İstanbul 20°C
22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu: Tarihimizin en ağır hezimeti
07 Eylül 2011 Çarşamba 15:21

Kılıçdaroğlu: "Tarihimizin en ağır hezimeti"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BM'nin Mavi Marmara raporunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ve AK Parti hükümetini topa tutan CHP lideri, "Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tar

Haksız ve insafsız Gazze ablukası için İsrail'in arayıp da bulamadığı meşru dayanak BM raporu ile İsrail devletine teslim edilmiştir. Elimizdeki tek gerçek budur. İnsafsız ablukayı reddeden milletimizi bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

- İsrail'in gayrimeşru ambargosunu tescil ettirmekten başka sonuç elde edemeyen bir dış politikaya başarılı denebilir mi?

- Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Can ve mal kaybetmiştir. Hukuk mücadelesini kaybetmiştir. Türkiye ile beraber Gazze de kaybetmiştir.

- Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tarihimizin en ağır hezimetlerindendir.

- Sayın Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları bu hezimeti halkın gözünden kaçırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir. Yaptırımların kamuoyunu kandırmaya çalışmaktan başka hiçbir amcı yoktur.

- BM raporu Gazze'ye uygulanan ambargoyu hukukileştirmiştir. İsrail bundan sonra özür de dilese, tazminat da ödese alacağını almıştır.

- Dışişleri Bakanı bu rapor bizim için yok hükmünde diyor. Türkiye'nin imzasıyla hukuki nitelik kazanmış olan rapor nasıl yok hükmünde olabilir? Sayın Dışişleri Bakanı, raporun bir kısım bölümlerini kendi tezine referans olarak kullanıp raporu meşrulaştırmıştır.

- Sayın Bakan'ın açıkladığı yaptırımlar semboliktir.

- Dün Başbakan önce ticari ilişkilerin de dondurulacağını söyledi. Ardından Başbakanlık aksini söyledi. Başbakan'ı Başbakanlık düzeltti.

- Hükümet füze kalkanı projesine "evet" derken bu rapordan haberdar mıydı? İsrail'in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu baştan ilan edilen bu projeye neden 'evet' denildi.

"Arap sokağı... "

- Arap sokağı Başbakan'ın Türkiye'nin birinci önceliği olmuştur.

- Sayın Başbakan şimdi de tutturmuş Gazze'ye gitmekten söz ediyor. Ama bu gezi neyi değiştirecek?

- Recep Tayyip Erdoğan hala sokağa oynuyor. BM raporu ile yaşattığı hezimeti, Gazze sokaklarının coşkusuyla mı örtecek? Bu raporu hazırlayan soruşturma panelinin kurulmasını sen isdedin mi? Evet sen istedin. 5 Aralık 2010'dan beri İsrail ile gizli müzakereler yürütüyor musun? Evet yürütüyor.

- Böyle bir rapor çıkağı konusunda uyarılmadınız mı? Evet uyarıldınız. Öyleyse bu raporu ne diye kendi temsilcinle onaylatıyorsun.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 21 °C
İzmir
11 / 26 °C
Antalya
14 / 28 °C
Adana
15 / 28 °C
Konya
5 / 21 °C