İstanbul 26°C
03 Temmuz 2015 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi
25 Mart 2014 Salı 16:18

Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir:

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesine ilişkin, "Mahkeme, toplam yargılama süresinde, kimlik tespiti ve iddiaların sanıkların yüzüne okunması için gerekli zamanı bile hesaba katmadan dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde dakikada 26 idam kararı vermiştir. Ne şahitler dinlenmiş ne de avukatların savunma yapmasına izin verilmiştir. Bu şekilde tek duruşmada 529 darbe karşıtı için idam kararı verilmiştir. Bu, tarihte benzeri görülmemiş bir skandaldır" dedi. 

Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde, Türkistan Birliği, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği, Hukukçular Derneği, Rabia Mısır Dayanışma Derneği, Yeryüzü Doktorları Derneği, Birlik Vakfı, Akabe Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği ve Türkiye'de kurulu Mısırlı derneklerin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine tepki amacıyla Sultanahmet'te bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İşbilir, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idam mahkum edilmesinin insanlık tarihi adına büyük bir utanç olduğunu söyledi.

Minya Ceza Mahkemesi'nin, 545 sanıklı davada, binlerce sayfa evrakı dakikalar içinde inceleyerek hızlıca karar verdiğine dikkati çeken İşbilir, "Mahkeme, toplam yargılama süresinde, kimlik tespiti ve iddiaların sanıkların yüzüne okunması için gerekli zamanı bile hesaba katmadan dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde dakikada 26 idam kararı vermiştir. Ne şahitler dinlenmiş ne de avukatların savunma yapmasına izin verilmiştir. Bu şekilde tek duruşmada 529 darbe karşıtı için idam kararı verilmiştir. Bu, tarihte benzeri görülmemiş bir skandaldır" diye konuştu.

 

- "Küresel ve büyük bir kampanya başlatıyoruz"

 

Uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunan İşbilir, şunları kaydetti:

"Dünyada bir veya birkaç idam kararı için büyük kampanyalar yapan batılı sivil örgütlerin ve batı ülkelerinin bu karar karşısında nasıl bir tavır takınacağı merak konusudur. Özgürlük, adalet, insan hakları ve demokrasi taraftarı olduğunu iddia eden tüm sivil toplum kuruluşlarını, hükümetleri, uluslararası örgütleri bu idam kararları karşısında etkin bir duruş sergilemeye ve samimi olmaya çağırıyoruz. Bizler, Uluslararası Rabia Platformu olarak küresel ve büyük bir kampanya başlatıyoruz. Dünya hukuk tarihi adına büyük bir utanç olan bu kararların uygulanmaması ve Mısırlıların özgürlük ve demokrasi mücadelelerinin başarılı olması için küresel ağımızı harekete geçireceğiz. Verilen karar sadece Mısır cuntası için değil, darbeye destek veren batılı ülkeler, işbirlikçi Arap rejimleri için de utanç verici bir durumdur. Mahkeme heyetleri yargıç değil, darbe yönetiminin infaz timi gibi çalışmaktadır. Bu yargıçlar insan aklı ve vicdanı ile dalga geçmektedir. Buna seyirci kalmak bu zulme ortak olmak demektir."

 

- "Demokrasi yanlısı Mısırlıların bu tuzağa düşmeyeceklerine inanıyoruz"

 

İşbilir, bu kararla darbecilerin gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiğini vurgulayarak, darbecilerin Mısır halkına, demokratik özgürlüklere büyük bir düşman olduğunu bir kez daha ispat ettiğini belirtti. 

Darbe yönetiminin, bugüne kadar devletin resmi kuruluşlarını halka karşı kullandığını söyleyen İşbilir, "Medya kuruluşlarını insanları aldatmak için kullandı. Ordu ve polisi insanları öldürmek için kullandı. Yaptığı katliamlar en ağır ve büyük katliamlardı. Şimdi de darbeciler mahkemeleri toplu bir katliam yapmak için kullanıyor. Darbe yönetimi bu kararıyla Mısır'daki darbe karşıtı gösterileri barışçıl olmaktan çıkarmaya ve şiddete yönlendirmeye çalışıyor. Demokrasi yanlısı Mısırlıların bu tuzağa düşmeyeceklerine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Vicdanı olan herkesi, siyasi partileri, yazarları, entelektüelleri, sivil toplum kuruluşlarını, uluslararası örgütleri bu hukuksuz uygulamalara "dur" demeye çağıran İşbilir, konuyla ilgili gelişmeleri "www.r4biaplatform.com" internet sitesinden takip edilebileceğini söyledi. 

