İstanbul 22°C
16 Eylül 2014 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Valiler Kararnamesi» Piyasa Güne 129 Milyon Lira Artı Rezervle Başladı» Mhp’li Çetin: Erdoğan, Türkiye’yi Teröristlerin Sığınma Evine Çevirdi» Dolandırıcıların yeni tuzağına dikkat!» Ünlü sanatçı kulvar değiştirdi!» Ebola Virüsü Hızla Yayılıyor» Tcmb, 11 Milyar Lira Tutarlı 23 Eylül Vadeli Repo İhalesi Açtı» Yaşlı Adamı Kandırıp 65 Yaş Maaşını Aldılar» Başbakan Davutoğlu Kktc'ye Gitti» Yola Çıkan Yavru Köpek Kazaya Neden Oldu» Türkiye'ye ağır hakaret: Fuhuş paralarıyla...» Süper Kupa, Yenimahalle Belediyesi'nde» Başbakan Davutoğlu: Çıkan Haberler Art Niyetli Haberlerdir» Süper Kupa Yenimahalle’ye Geldi» Mudanya'da Eğitime İlk Hediye Başkan Türkyılmaz'dan» Abd, Ebola Virüsüne Karşı Harekete Geçiyor» Hamas'tan sınır dışı iddiasına yalanlama» Cameron'ı korku sardı: Bu aileyi ayırmayın» İpliklerin Arasından Kaçak Sigara Çıktı» İş Kazaları Gece Vardiyasında Daha Sık Görülüyor» Hamur Yedirilen İneğe Serumlu Müdahale» Hisarcıklıoğlu’ndan Başkan Yaşar’a Ziyaret» Warren Buffett: İşim bokstan daha kolay» WhatsApp'tan yeni bir özellik daha geliyor» Rusya Sanayi Üretiminde Büyüme Durdu» Türk Gıdacılar Moskova’da: Ürünlerimiz Avrupa’dan Daha Kaliteli» Erdoğan hangi kuruluşa sert çıktı?» Grevciye artık su bile yok!» Futbol: İngiltere Premier Lig'de Görünüm» İskoçya'nın Bağımsızlık Referandumu» Dolar Güne 2,2204 Tl, Euro 2,8715 Tl’den Başladı» Ab Bakanı Bozkır, İlerleme Raporu Öncesi Ab İle Görüşecek» Burada sigara içen yandı!..» Demir: Bir günde bin 400 işçi çıkardık» Güney Kore Nüfusu 2750 Yılında Yok Olacak» Bank Asya: Yükümlülüklerimizi Yerine Getirdik, Getirmeye Devam Ediyoruz» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Davutoğlu'ndan Bank Asya açıklaması» Türksat 4a'ya Kanal Geçişleri Yarın» Trenin Altında Kalan Yaşlı Kadın Feci Şekilde Hayatını Kaybetti» Dünyanın En İyi Üniversitelerinden 3'ü Güney Kore'de» Ysk, Göreve Başlamayan Hakim Ve Savcılarla İlgili Kararını Verdi» Pursaklar Belediyesi Hanım Evlerine Kayıtlar Başladı» İş dünyasından Davutoğlu'na yanıt!» Ünal Aysal'ın eşi evi terk etti!» Türk Telekom'da flaş atamalar» Resmî Gazete'de bugün» Batı Afrika'daki Ebola Salgını» Korkmaz Yiğit o belgeyi baskı altında mı imzaladı?» ‘İşte rekabet olur kan davası olmaz’
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 27 °C
İzmir
17 / 29 °C
Antalya
18 / 28 °C
Adana
20 / 31 °C
Konya
14 / 26 °C