İstanbul 14°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı Stk’lardan Başörtüsü Sorununa Öneri
20 Eylül 2013 Cuma 14:28

Konyalı Stk’lardan Başörtüsü Sorununa Öneri

Konya'da sivil toplum kuruluşları (STK), başörtüsü sorununun çözümü için akademisyenler, üniversiteler ve siyasetçilerle ortak bir çalışma yaparak 16 maddelik öneri hazırladı.

Konya'da sivil toplum kuruluşları (STK), başörtüsü sorununun çözümü için akademisyenler, üniversiteler ve siyasetçilerle ortak bir çalışma yaparak 16 maddelik öneri hazırladı. Memur-Sen Konya Temsilciliği öncülüğünde hazırlanan çalışmada, devlet adına karar verenlerin başörtüsüne İslam inanç sisteminin asli unsurlarından birisi olarak bakmaları gerektiği dile getirildi.

Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olan başörtüsü sorununun hukuksuz bir yasak olarak Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri olduğunu dile getirdi. Selvi, başörtüsü takanların siyasal İslamın ve aşırılığın temsilcisi gibi sunulmasının tarihi, siyasi ve sosyolojik hiçbir dayanağı olmadığı gibi başörtülülerin Cumhuriyet'le sorunu olduğu gibi bir ön kabulün de son derece yanlış olduğuna değindi.

Başörtüsünün, ideolojik bir simge değil, inancın bir gereği olduğuna dikkat çeken Selvi, tüm siyasi partilerin bu konuyla yüzleşmek ve kalıcı bir çözüm bulmak durumunda olduklarını ifade etti. Selvi, “Göreceli olarak başörtüsü yasağının bugün için fiilen uygulanmıyor olması, yarın farklı bir siyasi konjonktürde bu yasağın fiilen geri gelmeyeceğinin garantisi değildir.” dedi.

Türkiye’de kadınların en az yüzde 60’ının başörtüsü takmasına rağmen, parlamentoda tek bir başörtülü kadın milletvekilinin olmadığını hatırlatan Konya STK İcra Heyeti Başkanı Selvi, “Bu anlamda Türkiye’de bugün başörtülü bayanların siyasi hayatta temsil edilememesinden kaynaklanan ciddi bir ‘demokrasi açığı’ ve ‘temsil adaleti’ sorunu vardır. Sadece bu yasak bile Türkiye’deki demokrasinin henüz yerleşemediğini gösteren en önemli somut kanıtlardan biridir.” şeklinde konuştu. Selvi, daha sonra hazırlanan 16 öneriyi okudu. Önerilerin bazıları şu şekilde:

"Başörtüsü İslam inanç sisteminin asli unsurlarından birisidir. Devlet adına karar verenler başörtüsüne bu perspektiften bakmalıdırlar. Anayasa ve yasalardaki laiklik ile ilgili hükümler hiçbir şekilde başörtüsü yasağı için dayanak olarak kullanılmamalıdır. En önemli üretim kaynağı olan beşeri sermayenin tam kapasite ile başörtüsü dahil hiçbir sınırlamaya bağlı tutulmaksızın ulusal ekonomiye, üretime katılması sağlanmalıdır. İş hukukunda bu husus ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır."
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
12 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C