İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medvedev, Oana Heyetiyle Görüştü
19 Eylül 2013 Perşembe 21:33

Medvedev, Oana Heyetiyle Görüştü

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk başkanlığındaki OANA heyetini kabul eden Medvedev:- "Suriye yönetimi ve anlaşmanın diğer taraflarının uluslararası toplumu kimyasal silah listesinin tam olduğuna ikna etmek için her şeyi yapması gerek

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, genel kurul için Moskova'da bulunan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk başkanlığındaki Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) heyetini kabul etti.

Moskova'daki Başbakanlık toplantı salonunda gerçekleşen görüşmeye, OANA Başkanı Kemal Öztürk ve diğer bazı önemli ajansların yöneticileri katıldı.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Medvedev, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kimyasal silahlar konusunda vereceği listenin doğruluğuna inanıyor musunuz?" yönündeki soruyu, "Suriye yönetimi ve anlaşmanın diğer taraflarının uluslararası toplumu kimyasal silah listesinin tam olduğuna ikna etmek için her şeyi yapması gerekiyor. Bence, başka yolu yok" diye yanıtladı.

Suriye'nin kendi iç sorununu yine Suriye halkının çözmesi gerektiğini vurgulayan Medvedev, "BM kararı olmadan yapılacak her türlü müdahale kabul edilemez. Bunu bir suç olarak görüyoruz. Suriye'de yaşanan olaylar dramatik boyuta ulaştı ve bu sorunu o ülkenin halkı çözmeli. Dış aktörler Suriye'ye uluslararası diyalog kurarak yardımcı olabilir" dedi.

Medvedev, Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi ve ilerleyen süreçte imha edilmesi inisiyatifinin ardınan yaşanan gelişmelere değinerek, şöyle konuştu:

"Şu şeklilde yorumlar duyuyorum, 'bütün bunları siz düşündünüz sorumluluk da size ait, eğer Ruslar bunu başaramazsa bu sizin şahsi probleminizdir.' Bu, böyle değil. Bu, bizim ortak sorumluluğumuz, orada kanın durması, masum insanların ölmemesi, terörist gruplar oradaki varlığını sona erdirmeli ve Suriye yönetimi uluslararası hukuk normlarını kabul etmeli."

Kore Yarımadası'ndaki sorunların çözümünde Rusya'nın arabulucu olup olmayacağı yönündeki soruya karşılık Medvedev, sıkıntının sona ermesinin çözümünün karşılıklı diyalogdan geçtiğini belirterek, Kuzey ile Güney Kore'nin birbirlerinin şartlarını kabul etmedikten sonra hiçbir arabulucuğun sonuç vermeyeceğini kaydetti.

-Öztürk: "Barış haberleri yapmak istiyoruz"

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ise OANA Başkanı olarak yaptığı konuşmada, "Bizlerin isteği, farklı ülkelerden güzel haberler yapmaktır. Biz, barış haberleri yapmak istiyoruz, insanların mutlu oldukları anları haberleştirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Öztürk, haberciliğin zor zamanlar geçirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti;

"Zor şartlarda, savaşların yaşandığı bölgelerde habercilik yapıyoruz. Şu anda özellikle Ortadoğu'nun birçok ülkesinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılar içerisinde haberciler görevlerini yapmaya çalışıyor. Mısır'da, Suriye'de birçok gazeteci arkadaşımız hayatını kaybetti, birçoğu yaralandı, esir alındı, kaçırıldı.Bu nedenle dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Rusya'nın, BM'de, halkların barışı, savaşların sona ermesi ve insanların huzuru için büyük çaba sarf edeceğine inanıyoruz."

Kabulün ardından Medvedev OANA heyeti fotoğraf çektirdi.

Öte yandan, Kemal Öztürk, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin'in büyükelçilik rezidansında verdiği öğle yemeğine katıldı.

Yemekte, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan da hazır bulundu.

Muhabir: Hakan Ceyhan Aydoğan
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C