İstanbul 7°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı Stk’lardan Başörtüsü Sorununa Öneri
20 Eylül 2013 Cuma 14:28

Konyalı Stk’lardan Başörtüsü Sorununa Öneri

Konya'da sivil toplum kuruluşları (STK), başörtüsü sorununun çözümü için akademisyenler, üniversiteler ve siyasetçilerle ortak bir çalışma yaparak 16 maddelik öneri hazırladı.

Konya'da sivil toplum kuruluşları (STK), başörtüsü sorununun çözümü için akademisyenler, üniversiteler ve siyasetçilerle ortak bir çalışma yaparak 16 maddelik öneri hazırladı. Memur-Sen Konya Temsilciliği öncülüğünde hazırlanan çalışmada, devlet adına karar verenlerin başörtüsüne İslam inanç sisteminin asli unsurlarından birisi olarak bakmaları gerektiği dile getirildi.

Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olan başörtüsü sorununun hukuksuz bir yasak olarak Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri olduğunu dile getirdi. Selvi, başörtüsü takanların siyasal İslamın ve aşırılığın temsilcisi gibi sunulmasının tarihi, siyasi ve sosyolojik hiçbir dayanağı olmadığı gibi başörtülülerin Cumhuriyet'le sorunu olduğu gibi bir ön kabulün de son derece yanlış olduğuna değindi.

Başörtüsünün, ideolojik bir simge değil, inancın bir gereği olduğuna dikkat çeken Selvi, tüm siyasi partilerin bu konuyla yüzleşmek ve kalıcı bir çözüm bulmak durumunda olduklarını ifade etti. Selvi, “Göreceli olarak başörtüsü yasağının bugün için fiilen uygulanmıyor olması, yarın farklı bir siyasi konjonktürde bu yasağın fiilen geri gelmeyeceğinin garantisi değildir.” dedi.

Türkiye’de kadınların en az yüzde 60’ının başörtüsü takmasına rağmen, parlamentoda tek bir başörtülü kadın milletvekilinin olmadığını hatırlatan Konya STK İcra Heyeti Başkanı Selvi, “Bu anlamda Türkiye’de bugün başörtülü bayanların siyasi hayatta temsil edilememesinden kaynaklanan ciddi bir ‘demokrasi açığı’ ve ‘temsil adaleti’ sorunu vardır. Sadece bu yasak bile Türkiye’deki demokrasinin henüz yerleşemediğini gösteren en önemli somut kanıtlardan biridir.” şeklinde konuştu. Selvi, daha sonra hazırlanan 16 öneriyi okudu. Önerilerin bazıları şu şekilde:

"Başörtüsü İslam inanç sisteminin asli unsurlarından birisidir. Devlet adına karar verenler başörtüsüne bu perspektiften bakmalıdırlar. Anayasa ve yasalardaki laiklik ile ilgili hükümler hiçbir şekilde başörtüsü yasağı için dayanak olarak kullanılmamalıdır. En önemli üretim kaynağı olan beşeri sermayenin tam kapasite ile başörtüsü dahil hiçbir sınırlamaya bağlı tutulmaksızın ulusal ekonomiye, üretime katılması sağlanmalıdır. İş hukukunda bu husus ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır."
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 20 °C
İzmir
15 / 25 °C
Antalya
11 / 20 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
10 / 25 °C