İstanbul 10°C
31 Ekim 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Işid Bahanesiyle Yapılan İzinsiz Gösteriler» "Messi, Ronaldo'dan Daha Yetenekli"» Tır'ın Stop Lambasının Kablolarını Çaldılar» Oktay Vural’dan Mgk’ya : Rüşvet Ve Yolsuzluk Bizim İçin Bir Tehdit Değil Midir?» Şehit Astsubay Aydoğdu, Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı» Burkina Faso Devlet Başkanı Campaore'nin İstifası» Çankırı'da Kaçakçılık Operasyonu» Trabzon'da Trafik Kazası: 1 Ölü» - İstanbul'da Sahte İlaç Operasyonu» Bakü'de Otomobil Yarışları Heyecanı» Yargıtay Ve Danıştay'da Yeni Daireler Kuruluyor» Limak İnşaat Gali-zaho Tüneli'nin Kazısını Tamamladı» Aykut Ferah: İyi Futbol Oynayıp, Kazanmaya Başlayacağız» Burkina Faso’da Devlet Başkanı Compaore İstifa Etti» Burkina Faso'daki Olaylar» Manisa'da Trafik Kazası: 4 Yaralı» Çocuklar Gülsün Diye Derneği 25. Anaokulunu Erzincan’da Açtı» Travel Turkey İzmir’e 25 Ülkeden Katılımcı Bekleniyor» Düzeltme- Işık Konmayan Kavşakta Ağır Yaralanan Çocuk Öldü» Avrupa Çocuk Filmleri Festivali İlgi Gördü» Olumsuz Hava Şartları Zeytin Rekoltesinde Ciddi Düşüşe Neden Oldu» Isparta'daki Trafik Kazası» Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, Sırbistan'da» Maden Sahaları Denetimlerine Gps Desteği» Arkas Sailing Team, Marmaris Uluslararası Yarış Haftası'nı İkinci Tamamladı» Doğu Karadeniz'deki Denizci Ve Balıkçılara Fırtına Uyarısı» Fenerbahçeli Futbolcu Emre Belözoğlu:» Ermenek'te Kömür Ocağında İşçilerin Mahsur Kalması» Ap Sosyalistler Ve Demokratlar Grubu Başkanı Pittella Temaslarını Değerlendirdi» 'Bursa’da Yaşayan Suriyelilere Nitelikli Sağlık Hizmeti Veriliyor'» Hortumlanan Bankanın İflasına Karar Verildi» Sivil Toplum Kuruluşlarından Sağduyu Çağrısı» Gençlerbirliği, İstanbul Başakşehir Maçına Hazır» New York Borsası Boj Sonrası Yükselişle Açıldı» Peşmerge Güçlerinin Kobani'ye Geçişi» İhracata Dönük Kredilerdeki Artış» Gözaltına Alınan Işid Şüphelilerin Avrupa’da Eylem Planladığını Doğrulandı» Özel: 10 Saat Mgk’yı Toplayacağına 10 Saat İş Güvenliği Zirvesi Yap (Özel)» 30 Madencinin Ölümüyle İlgili Dava Sonuçlandı, Aileler Hayal Kırıklığı Yaşadı» Doğu Karadeniz'de Sağanak Ve Fırtına Uyarısı» Kastamonu'daki Trafik Kazası» Şişli'deki Asansör Kazası» Bolu Dağı'nda Sis Ve Sağanak» Isparta'daki Trafik Kazası» Tarım Alanları Da 'Kamu Yararı' Diye Madenciliğe Açılıyor» Soner Çetin: İmar Sorununu Çözmek Üzereyiz» Bitlis’te 19 Bin 637 Karton Gümrük Kaçağı Sigara Ele Geçirildi» Kaybolan Çocuğun Kardeşi Dünyaya Geldi» Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Makedonya'da» İsrail'in Mescid-i Aksa'ya Yönelik İhlalleri
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 12 °C
İzmir
10 / 18 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
12 / 31 °C
Konya
5 / 12 °C