İstanbul 16°C
18 Kasım 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MECLİSTE BY- PASS HAZIRLIĞI
23 Eylül 2011 Cuma 07:38

MECLİS'TE BY- PASS HAZIRLIĞI

TBMM Başkanlığı komisyon çalışmalarını içtüzük yerine yönergelerle belirlemek üzere harekete geçti

AKP hükümetinin kanun hükmünde kararname formülüyle devredışı bırakmasının ardından, bizzat TBMM Başkanlığı, Meclisi by-pass ederek komisyon çalışmalarının içtüzük yerine yönerge ile düzenlenmesi için taslak hazırladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçekin siyasi parti gruplarının görüşüne TBMM Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki 21 maddelik yönerge taslağında, TBMM İçtüzüğündeki bazı hükümler daha açık hale getirilirken, içtüzükte yer almayan düzenlemelere de yer veriliyor. Bu kapsamda halen 3 ihtisas komisyonunda bağımsız milletvekilleri temsil edilirken, AB Uyum Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda da bağımsız milletvekilleri görev alabilecek. Taslakta, komisyon çalışmalarına katılan milletvekillerinin genel kurul çalışmalarında da var sayılması öngörülüyor. Bu da komisyonlarda daha fazla üyesi olan ve zaman zaman muhalefetin yoklama istemesi nedeniyle karar yeter sayısı bulmakta zorlanan iktidar partisine daha fazla avantaj sağlayacak.

Taslakta, TBMM Başkanlığı bir süre önce de Meclis çalışmalarının canlı yayımlandığı Meclis TV yayınlarına sınırlama getirilmesinin ardından, yönergeyle parlamento muhabirlerinin komisyonları izlemelerinin izne bağlanması dikkat çekti. İçtüzüğe göre komisyonlar, basına açık veya kapalı toplantı yapmaya karar verebiliyor. Ancak yönerge taslağında, parlamento muhabirlerinin komisyonları izlemelerinin izne tabi olduğu yazılı hüküm haline getiriliyor.

Yönerge taslağına, TBMM Başkanlığının görüş istediği CHP ve MHPden Meclis çalışmalarının ancak içtüzükle düzenlenebileceği ve yönergeyle yapılan düzenlemelerin içtüzük ihdası anlamına geleceği gerekçesiyle olumsuz görüş geldi. CHP, TBMM Danışma Kurulu kararıyla komisyona havale edilen tasarı ve tekliflerin 48 saat beklenmeden görüşülebilmesine olanak tanınmasını ise baskın komisyon toplantılarına yol açacağı ve böylece milli iradenin by-pass edileceği” uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
11 / 19 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 26 °C
Konya
2 / 15 °C