İstanbul 20°C
30 Haziran 2015 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Japonya'da Hızlı Tren Yolcusu Yangın Çıkardı: En Az 1 Ölü, 2 Ağır Yaralı» Japonya'da Hızlı Tren Acil Durduruldu, Çok Sayıda Kişi Yaralandı» Ters Yöne Giren Motosiklet Ambulansla Çarpıştı: 2’si Ağır, 3 Yaralı» Abd: Türkiye Ve Ürdün'ün Tampon Bölge Oluşturacağına Dair Delil Yok» Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi» Bitlis'te Kaza: 4 Yaralı» Cihan-sen: Kamu Düzeni Yeniden Sağlanmalı» Fikret Orman: Geçen Sene Stadımızda Oynasaydık Belki Şampiyon Olurduk» Çipras: Bizi Euro'dan Atacaklarına İnanmıyorum» Tümgeneral Çardakçı: Koruculuk Sistemi Devam Etmeli» Aydın’da Yaşlı Kadın Evinde Ölü Bulundu» Volkan Bozkır, Sultangazi'de Sokak İftarına Katıldı» Standard & Poor's: Euro'dan Çıkma İhtimali Yüzde 50» Yunanistan'da Referandumda 'Hayır' Taraftarları Meydanlara İndi» Yüksek Mahkeme’den Tartışmalı İdam Uygulamasına Onay» Askeri Tank Nakil Hattına Çarptı, Diyarbakır'ın Suyu Kesildi» 50 Farklı Ülkeden Gelip İftardan Buluştular» Yunanistan'da Banka, Super Market Ve Kamu Binaları Polis Korumasına Alındı» Yunanistan'da Referandum İçin 5 Milyon 100 Bin Euro Harcanacak» Yüksek Mahkeme’den Obama’ya Kötü Haber» Taçder’den Şehit Yakınlarına İftar» Tpao Genel Müdürü Şişman: Duaya Çok İhtiyacımız Var» Mudanya Belediye Başkanı'ndan Heybeliada Ziyareti» 'Gazeteciliği Yok Etmeye Çalışan Bir Erdoğan Düzeni Kurulmaya Çalışıldı'» Mgk'da Suriye Vurgusu: Demografik Yapıyı Değiştirme Eylemleri Endişe Verici» Hataylı Hristiyanlar, Hacı Oldu» Doğa Bebek Dünyada 18 Bebekte Görülen Hastalıkla Mücadele Ediyor» Gönen Deri Osb’nin Yapısı Karmaya Dönüştü» Merkel-gabriel İkilisinden Yunanistan'a Rest: Referandumun Sonucuna Katlanırsın» Malatya'da Bir Ev İle Ahır Yandı» Ankara Hastanesi’nde Hastalar Bugün De 'Acil'in Kapısından Döndü» Göçük Altında Can Veren 3 Kişi Defnedildi» Bu Kez Referandum Pusulası Tepki Çekti» Osmaniye'de Zincirleme Trafik Kazası: 3 Yaralı» Erzurum E Tipi Cezaevi'nde Göçük: 1 Yaralı» Bursa’da Yaz Spor Okullarından 60 Bin Çocuk Faydalanacak» Uygurtürk: Ölü Sayısı Açıklanandan Çok Fazla» 'Olmayan Boruya 3 Milyon Lira' İddiası» Müftü Güneş: Çocuklarımızı Kur’an Kursuna Gönderelim» Mhp'li Balkız: Türkiye 13 Yıllık Dönemde Hukuk Devleti Olmaktan Çıktı» Rusya, Ukrayna İçin Doğalgaz İndirimini 3 Ay Daha Uzattı» Merkel: Referandumdan Sonra Atina İle Müzakereler Yeniden Başlayabilir» İzmir, Fıfa Futsal Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'ne Ev Sahipliği Yapacak» Brezilya-abd İlişkileri Normalleşiyor» Balıkesirspor, 4 Futbolcuyla Sözleşme İmzaladı» Rusya Eski Başbakanı Primakov, Toprağa Verildi» Mehmet Baransu: Benim İçin Değil, Uludere’de Öldürülenler İçin Adliyede Olun!» Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması» İzmir’de Yolcu Treni Kamyonla Çarpıştı» Kaldırımlar Park Edilen Araçlarla Doldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 27 °C
İzmir
18 / 30 °C
Antalya
19 / 29 °C
Adana
20 / 28 °C
Konya
12 / 24 °C