İstanbul 25°C
24 Temmuz 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırdaki İdam Cezaları
25 Mart 2014 Salı 13:23

Mısır'daki İdam Cezaları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor"

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- AK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,  Mısır'da 529 kişiye idam kararı verilmesini  Mısır'da direnci daha da artıracağını belirterek, "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Orada haydut bir devlet var. Şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır" dedi.  

Aktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idam kararlarının "insanlık karası" olduğunu vurgulayarak, bir demokrasi tecrübesinde sonra darbenin gelmiş olmasının başlı başına "21. yüzyıl skandalı" oluğunu ifade etti. İki gün süren mahkemeyle, kimsenin savunması alınmadan ve delil aranmadan insanlara idam cezası verilmesinin darbenin olabilecek en korkunç, en çirkin ve en akılsız yüzünü göstermiş olduğunu anlatan Aktay, dünyanın Mısır'da olan bitenlere karşı seyirci kaldığını kaydetti. 

"Ne yazık ki diktatörler ve darbeler, akılla değil, güçle hareket ederler, güç şımarıklığına kapılırlar. Bu da birçok masum insanın hayatına mal olabilir" diyen  Aktay, ancak diktatörlüklerin eninde sonunda döktükleri kanda boğulduklarını dile getirdi.

Aktay, "Ama diktatörlerin döktükleri kanda boğulması, dünyanın verdiği imtihanını aklamıyor. Hiçbir şey, dünyanı seyirci kalmasını hafifletmez. Dünyanın gözünün önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Bunun doğru düzgün bir strateji ile alakası yok" dedi.

Yaşanan gelişmelerin Mısır'da direnci daha da artıracağını ifade eden Aktay, şöyle konuştu:

  "Bu darbe daha başlangıç günlerini yaşıyor. Büyük panikle hareket ediyorlar, son derece küstah, cüretkar ve azgın bir diktatörlük yönetimi var. Halen bizim bu yönetimle niye ilişki kurmuyor olmamızı, Mısır'da ilişkimiz devam edecekse bunu kabul etmemiz gerektiğini telkin edilecek insanların olması, hayret vericidir. Orada haydut bir devlet var; yetki gasbını örtbas etmek için daha fazla suça batması gerekiyor. Ne yazık ki Mısır tarihi bu tür örneklerle doludur. Mısır, firavunların tarihidir, insan hayatının hiçbir kıymetinin olmadığı tarihtir. Bir-iki yıllık bahar havası insanlara çok görüldü. Burada şiddet sarmalının yaratılıyor olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır."  

Aktay,  yaşananların,  "diktatörlük" kelimelerini ağzından düşürmeyen insanlara da ibret olacak bir durum olduğunu savunarak, "Türkiye'de her şeyi söyleyen, kendi başbakanlarına her şeyi söyleyebilen insanlar var. Bu durum, Türkiye'de diktatörlük suçlamasının ne kadar ucuz ve havada kullanıldığını gösteren iyi bir örnek. İşte diktatör görsünler" dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Ukrayna'nın Doğusunda Düşen Yolcu Uçağı» Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül:» Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:» İsrail'in, Evleri Yıkılan Filistinlilerin Sığındığı Okulu Vurması» Maliye Bakanı Şimşek, Kilis'te:» İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırılarının Protesto Edilmesi» Eskişehir'de Şüpheli Ölüm» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Kayseri'de:» İsrail'in, Evleri Yıkılan Filistinlilerin Sığındığı Okulu Vurması» Kanadalı Aydınlardan Gazze Bildirisi» Meksika'da Şiddet» Ukrayna'da Düşen Yolcu Uçağı» Abd'de Havayolu Şirketlerinin Karları Da Uçuşa Geçti» İsrail'in Gazze Saldırıları» Emniyette "Paralel Yapı" Operasyonu» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Cumhurbaşkanı Adayı Ve Başbakan Erdoğan, Mersin'de» Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Gümüşhane'de:» Ab Bakanlığı Geleneksel İftar Programı» Mhp'den Polis Ailelerine Ziyaret» Gazzeli Gazetecilere Meslektaşlarından Destek» Abbas, "Ateşkes" İçin Ürdün'de» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:» Dereceye Giren Subaylara Diplomalarını Cumhurbaşkanı Gül Verdi» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Ban Ki-mun: (İsrail’in Okulu Vurmasına) Dehşete Düştüm!» Engelliler "Kendi Dillerinde" İftar Açtı» Cezayir Uçağı İle İrtibatın Kopması» İzmir Ekonomi Zirvesi» Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem:» İsrail'in Gazze Saldırılarının Protesto Edilmesi» İsrail Cumhurbaşkanı Peres:» Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığı Makamı Sıcak Siyasetin Yeri Değildir» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Giresun'da:» İhsanoğlu: Şişko Fareler Ciğerin Büyüğünü Kaptıklarından Şişiyorlar» Spk Haftalık Bülteni» Abd'de İşsizlik Başvuruları Son 8 Yılın En Düşük Seviyesinde» Atina'da "Kırmızı Boyalı" Gazze Protestosu» Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk'un İstifası» Irak'ta Mahsum'un Cumhurbaşkanı Seçilmesi» İsrail'in Gazze Saldırıları» İsrail'in Evleri Yıkılan Filistinlilerin Sığındığı Okulu Vurması» Tika'dan Gazze'ye 640 Bin Dolarlık Destek» Air Canada Tel Aviv Uçuşlarına Başlıyor» Önemli Sınır Olayları» Cezayir Uçağı İle İrtibatın Kopması» Futbol: Uefa Avrupa Ligi 2. Ön Eleme Turu» Suriye'deki İç Savaş» İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond Mısır'da
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 34 °C
İzmir
21 / 33 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
18 / 34 °C