İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Markar Esayan: Gezi Ve Sonrasındaki Süreç Avantaja Dönüştürülebilir
19 Eylül 2013 Perşembe 13:38

Markar Esayan: Gezi Ve Sonrasındaki Süreç Avantaja Dönüştürülebilir

Gazeteci yazar Markar Esayan, Gezi olaylarıyla başlayan ve daha sonrasında yaşanan sürecin alınacak tedbirlerle avantaja dönüştürülebileceğini söyledi.

Gazeteci yazar Markar Esayan, Gezi olaylarıyla başlayan ve daha sonrasında yaşanan sürecin alınacak tedbirlerle avantaja dönüştürülebileceğini söyledi.

Gazeteci yazar Markar Esayan, gazeteci yazar Cemil Ertem ile birlikte kaleme aldığı ve Etkileşim Yayınları’ndan çıkan 'Dünyayı Durduran 60 Gün' isimli kitabında Mayıs ayında başlayan ve etkileri hala devam eden Gezi olayları sürecini değerlendirdi. Gezi olaylarının en büyük etkisinin muhalefetin temsil edemediği toplumsal kesimin sokağa çıkması olduğunu aktaran Eseyan, "Şu anda elimizde pimi çekilmiş bir bomba var ya da mayınlı bir arazide ilerliyoruz. Bu sefer risk daha ciddi çünkü karşınızda halkın bir kesimi var ve onların can ve mal güvenlikleri de devletin sorumluluğunda. Özgürlükleri güvenliğe tercih etmeden, bu zor süreci atlatmak ve neden olmasın, belki de bir avantaja dönüştürmek mümkün." diye konuştu. Esayan, söz konusu sürecin bir avantaja dönüştürülebilmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Bunun için, Kürt, alevi ve laikçi fay hatlarını güçlendirecek demokratik, radikal adımlar atmak ilk akla gelen ve en ilk yapılması gereken şey. Demokratikleşme paketi bu nedenle çok önemli. Bu paketlerin arka arkaya toplumu heyecan ve ümide sevk edecek ve eleştirileri boşa çıkaracak denli sıralamak gerekiyor. Hükümet yeni anayasayı tek başına yapma gücüne sahip değilse de kanun çıkarma imkânına sahip. Üstelik halk desteği de reformlara yönelik olarak çok yüksek. 3 seçim öncesi, reformlara hız verilmesi de oylara müspet yarayacağı için çok optimal."

Hükümetin işbaşına geldiğinden beri refomlarda ciddi bir dirençle karşılaştığını kaydeden Esayan, paradoksal olarak, içi her ne kadar boş olsa da, Gezi’de öne çıkan meşru isteğin özgürlük ve demokratikleşme olduğunu belirtti. Bu krizin hükümete reform yapma konusunda ciddi bir imkan alanı açtığını ifade eden Esayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence bu fırsat çok iyi değerlendirilmeli ve Kemalist vesayetin kurguladığı devlet anlayışından kurtulmak için gerekli tüm reformlar, arka arkaya paketler halinde çıkmalı. Askeri Danıştay, Yargıtay, profesyonel ordu, vicdani red, ruhban okulu, Alevilerin sorunları vs. Bunların hepsi için en uygun ortamı yaşıyoruz. Bu reformların arka arkaya gelmesi, Gezi’de ülkenin dış dünyada aldığı haksız hasarı da onarma potansiyeline sahip. Reformcu bir hükümeti diktatörlükle suçlamanın bir karşılığı kalmayacak. Bu nedenle, zor olduğu kadar, gelecek için de çok önemli, belki de tarihi önemde bir dönem yaşıyoruz."

Hükümetin Kürtler, Aleviler ve laiklere yönelik özel bir iletişim stratejisi kurması gerektiğini kaydeden Esayan, "Hükümet, başbakan, iletişim kurarken birden fazla gruba konuştuğunu hep hatırda tutmalı. İncitilen duygular, iletişim kazaları kaos isteyenler için büyük imkan yaratıyor. Bu konu özellikle önemsenmeli. Öte yandan, Hatay'da yitirdiğimiz Ahmet Atakan gibi gençlerimize yenileri eklenmemesi için azami teyakkuz halinde olunmalı. Mani olunamayan acı hadiselerde ise, adalet hızla yerine getirilmeli. Tezviratın engellenmesi için, yetkili kişiler sürekli halkı bilgilendirmeli. Bu nokta da çok önemli. Yetkililer zamanında etkili ve tatmin edici açıklamalar yapmadığında veya geç yaptığında, kaos meydana geliyor. Bunu defalarca yaşadık." ifadelerini kullandı.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C