İstanbul 18°C
30 Eylül 2014 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırdaki İdam Cezaları
25 Mart 2014 Salı 13:23

Mısır'daki İdam Cezaları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor"

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- AK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,  Mısır'da 529 kişiye idam kararı verilmesini  Mısır'da direnci daha da artıracağını belirterek, "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Orada haydut bir devlet var. Şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır" dedi.  

Aktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idam kararlarının "insanlık karası" olduğunu vurgulayarak, bir demokrasi tecrübesinde sonra darbenin gelmiş olmasının başlı başına "21. yüzyıl skandalı" oluğunu ifade etti. İki gün süren mahkemeyle, kimsenin savunması alınmadan ve delil aranmadan insanlara idam cezası verilmesinin darbenin olabilecek en korkunç, en çirkin ve en akılsız yüzünü göstermiş olduğunu anlatan Aktay, dünyanın Mısır'da olan bitenlere karşı seyirci kaldığını kaydetti. 

"Ne yazık ki diktatörler ve darbeler, akılla değil, güçle hareket ederler, güç şımarıklığına kapılırlar. Bu da birçok masum insanın hayatına mal olabilir" diyen  Aktay, ancak diktatörlüklerin eninde sonunda döktükleri kanda boğulduklarını dile getirdi.

Aktay, "Ama diktatörlerin döktükleri kanda boğulması, dünyanın verdiği imtihanını aklamıyor. Hiçbir şey, dünyanı seyirci kalmasını hafifletmez. Dünyanın gözünün önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Bunun doğru düzgün bir strateji ile alakası yok" dedi.

Yaşanan gelişmelerin Mısır'da direnci daha da artıracağını ifade eden Aktay, şöyle konuştu:

  "Bu darbe daha başlangıç günlerini yaşıyor. Büyük panikle hareket ediyorlar, son derece küstah, cüretkar ve azgın bir diktatörlük yönetimi var. Halen bizim bu yönetimle niye ilişki kurmuyor olmamızı, Mısır'da ilişkimiz devam edecekse bunu kabul etmemiz gerektiğini telkin edilecek insanların olması, hayret vericidir. Orada haydut bir devlet var; yetki gasbını örtbas etmek için daha fazla suça batması gerekiyor. Ne yazık ki Mısır tarihi bu tür örneklerle doludur. Mısır, firavunların tarihidir, insan hayatının hiçbir kıymetinin olmadığı tarihtir. Bir-iki yıllık bahar havası insanlara çok görüldü. Burada şiddet sarmalının yaratılıyor olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır."  

Aktay,  yaşananların,  "diktatörlük" kelimelerini ağzından düşürmeyen insanlara da ibret olacak bir durum olduğunu savunarak, "Türkiye'de her şeyi söyleyen, kendi başbakanlarına her şeyi söyleyebilen insanlar var. Bu durum, Türkiye'de diktatörlük suçlamasının ne kadar ucuz ve havada kullanıldığını gösteren iyi bir örnek. İşte diktatör görsünler" dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Fenerbahçe Eğitim Kurumları Arazisinin İhalesi» İsveç, Rusya Maçında Erkan Zengin'e Güveniyor» Ankaralı Aile Şirketleri, Kurumsal Yönetimin İhtiyaç Olduğunu Düşünüyor» Bae, Üçüncü Nükleer Reaktörün İnşaatına Başladı» Emniyet, Üniversite Mezunu 3 Bin 250 Polis Alacak» Katar Ve Bae, Altyapıya Yapılacak Yatırımlarda İlk Sırada Yer Aldı» Riyad Metrosu Dünya Standartlarında Olacak» Galatasaray, Avrupa Kupaları'nda 257. Maçına Çıkıyor» Fenerbahçe'den Taraftarlara E-bilet Açıklaması» Sow: Taraftarlarımızın İtici Güç Olmalarına İhtiyaç Duyuyoruz» Ukrayna İle Rusya Arasındaki Doğalgaz Anlaşmazlığı» Chp Myk Toplantısı» Kırk Kişinin Ölümünden Sorumlu Mafya Mahkemede Özür Diledi» Demirel: Kıbrıs Müzakereleri Ümit Vermese Bile Ümidiniz Kırılmasın» Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak: Türk Okulları Şeref Madalyalarımız» Engelsiz Semezenler, İcazetnamelerini Aldı» Gürsel Tekin: Tezkerenin İçeriğinin Ne Olduğunu Bilmiyoruz» Metro Kazasında Yaralanan Fatih Çoban: O Demirin Ne İşi Vardı?» Uyuşturucu Satıcısına Polis Engeli» Hazar Denizinin Hukuki Statüsü» İzdso, 40 Yaşında» Tayland'da Turistlere ''Kimlik Bileklik'' Dağıtılacak» Aydın Ticaret Borsası» Kurban Satıcıları Sahte Paraya Karşı Uyarıldı» Sp İstanbul İl Başkanı: 'Bonzai'yle Mücadelede Herkes Seferber Olmalı» Sanal Fuar Ve Ticaret Ağı Projesi» Mardin'de Işid'i Protesto Yürüyüşünde Olay Çıktı» Osmaniye'deki Kurban Satıcıları Hallerinden Menmun» Türkiye Barolar Birliği: Kamu Avukatları Haklarını İstiyor» Romanya Başbakanı Ponta: Türk Yatırımcılarını Bekliyoruz» Arda'lı Atletico, Juventus'u Gözüne Kestirdi» Tcdd Bilet Satışlarında Yüzde 3 İndirim Uygulayacak» Bayramda Sabah Ve Gün Batımı Yol Kontrolü Artırılacak» Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı» Kazalardan Ders Aldı, Çalışanlarına İş Sağlığı Güvenliği Semineri Düzenledi» Mhp Kadın Kollarına Yeni Başkan» Kurban Pazarının Gözdeleri, Alıcılarını Bekliyor» Cilvegözü Sınır Kapısı'da Bayram Tedbiri» Artuklu İlahiyat Bilimleri Fakültesi Lisans Kontenjanı Doldu» Bursaspor, Tükiye Kupası'nda Tepecikspor İle Eşleşti» Yahyalı'ya Modern Hayvan Pazarı Kuruldu» Tekerlekli Semah Ekibi İzleyenleri Büyüledi» Süryani Kadınlardan Eşbaşkan Akyol'a Ziyaret» Kayseri’de Kurban Bayramı Tedbirleri Alındı» Kayseri İlçeleri İçin 4 İhale Yapıldı» Secde Ederek Yapılan Kutlama Ceza Getirdi» Yeni Yasama Yılından Beklentilerini Anlattılar» İngiltere'nin Aşırıcılıkla Mücadele Çalışmaları» Donanmanın Kılıç Sınıfı Hücumbotları Göz Dolduruyor» Başkan Çelik: Mobilyakent’te Sona Geldik
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 21 °C
İzmir
17 / 27 °C
Antalya
17 / 26 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C