İşbilir, "Uluslararası kampanyada nasıl bir çalışma yapacaksınız?" sorusu üzerine, "Bu hukuk skandalından sonra, batı ülkelerini merkeze alan bir kampanya başlatmak gerekiyor. Bizim kampanyamız, yaptığımız mevcut çalışmaların ölçeğini büyütmek olacak. Küresel çapta, gerek hukuki anlamda gerekse medya alanında konunun daha iyi anlaşılması için, insan hakları ihlallerinin gündeme gelmesi için, baskı çalışması olacak. Vakit geçirmeden bugünden itibaren bu kampanyayı başlatıyoruz" diye konuştu.

 

- "Utanç verici bir karar"

 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Üyesi Dr. Cemal Hışmet de Mısır'da her şeyin tersine döndüğünü, ordunun, polisin görevini yapmak yerine insanları katlettiğini söyledi. 

Hürriyet ve Adalet Partisi Milletvekili de olan Hışmet, Mısır medyasını eleştirerek, "Mısır medyası gerçekleri söylemek yerine yalanı yazıyor. İnsanları şiddete yönlendiriyor. İnsanları kutuplaştıran bir medya var Mısır'da" dedi. 

İdam kararına çok şaşırdığını belirten Hışmet, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, utanç verici bir karar. Mısır yargısı halkın sırtında bir yüktür. Masum insanlar hapse atılıyor. Halkı ve devleti soyanlar dışarı çıkarılıyor. Yargı kendi halkına karşı hükümler veriyor. Hapiste bulunan çocuklara, kadınlara ve erkeklere işkence yapılıyor. Geçenlerde savcılığın himayesinde 37 genç hapse götürülürken öldürüldü. Mısır'da 529 kişi hakkında idam kararı alındı. Dava için 140 bin dosya var. Avukatlar hiçbir belgeye ulaşamadı. Duruşma bile yapılmadı. Savunmalar alınmadı. Bu davanın vefat eden iki sanığı için bile idam kararı alındı." 

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın açıklamasını yetersiz bulduğunu belirten Hışmet, İhvan'nın suç işlememesine rağmen böyle bir karar verilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Hışmet, bu hüküm kabul edilmez olduğunu vurgulayarak, "Bu toplu bir katliam. Bu katliamları biz meydanlarda gördük. Şimdi kanunlarla, yargı kararıyla görüyoruz. Mısır mahkemeleri hakkında bir kampanya başlatmak lazım. Çünkü Mısır yargısı bağımsız değil" dedi.

Hışmet, darbecilerin bu kararla Mısır halkını sokağa dökmek, şiddete yönlendirmek istediğini ancak halkın doğru yoldan sapmayacağını söyledi. 

 

- "İnsan hakları ülkelere göre farklı yorumlanamaz"

 

Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Avukat Necati Ceylan ise Mısır'da "yargı komedisi" adıyla bir tiyatro oynandığını belirtti.

