İstanbul 19°C
22 Mayıs 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MECLİSTE BY- PASS HAZIRLIĞI
23 Eylül 2011 Cuma 07:38

MECLİS'TE BY- PASS HAZIRLIĞI

TBMM Başkanlığı komisyon çalışmalarını içtüzük yerine yönergelerle belirlemek üzere harekete geçti

AKP hükümetinin kanun hükmünde kararname formülüyle devredışı bırakmasının ardından, bizzat TBMM Başkanlığı, Meclisi by-pass ederek komisyon çalışmalarının içtüzük yerine yönerge ile düzenlenmesi için taslak hazırladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçekin siyasi parti gruplarının görüşüne TBMM Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki 21 maddelik yönerge taslağında, TBMM İçtüzüğündeki bazı hükümler daha açık hale getirilirken, içtüzükte yer almayan düzenlemelere de yer veriliyor. Bu kapsamda halen 3 ihtisas komisyonunda bağımsız milletvekilleri temsil edilirken, AB Uyum Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda da bağımsız milletvekilleri görev alabilecek. Taslakta, komisyon çalışmalarına katılan milletvekillerinin genel kurul çalışmalarında da var sayılması öngörülüyor. Bu da komisyonlarda daha fazla üyesi olan ve zaman zaman muhalefetin yoklama istemesi nedeniyle karar yeter sayısı bulmakta zorlanan iktidar partisine daha fazla avantaj sağlayacak.

Taslakta, TBMM Başkanlığı bir süre önce de Meclis çalışmalarının canlı yayımlandığı Meclis TV yayınlarına sınırlama getirilmesinin ardından, yönergeyle parlamento muhabirlerinin komisyonları izlemelerinin izne bağlanması dikkat çekti. İçtüzüğe göre komisyonlar, basına açık veya kapalı toplantı yapmaya karar verebiliyor. Ancak yönerge taslağında, parlamento muhabirlerinin komisyonları izlemelerinin izne tabi olduğu yazılı hüküm haline getiriliyor.

Yönerge taslağına, TBMM Başkanlığının görüş istediği CHP ve MHPden Meclis çalışmalarının ancak içtüzükle düzenlenebileceği ve yönergeyle yapılan düzenlemelerin içtüzük ihdası anlamına geleceği gerekçesiyle olumsuz görüş geldi. CHP, TBMM Danışma Kurulu kararıyla komisyona havale edilen tasarı ve tekliflerin 48 saat beklenmeden görüşülebilmesine olanak tanınmasını ise baskın komisyon toplantılarına yol açacağı ve böylece milli iradenin by-pass edileceği” uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 26 °C
İzmir
17 / 31 °C
Antalya
21 / 31 °C
Adana
19 / 32 °C
Konya
13 / 28 °C