İstanbul 7°C
09 Aralık 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KURBAN BAYRAMINDA BAĞIŞLAR NE KADAR?
13 Ekim 2011 Perşembe 12:03

KURBAN BAYRAMI'NDA BAĞIŞLAR NE KADAR?

Hayırseverler, vekaletle kurban kesimi için bağışlarını Türk Hava Kurumuna 600, Türkiye Diyanet Vakfına 550, Mehmetçik Vakfına 460 lira karşılığında yapabilecek
Türkiye'deki bazı kurumlar ile insani yardım amaçlı faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, Kurban Bayramı'nda ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek için hayırseverlerin yardımıyla kurban kesecek.
 
Hayırseverler, vekaletle kurban kesimi için bağışlarını Türk Hava Kurumuna 600, Türkiye Diyanet Vakfına 550, Mehmetçik Vakfına 460 lira karşılığında yapabilecek.
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yürüttüğü ''Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu'' başlatıldı.
 
Organizasyonla, kurbanlar, yurt içi ve başta Afrika ülkeleri olmak üzere Orta Doğu, Orta Asya, Balkanlar ve Kafkaslar'da 40'ı aşkın ülkede, kesim merkezlerinde oluşturulan komiteler nezaretinde dinin esaslarına uygun kesilecek.
 
Bu şekilde kesilen kurbanlardan elde edilen etler, yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlar ile soydaş ve dindaşlara dağıtılacak.
 
Vakıf, kurban bedelini, organizasyona yurt içinden katılarak, kurbanını yurt içinde kestirmek isteyenler için 550, yurt dışında kestirmek isteyenler için ise 380 lira olarak belirledi.
 
Vatandaşlar, kurban bedellerini en geç 3 Kasım mesai bitimine kadar Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, PTT iş yerleri, Kuveyt Türk ve Bank Asya'nın bütün şubelerinde açtırılan ''Türkiye Diyanet Vakfı Kurban Hesabı''na yatırabilir. Bu banka şubelerinin bulunmadığı yerlerde ise hayırseverler, en yakın il veya ilçe müftülüklerine başvurabilir.
 
Öte yandan, Türk Kızılayı'nın Türkiye'de yapılması söz konusu kurban kesim kampanyasının henüz netlik kazanmadığı bildirildi.
 
-Türk Hava Kurumu-
 
Türk Hava Kurumu, vekaleten kurban kesimi hizmetini bu yıl da Et ve Balık Kurumu işbirliğiyle sürdürecek.
 
Vekaletini THK'ya veren vatandaşlara ait kurbanların tamamı Et ve Balık Kurumu tesislerinde büyükbaş canlı hayvan ağırlığı ortalama 410 kilogram olacak şekilde kesilecek. 
 
Etlerin tamamı et kavurma konserve haline getirilerek yurdun her köşesine gönderilecek.
 
Et kavurma konserveler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara kurum ve devletin yetkililerinin işbirliğiyle son kutusuna kadar dağıtılacak.
 
THK'ya vekalet vermek isteyenler için kurban bedeli ise 600 lira olarak belirlendi. Türk Hava Kurumuna bağışlar kredi kartı, faks ya da banka havalesiyle yapılabiliyor.
 
-Mehmetçik Vakfı-
 
Mehmetçik Vakfı, vekaleten kurban bağışı bedelini 460 lira, 250 dolar ve 185 avro olarak belirledi.
 
Hayırseverler, vekaletle kurban bağışını Ziraat Bankası Tandoğan, Türkiye Halk Bankası Meşrutiyet, Türkiye Vakıflar Bankası Hava Kuvvetleri, Akbank Nenehatun, Alternatifbank Siteler, Şekerbank Balgat, Türk Ekonomi Bankası Balgat, Türkiye Garanti Bankası Yenişehir, Türkiye İş Bankası Balgat, Yapı ve Kredi Bankası Balgat Çetin Emeç, Denizbank Balgat, Finansbank Necatibey ve ING Bank Çankaya şubelerindeki ortak hesap numaralarına (TL için 1996, dolar için 1997 ve avro için 1998) havale, EFT ve internet bankacılığı yoluyla yapabilir.
 
Vakıf, bu yöntemle vekaleten kurban bağışında bulunanlara adres bilgilerinin vakfa ulaşması halinde, bağışlarıyla ilgili ''teşekkür mektubu'' ve ''noter onaylı kesim tutanağı'' gönderiyor.
 
Öte yandan, isteyenler Ankara'daki Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğüne, İstanbul, İzmir, Samsun, Adana, Kocaeli ve Erzurum'daki temsilciliklere, Ankara'daki Mehmetçik Sigorta şirketine ve İstanbul Kurtköy ve Maslak'taki Mehmetçik Vakfı Akaryakıt istasyonlarına gelerek, makbuz karşılığı bağışta bulunabilir.
 
