İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardin Tanıtım Günleri
19 Eylül 2013 Perşembe 16:18

Mardin Tanıtım Günleri

İçişleri Bakanı Güler:-"Güçlü bir iradeyle ortaya koyduğumuz çözüm sürecinin bölgemize, ülkemize getirdiği huzur ortamının farkındayız. Bunun değerini biliyoruz. Bunun sürmesini de istiyoruz"-"Bölge halkının bu konuda çok büyük bir rahatlığı ve bu süreci,

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecine bölge halkının da destek verdiğini belirterek, "Maalesef bu sürecin bozulması için gayret gösterenler var. Ama bizler her zaman bunun karşısında güçlü bir iradeyle dik durmak zorundayız" dedi.

Bakan Güler, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Mardin Tanıtım Günleri'nin açılışındaki konuşmasında, Arabıyla, Kürdüyle, Türkmeniyle, Süryanisi, Yezidisi ve Kerdanisiyle hep beraber Mardin'i, hep beraber Türkiye'yi oluşturduklarını, bundan da büyük gurur duyduklarını söyledi.

Güler, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit haklara sahip şerefli birer vatandaşıyız. Bu ülkenin birliği, beraberliği için hepimiz aynı hisleri taşıyoruz" diye konuştu.

Mardin Tanıtım Günleri'nin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Güler, etkinlikte Mardin Diller ve Dinler Korosu'nun konser verdiğini anımsatarak, koroyu tüm dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Koronun Mardin'de farklı kültürlerin, farklılıkların nasıl zenginliğe dönüştüğünü göstermesi bakımından önemli olduğunu bildiren Güler, koronun farklılıklardan ve birliktelikten çıkan güzellikleri göstermesi açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Millet olarak farklı kültür ve değerlere sahip olunduğunu ifade eden Güler, "Ama biz bu farklılıkları ayrımcılık veya ayrıcalık olarak değil bir zenginlik olarak görüyoruz" dedi.

Güler, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımızın önderliğinde ve bu hassas dönemde güçlü bir iradeyle ortaya koyduğumuz çözüm sürecinin bölgemize, ülkemize getirdiği huzur ortamının farkındayız. Bunun değerini biliyoruz. Bunun sürmesini de istiyoruz. Bölge halkının bu konuda çok büyük bir rahatlığı ve bu süreci, huzur ve kardeşlik ortamının devam etmesi konusunda önemli isteği var. Maalesef bu sürecin bozulması için gayret gösterenler de var. Ama bizler her zaman bunun karşısında güçlü bir iradeyle dik durmak zorundayız.

Birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz sürece ne etnik ne de mezhepsel farklılıkları ayrıştırma aracı olarak kullananlar, aramıza nifak sokmaya çalışanlar hiçbir zaman muvaffak olamayacaklardır."

-Bakan Eker

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise Mardin'de kültürlerin, farklı inançların barış içinde yaşadığını belirtti. Kenti, "Barış kalesi" olarak nitelendiren Eker, şehrin yüzyıllar boyunca farklı kültürlere, inançlara, etnik yapılara ev sahipliği yaptığını belirtti.

"Bizim medeniyet tasavvurumuzda, kültür kodlarımızda barışın şifresi var" diyen Bakan Eker, şöyle konuştu:

"Biz bu şifreyi doğru okuduğumuz sürece, doğru kodladığımız ölçüde bu topraklarda barışı yaşattık. Ama bu şifreyi anlayamaz hale geldiğimiz durumlarda bu barış bozuldu. Şimdi biz bu şifreyi tekrar kuruyoruz. Hükümetimiz, Sayın Başbakanımızın önderliğinde 75 milyon insanı Süryanisi, Yezidisi, Müslümanı, Türkü, Kürdü, Arabıyla bu topraklarda her kim yaşıyorsa hepsini varlıklarıyla birlikte kabul edip, varlıklarıyla birlikte barış içinde yaşatacak bir demokratik sistemi inşa etme sürecindeyiz."

Mardin'in UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer almasına yönelik çalışmaları da hatırlatan Bakan Eker, böylece tüm dünyanın kentin güzelliklerini öğreneceğini söyledi. Mardin'in son düzenlemeyle büyükşehir belediyesi olduğunu ifade eden Eker, merkezde yapılan tüm güzelliklerin artık ilçelere de daha rahat ulaşacağını, yayılacağını kaydetti.

- Nazar tütsüsü yakıldı

Mardin Valisi Ahmet Cengiz de kentin çok sayıda uygurlığa ev sahipliği yaptığını belirtti. Vali Cengiz, Mardin'in kentsel ve tarihi dönüşüm projeleriyle daha da önemli bir noktaya geldiğini ifade etti.

Bakan Güler ve Eker'in konuşmasında zaman zaman alandakilere Kürtçe de seslendiği etkinlikte, Mardin Diller ve Dinler Korosu konser verdi. Konser sırasında, kentte nazardan koruduğuna inanılan tütsü yakılarak protokol üyelerinin önünden geçirildi.

Halk Eğitim Merkezince hazırlanan defilenin de sunulmasının ardından tanıtım günleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, İçişleri Bakanı Güler, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, AK Parti milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Gönül Bekin Şahkulubey, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Mardin Valisi Cengiz, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve diğer protokol üyelerince kurdelenin kesilmesiyle açıldı.

Daha sonra, Bakan Güler ve beraberindekiler standları gezerek yetkililerden bilgi aldı. Halk oyunları ekibiyle halay çeken Güler, kendisine sunulan yöresel ikramları tattı.

Etkinlikte tanıtılan Mardin güvercinlerine ilgi gösteren Güler, dünyanın en uzun insanı ünvanına sahip hemşehrisi Sultan Kösen ile fotoğraf çektirdi.

Muhabir: Sarp Özer
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C