İstanbul 6°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LAİKLİK NE DEMEK?
20 Eylül 2011 Salı 12:05

LAİKLİK NE DEMEK?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Başbakan’ın Mısır ve Tunus halkına laikliği önermesi Mısır ve Tunus halkı kadar Türkiye’deki dindarların da kafasını karıştırdı.  Başbakan “biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz kişi laik olmaz, devlet laik olur. “ sözü ülkemizde de epey ses getirdi.

Daha önce laikliğin en büyük savunucusu olan medya ise Başbakan’ın sözlerini eleştiren Mısır ve Tunuslu insanlara bol bol mikrofon uzattı.

Oysa bu medya değil miydi yıllardır “laiklik elden gidiyor koşun kurtarın” diyerek orduyu göreve çağıran?

Cumhuriyet mitinglerine de aynı gerekçeyle destek vermemişler miydi?

Şimdi Başbakan “laiklik” dedi ya, “Laiklik gerçekten elden gitti. Onu da aldı Başbakan elimizden” psikolojisiyle homurdanmaya başladı, laikliğin en büyük savunucusu medya(!)”

Bazı dindar yazarlar ve dindar insanların buna, yani Başbakan’ın laiklik önermesine itirazı vardı,  bazısı ise “laiklik kötü bir şey değildir” diyerek Başbakan’ın sözlerine destek verdi.

Aslında anlayışla karşıladım bu itirazları. Çünkü cumhuriyetin ilk yıllarından beri dindar insanlara “laiklik elden gidiyor” diye diye zulmettiler.  Laikliği, her türlü inanca baskı mekanizması olarak kullandılar. Hatırlayın bir ara misyoner avcılığı bile yaptı bu laikçi algı

Darbelerin, muhtıraların en büyük sebebi “laikliğin elden gitmesi” idi.   

Devletin dinler karşısında tarafsız olması anlamına gelen laiklik,  maalesef bağlamından kopartılıp bir şiddet aracına dönüştürülmüş ve siyasi, askeri, hukuki, kültürel ve medyatik gücü elinde bulunduranlar tarafından toplumun tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandırılmıştı.

Meryem Gayberi/rotahaber.com

Yazının devamını okumak için tıklayın

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'» Boeing'in Türkiye Milli Havacılık Planı» MÜSİAD’tan Ürdün çıkarması» Türkler Silikon Vadisi’nde ‘maden’ buldu» Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu» Yapı Kredi'den kadınlara destek» Belediye başkanına "rüşvet" suçlamasıyla dava» Türk şirketleri o cihazının peşinde» O firma Volvo'dan 24 bin sürücüsüz araç alacak» Singapur'dan inek ithalatında vergi sıfırlandı» Hemşirenin 13 yıl süren kurnazlığı» Fed Başkanı Yellen'dan önemli karar» E-ticarette hedef büyük» Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı» TSK'dan birliklere "hazır olun" emri!» ''Yüzde 80 indirim yapılması akıl dışı bir durum''» Cumhurbaşkanlığından Soçi açıklaması» Dolandırıcılıktan yargılanacak» Türkiye o konuda sahneye çıkıyor!» Genelkurmay Başkanı Rusya'da» Ünlü iş adamının evinde böcek bulundu» Merkez'den dolara müdahale » Erdoğan'dan talimat! Hepsi ucuzlayacak» Benzine indirim yolda!» O tatil köyü satılıyor» Dolardan tüm zamanların rekoru geldi» Üçlü zirve öncesi sürpriz görüşme» Hepsi iptal edildi!» Türkiye dikkat! Uluslararası operasyon başladı!» ''Türkiye doğalgazda en ucuz ülke''» Dubai'nin getirdiği vergi Türkiye'ye yaradı» Otomobil devinden flaş karar» BDDK Başkanı Akben, kritik soruya cevap verdi» TBMM'nin başkanı belli oldu
HAVA DURUMU
Ankara
-7 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
7 / 22 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
-6 / 4 °C