İstanbul 7°C
24 Mart 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuruluşunun İlk Yılında 20 Çocuğa İlik Nakli Yaptı
19 Eylül 2013 Perşembe 14:53

Kuruluşunun İlk Yılında 20 Çocuğa İlik Nakli Yaptı

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi, kuruluşunun ilk yılında 20 çocuk hastaya kemik iliği nakli gerçekleştirdi.

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi, kuruluşunun ilk yılında 20 çocuk hastaya kemik iliği nakli gerçekleştirdi. Hastanenin Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesinden Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Özyürek, “Bölgede çocukluk çağı hastalıklarında kemik iliği nakli tedavisini gerçekleştirebilen nadir merkezlerden biriyiz. Tedavi edebildiğimiz her çocuk mutluluğumuzu arttırıyor.” dedi.

“Talasemi hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık görülen, ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır. Erken çocukluk döneminde tespit edilen, kan üretiminin yapılamaması ile karakterize, bu hastalar ömür boyu, ortalama 3-4 haftada bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duymaktadırlar.” diyen Prof. Dr. Özyürek, bu hastalığın kalıcı bilinen tek tedavi yönteminin ‘Kemik İliği Nakli’ olduğunu söyledi.

Merkezin kurulduğu andan itibaren bölgesel ve ulusal bir merkez olarak hizmet verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Emel Özyürek, “Samsun ve çevresi, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden (Hatay, Kütahya, Adana, Cizre, Mersin, Gaziantep, Batman, Mardin vs) gelen, Akdeniz Anemisi (Talasemi Major), Akut Lenfoblastik Lösemi ve Akut Myeloid Lösemi hastalarına nakilleri başarı ile gerçekleştirilmiştir.” bilgisini verdi.

Hastanenin Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesinden Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Fışgın ise, kemik iliği nakillerinde en temel noktanın, sağlıklı bir vericinin bulunması olduğunu vurguladı. Prof. Fışgın, hastaların aile içi taramalarında uygun sağlıklı verici bulunma oranının düşük olduğunu, bu durumlarda ise yurt dışından verici temin edildiğini söyledi. “Bunun için de Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakil Grubuna akredite olunması gerekmektedir.” diyen Prof. Dr. Tunç Fışgın, “Merkezimiz ilk yılını doldurmadan akredite olmuştur. Akut Lösemi ile takip edilen ve hastalığı kemoterapi ile ne yazık ki tekrar eden 2,5 yaşındaki hastanın aile içinde uyumlu verici saptanmadı. Ulusal ve uluslararası veritabanlarından verici taramaları başlatılan hastanın doku gruplarına 9/10 uyumlu bir verici saptandı. Almanya'da yaşayan gönüllü vericinin kemik iliği operasyon ile alınarak özel bir kurye ve uçak yolu ile Samsun’a getirilerek hastaya nakledildi. Nakil sonrası 1. ayda bakılan tetkiklerinde vericinin kemik iliğinin hastada tam tuttuğu saptandı.” şeklinde konuştu.

HASTA YAKINLARINA SOSYAL DESTEK PROJESİ

Kemik iliği nakil işlemi yaklaşık 6 ay süren uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tunç Fışgın, “Bu süreçte ailelerin sosyal anlamda desteklenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi barınma problemidir. Ulusal ve uluslararası çalışan merkezlere gelen çocuk ve ailelerin temiz, çağdaş ve modern imkanlara sahip mekanlarda barındırılmaları önemlidir. Bölgemizde hizmet veren Nakil Aileleri Destek Projesi (NADEP) önemli bir görevi yerine getirmektedir. LÖSAM ve Atakum Belediyesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu projede, Samsun’da kemik iliği nakli uygulanan çocuk ve ailelerine 1 oda, 1 salon toplam 55 metrekarelik eşyalı hijyenik ve çağdaş daireler inşa edilmiştir. 12 adet yapılan bu dairelerde kısa bir süre sonra ailelerin barınma sorunları tümüyle çözülmüş olacaktır.” diye konuştu.

Hastane Genel Müdürü Opr. Dr. Hikmet Çavuş da bu merkezi bölgede hizmete sunmak ve uluslar arası akredite bir merkez olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtip, “Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi kurulumu; deneyimli ekibin toplanması, HEPA filtreli steril servis oluşturulması ve yüksek teknolojiye dayalı kök hücre dondurma ve flow sitometri gibi laboratuarların kurulması sonucunda gerçekleştirilebilmektedir.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 12 °C
İzmir
10 / 16 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
10 / 21 °C
Konya
3 / 15 °C