İstanbul 18°C
20 Ekim 2014 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Atlı Cirit Yarı Finalleri Tamamlandı» Boğaziçi'nde Klasik Müzik Günleri» Chp'li Özel: Ak Parti 12 Eylül Dönemine Rahmet Okutuyor» Chp’den Adliyeye 'Kara Gün' Çelengi» Ayhan: Yargı Aklama Mekanizması Olarak Kullanılan Bir Merci Olmamalıdır» Bir garip yatırım hikayesi!» TMSF izin almaksızın banka kurabilecek» "Yerli Ve Yabancı Turistler Mardin'e Tedirginlik Yaşamadan Gelebilir"» Rusya Terörle Mücadele İçin Irak Ve Suriye’ye Silah Verecek» Depreme Dayanıksız Çıkan 52 Yıllık İhl Binasını Belediye Yeniliyor» Destici: Memura Teklif Edilen Zam Tam Bir Komedidir» Çavuşoğlu-hamdi Ortak Basın Toplantısı» Besilik Hayvan İthalatına İzin Verilmesi» Kayserispor'da Yüzler Gülüyor» Savaşın Çocuklarına Dernek Yardımları» "Yükseköğretim Akademik Arşiv Projesi" Tanıtım Toplantısı» Şahinbey Belediyespor, Mağlubiyetle Başladı» Partizan-beşiktaş Maçına İtalyan Hakem» Azerbaycan'dan Afgan Kamu Çalışanlarına Eğitim Desteği» Adana'daki Orman Yangını» Trabzonspor-lokeren Maçının Hakemleri Açıklandı» Chp Milletvekili Mehmet Şeker'e, 'Yılın Milletvekili' Ödülü» Uefa'dan Barış Şimşek'e Görev» İktidardan 59 Maddelik Bankacılık Kanunu İçin Kanun Tasarısı» Yalova Adliyesi'nde 17 Aralık Protestosu» Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso Londra'da» "Easy Rider" Filminde Kullanılan Motosiklet, 1,35 Milyon Dolara Satıldı» Yıldırım İsabet Eden Asker Şehit Oldu» Eksikleri Olan Masaj Salonları Kapatılıyor» Türkiye’nin İlk Ve Tek Yöresel Ürün Fuarı Anadolu’yu Antalya’ya Taşıyacak» Living Lab'dan Eğitime Destek» Zonguldak Adliyesi'ne 'Adaletin Kara Günü' Yazılı Siyah Çelenk» Gün Ortasında Döviz Piyasası: Dolar 2,2466 Tl, Euro 2,8685 Tl» Hammond: Türkiye’nin Bölgedeki Bazı Oyuncularla Karmaşık İlişkileri Var» "Afyonkarahisar'da, Pancarda Şeker Oranının Düşmesi Mevsimsel Değişiklik"» Galatasaray-borussia Dortmund Maçının Hakemleri Açıklandı» Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Terme’yi Yeniden Planlayacak» Gaziantep Temsilcisinin Karşıyaka'da Yüzü Gülmüyor» Bankacılık Kanunu Değişiyor (3)» Galatasaray Basketbol Şube Koordinatörü Özyer:» Almanya'da Türk Çocukları İçin Başlatılan Eylem» - "Uluslararası Arapça Habercilik Eğitimi" Toplantısı» Bankacılık Kanunu Değişiyor (4)» Yüksekova'da Gece Bastıran Kar Yağışı Devam Ediyor» Avm Adedi Ve Kiralanabilir Alanı Artıyor» Bbp’li Mustafa Aydın’dan Su Faturalarına Tepki» Yolsuzluğun Kapatılmasına Siyah Çelenkli Protesto» Chp'den Yolsuzluk Soruşturmasının Kapatılmasına Siyah Çelenkli Tepki» Kademer: Sulama Birliklerine Geçmiş Yıllara Ait Borçlar İndirim Kapsamındadır» Hibe Desteklerinde Bursa 3. Sırada
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 19 °C
İzmir
15 / 26 °C
Antalya
16 / 24 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
6 / 18 °C