İstanbul 7°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis önünde yeni anayasa eylemi
26 Mayıs 2012 Cumartesi 14:53

Meclis önünde yeni anayasa eylemi

Demokratik Anayasa Hareketi üyelerinin Meclis'e yürümesine izin vermeyen polis, eylemcilerin bulundukları yerde açıklama yapmasına müsaade etti

 

Demokratik Anayasa Hareketi, yeni Anayasa'nın oluşturulmasında tüm toplumsal kesimlerin ortak bir platformda buluşması için Meclis karşısında eylem yaptı.
 
Meclis Çankaya girişine yürümek isteyen Demokratik Anayasa Hareketi üyeleri Akay Kavşağı'nda çevik kuvvet ekipleri tarafından durduruldu. Grubun Meclis'e yürümesine izin vermeyen polis, eylemcilerin bulundukları yerde açıklama yapmasına müsaade etti.
 
Toplanan grup adına açıklama yapan Demokratik Anayasa Hareketi Başkanı Ayhan Bilgen, Anayasa hazırlık sürecinin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesine yönelik 'yol temizliği ve güven artırıcı adım' niteliğinde hiçbir düzenlemeye gidilmediğini iddia etti. Sürecin katılımcı bir şekilde işletilmesi konusunda sadece öneri iletmeye indirgenmiş bir yaklaşım içine gidildiğini söyleyen Bilgen, önerilerin nasıl ve ne kadar dikkate alınacağına dair ise irade içeren bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmadığını belirtti.
 
Liderlerin iki dudağı arasına hapsolmuş bir siyasal zeminden toplumsal özgürlükler lehine bir düzenleme çıkmasını beklemenin anlamsız olduğunu kaydeden Bilgen, siyasal partiler arası gerilim ve çıkar hesaplarının toplumsal barış ve değişim beklentisine zarar vermesini önleyebilmek için alternatif bir anayasa çalışmasının planlanması gerektiğini kaydetti.
 
12 Eylül referandumuyla yaşanan kamplaşmanın bir kez daha yaşanmaması ve sahici bir anayasa hazırlık sürecinin toplumsal dinamikler eliyle yürütülmesi gerektiğini aktaran Bilgen, "Anayasa hazırlık sürecinin toplumsal dinamikler eliyle yürütülebilmesi için; anayasa arayışı olan tüm toplumsal kesimlerin ortak bir platformda buluşması ve bugün yakalanan fırsatın kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir." dedi.
 
Uludere'deki hava saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarından Ferhat Encü'nün düzenledikleri eyleme katılacağını aktaran Bilgen, ancak Encü'nün sabah saatlerinde gözaltına alındığını sözlerine ekledi.
 
Eylem sırasında, 'Yeni Anayasa, kadına şiddet devam ederken mi yapılacak?', 'Yeni Anayasa süreci mi? Buralarda değişen bir şey yok' dövizleri açıldı.
 
Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'» Boeing'in Türkiye Milli Havacılık Planı» MÜSİAD’tan Ürdün çıkarması» Türkler Silikon Vadisi’nde ‘maden’ buldu» Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu» Yapı Kredi'den kadınlara destek» Belediye başkanına "rüşvet" suçlamasıyla dava» Türk şirketleri o cihazının peşinde» O firma Volvo'dan 24 bin sürücüsüz araç alacak» Singapur'dan inek ithalatında vergi sıfırlandı» Hemşirenin 13 yıl süren kurnazlığı» Fed Başkanı Yellen'dan önemli karar» E-ticarette hedef büyük» Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı» TSK'dan birliklere "hazır olun" emri!» ''Yüzde 80 indirim yapılması akıl dışı bir durum''» Cumhurbaşkanlığından Soçi açıklaması» Dolandırıcılıktan yargılanacak» Türkiye o konuda sahneye çıkıyor!» Genelkurmay Başkanı Rusya'da» Ünlü iş adamının evinde böcek bulundu» Merkez'den dolara müdahale » Erdoğan'dan talimat! Hepsi ucuzlayacak» Benzine indirim yolda!» O tatil köyü satılıyor» Dolardan tüm zamanların rekoru geldi» Üçlü zirve öncesi sürpriz görüşme» Hepsi iptal edildi!» Türkiye dikkat! Uluslararası operasyon başladı!» ''Türkiye doğalgazda en ucuz ülke''» Dubai'nin getirdiği vergi Türkiye'ye yaradı» Otomobil devinden flaş karar» BDDK Başkanı Akben, kritik soruya cevap verdi» TBMM'nin başkanı belli oldu
HAVA DURUMU
Ankara
-5 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
6 / 22 °C
Adana
6 / 20 °C
Konya
-6 / 4 °C