İstanbul 17°C
22 Nisan 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu: Tarihimizin en ağır hezimeti
07 Eylül 2011 Çarşamba 15:21

Kılıçdaroğlu: "Tarihimizin en ağır hezimeti"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BM'nin Mavi Marmara raporunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ve AK Parti hükümetini topa tutan CHP lideri, "Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tar

Haksız ve insafsız Gazze ablukası için İsrail'in arayıp da bulamadığı meşru dayanak BM raporu ile İsrail devletine teslim edilmiştir. Elimizdeki tek gerçek budur. İnsafsız ablukayı reddeden milletimizi bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

- İsrail'in gayrimeşru ambargosunu tescil ettirmekten başka sonuç elde edemeyen bir dış politikaya başarılı denebilir mi?

- Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Can ve mal kaybetmiştir. Hukuk mücadelesini kaybetmiştir. Türkiye ile beraber Gazze de kaybetmiştir.

- Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tarihimizin en ağır hezimetlerindendir.

- Sayın Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları bu hezimeti halkın gözünden kaçırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir. Yaptırımların kamuoyunu kandırmaya çalışmaktan başka hiçbir amcı yoktur.

- BM raporu Gazze'ye uygulanan ambargoyu hukukileştirmiştir. İsrail bundan sonra özür de dilese, tazminat da ödese alacağını almıştır.

- Dışişleri Bakanı bu rapor bizim için yok hükmünde diyor. Türkiye'nin imzasıyla hukuki nitelik kazanmış olan rapor nasıl yok hükmünde olabilir? Sayın Dışişleri Bakanı, raporun bir kısım bölümlerini kendi tezine referans olarak kullanıp raporu meşrulaştırmıştır.

- Sayın Bakan'ın açıkladığı yaptırımlar semboliktir.

- Dün Başbakan önce ticari ilişkilerin de dondurulacağını söyledi. Ardından Başbakanlık aksini söyledi. Başbakan'ı Başbakanlık düzeltti.

- Hükümet füze kalkanı projesine "evet" derken bu rapordan haberdar mıydı? İsrail'in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu baştan ilan edilen bu projeye neden 'evet' denildi.

"Arap sokağı... "

- Arap sokağı Başbakan'ın Türkiye'nin birinci önceliği olmuştur.

- Sayın Başbakan şimdi de tutturmuş Gazze'ye gitmekten söz ediyor. Ama bu gezi neyi değiştirecek?

- Recep Tayyip Erdoğan hala sokağa oynuyor. BM raporu ile yaşattığı hezimeti, Gazze sokaklarının coşkusuyla mı örtecek? Bu raporu hazırlayan soruşturma panelinin kurulmasını sen isdedin mi? Evet sen istedin. 5 Aralık 2010'dan beri İsrail ile gizli müzakereler yürütüyor musun? Evet yürütüyor.

- Böyle bir rapor çıkağı konusunda uyarılmadınız mı? Evet uyarıldınız. Öyleyse bu raporu ne diye kendi temsilcinle onaylatıyorsun.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 21 °C
İzmir
10 / 25 °C
Antalya
14 / 26 °C
Adana
10 / 26 °C
Konya
4 / 17 °C