İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardin'deki Silahlı Saldırı
20 Eylül 2013 Cuma 17:03

Mardin'deki Silahlı Saldırı

DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan:"Son dönemlerde kan davaları kanı yerde bırakmama anlayışından çıkmış, karşı tarafın soyunu kurutmaya dönük bir intikamcı durum haline gelmiş"- Diyarbakır Baro Başkanı Elçi:"Toplumun sabırl

Mardin'de dün 3'ü çocuk, 2'si kadın 5 kişinin öldürüldüğü olay, Doğu ve Güneydoğu'daki kan davalarını yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar, kan davasında çocuk ve kadınların da hedef haline getirilmesine dikkati çekti.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rüstem Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, romanlara, sinemalara yansıyan kan davasıyla ilgili bir bilgi arşivinin bulunduğunu, kan davasının töreye ait bir unsur olduğunu gördüklerini söyledi.

Kan davalarında kadın ve çocukların hedef olmadığını kaydeden Prof. Dr. Erkan, "Ama son dönemlerde artık kanı yerde bırakmama anlayışından çıkmış, karşı tarafın soyunu kurutmaya dönük intikamcı bir durum haline gelmiş. Meselenin en tehlikeli yanı da bu. Eskiden kan davasından hedef olan kişi belliydi. O da uzak bir yere gönderiliyordu, onunla ilgili önlem alınıyordu. Ama şimdi ailenin bütün fertleri beşikteki çocuktan en yaşlısına kadın erkek ayrımı yapılmadan bir hedef alan duruma dönmüş" diye konuştu.

-Tehlikeli bir durum

Son dönemlerdeki olayların, yok etmeye dönük bir faaliyete dönüştüğünü vurgulayan Erkan, bunun töre ve kan davasıyla açıklanacak bir durum olmadığını dile getirdi.

Geçmiş yıllarda taziye ve yasını tutmamanın bir intikam alma olarak algılandığını ifade eden Erkan, şöyle konuştu:

"Bazı aileler de tekrar bir saldırıdan korktukları için de taziye kabul etmeyebiliyor. Özellikle Mardin'de yaşanan ve 2'si anne 3'ü çocuk olmak üzere 5 kişinin ölümüne neden olan olay klasik bildiğimiz o kan davalarını aşan bir durum gibi görünüyor. Burada misliyle karşılık verme, bütün soya aileye dönük bir intikam girişimi var. Sanki Bilge köyü katliamından sonra arttı. Töreden ziyade biraz mafya tarzı gibi olaylara dönüyor. Bu da çok tehlikeli bir durum. Öncesinde aşiret lideri, önde gelenler arasındaki husumet, bütün aile bireylerine yönelik olmaya başladı."

-"Dehşet verici"

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de, son dönemlerde kan davalarıyla yaşanan olaylarda bir öfke patlaması, cinnet halinin görüldüğüne, kadın ve çocukların aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin öldürüldüğüne işaret etti.

Bunun öfke patlaması ve dehşet verici bir şey olduğunu anlatan Elçi, şöyle devam etti:

"Çok tehlikeli bir durum. Toplumsal olarak bu davranış biçimini, ruh halini kabul etmek mümkün değil. Dolayısıyla öncelikle topluma çağrım var. Bütün toplumun bu öfke ve cinnet haline ilişkin kendine gelmesi lazım. Toplumun sabırlı ve sağduyulu davranması gerekiyor. Herkesi böyle insanların yaşam hakkına hele hele kadın ve çocukların yaşamına kast edecek davranışlardan kesinlikle kaçınması lazım. Bu olaylar toplum adına utanç verici. Kınıyoruz."

-Projeler geliştirilmeli

Elçi, toplumsal yapıları, bütün sivil tplum kuruluşlarını, bu konuya duyarlı olarak kınamaya, utanç verici olduğunu deklare etmeye, toplumu bu anlamda eğitmeye davet ettiğini kaydetti.

Devletin birtakım sosyal projelerle bilim adamlarının da yardımıyla toplumu eğitecek, bu meselelerin nedenine inecek, önleyecek birtakım sosyal projeler geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Elçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kan davalarında yakınlarını kaybedenlerin taziyeleri kabul etmemesi de kabul edilemez bir gelenek, kınanması gerekiyor. Hiçbir toplum böyle bir geleneğe sahip olamaz, olmamalı. Bu gelenekleri ayaklarımızın altına almamız lazım. Toplumda iyi ve kötü gelenekler var. Kötü gelenekleri lanetlemek gerekiyor. Asla bu tür köhne geleneklerin sürdürülmemesi gerekiyor. Oturmuş bir gelenek olduğunu düşünmüyorum. Ama bunu bir gelenek olarak görenler varsa terk edilmesi gerekiyor. Çok baskın olmasa bile böyle bir gelenek var."

-Büyüklerin sözü dinlenmeli

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaaddin Korkutata ise bu tür olayların çok acı ve bölgenin yakıcı bir meselesi olduğunu söyledi.

Kan davalarının halen sürdüğünü anlatan Korkutata, şöyle konuştu:

"Bunun nedenleri var. Bir taraftan ortadan kaldıralım derken büyüklerin sözünü dinlememe ortaya çıktı. Geçmişte, alimlerin, büyüklerin, ulemanın, kanaat önderlerinin sözü çok dinleniyordu ve bu tür olaylar çok yaşanmıyordu. Sözü geçenlerin tekrar değerlendirilmesi lazım. Çok basit olaylardan kan davaları ortaya çıkıyor. Ot, inek bahane edilerek büyük kan davaları oluyor. Güvenlik tedbirlerinin de alınması lazım. Bölgede daha önce de kan davaları vardı. Daha önce kadın ve çocuklardan ziyade işin içerisinde olan erkeklere yönelikti. Ama şimdi tehlikeli bir duruma dönüştü. Taziyelerin olması lazım. Taziyelerin kabul edilmemesi durumu da her iki tarafın daha fazla acı ve keder yaşamasına neden olur. Taziyelerde yakınlarını kaybedenleri teskin edici insanların olması gerekiyor."

Muhabir: Nurten Aslan
Yayınlayan: Zekeriya Kaya

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C