Mısır'da yaşam hakkının yargı eliyle ihlal edildiğine dikkati çeken Ceylan, "Mahkeme sadece 20 dakikada 529 kişinin ölüm kararını vererek yarışma yapmıştır. Bu bir komedidir. Uluslararası kurumlar seyrediyor. Bu, onların iki yüzlülüğünü gösteriyor. Uluslararası camianın sorumluluğu büyüktür. İnsan hakları ülkelere göre farklı yorumlanamaz. Bu bir vahşettir. Bu vahşeti durdurmak gerekir" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kopyalanan Kimliği Yüzünden İl İl, Mahkeme Mahkeme Dolaşıyor» Caminin Çeşmesinden 13 Yıldır Şerbet Ve Limonata Akıyor» ‘kurun Şeker Fiyatlarında Rolü Belli Değil, Gayemiz Uyguna Ürün Satışı‘» Fransa, Wikileaks Kurucusunun İltica Talebini Reddetti» Mke'deki Patlamada Ölen İşçi, Mezarı Başında Anıldı» Kktc Başbakanı Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanına İstifasını Sundu» Bornova İle Bialystok Arasında İşbirliği» Oruç, Koroner Kalp Hastalıklarını Önlüyor» Danimarka'da Hükümet Mülteci Ödeneğini Yarıya İndirdi» Chp İl Başkanı Şahbaz: Sivas Yangını Sönmedi» Emniyet Personeline, Toplantı Düzeni Ve Kuralları Anlatıldı» Miras Yüzünden Kardeşi Ve Ailesini Katleden Sanığın Cezası Onandı» Mantari Hastalıklar Artabilir» Harmandalı Çöplüğü'nde Yangın Paniği» Kızılırmak’ta Üvez Sineğine Karşı İlaçlama Yapıldı» Çiftçiler, Buğdayları Orakla Biçiyor» Chp'li Ağbaba: Diyanet, İsraf İşleri Başkanlığına Dönüştü» Reza Zarrab’ın Yalısı Eski Haline Getirilecek» Hdp'den Kobani'de Yaşanan Olaylara Tepki» 'Tercih Yaparken Baskı Oluşturulmamalı'» Baskın Yapılan Dernek İçin Vali Turhan 'Sayıları Artmalı' Demişti» Dünya İkincisi Faik Çelik Meslek Lisesi Çiçeklerle Karşılandı» Uluslararası Basın Enstitüsü: Bekir Coşkun Kararı Olumlu Bir Adım» Tüketici Fiyatları Aylık Yüzde 0,51 Düştü, Üretici Fiyatları Yüzde 0,25 Arttı» Davutoğlu: Milli Savunma İçin Vecdi Gönül'ü Cumhurbaşkanı'na Sundum» Prof. Dr. Özgenç, Emniyet'in 'Terör' Raporunu Yerden Yere Vurdu» Uygur Bölgesindeki Depremde, Ölü Sayısı 6'ya Çıktı» Işid Operasyonunda Gözaltına Alınan 7 Kişi Adliyeye Sevk Edildi» İzmir, Gastronomi Turizm Kongresine Ev Sahipliği Yapacak» Tzob: Üretici-market Fiyatları Arasındaki Makas Kapanmıyor» Fenerbahçe Ülker'de Antic Ve Sloukas Sağlık Kontrolünden Geçti» Kaza Anları Mobese’de» Antalya’ya Giden Uçak Motora Giren Kuş Yüzünden Rusya’da Acil İniş Yaptı» 'Madımak İle Başbağlar Birlikte Değerlendirilmeli'» Chp'nin Tbmm Başkanvekili Adayı Şafak Pavey» Trabzonspor, Yurt Dışı Kampı İçin Hollanda'ya Gitti» Yeni Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Oldu» Chp'li Belediyede İşçiler 1 Mayıs Ve 29 Ekim'de De Bayram İkramiyesi Alacak» İngiltere: Kıbrıs Sorununun Çözümü Durumunda Üslerimizden Toprak Verebiliriz» Cihan- Sen Üyeleri İftarda Buluştu» Hindistanlılar, Eskişehir'in Tramvayını Örnek Aldı» Mehmet Ağar, Ankara'daki Duruşmaya İstanbul'dan İfade Veriyor» Osmaniye'de İnşaat Göçtü: 6 Yaralı» Güvercinlerin Sabah Banyosu Keyfi» Fas’tan Uyuşturucu Getiren Tır’a Otoyolda Operasyon» Işıl Alben, Galatasaray Odeabank'a Geri Döndü» Bıçaklı Kavgada Ağır Yaralanan Kişi Hastanede Hayatını Kaybetti» Sp'li Uzun: Türkiye’nin Katliamlar Karşısında Sessiz Kalma Gibi Bir Lüksü Yoktur» Ahi Koleji'ne Giden Her İki Öğrenciden Biri Fen Lisesini Kazandı» Baykal: Arkadaşlara Ve Genel Başkana Teşekkür Ettim
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 27 °C
İzmir
19 / 32 °C
Antalya
23 / 35 °C
Adana
22 / 31 °C
Konya
14 / 26 °C