İstanbul 20°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmarayın bitiş tarihini açıkladı
29 Mayıs 2012 Salı 23:10

Marmaray'ın bitiş tarihini açıkladı

Yıldırım, maliyeti 5 milyar dolar olan Marmaray projesinin 2013 yılının sonunda bitirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, 'Günde 1.5 milyon İstanbul'lu karşıdan karşıya geçecek' dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, maliyeti 5 milyar dolar olan Marmaray projesinin 2013 yılının sonunda bitirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, ''Günde 1.5 milyon İstanbul'lu karşıdan karşıya geçecek'' dedi.

Yıldırım, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Ardahan Belediyesi'nin, ilin şehir içi trafik ışıklarının yenilenmesi çalışmalarına başladığını ve çalışmaların bu yılın Eylül ayında tamamlanacağını ifade eden Yıldırım, Türkiye'de karayolu taşımacılığının doğu-batı istikametinde olduğunu kaydetti. Yıldırım, Hükümetin kuzey-güney koridorunun geliştirilmesi, Akdeniz ile Karadeniz'in birleştirilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu, 11 bin 797 kilometrelik yolun 8 bin 511 kilometresinin bitirildiğini anlattı.

Yıldırım, ülkede karayolu taşımacılık oranının yüksek olduğunu belirterek, taşımacılıkta hava, denizyolu ve demiryolu payını artırmak istediklerini söyledi. Binali Yıldırım, İstanbul'da 3. köprü ve bağlantı yolu projesinin ihalesinin bugün yapıldığını, 3. köprüyü yapacak firmanın belli olduğunu anımsattı.

1950-2002 yılları arasında 946 kilometrelik demiryolu yapılmışken, 2002'den bugüne kadar normal hat 220 kilometre, hızlı tren hattı olarak da 888 kilometre olmak üzere toplam bin 109 kilometre demiryolu yapıldığını anlattı. Yıldırım, ayrıca toplam 11 bin 940 kilometrelik demiryolu ağının 6 bin 415 kilometrelik bölümünün yenilendiğini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bin 54 hemzemin geçidin otomatik, ışıklı, bariyerli geçide dönüştürüldüğünü söyledi.

2004'te başlayan Marmaray projesinin 2013 yılının sonunda bitirilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Yıldırım, ''Maliyeti 5 milyar dolardır. Uzunluğu 76 kilometredir, 15.5 kilometresi deniz altından ve yeraltından geçmektedir. Saatte 75 bin yolcu, günde 1.5 milyon İstanbul'lu karşıdan karşıya geçecek'' dedi.

Yıldırım, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'nin çalışmalarının 3 ülkede de devam ettiğini kaydederek, projenin 2014 yılı gibi tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Van Gölü geçişindeki feribotların çok yavaş olduğunu ifade eden Yıldırım, yapım çalışması devam eden 2 feribotun 2013-2014'te teslim edileceğini bildirdi.

-''9 havaalanı yapım aşamasında''-

Havayolunda 2002'de iç hatlarda 8.7 milyon yolcu taşınırken bu sayının bugün 58.4 milyona çıktığını, dış hatlarda da 25 milyon yolcudan 59.3 milyon yolcuya ulaşıldığını belirten Yıldırım, ''36 havaalanına sefer yapılırken, bugün 47 havaalanına sefer yapılır duruma gelmiştir. 9 havaalanı da yapım aşamasındadır' dedi.

Binali Yıldırım, havacılıktaki THY tekelinin 2003'te kaldırıldığını, bu uygulamayla birlikte havacılıkta çok önemli gelişmeler olduğunu belirtti. Yıldırım, havacılık sektörü dünyada küçülürken Türkiye'de büyümeye devam ettiğini, 2015 için öngörülen hedeflerin 2005'te tamamlandığını söyledi.

Yıldırım, bugün dış hatlarda 174 noktaya, iç hatlarda ise 47 noktaya sefer yapıldığını ifade etti.

-''Nasıl bakacaksın onların yüzüne?''-

Daha sonra korsan taksilere ceza verilmesini öngören kanun teklifinin görüşmelerine geçildi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, teklifin tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, iktidarın grev hakkını yasaklamayı maharet sanmasının üzücü olduğunu ifade etti.

''Grev yoksa sendikanın da bir anlamı yok'' ifadesini kullanan Kaplan, kürsüden cep telefonunu göstererek şöyle devam etti:

''Bakın şu alet çıkmış ya bunun üzerinden 'tık tık' bir SMS ile adamı işten atıyorsun. Onun geleceğini, dünyasını alt üst ediyorsunuz, işten atıyorsunuz. İşten atılma nasıl bir duygu? Direnme hakkı işçilerin, emekçilerin en meşru hakkıdır. Tarih onlara direne direne kazanmayı öğretmiştir. Adınızı değiştirin, adaletsiz partisi yapın ya da adaletli olun'' diye konuştu.

Kaplan, teklifi hazırlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'e, ''Sayın Külünk, sen nasıl bu oyuna geldin, ben sana acıyorum. Ben kabin memuru olsam her serviste bir kolayı üzerine dökerim ya da sıcak bir şeyİ. Hak ediyorsun bunu. Ben olsam bunu yaparım. Bu oyuna gelmemeliydin. Vallahi billahi ben AK Parti'de milletvekili olsam bu oyuna gelmezdim. Nasıl bakacaksın onların yüzüne'' diye seslendi.

MHP Grubu adına söz alan MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ise yaklaşık 30 yıldır havacılık iş koluna grev yasağı getirmenin kimsenin aklına gelmediğini belirterek, ''AK Parti bu alanda da bir ilki başarmıştır'' dedi.

Teklif ile havacılık sektöründeki toplu sözleşme sürecinin ''baltalanmaya çalışıldığını'' öne süren Erdem, ''Sayın Külünk, bundan sonra Türk Hava Yolları uçaklarına binecek misiniz? Bunu fedakarca çalışan bu personele ödül mü sanıyor musunuz? Dünyada bu konuda ilk olmak sizin düşündüğünüzün aksine iyi birşey değildir. Ağlayanın malı gülene fayda vermez bunu unutmayın'' diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Erdem'in konuşmasının ardından çalışma süresinin sona ermesi nedeniyle birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C