Bağışçılar, bu bağışlarını nakdin yanı sıra kredi kartıyla da yapabilir.
 
-İHH İnsani Yardım Vakfı-
 
İHH İnsani Yardım Vakfı, kurban organizasyonuna ''Bir Kurban Kadar Yakın'' sloganıyla başladı. Vekalet yoluyla Kurban kesimlerini gerçekleştiren İHH, bu yılki kurban bedelini de 350 lira olarak belirledi.
 
Vakıf, hayırseverlerin desteğiyle Orta Doğu'dan Afrika'ya, Balkanlar'dan Uzakdoğu'ya, Orta Asya'dan Latin Amerika'ya kadar 94 ülke ve bölgede, Türkiye'de ise 60 farklı ilde yoksulun, kimsesizin ve yetimin yüzünü güldürecek. 
 
İHH ekipleri, dünyanın farklı coğrafyalarında kurban çalışmaları yürüterek bağışçılarının kurbanlarını asıl sahiplerine ulaştıracak. 
 
İHH, kurban organizasyonunda önceliği, mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar ve hastanelere verecek.
 
Ayrıca kuraklığın etkili olduğu Doğu Afrika'da çok sayıda kurban kesilerek, açlıkla mücadele eden halka dağıtılacak.
 
Vakıf, kurbanları dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara ulaştırmasıyla, Müslümanlar arasındaki kardeşlik, paylaşma ve dayanışma duygularını güçlendirmeyi hedefliyor.
 
Bağış yapmak isteyenler için vakfın hesap numaraları şöyle:
 
''Ziraat Bankası Fatih Şubesi: TL 2124994-5007, dolar 2124994, avro 2124994-5012, Albaraka Fatih Şubesi: TL 287839-000009, dolar 287839-000002, avro 287839-000010, Türkiye Finans Fatih Şubesi: TL 327930-1, dolar 327930-101, avro 327930-102, Kuveyt Türk Fatih Şubesi: TL 999999-1,dolar 999999-101, avro 999999-102, Vakıf Bank Fatih Şubesi: TL 00158007266577589, dolar 00158048000181360, avro 00158048000181361, Bank Asya Fatih Şubesi: TL 820820, dolar 820820-8, avro 820820-9'' 
 
Bu bankların tüm şubelerindeki bağış ekranıyla havale masrafı olmadan vakfa bağışta bulunulabilecek. Hayırseverler, bağışlarını derneğin ''www.ihh.org.tr'' adresinden online olarak yapabilecek.
 
-Kimse Yok mu Derneği-
 
Kimse Yok Mu Derneği, yurt içinde her ilde, yurt dışında ise Somali'den Etiyopya'ya, Bosna Hersek'ten Haiti'ye kadar dünyanın birçok ülkesinde ihtiyaç sahiplerine kurban sevinci yaşatacak.
 
Yurt içindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere bağışlanan kurbanların tamamı gönüllülerle birlikte ihtiyaç sahiplerinin evlerine, yurt dışında kesilmek üzere bağışlanan kurbanlar ise neresi için bağışlanmışsa orada kesilerek yoksullara dağıtılacak.
 
Dernek, kurban kesimlerini modern tesislerde yapacak. Kurban bağışında bulunanların isimleri tek tek okunarak yapılan kesimlerin ardından, ihtiyaç sahibi ailelere Kurban Bayramı ziyaretinde bulunularak kurban etleri ulaştırılacak.
 
Kesilen kurbanlar 7'şer kiloluk özel paketler halinde, hangi bölge için bağışlanmışsa o bölgedeki ihtiyaç sahibi ailelerin kapısına kadar götürülecek.
 
Bağış yapmak isteyen hayırseverler, yurt içinde kurban bedeli olarak 500 lira, Afrika için 120, Asya için 120, Orta ve Güney Amerika için 140, Ortadoğu ve Balkanlar için 250, Filistin için 450 dolar verecek.
 
Bağışlar, derneğin ''www.kimseyokmu.org.tr'' adlı internet sitesi üzerinden online olarak kredi kartıyla yapılabilecek. Hayırseverler, Akbank, Albaraka Türk, Bankasya, Finansbank, Halk Bankası, Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Yapı Kredi Bankası ile Ziraat Bankası şubelerinden derneğin ismini vererek bağışta bulunabilecek. Ayrıca İş Bankası ve Vakıfbank şubelerinden işlem ücreti ödemeksizin hesap numaralarına bağış yapılabilecek.
 
İsteyenler, kurban bağışlarını Kimse Yok Mu Derneği Genel Merkezi veya şubelerindeki yetkililere makbuz karşılığında da teslim edebilecek.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 4 °C
İzmir
5 / 15 °C
Antalya
9 / 18 °C
Adana
8 / 21 °C
Konya
-3 / 5 °C