İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme, Yeşil Sahalarda Dökülen Terin Tespitindeki Kararında Direniyor
20 Eylül 2013 Cuma 17:08

Mahkeme, Yeşil Sahalarda Dökülen Terin Tespitindeki Kararında Direniyor

Kocaeli’nde kulüp başkanı ve antrenör 51 yaşındaki Yusuf Uzuner, yıllarca yeşil sahalarda ter döktü.

Kocaeli’nde kulüp başkanı ve antrenör 51 yaşındaki Yusuf Uzuner, yıllarca yeşil sahalarda ter döktü. Jübilesini yaptıktan sonra başka işlerle uğraştı, emeklilik yaşı gelince SSK'nın yolunu tuttu. Primlerini toplattıklarında hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü senelerce top koşturdukları kulüplerin bazıları SSK primlerini yatırmamıştı. Hizmet tespiti için primlerini yatırmayan kulüpleri dava etti ve yerel mahkemeleri kazandı. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun itirazı üzerine dava, Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 5 yıllık 'zaman aşımı'nı gerekçe göstererek kararı bozdu. Ancak, Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, geçen yıl verdiği kararda sporcuyu haklı gördü. 21. Hukuk Dairesi’nin bozduğu kararda, yerel mahkeme Uzuner’i yine haklı buldu. Uzuner, emekli olamadığını belirterek, dairenin ‘zaman aşımı’ kararına tepki gösterdi.

Profesyonel olarak liglerde futbol oynadıktan sonra yaşı gelince emekli olmak isteyen bazı sporcular, yatmayan primlerini elde etmek için yaptırmak istedikleri hizmet tespitinde 'zaman aşımı' şokunu yaşıyor. Bunlardan biri de 51 yaşındaki Yusuf Uzuner. Şimdi Yeni Kocaelispor Kulüp Başkanı ve antrenörü olan Yusuf Uzuner, Gölcükspor, Zeytinburnuspor, Gebzespor ve Ankara Petrolofisispor'da 12 yıl top koşturdu ve 37 yaşında futbolu bıraktı. Ardından uzun yıllar ticaretle uğraştı. Emeklilik yaşı gelince Sosyal Sigortalar Kurumu'na gitti ve primlerini toplattı. Burada Gölcükspor'un 4 yıl, Gebzespor'un da 6 ay primini yatırmadığını öğrendi. Hizmet tespiti yapılması için bu kulüpleri ayrı ayrı Kocaeli İş Mahkemesi'ne şikâyet etti ve yerel mahkemeyi kazandı. Sosyal Güvenlik Kurumu itiraz ederek davayı temyiz etti. Yargıtay 10. Daire, Uzuner'i Gölcük Spor Kulüp Derneği için açtığı davada haklı buldu ve kararı onadı. Yargıtay 21. Daire ise Gebzespor Kulüp Derneği için açılan davada 5 yıllık 'zaman aşımı'nı gerekçe göstererek, kararı onamadı.

Dava, Gebze 2. İş Mahkemesi’nde tekrar görüldü. Yusuf Uzuner’in vekili avukat Ali Yıldız, verilen kararda ısrar edilmesini, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vekili avukat Seda Kardaşlar Çelik ise dairenin bozma kararına uyulmasını talep etti. Mahkeme, verdiği kararın hukuka uygun olduğunu düşünerek, direnilmesine karar verdi. Ayrıca davanın kabulüyle, davacının 24.11.1994-31.05.1995 tarihleri arasında 80.000.000 TL transfer ücretiyle davalı Gebze Spor Kulübü Derneği’nde profesyonel futbolcu olarak çalıştığının tespitini istedi.

Karara sevinen Yusuf Uzuner, ancak Yargıtay yolunun açık olmasından dolayı endişe taşıyor. Uzuner, mahkeme kapılarında sürünmesine tepki göstererek, “1984 yılında top koşturduğum Gölcük Spor Kulübü’nün yatırmadığı SSK primleri için açtığım davayı yerel mahkemede kazandım. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi onama verdi. 1994-1995 yıllarında ise Gebzespor Kulübü SSK primlerimi yatırmamış. Gebze İş Mahkemesi’ndeki dava lehime sonuçlanıyor. 21. Hukuk Dairesi onamıyor kararı bozuyor. Gebze’deki mahkeme yine lehime karar veriyor. Bu kararlar sebebiyle tam 3 yıldır emekli olamıyorum. Süreç sebebiyle psikolojim bozuldu.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C