İstanbul 10°C
16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel halka arzlar 200 milyar dolar
19 Ocak 2013 Cumartesi 14:46

Küresel halka arzlar 200 milyar dolar

Dünyada 2012'de halka arzlardan elde edilen gelir 112 milyar dolarla 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Halka arzlarda aracılık eden kurumlar 2012'yi keyifle anmayacak. Küresel borsalardaki oynaklık ve zayıf risk iştahı nedeniyle birçok 2012'de halka arz planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Önceki yıl dünya genelinde yapılan 1.225 halka arza karşın 2012'de 768 halka arz gerçekleşti.

 

Halka arzlardan elde edilen gelir ise, 2011 yılındaki 170 milyar dolardan 112 milyar dolara indi. Ancak 2013'te borsaya giren şirket sayısında önemli bir artış ve ABD, Çin ile Avrupa'nın halka arz piyasasında hareketlilik bekleniyor. Dünya genelinde 5000 bin şirketin halka açılmak için kuyrukta olduğu tahmin ediliyor. Renaissans Capital'e göre kuyrukta bekleyen halka arzların parasal büyüklüğü 200 milyar dolar ve bunlardan 2013'ün payına önemli miktarda halka arz düşebileceği belirtiliyor.ABD tarihinin en büyük üçüncü halka arzı Facebook bile geçen yıl halka arz piyasasını kurtaramadı. 2010 yılında oluşmaya başlayan direnç, Çin borsalarının yavaşlaması ve Avrupa'nın borçlarının getirdiği yükle 2012 yılında da sürdü. Şanghay ve Hong Kong borsalarında halka arz aktivitesinin azalması Asya Pasifik borsalarını olumsuz etkilerken, borsaya yeni gelen şirket sayısının azaldığı Avrupa'da da halka arz piyasası sönük bir yıl geçirdi. Kuzey Amerika ise, Facebook'un hisselerini satışı sayesinde küresel halka arzlardan daha büyük bir pay aldı. Euro Bölgesi'ndeki kriz ve mali uçurum kaygılarına rağmen ABD'de geçen yıl halk arzlar açısından başarılı bir yıl olduğu söylenebilir. Genel olarak ise halk arz piyasası, Renaissance Capital'e göre yüzde 30 daraldı ve halka arzlarda elde edilen gelir 2008 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.
 


Halka arzların geçtiğimiz yıl hız kesmesinde en büyük etken küresel ekonomik belirsizlik olurken, yılın en önemli olaylarından biri olarak görülen Facebook'un halka arzının yarattığı hayal kırıklığının diğer şirketlerin cesaretini kırması halka arzların yavaşlamasına yol açtı. Bloomberg'in verilerine göre, küresel halka arzlarda 2008 yılından bu yana en düşük gelir elde edildi. Batı Avrupa'da halk arzlar önceki yılın üçte bir altına inerken, Çin ekonomisiyle ilgili endişeler Asya'da halka arzlardan elde edilen gelirin yarı yarıya azalmasına neden oldu. ABD'deki halka arzlar 41 milyar dolar getirirken, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un tartışmalı halka arzı ABD'de bir ay boyunca halka arzların duraksamasına yol açtı. 2012 yılında halka arzların kurumasında, ABD'de 600 milyar dolarlık harcama kesintisinin devreye girmesine yol açabilecek mali uçurum halk arz piyasası üzerinde baskı oluşturdu. 2012'de bekleyen halk arzların büyüklüğünün ise 2007 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğu tahmin ediliyor.
 


Yılın son çeyreğinde Batı Avrupa'da halka arzlar geçen yılın aynı dönemine göre beş kattan fazla artış göstererek 5.71 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. ABD'de halka arzlar yüzde 15 artarak 8.8 milyar dolarlık gelir getirirken, Asya'da borsaya ilk kez giren hisselerin miktarında yüzde 46 düşüş yaşandı. Bu dönemde Asya'daki halk arzlardan elde edilen gelir 10.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünya genelinde ise halka arz geliri geçen yılki 29.5 milyar dolardan 32.4 milyar dolara çıktı.
 


