İstanbul 9°C
26 Ocak 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi
25 Mart 2014 Salı 16:18

Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir:

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesine ilişkin, "Mahkeme, toplam yargılama süresinde, kimlik tespiti ve iddiaların sanıkların yüzüne okunması için gerekli zamanı bile hesaba katmadan dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde dakikada 26 idam kararı vermiştir. Ne şahitler dinlenmiş ne de avukatların savunma yapmasına izin verilmiştir. Bu şekilde tek duruşmada 529 darbe karşıtı için idam kararı verilmiştir. Bu, tarihte benzeri görülmemiş bir skandaldır" dedi. 

Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde, Türkistan Birliği, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği, Hukukçular Derneği, Rabia Mısır Dayanışma Derneği, Yeryüzü Doktorları Derneği, Birlik Vakfı, Akabe Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği ve Türkiye'de kurulu Mısırlı derneklerin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine tepki amacıyla Sultanahmet'te bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İşbilir, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idam mahkum edilmesinin insanlık tarihi adına büyük bir utanç olduğunu söyledi.

Minya Ceza Mahkemesi'nin, 545 sanıklı davada, binlerce sayfa evrakı dakikalar içinde inceleyerek hızlıca karar verdiğine dikkati çeken İşbilir, "Mahkeme, toplam yargılama süresinde, kimlik tespiti ve iddiaların sanıkların yüzüne okunması için gerekli zamanı bile hesaba katmadan dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde dakikada 26 idam kararı vermiştir. Ne şahitler dinlenmiş ne de avukatların savunma yapmasına izin verilmiştir. Bu şekilde tek duruşmada 529 darbe karşıtı için idam kararı verilmiştir. Bu, tarihte benzeri görülmemiş bir skandaldır" diye konuştu.

 

- "Küresel ve büyük bir kampanya başlatıyoruz"

 

Uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunan İşbilir, şunları kaydetti:

"Dünyada bir veya birkaç idam kararı için büyük kampanyalar yapan batılı sivil örgütlerin ve batı ülkelerinin bu karar karşısında nasıl bir tavır takınacağı merak konusudur. Özgürlük, adalet, insan hakları ve demokrasi taraftarı olduğunu iddia eden tüm sivil toplum kuruluşlarını, hükümetleri, uluslararası örgütleri bu idam kararları karşısında etkin bir duruş sergilemeye ve samimi olmaya çağırıyoruz. Bizler, Uluslararası Rabia Platformu olarak küresel ve büyük bir kampanya başlatıyoruz. Dünya hukuk tarihi adına büyük bir utanç olan bu kararların uygulanmaması ve Mısırlıların özgürlük ve demokrasi mücadelelerinin başarılı olması için küresel ağımızı harekete geçireceğiz. Verilen karar sadece Mısır cuntası için değil, darbeye destek veren batılı ülkeler, işbirlikçi Arap rejimleri için de utanç verici bir durumdur. Mahkeme heyetleri yargıç değil, darbe yönetiminin infaz timi gibi çalışmaktadır. Bu yargıçlar insan aklı ve vicdanı ile dalga geçmektedir. Buna seyirci kalmak bu zulme ortak olmak demektir."

 

- "Demokrasi yanlısı Mısırlıların bu tuzağa düşmeyeceklerine inanıyoruz"

 

İşbilir, bu kararla darbecilerin gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiğini vurgulayarak, darbecilerin Mısır halkına, demokratik özgürlüklere büyük bir düşman olduğunu bir kez daha ispat ettiğini belirtti. 

Darbe yönetiminin, bugüne kadar devletin resmi kuruluşlarını halka karşı kullandığını söyleyen İşbilir, "Medya kuruluşlarını insanları aldatmak için kullandı. Ordu ve polisi insanları öldürmek için kullandı. Yaptığı katliamlar en ağır ve büyük katliamlardı. Şimdi de darbeciler mahkemeleri toplu bir katliam yapmak için kullanıyor. Darbe yönetimi bu kararıyla Mısır'daki darbe karşıtı gösterileri barışçıl olmaktan çıkarmaya ve şiddete yönlendirmeye çalışıyor. Demokrasi yanlısı Mısırlıların bu tuzağa düşmeyeceklerine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Vicdanı olan herkesi, siyasi partileri, yazarları, entelektüelleri, sivil toplum kuruluşlarını, uluslararası örgütleri bu hukuksuz uygulamalara "dur" demeye çağıran İşbilir, konuyla ilgili gelişmeleri "www.r4biaplatform.com" internet sitesinden takip edilebileceğini söyledi. 

