İstanbul 27°C
24 Mayıs 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?
17 Şubat 2014 Pazartesi 10:07

Mehmet Cengiz, o ağır küfür için ne dedi?

'Milletin a...na koyacapız2 diyerek herkesin tepkisini çeken Mehmet Cengiz, açıklama yaptı...

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Star Gazetesi'ne konuştu.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “O savcının adliye önünde bildiri okurken ki öfke ve kinini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum. Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü” dedi. Malvarlığına hukuksuz bir şekilde tedbir konan, Türk milletine küfür ettiği öne sürülen Mehmet Cengiz, hakkındaki suçlamaları tek tek cevapladı. Cengiz şunları söyledi:

-Bugüne kadar neden suskun kaldınız?

Elbette söylemek istediğiniz çok şey oluyor. Avukatlarımızın telkini ile hukuk önünde konuşmadan, kamuoyu önünde konuşmamın doğru olmayacağını düşünmüştük. Geçen hafta savcılıkta ifademi verdim. Bir karalama, itibarsızlaşma kampanyasına dönüşünce Türk halkına bir açıklama yapmak ertelenemez hale geldi. 36 yıllık iş hayatım boyunca ihtilal donemi dahil bütün hükûmetlerle çalıştım. Her hükümet değişikliğinde devlet tarafından detaylı incelendik ve hesap verdik. 36 yıl boyunca yaptığım işlerden bir ceza ödemedim. Bu işler birilerini rahatsız ediyorsa ve aleyhime yönlenmesine sebep oluyorsa, söyleyeceğim tek söz, ülkeyi sevmek bu mudur?

-Malvarlığınıza tedbir konduğunda neler hissettiniz?

İlk duygum büyük bir şaşkınlıktı. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bankalarıyla çalışıyorum. Bu itibarsızlaştırma sadece beni ve çalışanlarımı değil, uluslararası alanda Türk ekonomisini itibarsızlaştırmak anlamına gelir.

-Peki bu küfür meselesi nedir Mehmet bey?

O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil. Bunu hazırlayan ön yargılı kişilerin bile fezlekede ‘rakip firmaları kastetmektedir’ dedikleri bir konuşmayı diğerine ekleyerek, millete yönelik bir hakaret olarak sunmaları şahsımı kamuoyu önünde itibarsızlaştırma, hedef gösterme faaliyetinin bir parçasıdır.

-Medya ile ilgili konu da çok tartışıldı, o konu nedir?

Grubumuz büyük işler yaptığı için özellikle de enerji işlerinde hem üretim hem dağıtım işlerinde varız. Grubumuzun geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ve iş geliştirme departmanımızın önerisiyle, medya işine girmeyi -maalesef- düşünmüş bulunduk. Önce Akşam grubuyla ilgilendik. Çukurova grubu ile ön anlaşmaları yaptık. TMSF’ye de 5.2 milyon TL ön ödeme yaptık. Danışmanlarımız ve avukatlarımız 4 aylık bir incelemeden sonra bunun uygun olmadığını ifade etti. Bu işin matematiği de kafama yatmadığı için vazgeçtim Daha sonra, yine iş geliştirme birimimizin teklifi ile başka bir medya grubu ile de ilgilendik. Tapelerde yayınlanan ifadeler bununla ilgilendiğimiz döneme aittir. Ancak, Zirve Holding bu medya grubu ile anlaşınca vazgeçtik. Kısaca söz konusu medya yapısına ilişkin, başlangıç ilgimiz haricinde bir rolümünüz olmamıştır.

Hukuk önünde boynumuz kıldan incedir. Hukuk sistemi kin ve öfkeyle hareket edemez. Adalet sisteminin davalıya düşmanlık etme yetkisi yoktur. Ama ben dosyayı başlatan savcının adliye önünde bildiri okurken ki görüntüleri seyrettim. Orda lisanına ve beden diline yerleşen o öfke ve kini gördüm. O öfkeye baktığımda bu olanlara çok şaşırmıyorum ama o öfke neyin öfkesi, onu işte anlayamıyorum.

Hukuk adamı, insanları mağdur etmek için de strateji uygulamaz. Yarım saatlik bir çalışma ile klasörlerin mührü dahi açılmadan verilen tedbir kararını hangi hukuk, vicdan ve ahlaki prensiple açıklayabilirsiniz? Bize ilişkin fezlekenin Emniyette örneği yok. Savcı bu dosyaların içeriğini rüyasında mı gördü? Çok merak ediyorum.

İhale eşittir suç değildir

-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.

