İstanbul 16°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LAİKLİK ŞARABI İÇİP İSLAMCI DÖVÜYOR!
01 Ekim 2011 Cumartesi 16:40

LAİKLİK ŞARABI İÇİP İSLAMCI DÖVÜYOR!

'İleri demokrat Mustafa Akyol'a 'laiklik şarabı' içirmişler, İslamcı dövmeye çıkmış' diyen Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz, Star gazetesi yazarı Mustafa Akyol'u sert bir dille eleştirdi. İşte Lekesiz'in o yazısı:

Ömer Lekesiz *

 

'Keçiye içki içirmişler, dağa kurt aramaya çıkmış".

İleri demokrat Mustafa Akyol'a da "laiklik şarabı" içirmişler, İslamcı dövmeye çıkmış.

"Baba durumundan köşe yazarı" olarak, ebeveyninin "çabucak büyüsün köşe yazarı olsun" diye ağzına zorla tıkıştırdıkları testi kebabının verdiği enerjiyle Müslümanları laikliğe davet etmek için 3 pare top atışı yaptıktan sonra çevirmiş İslamcılara ağzını.

Ardına –Başbakan'ın "siyaseten" olumlu baktığı– laiklik gazını, önüne şimşir kaşık gibi cehaletini alıp İslamcı düşüncedeki düşüncesizliği ispata kalkışmış aklınca.

İslamcıların ömürlerini laik zulüm yüzünden hapishanelerde, sürgünlerde geçirmiş Nur talebeleriyle gönül gönüle, diz dize yaşadıklarından habersiz olarak, "Onyıllarını Risale-i Nur hizmetine adamış" birkaç meçhul dostunu(!) da getirmiş İslamcıları dövme oyununa. Bununla Nur cemaatinin tümünü töhmet altında bıraktığının, "Müslümanlık İslamcılar'dan ibaret değildir, artık sistemin içine yerleşerek din kadar güçlenen Yeni Nurculuk Müslümanlığın yerini tutmaktadır" demeye çalıştığının ayrımına bile varamamış üstelik.

Hangisine dokunmalı Akyol'un incilerinin:

Bir yandan AK Parti'nin muhafazakarlaşmayı öne geçirdiğini söylerken, diğer yandan mücahitlerin müteahhite dönüşmelerindeki ironiyi anlayamayışını mı?

"Benimse bu İslamcı ideolojiye iki temel eleştirim var" külhanbeyliğiyle "Sistem mi, ahlâk mı? ve 'İddiasız' kalmak" ara başlıkları altında sapla samanı, çöple üzümü birbirine karıştırmasını mı?

İslamcılık'la, "İslamcılık İdeolojisi"nin (en azından yerli tarafıyla) birbirleriyle aynı olmadıklarını, ilkinin bir kimliğin adı, ikincisinin "sistem" tarafından yürütülen uzun vadeli bir proje olduğunu bilmeyişini mi?

Ancak bir materyalistin kullanması halinde "normal" sayılabilecek bir dilin içinden konuştuğu halde Moiz Kohen'e bile dudak ısırtacak tarzda sağcı bir ezbere sahip oluşunu mu?

"...İlahî sistem', 'beşerî sistem' ayrım(ı) bence hayalidir" diyerek Abdullah Cevdet'in, A. Emin Yalman'ın safında duruyor intibaı uyandırmasına rağmen sadece Doğan Medya'nın sosyal tesislerinde atçılık oynayarak büyümüş ve Discovery Institute (ABD) ekmeği yemiş olmasını mı?

Kur'an'da ve Sünnet'te devlet yapısına, ekonomik sistem tarifine ilişkin çok açık hükümlerin olmayışının "vahyin özüne, retoriğine" ilişkin bir husus olduğunu, söz konusu durumlara mahsus Kur'an'a ve Hadis'e dayanılarak yapılan yorumların belli esaslara tabi olduğunu fehmetmeksizin İslamcıları yanılgıyla ve kutsamacılıkla –bir yavuz hırsız pişkinliği içinde– suçlamasını mı?

İslam'ı "ölü bir düşünce" olarak ilan etme, Müslümanları da Batı tarafından kolonize edilmiş toprakların mensupları sayma hinliğiyle İslamcıları kapitalizmin pisliği içinde temiz kalmanın yollarını aramamakla, "demokratik bir düzende İslami ilkelere uygun siyaset nasıl yapılabilir?" sorusuna cevap bulamamakla itham etmesini mi?

"Eleştiri" olarak ileri sürdüğü şeylerin, Granada'dan beri Müslümanlara "dayatılan" şeyler cümlesinden olduğunu, kendisinin aynı bağlamdaki eleştirilerinin de bir son olmadığını, bundan sonra da birçok mülhid'in İslamcılara bu tür eleştirileri yöneltebileceğini idrak edemeyişini mi?

İmam Şatibi'nin bir yorumunu diline dolarken, ulemanın da tıpkı arifler gibi "tenzih-teşbih" anlayışının tam ortasında durduklarını, bu iki kavramın diyalektiği içinden düşünceye ve hayata ışık tutmaya çalıştıklarını bilmeyişini mi?

Batı'da sağlandığını zannettiği "dinin, canın, malın, aklın ve neslin korunması" hususunun, kriz metaforuna özel bir güzellemeden ibaret olduğunu idrak edemeyişini mi? (İlgisi nedeniyle lütfen okuyunuz; Akyol sen de oku: Mustafa Kutlu, Kafayı çizmek, Yeni Şafak, 28.09.2011)

"İslamcılık'taki ikinci ve daha da büyük problem, sistem tutkusunun Müslüman zihni siyasi bir ütopyacılığa hapsetmesi, iman, ahlak ve kültür gibi kritik meseleleri atlamasıdır." derken, asıl kendisinin "ahiret" kavramını yoksadığını, İslamcıları da ahiretsiz bir hayatın yani tersinden bir sekülerizmin içine çekmeye çalışmasını mı?

İslamcıların, "Bilimsel materyalizme" karşı duran "Nurcu geleneğe"(!), "çiçekle, böcekle" uğraştığı için değil, aynı ciddiyetle "Bilimsel kapitalizm"le uğraşmayıp, bilakis onun yerli dişlilerinden biri olmaya aşırı şekilde heves göstermesi yüzünden karşı çıktıklarını bilmeyişini mi?

En iyisi hiçbirisine dokunmamalı Akyol'un incilerinin.

"Sen bu incilerinle kurulacağını zannettin dünya cennetinde iyi Müslüman olarak yaşa. İslamcı hafıza senin gibilerin mezarlarıyla doludur, oraya bir mezar da sen kazma yeter" diyerek yazısını kendisine iade etmeli Akyol'un.

* Yeni Şafak
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 21 °C
Konya
-2 / 8 °C