İstanbul 10°C
12 Aralık 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MISIRDAN DÜNYAYA FİLİSTİN MESAJI
13 Eylül 2011 Salı 15:28

MISIR'DAN DÜNYAYA FİLİSTİN MESAJI

Başbakan Erdoğan, Mısır'da konuştu. Dünyaya Filistin mesajı veren Erdoğan, İsrail'i eleştirdi.

 Mısır Başbakanı İsam Şeref ve Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi’ye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

 Bölgemizde tarihi gelişmelerin yaşandığı böyle bir dönemde siz kardeşlerimle biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

 Aynı medeniyet üzerine inşa edilmiş değeri farklı esaslarla da olsa nesilden nesile aktardık.

 Bizler geçmişte bugünleri ve gelecekleri ortak çizilmiş milletleriz.

Filistinli bir çocuk Ankara’daki bir annenin yüreğini sızlatır. Kahire’de gençliğin yükselen sesi İstanbul’da aynı heyecanla yankılanır.

-- Bizler aynı bedenin ve aynı ruhun unsurlarıyız. Bizler büyük ve köklü bir aileyiz.

-- Tarihi bir dönemeçteyiz. Birbirimizi her zamankinden daha iyi anlıyor, daha iyi tanıyoruz.

-- İstikbale umutla ve güvenle bakıyoruz.

TÜRK-ARAP İLİŞKİLERİ

-- Ebedi kardeşliğimizden aldığımız güçle saflarımızı sıkı tutmalıyız.

-- Ortak geleceğe sahip çıkma zamanı gelmiştir.

-- Bu geçmiş nesillere borcumuz gelecek nesillere soumluluğumuzdur.

-- Daha fazla özgürlük, insan hakları şiarımız olmalıdır.

-- Halklarımızın meşru taleplerini meşru yollarla ve yöntemlerle karşılamaya mecburuz. Gayrımeşru yöntemlerle güç kullanarak bastırmaya çalışanlar, bugün değilse yarın büyük bir yanılgı içinde olduklarını anlayacaktır.

-- Evine ekmek parası götürmekten başka derdi olmayan Buazizi insan onurunu dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

-- Bu onurlu duruş Arap halklarının kendisinden başka bir yerde aramasına gerek olmayan medeni değerlerin yansımasıdır.

ARAP BAHARI

-- Önümüzdeki süreç zordur. Geri çevirmeye çalışacak gizli mihraklar da olacaktır. Tedbirli olmalıyız. Ama onların gücünü bahane ederek çözümleri ertelemeye mahal yoktur.

-- Adalet ve hakkaniyete bağlı kalınması için Allah’ın yardımı mukadderdir.

-- Halkların meşru beklentilerinin karşılanması için siyasi ekonomik sosyal reformların gerçekleştirilmesi elzemdir.

-- Adalet ve hakkaniyetin tecelli etmesi, barış, huzur, emniyet, güven, demokrasi, hukukun hissedilmesi bugün göstereceğimiz vakur duruşa bağlıdır. Tarihin yeniden evrildiği bir dönemde kardeş Arap halkların bu vakur duruşunu saygıyla selamlıyorum

-- Çıkar hesaplarıyla değil sadece kardeşlerimin onurlu bir geleceğe sahip olması için Arap halklarının bunu gerçekleştirmesini diliyorum

LİBYA

-- Libya'da istikrarlı bir yönetimin kurulmasını, Libya'nın zenginlikleri üzerinde yaptıkları hesaplarla ilgili değil, Libyalı kardeşlerim için diliyorum.

-- En çok dayanışma gösterilmesi gereken bir süreçtir.

-- Bu medeniyet bugün olması gerektiği noktada değildir. Bugünkü olaylara bu pencereden bakmak zorundayız.

-- Libya halkının zafere ulaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz

-- NTC tarafından tremsil edilme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. BM Genel Kurulu’nda da öyle temsil edilmeli.

--Geçmişte yaşananlardan ders çıkararak halkın iradesinin yönetime yansması için hassasiyet göstereceğine inanıyoruz

İSRAİL

-- Bir gerçeği hatırlatmakta fayda görüyorum. Halkların meşru talepleri karşısında bugün takınacağımız tutum ve atacağımız adımların hesabı ancak halklar tarafından sorulabilir. Bu çağrım bölgemizdeki tüm ülkeler için geçerlidir. Buna İsrail de dahildir.

-- İsrail bir yandan bölgede meşruiyet sağlamaya çalışırken, diğer yandan kendi meşruiyetini tehlikeye atan sorumsuz adımlar atmaktadır. İsrail hükümetinin saldırganlığı, uluslararası bir yardım konvoyuna uluslararası sularda askeri bir saldırı düzenleyecek kadar şirazesinden çıkmıştır.

-- İsrail hükümetinin saldırgan politikaları İsrail'in de geleceğini tehdit etmektedir. İsrail hükümeti tarafından aslında İsrail halkı ablukaya alınmıştır.

-- İsrail özür ve tazminat taleplerine de kulak tıkamakta kendisini hukukun üstünde görmektedir.

-- Son örneği panelin raporu. Bu raporun bizim için hiçbir hükmü yoktur, olmayacaktır. Ablukanın yasal olduğunu söyleyecek kadar İsrail'in esiri olmuş rapor, Arapça ifadeyle kellem yekümdür.

-- Şunu da özellikle belirtmek isterim: Uluslararası çevreler israilin şımarık uygulamalarına gözlerini kapamaya devam ederlerse bu suçun faili olarak anılmaktan kurtulamayacaklardır.

-- İlişkilerin normalleşmei için gerekli gördüğü şartlar geçerlidir. İsrail özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ablukayı kaldırmadıkça ilişkilerin normalleşmesi mümkün olmayacaktır.

FİLİSTİN

-- Filistin davası insanlık onurunu ayağa kaldırma mücadelesidir. Dolayısıyla adaletten hak ve hukuktan yana olan bütün devlet ve milletlerin ortak davasıdır. Asla herhangi bir mesele değildir. İsrail-Filistin meselesi devletlerarası meselenin ötesine insanlık meselesidir.

-- Filistin devletinin tanınması gerekmektedir. Filistin devletinin tanınması bir seçenek değil, zorunluluktur.

-- İnşallah bu ay sona ermeden Filistin'i BM nezdinde çok farklı bir statüde bulacağız.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 8 °C
İzmir
8 / 16 °C
Antalya
7 / 14 °C
Adana
10 / 13 °C
Konya
1 / 7 °C