İstanbul 21°C
21 Nisan 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPnin Şeyh Sait önergesi öfkesi
25 Mayıs 2012 Cuma 07:43

MHP'nin Şeyh Sait önergesi öfkesi

"Şeyh Sait Camii yapılması girişimleri" ile ilgili soru önergesinin reddedilmesine sert tepki gösterdi.

 

MHP Genel Sekreteri'nin soru önergesi "kaba ve yaralayıcı ifadeler" içerdiği gerekçesiyle iade edilince, Büyükataman, "Önergemdeki kaba ve yaralayıcı ifade dediğiniz 'Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi' ifadeleri yerine siz bu şahsı tarif ederken hangi ifadeleri kullanmaktasınız? Yoksa Başbakan gibi siz de bu katile 'sayın', şehide 'kelle' diyenlerden misiniz?" diye tepki gösterdi.
 
-"HAİNLER ADINA CAMİ YAPTIRILMASI AÇILIM POLİTİKANIZIN PARÇASI MI?"-
 
Büyükataman yazılı açıklamasında Mayıs ayı başında gönderdiği soru önergesinin TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla İçtüzüğün 67. maddesinin "Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzeltmelerin yapılması için, o yazı veya önergeyi sahibine geri verir" hükmünü taşıyan ikinci fıkrasınca tarafına geri gönderildiğini bildirdi. Büyükataman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında etnik bir fitneyi başlattığı için tarih kitaplarında 'hain' olarak anlatılan ve 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Sait adına bir cami yaptırılacağı iddia edilmektedir" dediğini belirtti. Büyükataman önergesinde, "Bahsi geçen iddia doğru mudur? Şayet doğruysa devletin astığı bir hain adına cami yaptırılması açılım politikanızın bir parçası mıdır? Bundan sonra kimler adına cami yaptırılması düşünülmektedir? Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi adına da bir cami yaptırmayı düşünüyor musunuz?" gibi sorular yönelttiğini aktardı.
 
-"İMRALI CANİSİ ADINA DA BİR CAMİ YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?"-
 
Önergesinin geri gönderilmesine "Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi adına da bir cami yaptırmayı düşünüyor musunuz?" bölümünün sebep olduğunu kaydeden Büyükataman, "Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu olayın bir TBMM başkanı imzasıyla yapılmış olması ayrı bir talihsizliktir" dedi. MHP'li Büyükataman şöyle dedi:
"Sayın Meclis başkanına sormak istiyorum; Önergemdeki kaba ve yaralayıcı ifade dediğiniz 'Bölücü başı, bebek katili, İmralı canisi' ifadeleri yerine siz bu şahsı tarif ederken hangi ifadeleri kullanmaktasınız? Yoksa Başbakan gibi siz de bu katile 'sayın', şehide 'kelle' diyenlerden misiniz? Kimi yaralayıcı ifade kullanmışım? Sözlerimden bebek katili mi yaralanmış, sizin bu talihsiz yazınız bütün şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere bu milleti derinden yaralamıştır."
 
-"TERÖRİSTE TERÖRİST DEMEK SUÇ OLACAK MI?"-
 
Bölücü başı Abdullah Öcalan'a "Sayın" ve PKK'lı teröristlere "Gerilla" demenin suç olmaktan çıkarıldığını savunan MHP'li Büyükataman, "İmralı'da ki caniye 'sayın' demek fikir özgürlüğü kapsamına girince, bu şahsa "katil, terörist, cani, terörist başı, bebek katili' gibi ifadelerde bulunmak suç kapsamına alınacak mıdır? Aynı şekilde PKK'lı teröristlere terörist demek suç kapmasına alınacak mıdır?" diye sordu.
İsmet Büyükataman, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e bir an önce bu konuda bir açıklama yaparak bu milletten özür dileme çağrısı da yaptı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 17 °C
İzmir
8 / 23 °C
Antalya
13 / 28 °C
Adana
10 / 24 °C
Konya
3 / 11 °C