İstanbul 19°C
24 Ekim 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türkiye'de "Corona Virüsü"nden Ölüm» Ankara'da Kalp Krizi Geçirerek Ölen Asker, Sakarya'da Toprağa Verildi» Myanmar'da Bir Gazeteci, Gözaltında Öldürüldü» Tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeleri Suruç'ta» Basketbol: Kadınlar Türkiye Kupası Elemeleri» Kağıthane Geçici Hayvan Bakımevi Yenilendi» Curling: Türkiye Birinci Ligi» Papa Franciscus'un Türkiye Ziyareti» Mısır'daki Bombalı Saldırı» Başkonsolosluklara ''Sarı Toz'' Bulunan Zarf Gelmesi» Türkiye Futsal Şampiyonası» Balıkesir'de Mers Virüsü Şüphesi» Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya Parlamentosu’nu Ziyaret Etti» Çin’den Ebola Salgını İçin 82 Milyon Dolarlık Yardım» Hac Dönüşü Fenalaşan Kadın Taburcu Edildi» Öldürülen Avukat İle Eşinin Katil Zanlısı Oğul Suçlamaları Kabul Etmedi» Kitap Okumayı Teşvik İçin Eylem Yaptılar» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» 35. Cev Genel Kurulu» Uluslararası Af Örgütü: Ferguson’da Polis İnsan Haklarını İhlal Etti» Cameron: Talep Edilen Miktar Kabul Edilemez» Çelik: Soma’daki Madencilerin Eylül Maaşlarını Türkiye İş Kurumu Ödeyecek» Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Hakkında Takipsizlik» Edirneli Yaşlı Kadınlar Yaşadıkları Şehrin Tarihi Mekanlarını Gezdi» Mısır'da Askerî Birliğe Saldırı: 25 Ölü» Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Elvan, Kocaeli'nde:» Hakkari'de 1 Terörist Teslim Oldu» Kars'ta Mers Virüsü Şüphesi» Adana'da Uyuşturucu Operasyonları» Sağlık Bakanlığı: Şüpheli Toza Maruz Kalanların Genel Durumları İyi» Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı» Huzurevi Sakinleri Düzenlenen Etkinlikte Eğlendi» "İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik Ve İnsan Hakları" Ödülleri» Başkonsolosluklara "Sarı Toz" Bulunan Zarf Gelmesi» 3 Konsoloslukta Sarı Tozla Temas Eden 16 Çalışan Hastanede Gözlem Altında» Dsp Genel Başkanı Türker: Fethullah Gülen Gelseydi Terörist Diye Tutuklanacaktı» Sahil Güvenlik İki Günde 20 Kaçak Göçmeni Kurtardı, 3 Kayıp» Bu Hafta Borsa Kazandırdı, Altın Ve Döviz Kaybettirdi» Türkiye'ye Sığınan Suriyeli Kürtler» Aynı İstikamette Giden Tır'ın Altına Girdi: 2 Ağır Yaralı» Roketsan, Cmmı/dev 3 Olarak Tescillendi» İstanbul Valiliği: 14 Kişi Hastaneye Sevk Edildi» Ebola Şüphesiyle Hastaneye Kaldırılan Öğrenci Temiz Çıktı» Dolar Günü 2,233 Tl, Euro 2,831 Tl’den Kapattı» Piyasalarda Gün Sonu» Düzce Şehir Kimliği Çalıştayı» Diyarbakır'da Uyuşturucu Operasyonu» Sabancı: Ekonomik Büyüme Toplumsal Gelişmeye Aktarılamıyor» Borsa Şirketlerinin Piyasa Değeri» Kansere Dikkat Çekmek İçin Dans Ettiler
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 14 °C
İzmir
14 / 22 °C
Antalya
16 / 23 °C
Adana
17 / 24 °C
Konya
8 / 17 °C