İşbilir, "Uluslararası kampanyada nasıl bir çalışma yapacaksınız?" sorusu üzerine, "Bu hukuk skandalından sonra, batı ülkelerini merkeze alan bir kampanya başlatmak gerekiyor. Bizim kampanyamız, yaptığımız mevcut çalışmaların ölçeğini büyütmek olacak. Küresel çapta, gerek hukuki anlamda gerekse medya alanında konunun daha iyi anlaşılması için, insan hakları ihlallerinin gündeme gelmesi için, baskı çalışması olacak. Vakit geçirmeden bugünden itibaren bu kampanyayı başlatıyoruz" diye konuştu.

 

- "Utanç verici bir karar"

 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Üyesi Dr. Cemal Hışmet de Mısır'da her şeyin tersine döndüğünü, ordunun, polisin görevini yapmak yerine insanları katlettiğini söyledi. 

Hürriyet ve Adalet Partisi Milletvekili de olan Hışmet, Mısır medyasını eleştirerek, "Mısır medyası gerçekleri söylemek yerine yalanı yazıyor. İnsanları şiddete yönlendiriyor. İnsanları kutuplaştıran bir medya var Mısır'da" dedi. 

İdam kararına çok şaşırdığını belirten Hışmet, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, utanç verici bir karar. Mısır yargısı halkın sırtında bir yüktür. Masum insanlar hapse atılıyor. Halkı ve devleti soyanlar dışarı çıkarılıyor. Yargı kendi halkına karşı hükümler veriyor. Hapiste bulunan çocuklara, kadınlara ve erkeklere işkence yapılıyor. Geçenlerde savcılığın himayesinde 37 genç hapse götürülürken öldürüldü. Mısır'da 529 kişi hakkında idam kararı alındı. Dava için 140 bin dosya var. Avukatlar hiçbir belgeye ulaşamadı. Duruşma bile yapılmadı. Savunmalar alınmadı. Bu davanın vefat eden iki sanığı için bile idam kararı alındı." 

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın açıklamasını yetersiz bulduğunu belirten Hışmet, İhvan'nın suç işlememesine rağmen böyle bir karar verilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Hışmet, bu hüküm kabul edilmez olduğunu vurgulayarak, "Bu toplu bir katliam. Bu katliamları biz meydanlarda gördük. Şimdi kanunlarla, yargı kararıyla görüyoruz. Mısır mahkemeleri hakkında bir kampanya başlatmak lazım. Çünkü Mısır yargısı bağımsız değil" dedi.

Hışmet, darbecilerin bu kararla Mısır halkını sokağa dökmek, şiddete yönlendirmek istediğini ancak halkın doğru yoldan sapmayacağını söyledi. 

 

- "İnsan hakları ülkelere göre farklı yorumlanamaz"

 

Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Avukat Necati Ceylan ise Mısır'da "yargı komedisi" adıyla bir tiyatro oynandığını belirtti.

