İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor
20 Eylül 2013 Cuma 15:58

Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor

Denizli İl Defterdar Vekili Çarabatır: "Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye yazılan arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandı

Denizli İl Defterdar Vekili Turgut Çarabatır, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye intikal eden arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandığını söyledi.

Çarabatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'un 12. maddesinin 10. fıkrasında, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu ileri sürülen arazilerin kadastro tutanağında isimleri zilyet olarak yazılan kişilere satışıyla ilgili hüküm bulunduğunu hatırlattı.

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ilgili mayıs ayı sonunda 355 Sıra Sayılı Milli Emlak Genel Tebliği'nin yayınlanmasından sonra Beyağaç ve Kale ilçelerindeki taşınmazların satış işlemlerine başladıklarına dikkati çeken Çarabatır, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda Beyağaç ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi ile Pınarönü, Kızılağaç ve Sazak Köylerinde toplam 3 bin 752 taşınmaz bulunmakta olup, bin 814 başvuru yapıldı. Kale ilçesinde de kanun kapsamında olan Kayabaşı köyünde toplam 411 taşınmaz mevcut olup, şu an 142 başvuru geldi. Her iki ilçede henüz sonuçlandırılan satış işlemi bulunmamakta. Satın alma başvuruları ilgili mal müdürlükleri tarafından alınmakta. Söz konusu taşınmazların satışına ilişkin başvuru süresi 28 Nisan 2014'te sona erecek. Taşınmazlarda hak sahibi olan ilgililerin hak kaybına uğramamaları için son başvuru tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerekiyor. İlgili kişilerin hak kaybına uğramamaları için belirtilen süre içinde müracaatta bulunmaları gerekiyor."

Satış bedelinin, cari yıl emlak vergi değeri üzerinden hesaplanacağını dile getiren Çarabatır, başvuran hak sahiplerine yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının peşin ödenmesi halinde indirim uygulanacağını, ayrıca satış bedelinin yüzde 10'u tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin ödenirse, kalan kısmının 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak ödenebileceğini kaydetti.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay da geçen yıl çıkan kanunun ardından uygulama tebliğini beklediklerini belirterek, "Başvurular başladı, arazilerin fiyatları belirlendi. Önümüzdeki günlerde ilk satış gerçekleşecek. 2B Yasası'na eklenen maddeyle vatandaşlarımız tapularına kavuşacak" dedi.

- "Mihrişah Valide Sultan'ın arazisinin dışında"

Osmanlı padişahlarından Sultan III. Mustafa'nın eşi ve III. Selim'in annesi Mihrişah Valide Sultan'a çeyiz olarak verildiği öne sürülen 10 bin 600 dekar arazi, 3 Mart 1340 (1924) tarihli ve 431 sayılı Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanun hükümleri gereğince Hazineye intikal ettirildi.

Kadastro tespit çalışmalarında yaklaşık iki asırdır burada yaşayan ve bu arazileri ekip biçen vatandaşlar hakkında tapuda şerh yazılırken, Maliye Bakanlığı itiraz etti. Vatandaşların hukuk mücadelesi mahkemeden dönerken, 1996'da mahkemeden Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu öne sürülen arazinin sınırlarının söz konusu yerleşim alanlarının dışında olduğu kararı çıktı.

26 Nisan 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun 12. maddesinin 10. fıkrası ile Beyağaç ve Kale ilçelerindeki söz konusu taşınmazların satışı hüküm altına alındı.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C