İstanbul 14°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPnin Şeyh Sait önergesi öfkesi
25 Mayıs 2012 Cuma 07:43

MHP'nin Şeyh Sait önergesi öfkesi

"Şeyh Sait Camii yapılması girişimleri" ile ilgili soru önergesinin reddedilmesine sert tepki gösterdi.

 

MHP Genel Sekreteri'nin soru önergesi "kaba ve yaralayıcı ifadeler" içerdiği gerekçesiyle iade edilince, Büyükataman, "Önergemdeki kaba ve yaralayıcı ifade dediğiniz 'Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi' ifadeleri yerine siz bu şahsı tarif ederken hangi ifadeleri kullanmaktasınız? Yoksa Başbakan gibi siz de bu katile 'sayın', şehide 'kelle' diyenlerden misiniz?" diye tepki gösterdi.
 
-"HAİNLER ADINA CAMİ YAPTIRILMASI AÇILIM POLİTİKANIZIN PARÇASI MI?"-
 
Büyükataman yazılı açıklamasında Mayıs ayı başında gönderdiği soru önergesinin TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla İçtüzüğün 67. maddesinin "Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzeltmelerin yapılması için, o yazı veya önergeyi sahibine geri verir" hükmünü taşıyan ikinci fıkrasınca tarafına geri gönderildiğini bildirdi. Büyükataman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında etnik bir fitneyi başlattığı için tarih kitaplarında 'hain' olarak anlatılan ve 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Sait adına bir cami yaptırılacağı iddia edilmektedir" dediğini belirtti. Büyükataman önergesinde, "Bahsi geçen iddia doğru mudur? Şayet doğruysa devletin astığı bir hain adına cami yaptırılması açılım politikanızın bir parçası mıdır? Bundan sonra kimler adına cami yaptırılması düşünülmektedir? Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi adına da bir cami yaptırmayı düşünüyor musunuz?" gibi sorular yönelttiğini aktardı.
 
-"İMRALI CANİSİ ADINA DA BİR CAMİ YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?"-
 
Önergesinin geri gönderilmesine "Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi adına da bir cami yaptırmayı düşünüyor musunuz?" bölümünün sebep olduğunu kaydeden Büyükataman, "Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu olayın bir TBMM başkanı imzasıyla yapılmış olması ayrı bir talihsizliktir" dedi. MHP'li Büyükataman şöyle dedi:
"Sayın Meclis başkanına sormak istiyorum; Önergemdeki kaba ve yaralayıcı ifade dediğiniz 'Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi' ifadeleri yerine siz bu şahsı tarif ederken hangi ifadeleri kullanmaktasınız? Yoksa Başbakan gibi siz de bu katile 'sayın', şehide 'kelle' diyenlerden misiniz? Kimi yaralayıcı ifade kullanmışım? Sözlerimden bebek katili mi yaralanmış, sizin bu talihsiz yazınız bütün şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere bu milleti derinden yaralamıştır."
 
-"TERÖRİSTE TERÖRİST DEMEK SUÇ OLACAK MI?"-
 
Bölücü başı Abdullah Öcalan'a "Sayın" ve PKK'lı teröristlere "Gerilla" demenin suç olmaktan çıkarıldığını savunan MHP'li Büyükataman, "İmralı'da ki caniye 'sayın' demek fikir özgürlüğü kapsamına girince, bu şahsa "katil, terörist, cani, terörist başı, bebek katili' gibi ifadelerde bulunmak suç kapsamına alınacak mıdır? Aynı şekilde PKK'lı teröristlere terörist demek suç kapmasına alınacak mıdır?" diye sordu.
İsmet Büyükataman, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e bir an önce bu konuda bir açıklama yaparak bu milletten özür dileme çağrısı da yaptı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
6 / 22 °C