İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis önünde yeni anayasa eylemi
26 Mayıs 2012 Cumartesi 14:53

Meclis önünde yeni anayasa eylemi

Demokratik Anayasa Hareketi üyelerinin Meclis'e yürümesine izin vermeyen polis, eylemcilerin bulundukları yerde açıklama yapmasına müsaade etti

 

Demokratik Anayasa Hareketi, yeni Anayasa'nın oluşturulmasında tüm toplumsal kesimlerin ortak bir platformda buluşması için Meclis karşısında eylem yaptı.
 
Meclis Çankaya girişine yürümek isteyen Demokratik Anayasa Hareketi üyeleri Akay Kavşağı'nda çevik kuvvet ekipleri tarafından durduruldu. Grubun Meclis'e yürümesine izin vermeyen polis, eylemcilerin bulundukları yerde açıklama yapmasına müsaade etti.
 
Toplanan grup adına açıklama yapan Demokratik Anayasa Hareketi Başkanı Ayhan Bilgen, Anayasa hazırlık sürecinin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesine yönelik 'yol temizliği ve güven artırıcı adım' niteliğinde hiçbir düzenlemeye gidilmediğini iddia etti. Sürecin katılımcı bir şekilde işletilmesi konusunda sadece öneri iletmeye indirgenmiş bir yaklaşım içine gidildiğini söyleyen Bilgen, önerilerin nasıl ve ne kadar dikkate alınacağına dair ise irade içeren bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmadığını belirtti.
 
Liderlerin iki dudağı arasına hapsolmuş bir siyasal zeminden toplumsal özgürlükler lehine bir düzenleme çıkmasını beklemenin anlamsız olduğunu kaydeden Bilgen, siyasal partiler arası gerilim ve çıkar hesaplarının toplumsal barış ve değişim beklentisine zarar vermesini önleyebilmek için alternatif bir anayasa çalışmasının planlanması gerektiğini kaydetti.
 
12 Eylül referandumuyla yaşanan kamplaşmanın bir kez daha yaşanmaması ve sahici bir anayasa hazırlık sürecinin toplumsal dinamikler eliyle yürütülmesi gerektiğini aktaran Bilgen, "Anayasa hazırlık sürecinin toplumsal dinamikler eliyle yürütülebilmesi için; anayasa arayışı olan tüm toplumsal kesimlerin ortak bir platformda buluşması ve bugün yakalanan fırsatın kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir." dedi.
 
Uludere'deki hava saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarından Ferhat Encü'nün düzenledikleri eyleme katılacağını aktaran Bilgen, ancak Encü'nün sabah saatlerinde gözaltına alındığını sözlerine ekledi.
 
Eylem sırasında, 'Yeni Anayasa, kadına şiddet devam ederken mi yapılacak?', 'Yeni Anayasa süreci mi? Buralarda değişen bir şey yok' dövizleri açıldı.
 
Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C