İstanbul 22°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme
20 Eylül 2013 Cuma 11:53

Mahkeme Başkanından Kck Sanığına: Yaptığınız Bir Nevi Fişleme

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş.

Terör örgütü KCK davasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, tutuklu sanıklardan BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'e, "Sizden bir belge ele geçirilmiş. Birlikte çalıştığınız insanlara ait kişisel bilgiler yer alıyor. Yaptığınız bir nevi fişleme. Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Ergin ise, "İstifa dilekçesi yazdığımda bana gerekçesiz dilekçenin kabul edilemeyeceğini söylediler. Ben de layıkıyla çalışmayan ve görevlerini yapmayan bazı kişiler yüzünden zor duruma düştüğümü anlatmak için bunları yazdım." dedi. Bu raporla ilgili yöneltilen sorulara cevap verirken sanık Ergin'in sesinin titrediği gözlendi.

İstanbul'da terör örgütü KCK'ya yönelik 97'si tutuklu toplam 205 sanıklı davanın 44. duruşması İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Silivri Cezaevi'nin karşısındaki büyük duruşma salonunda görülmeye başladı. Duruşmada 95 tutuklu sanık ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Gıyasettin Merdeniz ile Şehmus Işık ve diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Ayrıca 2 haftadır devam eden duruşmaların bugünkü oturumunda tahliye taleplerinin değerlendirileceği beklentisi nedeniyle çok sayıda izleyici geldi. Salon kapasitesinde izleyici içeri alınırken birçok izleyici de duruşma salonuna alınmadı.

Adalet Komisyonu listesinden seçilen bir Kürtçe tercüman da duruşma salonunda hazır bulundu. Ancak dünkü oturumda savunmasını Türkçe olarak tamamlayan tutuklu sanık BDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Erman Ergin'in sorgusu da kendi isteği ile tercümana gerek kalmaksızın Türkçe olarak yapıldı.

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, sanık Erman Ergin'le alakalı dava dosyasında bulunan belge ve delillere ilişkin sorular yöneltti. Başkan Alçık, sanık Ergin'e "Dosyada 'özeleştirimdir' diye başlayan bir yazı var. Seze mi ait?" diye sordu. Ergin'in, yazının kendisine ait olduğunu söylemesi üzerine Alçık, bu yazının ne ile ilgili olduğunu sordu. Ergin, yazının istifa dilekçesi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Başkan Alçık, "Özeleştiri yazısı yazmadaki amacınız ne? Özeleştiri yazısı genellikle örgütte bulunanların kullandığı bir yöntemdir." dedi.

Erman Ergin de, "Ben hiç parti tüzüğünü bilmiyordum. İstifa dilekçesi yazdım ama arkadaşlar gerekçesi olmadan dilekçemin kabul edilmeyeceğini söylediler. Bu raporlar o raporlardır. Yönetimini bilmediğim için öyle yazdım." ifadelerini kullandı.

Başkan Alçık, "Sizden ele geçirilen bir belge var. Partide birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız hakkında özel bilgiler yer alıyor. Bu yazı size mi ait?" diye sordu. Ergin'in, bu yazıyı kendisinin yazdığını ve istifasına gerekçe olarak yazdığını söylemesi üzerine Alçık, "Onların görevlerini yapmadığını yazsanız belki anlaşılabilir ama onlar hakkında isim isim, şahsiyetleri ile alakalı özel bilgiler veriyorsunuz. Bu yazıda insanların kişilikleri tahlil edilmiş. Yaptığınız bir nevi fişleme." hatırlatmasını yaptı. Ergin ise "Onların yapması gerekirken yapmadıkları görevleri nedeniyle zor durumda kaldığımı belirtmek için bunları yazdım." cevabını verdi. Yazıyı kongre komisyonuna yönelik yazdığını söyleyen Ergin, daha önceki 'uygulamanın nasıl olduğunu bilmediği' şeklindeki ifadesinin tersine 'önceden de böyle yazılıyormuş' şeklinde açıklama yaptı. Ergin'in, 'Özeleştirimdir' başlığıyla yazdığı dilekçesine ilişkin kendisine yöneltilen sorular karşısında sesinin titrediği gözlendi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 24 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
10 / 24 °C