin orta ve uzun vadede göreceğiz.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, girişimcilik konusunda Türkiye'de küçük nüvelerde başlamış olan uygulamaya bundan sonra artık devletin de sahip çıktığını, vergi teşvikleriyle de sistemi desteklediğini belirtti.
 
ENFLASYON VE CARİ AÇIK
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin iki önemli sorun alanının enflasyon ve cari açık olduğuna dikkati çekerek, enflasyonla ilgili Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerin zamanlı ve isabetli tedbirler olduğunu, bundan sonra olağanüstü etkiler olmaması halinde enflasyonun hedefe adım adım gideceğinin görüldüğünü vurguladı.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyon konusunda kararlılığın son derece önemli olduğunun altını çizerek, ''Asla eski günlere dönüşle alakalı bir algı, beklenti oluşmaması gerekiyor. Böyle bir şeye Türkiye'de izin vermemiz mümkün değil. O dönem artık kapandı'' dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyonun yüksek seyretmeye başlamasının maliyetinin, enflasyonla mücadelenin maliyetinden çok daha büyük olacağını ifade ederek, ''Biz bugünden bir miktar fedakarlıklarda bulunacağız, ama mutlaka enflasyonun kontrol altında tutulması gerekiyor. Bu, temel öncelik olmaya devam ediyor. Orada asla bir gevşemeye marj yok'' dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, cari açık konusunda son 6-7 aydır trendin tersine döndüğünü, en kötünün geride kaldığını söyledi.
 
"KIDEM TAZMİNATI YANİ DÜZENLEMEDE BES ÜZERİNDEN ÇALIŞACAK"
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, işgücü piyasası reformlarının önemli olacağını belirterek, bu reformlar içinde kıdem tazminatının artık toplu ödenen bir rakam olmaktan çıkacağını söyledi. Babacan, ''Bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Fon içinde herkesin kendi hesabı ayrı ayrı tutulacak. Tüm çalışanların kendi şahsı adına açılmış bir hesapta kıdem tazminatı birikecek. Şu anda işverenin bir yükümlülüğü olarak birikiyor. Ama çalışanın bir hakkı olarak hesabına yatırıldığında, bu bireysel emeklilik sistemi üzerinden büyük ihtimalle çalışacak, yine tasarruf oranlarının artmasında faydalı olacak diye düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.
 
YENİ TTK DEĞİŞECEK
 
Yeni TTK ile ilgili de açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Babacan şunları söyledi: Yeni TTK'nın en az 40-50 maddesinde değişiklik olacak gibi görünüyor. TTK'nın değişiklikler olmadan bu haliyle yürürlüğe girmesinin sakıncıları var. Hedefimiz yeni TTK'daki değişiklikleri 1 Temmuz'a yetiştirmek.
 
(Habertürk)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 29 °C
İzmir
16 / 28 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
22 / 37 °C
Konya
11 / 26 °C