İstanbul 11°C
18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli oto, uçak ve tanktan sonra yeni hedef milli hap!
19 Ocak 2013 Cumartesi 22:30

Milli oto, uçak ve tanktan sonra yeni hedef milli hap!

Başbakan'ın talimatıyla, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda stratejik kararlar alındı.

 

Sağlık sektörünü 'öncelikli alan' olarak tanımlayan Kurul'un faaliyetlerini Sağlık Bakanlığı koordine edecek. Çalışmalara Sanayi, Ekonomi, Çalışma ve Kalkınma Bakanlıkları da destek verecek
 
Yağlık harcamalarını kısmak için çeşitli yöntemleri devreye sokan devlet, bu kez ilaç ve tıbbi cihaz sıkıntısına odaklandı. Akşam'ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kendi ilacını ve tıbbi cihazlarını üretebilmesi yolunda gerekli çalışmanın yapılması için talimat verdi. Erdoğan başkanlığında hafta içinde toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda (BTYK) yurt dışındaki örnekler de masaya yatırılırken, sağlık 'öncelikli alan' statüsüne alındı. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, ARGE çalışmaları için yeni bir model oluşturulması, TÜBİTAK ve üniversiteler ile özel sektörün de desteğiyle Türkiye'nin kendi ilacını üretmesi için gerekli çalışmaların yapılması benimsendi.
 
TÜRKİYE'DE SINIRLI KAYNAK
AKŞAM'ın ulaştığı bilgilere göre toplantıda, sağlık alanındaki çalışmalar masaya yatırıldı ve Başbakan Erdoğan'a bir brifing verildi. Sağlık alanının, dünyada en çok Ar-Ge yapılan sektörlerden biri olduğuna dikkat çekilerek, 'İlaç Ar-Ge'si için yurtdışında harcanan paralara' dikkat çekildi. Türkiye'de sağlık bilimleri alanında yapılan Ar-Ge harcamasının 1.7 milyar lirayken özel sektör Ar-Ge harcamasının sadece 197 milyon lira olduğu kaydedildi. Türkiye'nin kendi Ar-Ge'siyle geliştirdiği sağlık ürün sayısının son derece sınırlı olduğuna dikkat çekilerek ithalat rakamlarına vurgu yapıldı.
 
SOSYAL GÜVENLİK İÇİN ÇOK BÜYÜK YÜK
 
İlaca harcadığımız para, sadece ihracat-ithalat cephesinde değil, sosyal güvenlik politikaları anlamında da ciddi yük oluşturuyor. - Toplam tedavi ve ilaç harcaması 2012 yılı itibarıyla 50 milyar lira sınırına dayandı.  Tedaviyi bir kenara bırakırsak, SGK'nın ilaç için harcadığı para 2009 yılında 16 milyar lira ile en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye'de ilaç tüketimi 'adetsel' bazda ciddi bir artış içinde. 2007'de 1 milyar 327 milyon kutu ilaç tüketilirken 2012 yılı başında toplam tüketim 1.6 milyar kutuyu aştı.
 
SIRA YERLİ İLAÇTA
YAPILAN değerlendirmeler ışığında, Türkiye'nin sağlık alanındaki AR-GE ve yenilikçilik faaliyetlerine hız katarak kendi ilaçlarını, molekülünü ve tıbbi cihazlarını üretebileceği sonucuna varıldı. Başbakan Erdoğan'ın da, Türkiye'nin kendi ilacını kendisinin üretebilmesi için gerekli çalışmanın yapılması talimatını verdiği kaydedildi. Bu amaçla sağlık 'öncelikli alanlar' listesine eklendi. Yürütülecek çalışma için Sağlık Bakanlığı 'koordinatör' olacak. Çalışma, Sanayi, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlıkları ile ortak hazırlık yapılacak. TÜBİTAK ve üniversitelerin yanı sıra, özel sektör de devreye girecek. Hazırlanacak yol haritası, yılın ikinci BTYK toplantısında ele alınacak ve uygulamaya konulacak.
 
