İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme, Yeşil Sahalarda Dökülen Terin Tespitindeki Kararında Direniyor
20 Eylül 2013 Cuma 17:08

Mahkeme, Yeşil Sahalarda Dökülen Terin Tespitindeki Kararında Direniyor

Kocaeli’nde kulüp başkanı ve antrenör 51 yaşındaki Yusuf Uzuner, yıllarca yeşil sahalarda ter döktü.

Kocaeli’nde kulüp başkanı ve antrenör 51 yaşındaki Yusuf Uzuner, yıllarca yeşil sahalarda ter döktü. Jübilesini yaptıktan sonra başka işlerle uğraştı, emeklilik yaşı gelince SSK'nın yolunu tuttu. Primlerini toplattıklarında hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü senelerce top koşturdukları kulüplerin bazıları SSK primlerini yatırmamıştı. Hizmet tespiti için primlerini yatırmayan kulüpleri dava etti ve yerel mahkemeleri kazandı. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun itirazı üzerine dava, Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 5 yıllık 'zaman aşımı'nı gerekçe göstererek kararı bozdu. Ancak, Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, geçen yıl verdiği kararda sporcuyu haklı gördü. 21. Hukuk Dairesi’nin bozduğu kararda, yerel mahkeme Uzuner’i yine haklı buldu. Uzuner, emekli olamadığını belirterek, dairenin ‘zaman aşımı’ kararına tepki gösterdi.

Profesyonel olarak liglerde futbol oynadıktan sonra yaşı gelince emekli olmak isteyen bazı sporcular, yatmayan primlerini elde etmek için yaptırmak istedikleri hizmet tespitinde 'zaman aşımı' şokunu yaşıyor. Bunlardan biri de 51 yaşındaki Yusuf Uzuner. Şimdi Yeni Kocaelispor Kulüp Başkanı ve antrenörü olan Yusuf Uzuner, Gölcükspor, Zeytinburnuspor, Gebzespor ve Ankara Petrolofisispor'da 12 yıl top koşturdu ve 37 yaşında futbolu bıraktı. Ardından uzun yıllar ticaretle uğraştı. Emeklilik yaşı gelince Sosyal Sigortalar Kurumu'na gitti ve primlerini toplattı. Burada Gölcükspor'un 4 yıl, Gebzespor'un da 6 ay primini yatırmadığını öğrendi. Hizmet tespiti yapılması için bu kulüpleri ayrı ayrı Kocaeli İş Mahkemesi'ne şikâyet etti ve yerel mahkemeyi kazandı. Sosyal Güvenlik Kurumu itiraz ederek davayı temyiz etti. Yargıtay 10. Daire, Uzuner'i Gölcük Spor Kulüp Derneği için açtığı davada haklı buldu ve kararı onadı. Yargıtay 21. Daire ise Gebzespor Kulüp Derneği için açılan davada 5 yıllık 'zaman aşımı'nı gerekçe göstererek, kararı onamadı.

Dava, Gebze 2. İş Mahkemesi’nde tekrar görüldü. Yusuf Uzuner’in vekili avukat Ali Yıldız, verilen kararda ısrar edilmesini, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vekili avukat Seda Kardaşlar Çelik ise dairenin bozma kararına uyulmasını talep etti. Mahkeme, verdiği kararın hukuka uygun olduğunu düşünerek, direnilmesine karar verdi. Ayrıca davanın kabulüyle, davacının 24.11.1994-31.05.1995 tarihleri arasında 80.000.000 TL transfer ücretiyle davalı Gebze Spor Kulübü Derneği’nde profesyonel futbolcu olarak çalıştığının tespitini istedi.

Karara sevinen Yusuf Uzuner, ancak Yargıtay yolunun açık olmasından dolayı endişe taşıyor. Uzuner, mahkeme kapılarında sürünmesine tepki göstererek, “1984 yılında top koşturduğum Gölcük Spor Kulübü’nün yatırmadığı SSK primleri için açtığım davayı yerel mahkemede kazandım. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi onama verdi. 1994-1995 yıllarında ise Gebzespor Kulübü SSK primlerimi yatırmamış. Gebze İş Mahkemesi’ndeki dava lehime sonuçlanıyor. 21. Hukuk Dairesi onamıyor kararı bozuyor. Gebze’deki mahkeme yine lehime karar veriyor. Bu kararlar sebebiyle tam 3 yıldır emekli olamıyorum. Süreç sebebiyle psikolojim bozuldu.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C