İstanbul 16°C
27 Mayıs 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu: Tarihimizin en ağır hezimeti
07 Eylül 2011 Çarşamba 15:21

Kılıçdaroğlu: "Tarihimizin en ağır hezimeti"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BM'nin Mavi Marmara raporunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ve AK Parti hükümetini topa tutan CHP lideri, "Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tar

Haksız ve insafsız Gazze ablukası için İsrail'in arayıp da bulamadığı meşru dayanak BM raporu ile İsrail devletine teslim edilmiştir. Elimizdeki tek gerçek budur. İnsafsız ablukayı reddeden milletimizi bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

- İsrail'in gayrimeşru ambargosunu tescil ettirmekten başka sonuç elde edemeyen bir dış politikaya başarılı denebilir mi?

- Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Can ve mal kaybetmiştir. Hukuk mücadelesini kaybetmiştir. Türkiye ile beraber Gazze de kaybetmiştir.

- Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tarihimizin en ağır hezimetlerindendir.

- Sayın Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları bu hezimeti halkın gözünden kaçırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir. Yaptırımların kamuoyunu kandırmaya çalışmaktan başka hiçbir amcı yoktur.

- BM raporu Gazze'ye uygulanan ambargoyu hukukileştirmiştir. İsrail bundan sonra özür de dilese, tazminat da ödese alacağını almıştır.

- Dışişleri Bakanı bu rapor bizim için yok hükmünde diyor. Türkiye'nin imzasıyla hukuki nitelik kazanmış olan rapor nasıl yok hükmünde olabilir? Sayın Dışişleri Bakanı, raporun bir kısım bölümlerini kendi tezine referans olarak kullanıp raporu meşrulaştırmıştır.

- Sayın Bakan'ın açıkladığı yaptırımlar semboliktir.

- Dün Başbakan önce ticari ilişkilerin de dondurulacağını söyledi. Ardından Başbakanlık aksini söyledi. Başbakan'ı Başbakanlık düzeltti.

- Hükümet füze kalkanı projesine "evet" derken bu rapordan haberdar mıydı? İsrail'in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu baştan ilan edilen bu projeye neden 'evet' denildi.

"Arap sokağı... "

- Arap sokağı Başbakan'ın Türkiye'nin birinci önceliği olmuştur.

- Sayın Başbakan şimdi de tutturmuş Gazze'ye gitmekten söz ediyor. Ama bu gezi neyi değiştirecek?

- Recep Tayyip Erdoğan hala sokağa oynuyor. BM raporu ile yaşattığı hezimeti, Gazze sokaklarının coşkusuyla mı örtecek? Bu raporu hazırlayan soruşturma panelinin kurulmasını sen isdedin mi? Evet sen istedin. 5 Aralık 2010'dan beri İsrail ile gizli müzakereler yürütüyor musun? Evet yürütüyor.

- Böyle bir rapor çıkağı konusunda uyarılmadınız mı? Evet uyarıldınız. Öyleyse bu raporu ne diye kendi temsilcinle onaylatıyorsun.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Rusya ile S-400 görüşmeleri devam ediyor» Bu yaz 30 bin öğretmen ataması yapılacak!» Türk devini satın almışlardı! İşte yeni ismi» Aysan istifa sebebini açıkladı!» Dolar/TL ABD verisi öncesi 3.68'i aştı» İşte kuruşu kuruşuna yeni emekli maaşları!» Türkiye'den müthiş atak! Dünya devleri sırada...» Gelir İdaresi 2 bin uzman yardımcısı alacak» Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!» İSPARK’TAN 10 BİN ARAÇLIK OTOPARK!» Ülker'den Borsaya 1 Nisan açıklaması! » Altın haftaya yatay seyirle başladı!» Araç sahipleri dikkat! Büyük indirim geliyor» Emeklilere promosyonda ek fırsat» Akaryakıta AB şartı geliyor» Dolar güne nasıl başladı?» Çin malı güneş paneline anti damping vergisi!» Merkez Bankası'ndan flaş dolar açıklaması!» Artık zorunlu! En az 421 TL ödenecek» Hazine’den vatandaşa altın tahvili fırsatı» Fitch üç ülkenin kredi notunu açıkladı» EPDK'dan 'fiyat' iddialarına yalanlama» Ekonomi 7 yıldır büyüyor» TL için büyük gelişme... Arttı!» Altın güne düşüşle başladı» Araç sahipleri dikkat! Bugün sona erdi» ABD'li finans devlerinden Türkiye kararı» Az önce açıklandı! Yüzde 19 arttı» Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı» Alman basınından Napolyonlu 3. Havalimanı yorumu» Bakan rakam verdi! 10 milyar TL yatırım!» Tepki çeken reklam için açıklama geldi!» Bu saatin değeri tam 34.000 TL» Gazintepli baklavacıdan büyük açılış» Kat Kat Otopark ile kapasite katlanıyor» Yenidoğu Okulları Çanakkale Zaferini Kutladı!» Araç sahipleri dikkat! Paranız geri ödenebilir» FETÖ'cü 40 şirket tasfiye ediliyor» Rusların Türkiye planı ortaya çıktı!» David Rockefeller öldü» Bunu yapan yolcu yandı! 6 ay boyunca...» Yatırımcının KDV yükü hızla azalacak» Dolar ne kadar oldu?» BAL Ritm Grubu Festival'de sahne aldı!» Erdoğan, Bağcılar'da hastane açılışı yaptı» Dolar kritik seviyeyi aştı!» İSPARK ile Akıllı Otopark Sistemleri» Gayrimenkul sertifikası görücüye çıkıyor» Altın 5 haftanın en düşüğünde!» Petrolle ilgili korkutan tahmin! 3 yıl kaldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 23 °C
İzmir
14 / 23 °C
Antalya
16 / 25 °C
Adana
15 / 26 °C
Konya
8 / 20 °C