İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor
20 Eylül 2013 Cuma 15:58

Mihrişah Valide Sultan Arazilerinin Tapu Sorunu Çözülüyor

Denizli İl Defterdar Vekili Çarabatır: "Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye yazılan arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandı

Denizli İl Defterdar Vekili Turgut Çarabatır, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu gerekçesiyle Hazineye intikal eden arazilerin, arazileri kullanan kişilere satılma işlemlerine başlandığını söyledi.

Çarabatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'un 12. maddesinin 10. fıkrasında, Beyağaç ve Kale ilçelerinde Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu ileri sürülen arazilerin kadastro tutanağında isimleri zilyet olarak yazılan kişilere satışıyla ilgili hüküm bulunduğunu hatırlattı.

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ilgili mayıs ayı sonunda 355 Sıra Sayılı Milli Emlak Genel Tebliği'nin yayınlanmasından sonra Beyağaç ve Kale ilçelerindeki taşınmazların satış işlemlerine başladıklarına dikkati çeken Çarabatır, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda Beyağaç ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi ile Pınarönü, Kızılağaç ve Sazak Köylerinde toplam 3 bin 752 taşınmaz bulunmakta olup, bin 814 başvuru yapıldı. Kale ilçesinde de kanun kapsamında olan Kayabaşı köyünde toplam 411 taşınmaz mevcut olup, şu an 142 başvuru geldi. Her iki ilçede henüz sonuçlandırılan satış işlemi bulunmamakta. Satın alma başvuruları ilgili mal müdürlükleri tarafından alınmakta. Söz konusu taşınmazların satışına ilişkin başvuru süresi 28 Nisan 2014'te sona erecek. Taşınmazlarda hak sahibi olan ilgililerin hak kaybına uğramamaları için son başvuru tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerekiyor. İlgili kişilerin hak kaybına uğramamaları için belirtilen süre içinde müracaatta bulunmaları gerekiyor."

Satış bedelinin, cari yıl emlak vergi değeri üzerinden hesaplanacağını dile getiren Çarabatır, başvuran hak sahiplerine yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının peşin ödenmesi halinde indirim uygulanacağını, ayrıca satış bedelinin yüzde 10'u tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin ödenirse, kalan kısmının 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak ödenebileceğini kaydetti.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay da geçen yıl çıkan kanunun ardından uygulama tebliğini beklediklerini belirterek, "Başvurular başladı, arazilerin fiyatları belirlendi. Önümüzdeki günlerde ilk satış gerçekleşecek. 2B Yasası'na eklenen maddeyle vatandaşlarımız tapularına kavuşacak" dedi.

- "Mihrişah Valide Sultan'ın arazisinin dışında"

Osmanlı padişahlarından Sultan III. Mustafa'nın eşi ve III. Selim'in annesi Mihrişah Valide Sultan'a çeyiz olarak verildiği öne sürülen 10 bin 600 dekar arazi, 3 Mart 1340 (1924) tarihli ve 431 sayılı Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanun hükümleri gereğince Hazineye intikal ettirildi.

Kadastro tespit çalışmalarında yaklaşık iki asırdır burada yaşayan ve bu arazileri ekip biçen vatandaşlar hakkında tapuda şerh yazılırken, Maliye Bakanlığı itiraz etti. Vatandaşların hukuk mücadelesi mahkemeden dönerken, 1996'da mahkemeden Mihrişah Valide Sultan'a ait olduğu öne sürülen arazinin sınırlarının söz konusu yerleşim alanlarının dışında olduğu kararı çıktı.

26 Nisan 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun 12. maddesinin 10. fıkrası ile Beyağaç ve Kale ilçelerindeki söz konusu taşınmazların satışı hüküm altına alındı.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C