İstanbul 12°C
19 Aralık 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Avustralyalı Öğretim Üyesi: Türkiye'nin Basın Özgürlüğünde Yeri Eritre'ye Yakın» Bodrum'a 'Kültür Park' Yapılacak» Gaziantepspor Başkanı Kızıl'ın Açıklamaları» Sırbistan'ın En İyisi Matic» Yeni Turizm Yatırımlarına 3.8 Milyar Liralık Teşvik» Midesinden 18 Santimetrelik Taş Çıkartıldı» Emekli Tuğgeneral Ersöz:» Kocaeli'nde Kaçakçılık Operasyonu» Sedye İle Adliyeye Getirilen Pompalı Ptt Soyguncusu Tutuklandı» Futbol: Ptt 1. Lig» Trabzon'da Sokak Hayvanları İçin "Hayvan Bakım Merkezi" Kuruluyor» Ur-ge Projelerine Destek» Aykut Ferah: Hedefimiz Grubu Lider Tamamlamak» Yazar Nuh Gönültaş, İfade Vermeye Metrobüsle Gitti» Adana Entegre Sağlık Kampüsü Finansal Kapanış Anlaşması» İşadamlarına çağrı! 400 milyar dolarlık fırsat» Din adamları uyarıyor! Piyango caiz mi ?» Milletvekili Tezcan: Türkiye'de Hırsızlığa Karşı Mücadele Eden Bir Chp Var» Hamzaçebi: 14 Aralık Operasyonu Hazırlanmış, Planmış Bir Operasyondur» Atatürk'ün Kayseri'ye Gelişinin 95. Yıl Dönümü» Başbakan Davutoğlu İstanbul'da» Bolu Dağı Tüneli'nde Otomobil Yangını» "Ortadoğu'da Barış, Aktörler, Sorunlar Ve Çözüm Arayışları Sempozyumu" (1)» Sanat Dünyası: Demokrasi Ve Fikir Hürriyeti Tehdit Altında» Kore Gazeteciler Cemiyeti: Gazetecilerin Serbest Bırakılması Gerekiyor» Özgür Medyaya Operasyon Tepkisine Polis Engeli» Liverpool'un Hedefindeki Golcü» "Milli Mücadelede İlk Kurşunun Atılışının 96. Yıl Dönümü"» Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kocaeli'nde:» Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi Açıldı» Nuh Gönültaş, İfadesinin Ardından Serbest Bırakıldı» Cuma Hutbesinde 'Sanal Kimliklere Ahiret' Uyarısı» Avustralya’nın Ünlü Haber Spikerinden Dumanlı Ve Karaca’ya Destek» Senegal, 'Afrika'da Barış Ve Güvenlik Forumu'na Ev Sahipliği Yaptı» Manavgat'ın Caddelerinin Antalya'ya Devredilmesine Başkan Sözen Tepki Gösterdi» Arınç'tan Dumanlı Ve Karaca İçin Açıklama: Tutuksuz Yargılanmalılar» Btso Başkanı Burkay: Aile Şirketlerinin Ortalama Ömrü 10 Yıl» Uşak Sportif'te Hedef Gabiliyet» Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Uslu:» Taziyeye Giden 2 Kardeş Trafik Kazasında Öldü» Bursa'nın Nüfus Yoğunluğu Türkiye Ortalamasının 2,6 Katı Çıktı» Barınmaevinde Kalanlara Balık Ziyafeti Verildi» Yatağan’dan Ankara’ya Giden Eğitimciler Bursa’da Yürüdü» Chp Genel Sekreteri Tekin, Samsun'da» Mandalinanın Yeni Gözdesi; Toros Kırmızısı» İyte Rektörü Prof. Dr. Güden:» Bjk Taraftarları Derneğinden Lösemili Çocuklara Moral Ziyareti» Ekrem Dumanlı’nın Kızı Saadet Dünyaya Geldi» Jandarma Aranan Hükümlüyü, Kılık Değiştirerek Buldu» Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç:
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 8 °C
İzmir
5 / 17 °C
Antalya
5 / 20 °C
Adana
6 / 17 °C
Konya
-1 / 9 °C