 


 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Bingöl'de Şehit Edilen 33 Er Törenle Anıldı» Kardemir Karabükspor-medicana Sivasspor Maçında İlk 11'ler Belli Oldu» İspanyollar, Değişim İçin Sandığa Gidiyor» Otomobilin Arka Koltuğunda Kapısı Açık Şekilde Motosiklet Taşıdı» Konya'daki Operasyonda 6 Kişi Daha Serbest» İşçilerin Eylemi Sürerken Renault Genel Müdürü, Mesai Çağrısı Yaptı» Bakan Yılmaz: Ak Parti Olmasa Esas Ülke O Zaman Bölünürdü» Sanayiciden Milli Eğitim Bakanına: Mesleği Olan Kalifiye Eleman Bulamıyoruz» Tunceli Emniyeti’nde Önce Operasyon, Sonra İzin» Tanrıkulu: Kapatılan Beldeler Yeniden Açılacak» Batman'ın Beşiri İlçesinde 34 Muhtar Hdp’ye Katıldı» İtfaiye Aracı Parti Karavanını Çekerken Fotoğraflandı» Başbakan Davutoğlu, Başkan Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti» Minik Öğrencilerden, Yaşlı Ve Mağdur Ailelere Yardım» Beşiktaş Kongresinde Gerginlik» Ptt 1. Lig'in Son Takımı Yarın Belli Olacak» Loş: Sandıklara Sahip Çıkmak Namus Borcudur» Hindistan Sokaklarındaki Seyyar Diş Hekimlerinde Damak 32 Tl» 3x3 Basketbol Turnuvası’nın Finali Gerçekleşti» Kamış Dokumacılığı, Senegal’de Son Bulmak Üzere» Kalkan Balığı Şenliği’nin Üçüncüsü Gerçekleştirildi» Davutoğlu, Başbakanlık İzmir Ofisi'nde İlk Açıklamasını Yaptı» Şırnak Silopi'de 8 Terörist Teslim Oldu» Şimşek: İngiltere'de Bakan Olsaydım İşime Bisikletle Gelmeyi Tercih Ederdim» Hakim'den Aym'ye: Sulh Cezalar, İstiklal Mahkemeleri'nin Yeni Versiyonu» Ahmet Nur Çebi: Beşiktaş'ın Borcu Namusumuzdur» Davutoğlu, Başbakanlık İzmir Ofisi'nin Açılışını Yaparken İpi Kopardı» 22 Engelli, Tekerlekli Sandalyesine Kavuştu» 'Emniyetin Karşısındaki Masaj Salonunda Kızlara Fuhuş Yaptırılıyor' İddiası» Genç Afgan Mühendisten Ülkenin İlk Güneş Arabası» Tüfeğin Peşine Düşen Polis, Baskın Yaptığı Evde Uyuşturucu Buldu» Mhp'li Aday: Cumhurbaşkanı'na Hakkımı Helal Etmiyorum» Mhp’li Özdağ: İktidar, Güneydoğu’yu Terör Örgütünün Kontrol Etmesine İzin Verdi» Aydın'da 250 Ton Saman 12 Saattir Yanıyor» Göreve Giden Polis, Kazada Şehit Oldu» Beşiktaş Kulübü'nün Kongresi Başladı» Renault'ta Eylem Devam Ederken, Ototrim'de Yarın Mesai Başlıyor» Akit'in 'Pkk Öldürüyor Paralel Kurtarıyor' Haberine Yalanlama» Trafik Kazasında Bir Polis Şehit Oldu» İzmirli Gazetecilerin Objektifinden Soma Faciası» ‘saraydaki Mücevher’in Başrol Oyuncusu Lee, Ekranlara Geri Dönüyor» Denizden Yüzlerce Torba Atık Çıkarıldı» Dünyaca Ünlü Starları Görmek İçin 250 Bin Kişi Güney Kore'ye Akın Etti» Yargıtay: Fazla Çalışmayı İşçi, Parasını Ödediğini İşveren İspatlamalı» Rudaw: Pkk, Kdp-i Peşmergelerine Saldırdı» Fatih Koleji'nde 'Tasarım' Şenliği» Kayısıda Yüzde 60'a Varan Oranda Ürün Kaybı Bekleniyor» Davutoğlu'ndan İlk Kez Oy Kullanacak Gençlere Mektup» Yeni Trafik Sigortası Uygulaması 1 Haziran’da Başlıyor» Belediye Başkanını Makamında Silahla Vuran Zanlı Polise Teslim Oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 29 °C
İzmir
15 / 30 °C
Antalya
17 / 27 °C
Adana
19 / 30 °C
Konya
11 / 27 °C