İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme
20 Eylül 2013 Cuma 11:53

Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş.

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş. Birlikte çalıştığınız insanlara ait kişisel bilgiler yer alıyor. Yaptığınız bir nevi fişleme. Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Ergin ise, "İstifa dilekçesi yazdığımda bana gerekçesiz dilekçenin kabul edilemeyeceğini söylediler. Ben de layıkıyla çalışmayan ve görevlerini yapmayan bazı kişiler yüzünden zor duruma düştüğümü anlatmak için bunları yazdım." dedi. Bu raporla ilgili yöneltilen sorulara cevap verirken sanık Ergin'in sesinin titrediği gözlendi.

İstanbul'da terör örgütü KCK'ya yönelik 97'si tutuklu toplam 205 sanıklı davanın 44. duruşması İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Silivri Cezaevi'nin karşısındaki büyük duruşma salonunda görülmeye başladı. Duruşmada 95 tutuklu sanık ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Gıyasettin Merdeniz ile Şehmus Işık ve diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Ayrıca 2 haftadır devam eden duruşmaların bugünkü oturumunda tahliye taleplerinin değerlendirileceği beklentisi nedeniyle çok sayıda izleyici geldi. Salon kapasitesinde izleyici içeri alınırken birçok izleyici de duruşma salonuna alınmadı.

Adalet Komisyonu listesinden seçilen bir Kürtçe tercüman da duruşma salonunda hazır bulundu. Ancak dünkü oturumda savunmasını Türkçe olarak tamamlayan tutuklu sanık BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'in sorgusu da kendi isteği ile tercümana gerek kalmaksızın Türkçe olarak yapıldı.

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, sanık Erman Ergin'le alakalı dava dosyasında bulunan belge ve delillere ilişkin sorular yöneltti. Başkan Alçık, sanık Ergin'e "Dosyada 'özeleştirimdir' diye başlayan bir yazı var. Seze mi ait?" diye sordu. Ergin'in, yazının kendisine ait olduğunu söylemesi üzerine Alçık, bu yazının ne ile ilgili olduğunu sordu. Ergin, yazının istifa dilekçesi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Başkan Alçık, "Özeleştiri yazısı yazmadaki amacınız ne? Özeleştiri yazısı genellikle örgütte bulunanların kullandığı bir yöntemdir." dedi.

Erman Ergin de, "Ben hiç parti tüzüğünü bilmiyordum. İstifa dilekçesi yazdım ama arkadaşlar gerekçesi olmadan dilekçemin kabul edilmeyeceğini söylediler. Bu raporlar o raporlardır. Yönetimini bilmediğim için öyle yazdım." ifadelerini kullandı.

Başkan Alçık, "Sizden ele geçirilen bir belge var. Partide birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız hakkında özel bilgiler yer alıyor. Bu yazı size mi ait?" diye sordu. Ergin'in, bu yazıyı kendisinin yazdığını ve istifasına gerekçe olarak yazdığını söylemesi üzerine Alçık, "Onların görevlerini yapmadığını yazsanız belki anlaşılabilir ama onlar hakkında isim isim, şahsiyetleri ile alakalı özel bilgiler veriyorsunuz. Bu yazıda insanların kişilikleri tahlil edilmiş. Yaptığınız bir nevi fişleme." hatırlatmasını yaptı. Ergin ise "Onların yapması gerekirken yapmadıkları görevleri nedeniyle zor durumda kaldığımı belirtmek için bunları yazdım." cevabını verdi. Yazıyı kongre komisyonuna yönelik yazdığını söyleyen Ergin, daha önceki 'uygulamanın nasıl olduğunu bilmediği' şeklindeki ifadesinin tersine 'önceden de böyle yazılıyormuş' şeklinde açıklama yaptı. Ergin'in, 'Özeleştirimdir' başlığıyla yazdığı dilekçesine ilişkin kendisine yöneltilen sorular karşısında sesinin titrediği gözlendi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C