İstanbul 28°C
26 Temmuz 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu: Tarihimizin en ağır hezimeti
07 Eylül 2011 Çarşamba 15:21

Kılıçdaroğlu: "Tarihimizin en ağır hezimeti"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BM'nin Mavi Marmara raporunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ve AK Parti hükümetini topa tutan CHP lideri, "Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tar

Haksız ve insafsız Gazze ablukası için İsrail'in arayıp da bulamadığı meşru dayanak BM raporu ile İsrail devletine teslim edilmiştir. Elimizdeki tek gerçek budur. İnsafsız ablukayı reddeden milletimizi bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

- İsrail'in gayrimeşru ambargosunu tescil ettirmekten başka sonuç elde edemeyen bir dış politikaya başarılı denebilir mi?

- Bu olayın başından beri Türkiye kaybeden taraftır. Can ve mal kaybetmiştir. Hukuk mücadelesini kaybetmiştir. Türkiye ile beraber Gazze de kaybetmiştir.

- Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye'nin ve Gazze'nin aleyhine çıkan bu rapor dış politika tarihimizin en ağır hezimetlerindendir.

- Sayın Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları bu hezimeti halkın gözünden kaçırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir. Yaptırımların kamuoyunu kandırmaya çalışmaktan başka hiçbir amcı yoktur.

- BM raporu Gazze'ye uygulanan ambargoyu hukukileştirmiştir. İsrail bundan sonra özür de dilese, tazminat da ödese alacağını almıştır.

- Dışişleri Bakanı bu rapor bizim için yok hükmünde diyor. Türkiye'nin imzasıyla hukuki nitelik kazanmış olan rapor nasıl yok hükmünde olabilir? Sayın Dışişleri Bakanı, raporun bir kısım bölümlerini kendi tezine referans olarak kullanıp raporu meşrulaştırmıştır.

- Sayın Bakan'ın açıkladığı yaptırımlar semboliktir.

- Dün Başbakan önce ticari ilişkilerin de dondurulacağını söyledi. Ardından Başbakanlık aksini söyledi. Başbakan'ı Başbakanlık düzeltti.

- Hükümet füze kalkanı projesine "evet" derken bu rapordan haberdar mıydı? İsrail'in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu baştan ilan edilen bu projeye neden 'evet' denildi.

"Arap sokağı... "

- Arap sokağı Başbakan'ın Türkiye'nin birinci önceliği olmuştur.

- Sayın Başbakan şimdi de tutturmuş Gazze'ye gitmekten söz ediyor. Ama bu gezi neyi değiştirecek?

- Recep Tayyip Erdoğan hala sokağa oynuyor. BM raporu ile yaşattığı hezimeti, Gazze sokaklarının coşkusuyla mı örtecek? Bu raporu hazırlayan soruşturma panelinin kurulmasını sen isdedin mi? Evet sen istedin. 5 Aralık 2010'dan beri İsrail ile gizli müzakereler yürütüyor musun? Evet yürütüyor.

- Böyle bir rapor çıkağı konusunda uyarılmadınız mı? Evet uyarıldınız. Öyleyse bu raporu ne diye kendi temsilcinle onaylatıyorsun.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Marmara Depremi için tarih verdi» Gülen'e öfkelendi: Densiz!» Dünyanın en başarılı CEO’ları listesinde» İlk talimatını verdi: Porsiyonları küçültün» Mafya hesaplaşmıştı, restoran kaçak çıktı» Fatih Terim'den Rüştü'ye mektupla yanıt» Aliyev'den 255 gazeteciye 'hediye' ev» THY'den Mehmet Öz'le global anlaşma» Sektörün lideriydi! Mağazaları tek tek kapanıyor» Dört Arap ülkesinden Katar'a yeni ambargo» 3. Havalimanı kapış kapış!» 'Ölü hesap'lardan 6 milyon liralık vurgun» Parola 'Lastik patladı', aylık 15 bin TL» Rüzgar türbinini milli yapan ihale» Türkiye'nin asırlık gıda devi Japonların oluyor» Eldeki de gitti: Yeni ev beklerken, sokakta kaldılar...» Mercedes de bulunuyordu! 'Pardon' denilerek geri çekildi..» 'Gülen'in rüyası' ile kızını evlendirmemiş» İsrail'in yöntemi terörden farksızdır'» Mescid-i Aksa'ya giriş için rapor bekleniyor» Kudüslü alimlerden cuma namazı çağrısı» 'Gazze yavaşça batan bir gemi gibi'» Yeni bakanların özgeçmişleri» Binali Yıldırım yeni kabineyi açıkladı» Altay Tankı seri üretiminde yeni gelişme» Erdoğan, yol arkadaşını yazdı» FETÖ'den üyelerine 1 dolar uyarısı» 'İsrail tahriklerine son vermeli'» Doktor arkadaşını 37 kilodan kurtardı» Vodafone üst yönetiminde atama» İş Bankası 'The Banker' listesine girdi» Her 14 dakikada 1 kişi bu hastalıktan ölüyor!» Engellilerden kadro artışı talebi» Sinan Oğan'ın MHP'den ihracı kesinleşti» Yenikapı-Havalimanı-Başakşehir metro seferleri normale döndü» Dudak uçuklatan serveti devletin kasasında» Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınları sürüyor» 'Bir aylık yağış bir günde yağacak'» İşgal gücünün her türlü egemenlik çabalarını reddediyoruz» FETÖ'cüler zorlukla mahkemeye getiriliyor» Halkbank, 4 milyar dolar borçlanacak» Döve döve 1 milyar dolar kazanacak» O vali 29 şirkete kayyum olarak atandı» Yüzde 100 zamlandı! Emlak vergisi sizi çarpmasın» Hacker'lar tarafından soyulmuştu! Bastır parayı al ödülü» Bu sektörde ciroları patlattılar! 20 Bin TL verip çıkıyorlar» Kandil ve Rakka artık menzil içinde» 610 TL ceza yiyen bile var!» Arda Turan idmana çıkmadı ortalık karıştı!» Doları çarpan adam!
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
19 / 36 °C
İzmir
22 / 37 °C
Antalya
24 / 34 °C
Adana
24 / 36 °C
Konya
19 / 36 °C