İstanbul 9°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor
20 Eylül 2013 Cuma 15:58

Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor

Denizli İl Defterdar Vekili Çarabatır: "Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye yazılan arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandı

Denizli İl Defterdar Vekili Turgut Çarabatır, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye intikal eden arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandığını söyledi.

Çarabatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'un 12. maddesinin 10. fıkrasında, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu ileri sürülen arazilerin kadastro tutanağında isimleri zilyet olarak yazılan kişilere satışıyla ilgili hüküm bulunduğunu hatırlattı.

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ilgili mayıs ayı sonunda 355 Sıra Sayılı Milli Emlak Genel Tebliği'nin yayınlanmasından sonra Beyağaç ve Kale ilçelerindeki taşınmazların satış işlemlerine başladıklarına dikkati çeken Çarabatır, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda Beyağaç ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi ile Pınarönü, Kızılağaç ve Sazak Köylerinde toplam 3 bin 752 taşınmaz bulunmakta olup, bin 814 başvuru yapıldı. Kale ilçesinde de kanun kapsamında olan Kayabaşı köyünde toplam 411 taşınmaz mevcut olup, şu an 142 başvuru geldi. Her iki ilçede henüz sonuçlandırılan satış işlemi bulunmamakta. Satın alma başvuruları ilgili mal müdürlükleri tarafından alınmakta. Söz konusu taşınmazların satışına ilişkin başvuru süresi 28 Nisan 2014'te sona erecek. Taşınmazlarda hak sahibi olan ilgililerin hak kaybına uğramamaları için son başvuru tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerekiyor. İlgili kişilerin hak kaybına uğramamaları için belirtilen süre içinde müracaatta bulunmaları gerekiyor."

Satış bedelinin, cari yıl emlak vergi değeri üzerinden hesaplanacağını dile getiren Çarabatır, başvuran hak sahiplerine yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının peşin ödenmesi halinde indirim uygulanacağını, ayrıca satış bedelinin yüzde 10'u tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin ödenirse, kalan kısmının 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak ödenebileceğini kaydetti.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay da geçen yıl çıkan kanunun ardından uygulama tebliğini beklediklerini belirterek, "Başvurular başladı, arazilerin fiyatları belirlendi. Önümüzdeki günlerde ilk satış gerçekleşecek. 2B Yasası'na eklenen maddeyle vatandaşlarımız tapularına kavuşacak" dedi.

- "Mihrişah Valide Sultan'ın arazisinin dışında"

Osmanlı padişahlarından Sultan III. Mustafa'nın eşi ve III. Selim'in annesi Mihrişah Valide Sultan'a çeyiz olarak verildiği öne sürülen 10 bin 600 dekar arazi, 3 Mart 1340 (1924) tarihli ve 431 sayılı Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanun hükümleri gereğince Hazineye intikal ettirildi.

Kadastro tespit çalışmalarında yaklaşık iki asırdır burada yaşayan ve bu arazileri ekip biçen vatandaşlar hakkında tapuda şerh yazılırken, Maliye Bakanlığı itiraz etti. Vatandaşların hukuk mücadelesi mahkemeden dönerken, 1996'da mahkemeden Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu öne sürülen arazinin sınırlarının söz konusu yerleşim alanlarının dışında olduğu kararı çıktı.

26 Nisan 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun 12. maddesinin 10. fıkrası ile Beyağaç ve Kale ilçelerindeki söz konusu taşınmazların satışı hüküm altına alındı.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C