İstanbul 7°C
29 Ocak 2015 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Huzurevi Sakinlerinden Tiyatro Gösterisi» Aym, Özlük Hakkı Ayrımcılığı Başvurusunu 'Kabul Edilemez' Buldu» Evliliğinin İlk Günü Para Ve Altınları Alarak Evi Terk Etti» Çin’den Türkiye’ye Terörle Mücadele İşbirliğini Güçlendirme Çağrısı» Trabzon'da Kültür Sanat» Yeni ‘avm Yasası’ Yürürlüğe Girdi» Güney Kore İle Abd Siber Güvenliği Görüşecek» Türkçe İzmirsem’de Öğrenilir» Mevsimlik İşçileri Taşıyan Otobüs Tırla Çarpıştı: 5 Ölü» Dolar Güne 2,3945 Tl, Euro 2,7066 Tl’den Başladı» Dünya Arda'yı konuşuyor» Tedavi Gördüğü Hastanenin "İngilizce Sözlüğü" Oldu» 'Türkiye'de Beş Yıl Sonra Motorlu Taşıt Sayısı İki Kat Kadar Artacak'» Bornova Belediyesi'nin 'Dost Eli' Patnos'a Uzandı» İzmir'de Gözaıtına Alınan Polisler Adliyeye Sevk Edildi» Zarrab: İçine 500 bini yerleştir» Senaryoyu İnfaz Koruma Memuru Yazdı, Hükümlü Ve Tutuklular Sahneledi» Borsa, Güne 90 Bin Puanın Altında Başladı» Sendika Çağrısına Uyup İşe Gitmeyen Öğretmenlere Uyarı Cezası Aym'den Döndü» Mhp Ankara İl Başkanı Çetinkaya, Epdk Yetkililerini Suçladı» Bu da çok ağır oldu! Merkez artık bağımsız değil» Şanlıurfa Ticaret Borsası» Bayan Sürücü, İki Direğin Arasından Bina Boşluğuna Uçtu» Süreyya Ciliv'in yerine kim geliyor?» Işid'in Elindeki Rehineler» Sakarya Ticaret Borsası» Doğu'da Soğuk Hava» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Takviye edici gıdalara ek süre» Afganistan'da Saldırılar» Dolar 2.40'ı geçti» Cep telefonu Vestel'in ana işlerinden biri oluyor» İzmir'deki "Paralel Yapı" Operasyonu» Sokaklardaki Turunçlar Öğrencilere Burs Oluyor (Özel)» Mobilyacılar tekstilcilerle eşit oranda KDV istiyor» Karekodlu çek artık başlıyor» Küresel Piyasalar Fed Sonrası Negatif Seyrediyor» Ferit Şahenk hangi ülkede Nusr Et açacak?» Çalışana şok! Kıdem tazminatı yarı yarıya düşecek» Serbest Piyasada Döviz Açılış» 95 yıllık kara kutu açılıyor!» Fransa'dan Türkiye'ye küstah çağrı!» Abdullah Gül milletvekili adayı olacak mı?» Şamil Tayyar: O savcının diploması sahte mi?» Çipras'tan taihi 'halkçı' bir karar!» Dünyanın gözü sınır kapımızda!» IŞİD o iki ülkeye yerleşiyor!» AK Parti'nin 2015'teki çok kritik hamlesi» Takviye Edici Gıdalar İçin 1 Yıl Ek Süre» Samaras, sabunu bile götürmüş
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 7 °C
İzmir
8 / 14 °C
Antalya
6 / 13 °C
Adana
9 / 16 °C
Konya
-1 / 8 °C