İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LAİKLİK NE DEMEK?
20 Eylül 2011 Salı 12:05

LAİKLİK NE DEMEK?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Başbakan’ın Mısır ve Tunus halkına laikliği önermesi Mısır ve Tunus halkı kadar Türkiye’deki dindarların da kafasını karıştırdı.  Başbakan “biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz kişi laik olmaz, devlet laik olur. “ sözü ülkemizde de epey ses getirdi.

Daha önce laikliğin en büyük savunucusu olan medya ise Başbakan’ın sözlerini eleştiren Mısır ve Tunuslu insanlara bol bol mikrofon uzattı.

Oysa bu medya değil miydi yıllardır “laiklik elden gidiyor koşun kurtarın” diyerek orduyu göreve çağıran?

Cumhuriyet mitinglerine de aynı gerekçeyle destek vermemişler miydi?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Bazı dindar yazarlar ve dindar insanların buna, yani Başbakan’ın laiklik önermesine itirazı vardı,  bazısı ise “laiklik kötü bir şey değildir” diyerek Başbakan’ın sözlerine destek verdi.

Aslında anlayışla karşıladım bu itirazları. Çünkü cumhuriyetin ilk yıllarından beri dindar insanlara “laiklik elden gidiyor” diye diye zulmettiler.  Laikliği, her türlü inanca baskı mekanizması olarak kullandılar. Hatırlayın bir ara misyoner avcılığı bile yaptı bu laikçi algı

Darbelerin, muhtıraların en büyük sebebi “laikliğin elden gitmesi” idi.   

Devletin dinler karşısında tarafsız olması anlamına gelen laiklik,  maalesef bağlamından kopartılıp bir şiddet aracına dönüştürülmüş ve siyasi, askeri, hukuki, kültürel ve medyatik gücü elinde bulunduranlar tarafından toplumun tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandırılmıştı.

Meryem Gayberi/rotahaber.com

Yazının devamını okumak için tıklayın

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C