İstanbul 16°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC MUHALEFETİNİN AK PARTİ İSYANI
22 Eylül 2011 Perşembe 15:09

KKTC MUHALEFETİNİN AK PARTİ İSYANI

KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, gündem dışı yapılan konuşmalarda petrol ve doğalgaz konusunda yaşanan gelişmeler gündeme geldi.
Muhalefet, KKTC ile Türkiye arasında dün New York'ta Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın imzalanmasında Meclis'in devre dışı bırakıldığını savunarak eleştirdi.
 
KKTC Başbakanı İrsen Küçük, eleştirileri yanıtlarken, uluslararası anlaşma yapmanın meclisin ve hükümetin yetkisinde olduğunu belirterek, ''Ancak süreç kısa olduğu için ve New York;taki değerlendirmeler sonucunda böyle bir anlaşmanın imzalanması gündeme gelmiştir'' dedi.
 
Kıbrıs Rum yönetiminin çok büyük bir yanlış yaptığını, ayrımcılığı körüklediğini ifade eden Küçük, "Rumlar icraatlarıyla Kıbrıs;ı hem kuzey güney diye ikiye ayırdılar. Şimdi de denizleri ikiye ayırıyorlar" diye konuştu.
 
Başbakan Küçük, şöyle devam etti:
 
"Tabii ki uluslararası anlaşma yapmak, hükümetin ve meclisin yetkisindedir. New York;a gidilirken böyle bir protokol gündemde yoktu. Ancak aniden New York;ta protokol gündeme geldi. Dışişleri Bakanımızla değerlendirdik. Doğru olmayacağı, Pazartesi Başbakan ve Dışişleri Bakanı;nın katılımıyla imzalanması gerektiği üzerinde durduk. Ancak süreç kısa olduğu için ve New York;taki değerlendirmeler sonucunda böyle bir anlaşmanın imzalanması gündeme gelmiştir.''
 
Küçük, gelişmeler üzerine Meclis Başkanı;nı arayarak konunun ele alınmasını istediğini ve bugün Meclis Başkanı;nın parti başkanlarıyla biraraya geleceğini söyledi.
 
Gelişmeleri soğukkanlılıkla değerlendirip sonuçlandırmak gerektiğine işaret eden Başbakan Küçük, geçmişte petrol ve doğalgaz konusunda anlaşma imzalandığını, Piri Reis gemisinin bazı araştırmalar yaptığını, arşivlerden gerekli bilgileri verebileceklerini kaydetti.
 
-DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZGÜRGÜN-
 
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de gündemde önemli bir konu olmadığı için New York;a gitmediğini söyledi.
 
Rum tarafının petrol ve doğalgaz çalışmalarına 2003;te başladığını ifade ederek, bu konudaki gelişmeler hakkında Meclis;e bilgi veren Dışişleri Bakanı Özgürgün, halen devam eden görüşmelerde de doğal kaynakları kullanma yetkisinin federal hükümete verildiğini, bu çerçevede Rumların adım attığı ilk dönemde KKTC;nin Birleşmiş Milletler;e gerekli şikayetleri yaparak, Kıbrıs Türk halkının meşru haklarının korunacağının bildirildiğini anlattı.
 
Yeni dönemde de BM;ye gerekli uyarıları yapmalarına karşın Rumların sondaj çalışmalarına başladığını ifade eden Özgürgün, gerek hükümet gerekse Dışişleri Banklığı olarak bu konuda gerekli girişimleri yaptıklarını vurguladı.
 
Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması;nın Meclis;te onaylanması gerektiğini ifade eden Özgürgün, gelişmelerle ilgili olarak her türlü katkıya hazır olduklarını söyledi.
 
-MUHALEFETİN TEPKİSİ-
 
Muhalefet milletvekilleri anlaşma öncesinde meclisin devredışı bırakıldığından şikayet etti. 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi - CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Rumların attığı adımın yanlış olduğunu ifade ederek, "Rumlara geri adım attırmak için imzalanan anlaşmanın da barış ve çözüme hizmet etmeyeceğini" savundu.
 
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da "Bu Meclis by pass edilmiştir. Bu ülkenin karar merci burasıdır'' dedi.
 
Meclis Başkan Vekili, CTP Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da yeterince geç kalındığını, bundan sonra nasıl hareket edilmesi gerektiği üzerinde durulması gerektiğini söyledi. 
 
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy ise, Kıta Sahanlığı Anlaşması;nın artık bir noktaya geldiğini belirterek, atılan adımların Kıbrıs Türk halkının haklarının ve egemenliğinin korunması adına atıldığını vurguladı.
  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
18 / 26 °C
Konya
3 / 15 °C