İstanbul 17°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİRAS KAVGASI DEV HOLDİNGİ ÇÖKERTTİ!
03 Ekim 2011 Pazartesi 08:34

MİRAS KAVGASI DEV HOLDİNG'İ ÇÖKERTTİ!

Uzel Holding’in fabrika binaları ile içerisindeki 842 üretim aracı icraya düştü

Temelleri 1800’lü yıllarda atılan, bugün dünyanın en büyük 10 traktör üreticisinden biri olan Uzel Holding’in İstanbul Eyüp’te bulunan fabrika binaları ile içerisindeki 842 üretim aracı, icradan satışa çıkarıldı.

4 gayrimenkule toplam 205 milyon, mekanik pres tezgahından freze tezgahına, boya tabancasından tiner pompasına kadar 842 çeşit üretim aracına ise 45.5 milyon TL değer biçildi.

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticisi arasında yer alan Uzel Holding’in temelleri, 1864 yılında atıldı.

“Uzel Corporation” adıyla şirketleşen Uzel Ailesi, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu içerisinde yer alan Bulgaristan’ın Rusçuk kentinde fayton üretmeye ve bu faytonların satışını gerçekleştirmeye başladı.

Yıllar sonra firmayı Bursa’ya taşıyan İbrahim Uzel, motorlu taşıtlar için yay üretimine girişti. 1962’de yaşamını yitiren İbrahim Bey, motorlu bir taşıt üretme hayalini 1961’de gerçeğe dönüştürdü ve traktör üretimine başladı.

Holding, 2005 yılında genel merkezini Hollanda’ya taşıdı. Kurumsal anlamda büyük başarılara imza atan holdingin hakim hisselerini elinde bulunduran Uzel Ailesi, babaları Ahmet Uzel’in 1998’de hayatını kaybetmesinin ardından “miras kavgasına” tutuştu.

2006 cirosu 700 milyon dolar olan şirketin kötü yönetildiğini ve bazı şirketlerin de yabancı firmalara satıldığını iddia eden anne Türkan Uzel, 2006’da İstanbul 9’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak, oğulları Emil İbrahim Önder Uzel ile Ahmet Serdar Uzel’e dava açtı.

Anne Uzel, mahkemeden, kendisine ait olduğunu savunduğu hisselerinin iadesini ve ne kadar hissesinin bulunduğunun tespitini istedi.

Davalı oğullar ise hisselerin anneye iadesinin mümkün olmadığını savunarak, davanın reddini istedi. Dava, yaklaşık 3 yıl sürdü ve 2009’un Eylül ayında karara bağlandı. Mahkeme, davalılar Emil İbrahim Önder Uzel ile Ahmet Serdar Uzel’in üzerinde bulunan hisselerden 15 milyon 205 bin’er paylı hisse ile Ahmet Uzel Vakfı’ndaki 600 bin hissenin Türkan Uzel’e ait olduğuna hükmetti.

Alacaklı IFC!

Aile fertleri arasında yaşanan “miras kavgası”ndan etkilenen Uzel Holding, eski parlak günlerini geri bıraktı. 2009 yılında Eyüp İcra Müdürlüğü’ne başvuran “İnternational Finance Corporation” -IFC- (Uluslararası Finans Kuruluşu), kendilerine olan yüklü miktardaki borcun tahsilini istedi. Borçlu şirket, yükümlülüklerini yerine getirmeyince, alacaklı finans kurumu konuyu, Eyüp İcra Hukuk Mahkemesi’ne taşıdı ve alacaklarının, borçlunun menkul ve gayrimenkullerinin satılarak tahsil edilmesi talebinde bulundu.

Hukuki sürecin sonunda da borçlu Uzel Holding’in Eyüp’teki fabrika binaları ile bunların içerisindeki üretim araçlarının haczedilmesine karar verildi.

Hacizler gerçekleştirildi ve holding bünyesindeki fabrikalar ile bu binalar içerisindeki üretim araçları için değer tespitleri yapıldı.

Değer tespitlerinin tamamlanmasının ardından ise holdingin, taşınır ve taşınmaz malları, geçtiğimiz günlerde İstanbul 10. İcra Müdürlüğü’nce satışa çıkarıldı.

Tüm satış sürecinin ardından Uzel Holding’in taşınır ve taşınmaz mallarının yeni sahip ya da sahipleri belli olacak.

VATAN

YORUMLAR
ülkemiz için
Yavuz Keser
Uzel sadece bir şirket değil, bu memleketin önemli bir parçası. Artık olay aileyi kavgayı falan çoktan aştı bence. Bu bir ülke servetini koruma davasıdır, fabrikayı ayağa kaldırmak gerekir.
04 Ekim 2011 Salı 15:20
uzel
mustafa ali tıkmaz
Bu haberde hatalı olan bir şey var ki o da, bu davanın Türkan Uzel tarafından kazanıldığı yazıyor. Aslında dava hala devam ediyor.
04 Ekim 2011 Salı 13:34
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
17 / 30 °C
Konya
9 / 21 °C