İstanbul 15°C
14 Ekim 2015 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türkiye: 1 - İzlanda: 0» Acg Eski Başkanı Tolga Gül'ün Annesi Hayatını Kaybetti» Türkiye, İzlanda'yı Selçuk İnan'ın Golüyle Devirdi Ve Finallere Direkt Uçtu» Bosna'da Hicri Yıl Kutlamaları Yapıldı» Uşak Osb’den Arıtma İçin 2,5 Milyonluk Yatırım» Türkiye: 0 - İzlanda: 0 (İlk Yarı)» Şüpheli Paket Polisi Alarma Geçirdi» Osmanlıspor'da Başakşehir Maçı Hazırlıkları Başladı» İsveç Dışişleri Bakanı Wallström: Türkiye Güvenli Bir Ülke Değil» Filistin Bayrağı, Cenevre'de Göndere Çekildi» Türkiye - İzlanda Maçında İlk 11'ler Belli Oldu» Almanya, Göçmen Kökenli Gençleri Kamus Sektörüne Kazandırmak İstiyor» Almanya'da Emekli Kasasına Ödenen Primler Artacak» "Devlet Denetleme Kurulu'nu Görevlendirmesi Önemli Bir Açılımdır"» Ankara’daki Patlamalar İçin Devlet Denetleme Kurulu Görevlendirildi» Erdoğan’dan Finli Gazeteciye: Diktatörün Olduğu Bir Ülkede Böyle Soru Soramazsın» Milli Maç Öncesi Konya Halkından Renkli Görüntüler» Almanya Federal İçişleri Bakanı: Nefret Dili Endişe Verici Boyuta Ulaştı» "Ankara'daki Patlama Diyarbakır Ve Suruç'tan Bağımsız Değildir"» Erdoğan: Hemen İstifa Mekanizmasını Çalıştırma Doğru Bir Yaklaşım Değil» Suudi Dışişleri Bakanı: Suriye'de Esed İçin Gelecek Görmüyoruz» Ankara’daki Terör Saldırısı Artvin'de De Protesto Edildi» Ekmeleddin İhsanoğlu: Türkiye'nin Birliği Ve Bütünlüğü Tehlikede» Balıkesir'de, Ankara'daki Saldırıda Hayatını Kaybedenler İçin Oturma Eylemi» Kılıçdaroğlu: Neden Gizlilik Kararı Konuyor, Gerçekleri Öğrenme Hakkımız Yok Mu?» Krv'de Okul, Yuva Ve Yaşlılar Yurdu Önlerinde Hız Sınırı Artık 30 Kilometre» Franfurt Kitap Fuarı Başlıyor» Eıb, Volkswagen'e Verdiği Milyar Euro'luk Krediye Geri İsteyebilir» Kılıçdaroğlu: Demirtaş İle Cuma Günü Görüşebiliriz» İspanya, 1 Yılda 94 Bin Milyoner Kaybetti» Beşiktaş, Çaykur Rizespor Maçı Hazırlıklarına Devam Etti» Poroşenko: Ruslar, Kendi Silahıyla Malezya Uçağını Vurdu» Tff Yönetim Kurulu'ndan, Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımı'na Yemek» "Ankara’da Yakın Tarihimizin En Kanlı Terör Saldırısını Yaşadık"» Hakkari'de Kesk Öncülüğünde Başlatılan Grev Sona Erdi» Masum Türker: Seçimin Şeffaf Ve Eşit Koşullarda Yapılması Engellenmektedir» Patlamada Ölenler İçin Kurulan Taziye Çadırını Polis Kaldırdı» Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda» Kadın Girişimcilerden Kaymakam Sonel'e Ziyaret» Çorum’da Terör Örgütü Operasyonu: 2 Gözaltı» Sporda ‘eğitimcinin Eğitimi’ Projesi, Başladı» Şehit Kardeşleri, Ağabeylerini Asker Selamı İle Uğurladı» Dünya Borsalarında Akşam Saatlerinde Son Durum» Tcmb Tarafından Belirlenen Gösterge Döviz Kurları» Serbest Piyasada Altının Gramı 109,0470 Tl’den İşlem Gördü» Dolar Günü 2,9495 Tl, Euro 3,3555 Tl’den Kapattı» Borsa'da Gün Sonunda Sektörel Endekslerin Performansı» Borsa, Günü 941,48 Puanlık Kayıpla 78358,61 Puandan Tamamladı» Borsa’da En Çok Değer Kaybeden 10 Hisse» Borsa’da En Çok Değer Kazanan 10 Hisse
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
13 / 26 °C
Antalya
16 / 28 °C
Adana
17 / 30 °C
Konya
8 / 21 °C