İstanbul 10°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme
20 Eylül 2013 Cuma 11:53

Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş.

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş. Birlikte çalıştığınız insanlara ait kişisel bilgiler yer alıyor. Yaptığınız bir nevi fişleme. Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Ergin ise, "İstifa dilekçesi yazdığımda bana gerekçesiz dilekçenin kabul edilemeyeceğini söylediler. Ben de layıkıyla çalışmayan ve görevlerini yapmayan bazı kişiler yüzünden zor duruma düştüğümü anlatmak için bunları yazdım." dedi. Bu raporla ilgili yöneltilen sorulara cevap verirken sanık Ergin'in sesinin titrediği gözlendi.

İstanbul'da terör örgütü KCK'ya yönelik 97'si tutuklu toplam 205 sanıklı davanın 44. duruşması İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Silivri Cezaevi'nin karşısındaki büyük duruşma salonunda görülmeye başladı. Duruşmada 95 tutuklu sanık ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Gıyasettin Merdeniz ile Şehmus Işık ve diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Ayrıca 2 haftadır devam eden duruşmaların bugünkü oturumunda tahliye taleplerinin değerlendirileceği beklentisi nedeniyle çok sayıda izleyici geldi. Salon kapasitesinde izleyici içeri alınırken birçok izleyici de duruşma salonuna alınmadı.

Adalet Komisyonu listesinden seçilen bir Kürtçe tercüman da duruşma salonunda hazır bulundu. Ancak dünkü oturumda savunmasını Türkçe olarak tamamlayan tutuklu sanık BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'in sorgusu da kendi isteği ile tercümana gerek kalmaksızın Türkçe olarak yapıldı.

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, sanık Erman Ergin'le alakalı dava dosyasında bulunan belge ve delillere ilişkin sorular yöneltti. Başkan Alçık, sanık Ergin'e "Dosyada 'özeleştirimdir' diye başlayan bir yazı var. Seze mi ait?" diye sordu. Ergin'in, yazının kendisine ait olduğunu söylemesi üzerine Alçık, bu yazının ne ile ilgili olduğunu sordu. Ergin, yazının istifa dilekçesi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Başkan Alçık, "Özeleştiri yazısı yazmadaki amacınız ne? Özeleştiri yazısı genellikle örgütte bulunanların kullandığı bir yöntemdir." dedi.

Erman Ergin de, "Ben hiç parti tüzüğünü bilmiyordum. İstifa dilekçesi yazdım ama arkadaşlar gerekçesi olmadan dilekçemin kabul edilmeyeceğini söylediler. Bu raporlar o raporlardır. Yönetimini bilmediğim için öyle yazdım." ifadelerini kullandı.

Başkan Alçık, "Sizden ele geçirilen bir belge var. Partide birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız hakkında özel bilgiler yer alıyor. Bu yazı size mi ait?" diye sordu. Ergin'in, bu yazıyı kendisinin yazdığını ve istifasına gerekçe olarak yazdığını söylemesi üzerine Alçık, "Onların görevlerini yapmadığını yazsanız belki anlaşılabilir ama onlar hakkında isim isim, şahsiyetleri ile alakalı özel bilgiler veriyorsunuz. Bu yazıda insanların kişilikleri tahlil edilmiş. Yaptığınız bir nevi fişleme." hatırlatmasını yaptı. Ergin ise "Onların yapması gerekirken yapmadıkları görevleri nedeniyle zor durumda kaldığımı belirtmek için bunları yazdım." cevabını verdi. Yazıyı kongre komisyonuna yönelik yazdığını söyleyen Ergin, daha önceki 'uygulamanın nasıl olduğunu bilmediği' şeklindeki ifadesinin tersine 'önceden de böyle yazılıyormuş' şeklinde açıklama yaptı. Ergin'in, 'Özeleştirimdir' başlığıyla yazdığı dilekçesine ilişkin kendisine yöneltilen sorular karşısında sesinin titrediği gözlendi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C