Rakamlarla ilaç faturası
l TÜRKİYE'nin yıllık ilaç ithalatı 5 milyar lira. 
l  İHRACAT ise 595 milyon lira. 
l TIBBİ cihazlarda 1.7 milyar lira ithalat, 187 milyon dolar ihracak var. 
l SAĞLIKTA Avrupa Birliği 31 milyar dolar Ar-Ge'ye harcıyor. 
l TÜRKİYE'de ise özel sektör harcaması 197 milyonda kalıyor.
 
Fiyatlandırmaya dikkat
İLAÇ Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Turgut Tokgöz: Koşullar oluşursa 2023 yılında ilaç endüstrisinin ihracatının 16 milyar doları aşma potansiyeli bulunuyor. En önemli konular ise; özel sektörün üretim ve Ar-Ge yatırımları yaparak yeni ürünler ortaya koyması ve tüm diğer sektörler gibi hak ettiği karlılığı elde etmesini sağlayacak fiyatlandırma ve geri ödeme sistemlerinin oluşturulması olarak karşımıza çıkıyor.
 
23.3 milyar $'lık ilaç üretebiliriz
ARAŞTIRMACI İlaç Firmaları Derneği Başkanı Güldem Berkman: Başbakanımızın açıklamasını son derece olumlu karşılıyoruz. Türkiye, sağlık bilimleri alanında yenilikçiliği destekleyen uzun vadeli bir politikalar belirlemeli. Hukuki ve idari düzenlemeler, kamu sağlığı, kamu otoritesi ve ilaç sektörü arasında dengeyi gözetecek şekilde uygulanmalı. Bunlar hayata geçerse 2023'te; 
l 23.3 milyar dolarlık ilaç üretimi, 
l 1 MİLYAR doları aşan dış ticaret fazlası 
l TOPLAM 1,7 milyar dolar Ar-Ge yatırımı mümkün.
 
Yerli otodan  önemli
PROF. Dr. Halil İbrahim Özsoy / Eski Sağlık Bakanı: Türkiye, kendi tıbbi cihazını, robotunu yaratabilir. Bu, Türkiye'de otomobil yapıp satmaktan daha öncelikli bir alan. Halen kullandığımız araç-gereç ya Çin'den ya Tayvan'dan geliyor. Ar-Ge'ye önemli pay ayrılmalı. Küba küçük bir ada ama Doğu Asya'dan sonra aşıda en büyük üretici.
 
En erken 5 yılda biter
HARUN Kızılay / Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri: Türkiye'de patenti Türk'e ait olan bir ilaç yok. Medikal cihazlarda da büyük çoğunlukla bu şekilde. Türkiye'de bilimsel kapasite ve beyin gücü var. Kaynak olarak desteklenirse atılım yapılabilir. Çok önemsiyoruz. Neden Türklerin de ürettiği ilaçlar, olmasın. Bugün araştırmalara başlanırsa, ilk ilaç 5 yıl sonra ortaya çıkmış olur.
 
Fabrikalar kapatıldı
ÖNDER Kahveci / Türk Sağlık Sen Genel Başkanı: Türkiye'nin toplam ilaç harcamaları 15 milyar lirayı buluyor. Teknoloji transferine de yönelinerek kendi ilacımızı üretebiliriz. SSK'nın bile ilaç fabrikası vardı ama kapatıldı. Hem Türk insanının sağlığı hem de Türk ekonomisi için çok önemli bir karar.ını sunuyor. Emlak Konut'un ihaleye çıkaracağı ikinci arsa, Avcılar TEM çıkışı yolu üzerinde ve bağlantı yollarının kesiştiği noktada bulunuyor.
 
TEM Otoyolu'na cepheli ve Bahçeşehir Toplu Konut Alanı'nın karşısında bulunan Avcılar'daki arsa, 141 bin 200 metrekare emsale esas büyüklüğü ve 96 bin 800 metrekare imar alanıyla dikkat çekiyor. Arsa Ispartakule TEM gişelerine 5 dakika, havaalanına ise 20 dakika mesafede.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
İzmir
13 / 15 °C
Antalya
12 / 19 °C
Adana
11 / 22 °C
Konya
3 / 12 °C