İstanbul 14°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclise şikayet yağmuru
29 Mayıs 2012 Salı 08:06

Meclis'e şikayet yağmuru

Toyota Boshoku Türkiye’nin eski genel müdürü, dini vecibelerini yerine getirdiği için işten çıkarıldığını anlatarak “Cuma’ya gitmem yasaklandı. Namaz kıldığım için İslami Terör Örgütü üyesi olmakla suçlandım” dedi.

 

TOYATA’DA dini inançları nedeniyle baskıya maruz kalan ve ağır şartlarda çalıştırıldıkları için sakat kalanların TBMM’ye gönderdikleri başvuru dilekçelerine STAR ulaştı. Dilekçelerde mağdurlar yaşadıklarını anlatırken; ağır çalışma koşulları nedeniyle Adapazarı hastahanelerinde çok sayıda çalışanın ameliyat geçirdiği ve işten ayrılmak durumunda bırakıldıkları iddia ediliyor. Hatta şirketin eski genel müdürü bile dini inançları yüzünden baskıya maruz kaldığını, istifa etmeye zonlandığını belirterek Meclis’e başvurmuş. Toyota Boshoku Türkiye A.Ş.’nin dini vecibelerini yerine getirdiği için mağdur olup ayrılan Genel Müdürü, yaşadıklarını şikayet mektubunda şöyle anlatıyor:

Şubat 1998’den Mayıs 2011’e kadar Toyota Boshuku Türkiye A.Ş.’de çalıştım. Son 5-6 yılda psikolojik şiddet, baskı ve iftiralara maruz kaldım.

Ana müşterimiz olan Toyota Otomotiv Türkiye A.Ş.’nin Başkan ve CEO’su tarafından dini vecibelerini şirket kurallarına riayet ederek yerine getirmeye çalışanlara karşı tavır alındı.

Öğle mola saatleri içerisinde olmasına rağmen Cuma’ya gitmeme, diğer personele örnek olur diye yasak kondu.

Toyota Boshoku Türkiye A.Ş.’nin Başkanı tarafından İslami Terör Örgütü üyesi olmakla suçlandım.

Cumaya gittiğim ve içki içmiyor olmam nedeniyle gördüğüm baskı nedeniyle 3 ay psikolojik tedavi gördüm.

Eşimin durumu, çocuklarımın gittiği okula kadar araştırıldım.

Gördüğüm bütün baskıların arkasında Toyota Türkiye’deki Türk yöneticilerin olduğunu biliyorum.

Kıdemli Genel Müdür pozisyonundan Genel Müdür pozisyonuna düşürüldüm.

Çok sevdiğim şirketimden maruz kaldığım baskı ve şiddet nedeniyle istifa etmek zorunda kaldım.

Şirket bu ayrılıkta hatalı olduğunu bildiği için bana çok ciddi bir tazminat da ödedi. Psikolojik yıkımım devam etmektedir. Meclis bu konuyu araştırmalı.  STAR ANKARA

Ameliyat olanların işine son veriliyor

“9 kişinin çalıştığı prosesten bir kişi çıkarılarak 9 kişinin işi 8 kişiye yaptırılmaktadır. Bu da sürekli üretim yapan bir hatta çalışan kişiye ağır yük bindirerek eklem, bel, kol, diz rahatsızlıklarını hat safhaya çıkartmaktadır, fabrikadaki üretim yılı 17-18 yıl olarak düşünecek olursak şu anda sakatlıklar had safhadadır. Ergonomik rahatsızlıktan dolayı çok sayıda personel ameliyat olmuştur. Bu ameliyatlarda devamsızlıkları fazla olan ve çalışamayanlar tehdit ve uyarılarla D ve E performans verilerek işten atılmaları sağlanmıştır.”

Hastaneye gidersen işten atılırsın

Toyota Boshoku otomobil içdöşeme fabrikasında çalışırken kolundan rahatsızlanarak işten atıldığını iddia eden bir başka işçi de dilekçesinde, ağır yükler taşırken kolunda problem oluştuğunu ve ameliyat olduğunu belirterek, fabrika doktoruna meslek hastalıkları hastanesine gitmek istediğini söylediğini, doktorun ise oraya gidenlerin işten atıldığını söyleyerek gözdağı vermeye çalıştığını öne sürdü. Meslek hastanesine gittiğinde kendisine istirahat verildiğini döndüğünde ise iş akdinin feshedildiğinin savunan işçi, ağrılarının çok olduğunu, çocuğunu bile kucağına alıp sevemediğini iddia etti. 

star
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
6 / 22 °C