Yıl genelinde ise halka arzlarda düşüş vardı. Avrupa'nın resesyonuna sürüklenmesiyle bölgede halka arz geliri üçte iki oranında azalarak 9.91 milyar dolar olurken, küresel halk arz geliri art arda ikinci yıl gerileme kaydetti. Halka arzlar açısından en büyük piyasa olan Asya'da getiri yüzde 43 azalarak 46.7 milyar dolara indi. Devlet kontrolündeki büyük şirketlerin yokluğu nedeniyle Asya'nın gelirdeki payı, önceki yılki yüzde 50.3 seviyesinden yüzde 41.9'a indi. Avrupa'nın payı da, borç krizi nedeniyle yüzde 20.2'den yüzde 10'a geriledi. kuzey Amerika'nın payı 2011 yılındaki yüzde 25'ten yüzde 40.4'e tırmandı.
 


Bu arada, halk arz yatağı olarak bilinen bası piyasalar 2012'de umduğunu bulamadı. Hong kong'un halka arz piyasasındaki payının bir önceki yılki yüzde 16.3'ten yüzde 9.8'e gerilemesini izlerken, Çin'deki Şanghay ve Şenzen borsalarının toplam payı yüzde 28.1'den yüzde 8.1'e geriledi. Bursa Malaysia, üç büyük şirketin (Felda Global Ventures 3.1 milyar dolar, IHH Healthcare 2.0 milyar dolar, Astro Malaysia Holdings 1.4 milyar dolar) hisselerini satışa çıkarmasıyla 2012'de beşinci büyük halka arz piyasası haline geldi. NASDAQ, bazı şanssızlıklar yaşamasına karşın, 16 milyar dolarlık Facebook halka arzıyla küresel halka arzlardan yüzde 19.4 pay kaparak NYSE'nin ardından ikinci büyük halka arz piyasası olarak konumlandı.
 


FİNANS, HALKA ARZDA LİDER SEKTÖR OLDU
 


2012'de halka arzlardan en büyük geliri finans ve teknoloji şirketleri elde etti. En aktif halka arzlar 25.7 milyar dolarla finansta gerçekleşirken, bu sektörde borsaya gelen şirketlerin başını Meksika'nın ikinci büyük bankacılık grubu Santander Mexico, Çin'in en büyük konut ve kaza sigortası şirketi People's Insurance Company of China ve Brezilya'nın en büyük yatırım bankası BTG Pactual çekti. Teknoloji sektörünün güçlü oyuncusu ise Facebook oldu. 2012'nin en büyük halka arzı mayıs ayındaki 16 milyar dolarlık Facebook işlemi olurken, onu Japonya Hava Yolları'nın (JAL) 8.5 milyar dolarlık halka arzı takip etti. Telefonica'nın Alman birimi Telefonica Deutscheland'ın ekim ayındaki 1.6 milyar dolarlık halka arzı ise Avrupa'nın en büyüğü olarak kayıtlara geçti. Diğer büyük işlemler arasında, Malezyalı sağlık grubu IHH Healthcare'in 2.1 milyar dolarlık işlemi ve Çinli kömür şirketi Inner Mongolia Yitai Coal'un 900 milyon dolarlık halka arzı yer alıyor. 2012'de halka arzların parlayan yıldızı, Malezya oldu. Haziran ayındaki Felda Global Ventures işleminden 3.3 milyar dolar gelir elde edildi.
 