Mısır'da yaşam hakkının yargı eliyle ihlal edildiğine dikkati çeken Ceylan, "Mahkeme sadece 20 dakikada 529 kişinin ölüm kararını vererek yarışma yapmıştır. Bu bir komedidir. Uluslararası kurumlar seyrediyor. Bu, onların iki yüzlülüğünü gösteriyor. Uluslararası camianın sorumluluğu büyüktür. İnsan hakları ülkelere göre farklı yorumlanamaz. Bu bir vahşettir. Bu vahşeti durdurmak gerekir" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Yakakent'e Balık Kafesi Almaya Gittiler, Çalınan Kafeslerini Buldular» İki Bin Metre Yükseklikte Evlenme Teklifi» Balıkesir Fırat Koleji Teog'da Başarılı Olan Öğrencilerini Ödüllendirdi» Kaymakam Arslan: Mahallelerdeki Sorunları Çözüme Kavuşturacağız» Rusya, Ukrayna’dan Tuz Alımını Durdurdu» İstanbul'daki 1 Mayıs Olayları» Dağlara Güvenli Tırmanış İçin Eğitim Şart» Ysk Üyeliğine, 1. Ceza Daire Üyesi Haluk Kırca Seçildi» Sosyal Hizmet Uzmanları Stres Attı» Kırgızistan'da 6 Terör Şüphelisi Yakalandı» Fenerbahçe'den Cavcav'a Cevap:» Doğal Mineralli Su Örneklerinin Yüzde 36'sında Ağır Metal Kalıntısı Saptandı» Uyuşturucu Kullandı, Komaya Girdi» Atatürk Havalimanı'na Yeni Terminal Binası İnşası Tbmm Gündeminde» Uludağ Gümrük Bölgesinden Yurt Dışına 15.6 Milyar Dolarlık İhracat» 'Nüfusun Yüzde 75'i Yangın Tüpünü Kullanmayı Bilmiyor'» Bafra Ülkü Ocakları Cengiz Akyıldız’ı Mevlid-i Şerif'le Andı» 'Sahteciliğe Karşı Doktorlar Reçeteleri, Elektronik İmza İle Yazmalı'» Syriza Hükümeti Bugün Kurulacak» Marketten Et Çalan Çocuğa Verilen Hapis Cezasını, Yargıtay Bozdu» Toplumun Yüzde 70’i Dişlerini Ya Sıkıyor Ya Da Gıcırdatıyor» Hasta Öğrenciye Evinde Karne» "Doğal Akvaryum"da Dalış Keyfi» Degder Basın Mensuplarıyla Kahvaltıda Buluştu» Elektrikli Ama Acısız Tedavi» Gümrük Ve Ticaret Bakanı Canikli:» Osmaniye'de Yangın: 1 Ölü, 2 Yaralı» Gökçeada'daki Seldan Sonra Caddeler Temizleniyor» Dünya Gümrük Günü Ereğli'de Kutlandı» Çığ Tehlikesine Karşı Haritalar Oluşturuyor» Savcı, Korkmaz Davasında Mütalaası Doğrultusunda Verilmeyen Cezaya İtiraz Etti» Bosnalı "Mıknatıs" Çocuğun Hedefi Guinnes» Sıcaklık Kontrolü Sağlayan "Akıllı Ambalaj"» Diş Doktorunun "Dişlerini Çekeyim" Tacizi» Doğal Taşta Dünyanın Gözü İzmir'de» New York Tarihin En Büyük Kar Fırtınasına Hazırlanıyor» Erzincan'da 805 Gram Esrar Ele Geçirildi» Dünya Gümrük Günü» Düğünde Rastgele Ateş Açılması Sonucu Çocuğun Ölümü» Kayak Merkezlerinde Son Durum» "Yakıtsız Motor" İçin Sponsor Arıyor» Tcmb, 2 Şubat Vadeli Repo İhalesiyle Piyasaya 6 Milyar Lira Verdi» Üniversitelilerin Ürettiği Güneş Enerjili Ve Hidrojen Yakıtlı Araçları Trafikte» Yunanistan'da Seçim Sonuçları Netleşti» Yeni Pazar Arayan İzmirli Halıcılar Almanya'ya Çıkarma Yaptı» Bm, Türkiye’deki İnsan Haklarını İnceleyecek» Suriye Görüşmeleri Moskova’da Başladı» Abraham Lincoln'un Saçı 25 Bin Dolara Satıldı» Türkiye Yardımda Abd'yi Yediye Katladı» Savcı Celal Kara, ‘niçin 17 Aralık?’ Sorusunun Cevabını Verdi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 7 °C
İzmir
8 / 16 °C
Antalya
6 / 16 °C
Adana
6 / 17 °C
Konya
-1 / 9 °C