İstanbul 24°C
22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LAİKLİK NE DEMEK?
20 Eylül 2011 Salı 12:05

LAİKLİK NE DEMEK?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Başbakan’ın Mısır ve Tunus halkına laikliği önermesi Mısır ve Tunus halkı kadar Türkiye’deki dindarların da kafasını karıştırdı.  Başbakan “biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz kişi laik olmaz, devlet laik olur. “ sözü ülkemizde de epey ses getirdi.

Daha önce laikliğin en büyük savunucusu olan medya ise Başbakan’ın sözlerini eleştiren Mısır ve Tunuslu insanlara bol bol mikrofon uzattı.

Oysa bu medya değil miydi yıllardır “laiklik elden gidiyor koşun kurtarın” diyerek orduyu göreve çağıran?

Cumhuriyet mitinglerine de aynı gerekçeyle destek vermemişler miydi?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Bazı dindar yazarlar ve dindar insanların buna, yani Başbakan’ın laiklik önermesine itirazı vardı,  bazısı ise “laiklik kötü bir şey değildir” diyerek Başbakan’ın sözlerine destek verdi.

Aslında anlayışla karşıladım bu itirazları. Çünkü cumhuriyetin ilk yıllarından beri dindar insanlara “laiklik elden gidiyor” diye diye zulmettiler.  Laikliği, her türlü inanca baskı mekanizması olarak kullandılar. Hatırlayın bir ara misyoner avcılığı bile yaptı bu laikçi algı

Darbelerin, muhtıraların en büyük sebebi “laikliğin elden gitmesi” idi.   

Devletin dinler karşısında tarafsız olması anlamına gelen laiklik,  maalesef bağlamından kopartılıp bir şiddet aracına dönüştürülmüş ve siyasi, askeri, hukuki, kültürel ve medyatik gücü elinde bulunduranlar tarafından toplumun tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandırılmıştı.

Meryem Gayberi/rotahaber.com

Yazının devamını okumak için tıklayın

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi» Havayolu devi iflasını istedi» Mermerde derin çatlak: Depo savaşları başladı» İstanbul'da yarın sağanak bekleniyor» İran Genelkurmay Başkanı Ankara'da» Medipol Başakşehir, avantaj için sahaya çıkıyor» Galericiler 'ikinci el yönetmeliği'ni bekliyor» Denetçi şirketlere savsaklama cezası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 29 °C
İzmir
19 / 30 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
24 / 35 °C
Konya
16 / 28 °C