BU YIL BEREKETLİ OLACAK
 


Analistler ise 2013 yılından umutlu. Mali uçurumun engellenmesinin de etkisiyle halka arz piyasasında toparlanma yaşanması bekleniyor. Barclays hisse senedi piyasaları sendikasyon bölüm başkanı Joe Castle, New York'ta yaptığı açıklamada, 'Birçok kişi oldukça seçici davranıyor. 2013 başlarında halka arzlar gerçekleşir ve bunlar başarılı olursa hem ABD'de de, hem da küresel olarak halka arz hacminde artış yaşayabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
 

Ernst & Young, hisse fiyatlarındaki artış. Hisse senedi piyasalarında oynaklığın azalması ve ekonomik görünümün iyileşmesine bağlı olarak 2013 yılında halk arzların canlanmasını bekliyor. Özellikle yılın ikinci yarısında borsaya giren şirket sayısında önemli bir artış yaşanabileceği belirtiliyor. Borçlarını azaltmak isteyen hükümetlerin özelleştirme planları kapsamında satışa çıkacak varlıklar da, analistlere göre halka arzları tetikleyebilir. 2013'te şirketlerdeki bölünmelerin ve ayrılan iştiraklerin borsaya girme çabalarının da halka arzları tetikleyebileceği ifade ediliyor. 2012'in son çeyreğinde halka arzların canlanmaya başlamış olmasını da 2013'te şirketleri halka açılmaya teşvik edebileceği belirtiliyor.
 


ÇİN'DE 800 ŞİRKET BORSAYA GELECEK
 


ABD'de halka arz piyasasının bu yıl güçlenmesi bekleniyor. Mali uçurumun çözülmüş olması, konut sektöründe görülen toparlanma ve cloud bilgisayar sistemleri ile cep telefonu pazarındaki hareketlilik analistlere göre Amerika'da halka arzların hızlanmasını sağlayacak. 2013'te ABD'de borsaya girmesi beklenen teknoloji şirketleri arasında Gilt, Box, Airbnb, SugarCRM, Zendesk'in isimleri geçiyor. Çin borsasında da hareketlilik bekleniyor. Ocak-kasım döneminde, 2011'deki 281 şirkete karşın yalnızca 154 şirketin hisselerini halka arz ettiği Çin'de yılın ikinci çeyreğinde canlanmaya başlayacak halka arzların yılın ikinci yarısında momentum kazanacağı tahmin ediliyor. Şanghay ve Şenzen borsalarında halka açılması beklenen şirket sayısı ise 800. Çinli şirketlerin ABD'deki halka arzlarında da artış bekleniyor. 360buy.com gibi online perakende satış firmasının ABD'de borsasına girişi başarılı olursa, bunun yatırımcı güvenini canlandıracağı belirtiliyor. ABD'nin yanında Avrupa borsalarının da Çin'deki küçük ve orta ölçekli şirketler için sıcak bir adres olması bekleniyor.
 


ERNST & YOUNG, YILIN İKİNCİ YARISINDA ARTIŞ BEKLİYOR
 


Avrupa'da geçen yıl yapılan en büyük üç halka arzın tümü dördüncü çeyrekte gerçekleşirken, Ernst & Young, Avrupa'da halka arzların 2013'ün ikinci altı ayında hız kazanmasını beklediğini bildirdi. Ernst & Young'ın Stratejik Pazarlar Başkan Yardımcısı Maria Pinelli, Avrupa'da ekonomik ortamın halen güçlüklerle dolu olmasına karşın, güven tesis edilmeye başlandığını ve birçok şirketin yılın ikinci yarısında hisselerini satışa çıkarmayı planladığını belirtti. Pinelli'ye göre Telefonica Deutschland Holding ve Direct Line Insurance'ın başarılı halka arzı, piyasaya duyulan güveni artırdı. Pinelli, borsalarda volatiletinin azalması ve daha parlak bir ekonomik görünüm nedeniyle bu yıl borsaya gelecek şirket sayısında artış beklediklerini ifade etti. Ernst & Young'a göre, şu an dünya genelinde, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, 5000 şirket halka arz kuyruğunda.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 8 °C
İzmir
7 / 15 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
5 / 15 °C
Konya
-4 / 7 °C