İstanbul 28°C
19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuruluşunun İlk Yılında 20 Çocuğa İlik Nakli Yaptı
19 Eylül 2013 Perşembe 14:53

Kuruluşunun İlk Yılında 20 Çocuğa İlik Nakli Yaptı

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi, kuruluşunun ilk yılında 20 çocuk hastaya kemik iliği nakli gerçekleştirdi.

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi, kuruluşunun ilk yılında 20 çocuk hastaya kemik iliği nakli gerçekleştirdi. Hastanenin Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesinden Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Özyürek, “Bölgede çocukluk çağı hastalıklarında kemik iliği nakli tedavisini gerçekleştirebilen nadir merkezlerden biriyiz. Tedavi edebildiğimiz her çocuk mutluluğumuzu arttırıyor.” dedi.

“Talasemi hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık görülen, ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır. Erken çocukluk döneminde tespit edilen, kan üretiminin yapılamaması ile karakterize, bu hastalar ömür boyu, ortalama 3-4 haftada bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duymaktadırlar.” diyen Prof. Dr. Özyürek, bu hastalığın kalıcı bilinen tek tedavi yönteminin ‘Kemik İliği Nakli’ olduğunu söyledi.

Merkezin kurulduğu andan itibaren bölgesel ve ulusal bir merkez olarak hizmet verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Emel Özyürek, “Samsun ve çevresi, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden (Hatay, Kütahya, Adana, Cizre, Mersin, Gaziantep, Batman, Mardin vs) gelen, Akdeniz Anemisi (Talasemi Major), Akut Lenfoblastik Lösemi ve Akut Myeloid Lösemi hastalarına nakilleri başarı ile gerçekleştirilmiştir.” bilgisini verdi.

Hastanenin Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesinden Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Fışgın ise, kemik iliği nakillerinde en temel noktanın, sağlıklı bir vericinin bulunması olduğunu vurguladı. Prof. Fışgın, hastaların aile içi taramalarında uygun sağlıklı verici bulunma oranının düşük olduğunu, bu durumlarda ise yurt dışından verici temin edildiğini söyledi. “Bunun için de Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakil Grubuna akredite olunması gerekmektedir.” diyen Prof. Dr. Tunç Fışgın, “Merkezimiz ilk yılını doldurmadan akredite olmuştur. Akut Lösemi ile takip edilen ve hastalığı kemoterapi ile ne yazık ki tekrar eden 2,5 yaşındaki hastanın aile içinde uyumlu verici saptanmadı. Ulusal ve uluslararası veritabanlarından verici taramaları başlatılan hastanın doku gruplarına 9/10 uyumlu bir verici saptandı. Almanya'da yaşayan gönüllü vericinin kemik iliği operasyon ile alınarak özel bir kurye ve uçak yolu ile Samsun’a getirilerek hastaya nakledildi. Nakil sonrası 1. ayda bakılan tetkiklerinde vericinin kemik iliğinin hastada tam tuttuğu saptandı.” şeklinde konuştu.

HASTA YAKINLARINA SOSYAL DESTEK PROJESİ

Kemik iliği nakil işlemi yaklaşık 6 ay süren uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tunç Fışgın, “Bu süreçte ailelerin sosyal anlamda desteklenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi barınma problemidir. Ulusal ve uluslararası çalışan merkezlere gelen çocuk ve ailelerin temiz, çağdaş ve modern imkanlara sahip mekanlarda barındırılmaları önemlidir. Bölgemizde hizmet veren Nakil Aileleri Destek Projesi (NADEP) önemli bir görevi yerine getirmektedir. LÖSAM ve Atakum Belediyesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu projede, Samsun’da kemik iliği nakli uygulanan çocuk ve ailelerine 1 oda, 1 salon toplam 55 metrekarelik eşyalı hijyenik ve çağdaş daireler inşa edilmiştir. 12 adet yapılan bu dairelerde kısa bir süre sonra ailelerin barınma sorunları tümüyle çözülmüş olacaktır.” diye konuştu.

Hastane Genel Müdürü Opr. Dr. Hikmet Çavuş da bu merkezi bölgede hizmete sunmak ve uluslar arası akredite bir merkez olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtip, “Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi kurulumu; deneyimli ekibin toplanması, HEPA filtreli steril servis oluşturulması ve yüksek teknolojiye dayalı kök hücre dondurma ve flow sitometri gibi laboratuarların kurulması sonucunda gerçekleştirilebilmektedir.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
18 / 34 °C
İzmir
19 / 36 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
23 / 35 °C
Konya
19 / 34 °C