İstanbul 18°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten tarihi bir adım daha
26 Mayıs 2012 Cumartesi 08:22

Meclis'ten tarihi bir adım daha

Meclis, İstiklal Mahkemeleri'nin gizli dosyalarını açıyor.

TBMM, 2 yıllık bir çalışma ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında faaliyet gösteren İstiklal Mahkemeleri'nin gizli dosyalarını açıp tasnif etti.

Mahkemelerin 5 bin 178 sayfadan oluşan karar defterleri de tercüme edildi. Çalışmaları, hiçbir bilgi sızdırmamaları ve belgeleri 'devlet sırrı' olarak saklamaları konusunda yemin ettirilen 8 kişilik uzman ekip yürüttü. Arşivlerin Meclis Başkanlığı kararıyla önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
 
Türkiye, Kurtuluş Savaşı yılları ve Cumhu-riyet'in ilk döneminde binlerce kişiyi idam ettiren İstiklal Mahkemeleri'yle yüzleşmeye hazırlanıyor. TBMM Başkanlığı'nın, 2010 yılında İstiklal Mahkemeleri karar defterlerinin tasnif ve tercümesi ile mahkemelerin gizli dosya larının açılması yönünde görevlendirdiği ekip, çalışmalarını büyük oranda tamamladı.
 
Çalışmaları süresince edinecekleri bilgileri, dosyaların açılma kararı verilinceye kadar hiçbir yerde ve herhangi bir nedenle açıklamayacağına ve bunları devlet sırrı olarak saklayacağına dair yemin ettirilen uzman ekibin çok önemli belgelere ve kişisel eşyalara ulaştığı belirtiliyor. İyi derecede Osmanlıca bilen ekip üyeleri, İstiklal Mahkemeleri dosyaları arasından çıkan eşya ve belgeleri inceleyip tasnif ettikten sonra yeniden dosyalara yerleştiriyor. Kişisel eşyaların ise ayrı bir ekip tarafından yeniden incelenmesi planlanıyor.
 
Çalışma çerçevesinde içlerinde 'kişi adları, iddianame, gerekçe ve mahkeme kararı özetleri'nin yer aldığı karar defterleri tercüme ediliyor. A3 ebadında 26 cilt ve toplam 5 bin 178 sayfadan oluşan defterlerin tercümesinin birkaç hafta içinde tamamlanacağı belirtiliyor. Tercümelerin ardından mahkeme kararlarına ilişkin hazırlanan istatistiklerde, 'kaç kişinin yargılandığı, sanıkların isim listesi, memleketleri, meslekleri, yaşları, isnat olunan suçlar, gerekçe ve yargılama sonuçları' gibi tüm ayrıntılı bilgiler yer alacak. Karar defterlerinin çevirisi ve istatistik tabloların ardından ise bilgiler dijital ortama aktarılacak.
 
BİNLERCE İDAMA KARAR VERDİLER
 
İstiklal Mahkemeleri, Kurtuluş Savaşı'nın devam ettiği 1920'de 'vatana ihanet' suçlarını işleyenlerin yargılanması amacıyla özel kanunla kuruldu. Ankara'daki İstiklal Mahkemesi, 1927'ye kadar görev yaptı. Kurtuluş Savaşı yıllarında görev yapan birinci dönem İstiklal Mahkemeleri dışında daha sonraları da dönemlerine göre farklı görevler yürüten aynı isimli mahkemeler kuruldu.
 
Sonradan kurulan mahkemeler, birer devrim mahkemesi niteliğinde görev yaptı. Binlerce kişi hakkında idam kararı veren İstiklal Mahkemeleri Şeyh Sait, Seyit Rıza, İskilipli Atıf Hoca gibi dönemin önemli aktörlerinin de idamına karar vermişti. TBMM'deki arşivlerde İstiklal Mahkemeleri'yle ilgili toplam 914 bin sayfalık tutanak da bulunuyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C