İstanbul 10°C
11 Şubat 2016 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırdaki İdam Cezaları
25 Mart 2014 Salı 13:23

Mısır'daki İdam Cezaları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor"

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- AK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,  Mısır'da 529 kişiye idam kararı verilmesini  Mısır'da direnci daha da artıracağını belirterek, "Dünyanın gözü önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Orada haydut bir devlet var. Şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır" dedi.  

Aktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idam kararlarının "insanlık karası" olduğunu vurgulayarak, bir demokrasi tecrübesinde sonra darbenin gelmiş olmasının başlı başına "21. yüzyıl skandalı" oluğunu ifade etti. İki gün süren mahkemeyle, kimsenin savunması alınmadan ve delil aranmadan insanlara idam cezası verilmesinin darbenin olabilecek en korkunç, en çirkin ve en akılsız yüzünü göstermiş olduğunu anlatan Aktay, dünyanın Mısır'da olan bitenlere karşı seyirci kaldığını kaydetti. 

"Ne yazık ki diktatörler ve darbeler, akılla değil, güçle hareket ederler, güç şımarıklığına kapılırlar. Bu da birçok masum insanın hayatına mal olabilir" diyen  Aktay, ancak diktatörlüklerin eninde sonunda döktükleri kanda boğulduklarını dile getirdi.

Aktay, "Ama diktatörlerin döktükleri kanda boğulması, dünyanın verdiği imtihanını aklamıyor. Hiçbir şey, dünyanı seyirci kalmasını hafifletmez. Dünyanın gözünün önünde kahredici bir müsamere sergileniyor. Bunun doğru düzgün bir strateji ile alakası yok" dedi.

Yaşanan gelişmelerin Mısır'da direnci daha da artıracağını ifade eden Aktay, şöyle konuştu:

  "Bu darbe daha başlangıç günlerini yaşıyor. Büyük panikle hareket ediyorlar, son derece küstah, cüretkar ve azgın bir diktatörlük yönetimi var. Halen bizim bu yönetimle niye ilişki kurmuyor olmamızı, Mısır'da ilişkimiz devam edecekse bunu kabul etmemiz gerektiğini telkin edilecek insanların olması, hayret vericidir. Orada haydut bir devlet var; yetki gasbını örtbas etmek için daha fazla suça batması gerekiyor. Ne yazık ki Mısır tarihi bu tür örneklerle doludur. Mısır, firavunların tarihidir, insan hayatının hiçbir kıymetinin olmadığı tarihtir. Bir-iki yıllık bahar havası insanlara çok görüldü. Burada şiddet sarmalının yaratılıyor olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu şiddet sarmalı, eninde sonunda diktatörlüklerin kendilerini de içine çekecek ve boğacaktır."  

Aktay,  yaşananların,  "diktatörlük" kelimelerini ağzından düşürmeyen insanlara da ibret olacak bir durum olduğunu savunarak, "Türkiye'de her şeyi söyleyen, kendi başbakanlarına her şeyi söyleyebilen insanlar var. Bu durum, Türkiye'de diktatörlük suçlamasının ne kadar ucuz ve havada kullanıldığını gösteren iyi bir örnek. İşte diktatör görsünler" dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
» Kaya: Sigortacılıktaki Düzenlemeler Şirketlerin Lehine Görünüyor» Rize'deki Operasyonda 5 Kişi Daha Adliyeye Sevk Edildi» Faust, İstanbul Devlet Opera Ve Balesi'nde» Yozgat Ve İlçe Hastaneleri Oluşturulan Sosyal Alanlarla Göz Dolduruyor» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne Müracaat Müddeti Uzatıldı» Mcdonalds, Mekke’deki Neymar’lı Reklamını Geri Çekti» Çelik: Ak Parti’ye Karşı Bir Siyasi Hareket Şeklinde Değerlendiremeyiz» Bebeğiniz Alnından Soğuk Soğuk Terliyorsa Kalp Yetmezliği Hastalığı Olabilir» İto, Suriyeli Mülteciler İçin Yardım Kararı Aldı» Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bir Selam Da Silopi’den» Şahin Alpay: Demokrasi Ancak Basının Olduğu Yerde Hayatta Olabilir» Üniversitede Gelişim Semineri» Avcı: Doluluk Oranı Yüzde 93’e Ulaştı, 45 Bin 351 Ücretli Öğretmen Görev Yapıyor» Yassıada'ya 20 bin 635 yeni bitki dikilecek» Nato, sınırda istihbarat toplayacak» Putin, 10 Generali görevinden aldı» Avcı: Şirketlerin Özel Meslekî Okul Açabilmeleri İçin Düzenleme Yapacağız» “eğitimde Hedefimiz En İyi Olmak”» Başkent’te Esrarengiz Patlama Sesi Alarmı» HSYK'dan önemli açıklama» Taksi plakası cazibesini yitiriyor» Tff-ülker Elit Futbol Köyleri Sona Erdi» Kalp Hastalığının En Şiddetlisi Doğar Doğmaz Morarma» Kenan Sofuoğlu transfer oldu» Cizre'de operasyonlar sona erdi» Suruç'ta Hendek Kazma Hazırlığındaki Şahıslar Gözaltına Alındı» Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan Japonya Ve Güney Kore Ziyareti» Stoltenberg: Nato, Ege'de Mülteci Kriziyle Mücadeleye Destek Verecek» Negatif faiz ABD'de yasal olmayabilir» Avrupa hisse senetleri "sert" düştü» Türk Tekstil Şirketleri Fas’taki Yatırım Ortamından Memnun» Tff-ülker Elit Futbol Köyleri Sona Erdi» Avukatlardan, Operasyonlarla İlgili Picasso Göndermeli Suç Duyurusu» Zehir Tacirlerine Üç Tutuklama» Dtk’dan Cizre Açıklaması» Dünya devinden Türkiye'ye yeni yatırım» Altının fiyatı tarihi zirvesini gördü» S&P’den bankacılık açıklaması» Türk Kanaryaları 22 Dalda Dünya Şampiyonu» Nabi Avcı: Merkezden Yerele Doğru Yetki Devrini Gerçekleştireceğiz» Fıs Snowboard World Cup, 27 Şubat'ta Kayseri Erciyes'te» 'Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı' Projesinin Lasmanı Gerçekleştirildi» Uslu'dan Ziraat Odaları Eleştirisi» Üniversite Öğrencileri İçin Staj İmkânı» Bugün Kainatı Anlama Ve İnceleme Biçimimiz Kökten Değişebilir» Guardian: Suriye’deki İç Savaşta 470 Bin Kişi Öldü» Meteoroloji'den çok önemli bir uyarı geldi» Erzurum Valiliği, Dolandırıcılara Karşı Halkı Uyardı» Tarsus’ta Kaçak Tütün, Sigara Ve Çay Operasyonu» 82 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 8 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
10 / 14 °C
Adana
10 / 14 °C
Konya
3 / 8 °C