İstanbul 22°C
17 Ekim 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur zammı için talepler sınırsız
26 Mayıs 2012 Cumartesi 12:30

'Memur zammı için talepler sınırsız'

Faruk Çelik ''Talepler sınırsız, taleplere itiraz etme hakkımız yok. Biz hesabımızı, kitabımızı iyi yaparak yürüyen bir hükümetiz' diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, ''Yüzde 6, 6,5 civarında olacak bir enflasyon beklentisine karşı yüzde 7,6'lık bir ücret zammını teklif etmişiz'' dedi. 

     
Çelik, Sivas Valisi Ali Kolat'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Sivas'ın, cumhuriyetin kuruluş merkezi olması hasebiyle önemli bir kent olduğunu söyledi. 
     
Bir basın mensubunun 2012 yılı memur zammıyla ilgili yaşanan süreci hatırlatması üzerine Çelik, ''Talepler sınırsız, taleplere itiraz etme hakkımız yok. Daha çok istemek, Hükümetler de daha çok vermek isterler. Ama defalarca söyledim, burada da söylüyorum. Vereceğiniz şeyin karşılığı varsa ülkeyi doğru yönetiyorsunuz demektir. Vereceğiniz şeyin karşılığını temin etmeden veriyorsanız, yalnız memurlara değil, 74 milyona haksızlık ve yanlış işlem yapıyorsunuz demektir'' diye konuştu. 
   
 ''Biz hesabımızı, kitabımızı iyi yaparak yürüyen bir hükümetiz'' diye konuşan Çelik, şunları kaydetti: 
     
''Yani keyfi uygulamalardan, popülist yaklaşımlardan, hamasetten uzak durmaya çalışıyoruz. Memurlarımıza, çalışanlarımıza şunu söylüyoruz; 'Sizi kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceğiz.' Ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz. Son 10 yılda enflasyonun kesin rakamı yüzde 135,3. Yani 10 yılda oluşan enflasyon rakamı yüzde 135,3. Memurlara verdiğimize bakıyoruz. Memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız. Şimdi yüzde 228 mi büyük, yüzde 135,3 mü- Böyle bir tablo var önümüzde. Bizim memura bakışımız, çalışana bakışımız bu. Ama şu ifadeyi de saygıyla karşılıyoruz; 'Efendim memura daha fazla verelim.' Daha fazla verelim tabi, biz de aynı görüşteyiz. İşte pastayı büyütmek gerekiyor. Pastayı büyütünce vereceğimiz, ya memurdur, ya işçidir, ya yoldur, ya hastanedir, ya ilaçtır, neyse... Tarımdır, hayvancılıktır, her alanda bu imkanlarımızı seferber ediyoruz. Hayvancılık kredilerine dikkat etmenizi istiyoruz. Verdiğimiz sıfır faizli krediler, bu çabaların ürünü diye düşünüyorum.'' 
     
'TAMAMEN HAKEM HEYETİ'NİN TAKDİRİNDEDİR' 
     
Bakan Çelik, toplu sözleşme müzakerelerinde ücret zammı olarak teklif ettikleri rakamın yüzde 7,6 olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: 
     
''Bunun yanında diğer hizmet kollarında yaptığımız anlaşmalar var. 11 hizmet koluna verdiklerimiz var, onları söylemiyorum. Yalnız ücret zammı olarak 7,6. Beklenen enflasyonu ise Merkez Bankası açıkladı. Yılın ilk yarısında bir sapma yok, 3 ile 3,5 arasında olacak. İkinci yarıda daha da düşeceği ifade ediliyor. Yüzde 6, 6,5 civarında olacak bir enflasyon beklentisine karşı, yüzde 7,6'lık bir ücret zammı teklif etmişiz. Daha çok istiyor memurlarımız, konfederasyonlarımız. Saygı duyuyoruz. Hakem Heyeti'ne gitti. Hakem Heyeti salı günü en geç kararını açıklayacak. Açıklarken de tabi ki, ülkenin gerçekleri, mali disiplin uygulamaları, 74 milyonun talepleri, her şey, yani bütün ekonomik veriler önlerinde olacak. Bir taraftan da memurlarımızın geçim şartlarını, memurlarımızın taleplerini yan yana koyacaklar. Bizim müzakerede aldığımız kararın haklılığına inanırlarsa, Hakem Heyeti tarafından onaylanıp geçer. 'Hayır' denirse, 'burada fazla verilmiş, biraz eksiltin' der, 'az verilmiş' derlerse, arttırırlar. Bu tamamen Hakem Heyeti'nin takdirindedir.'' 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 20 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
13 / 31 °C
Konya
5 / 17 °C