İstanbul 22°C
28 Temmuz 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MISIRDAN DÜNYAYA FİLİSTİN MESAJI
13 Eylül 2011 Salı 15:28

MISIR'DAN DÜNYAYA FİLİSTİN MESAJI

Başbakan Erdoğan, Mısır'da konuştu. Dünyaya Filistin mesajı veren Erdoğan, İsrail'i eleştirdi.

 Mısır Başbakanı İsam Şeref ve Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi’ye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

 Bölgemizde tarihi gelişmelerin yaşandığı böyle bir dönemde siz kardeşlerimle biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

 Aynı medeniyet üzerine inşa edilmiş değeri farklı esaslarla da olsa nesilden nesile aktardık.

 Bizler geçmişte bugünleri ve gelecekleri ortak çizilmiş milletleriz.

Filistinli bir çocuk Ankara’daki bir annenin yüreğini sızlatır. Kahire’de gençliğin yükselen sesi İstanbul’da aynı heyecanla yankılanır.

-- Bizler aynı bedenin ve aynı ruhun unsurlarıyız. Bizler büyük ve köklü bir aileyiz.

-- Tarihi bir dönemeçteyiz. Birbirimizi her zamankinden daha iyi anlıyor, daha iyi tanıyoruz.

-- İstikbale umutla ve güvenle bakıyoruz.

TÜRK-ARAP İLİŞKİLERİ

-- Ebedi kardeşliğimizden aldığımız güçle saflarımızı sıkı tutmalıyız.

-- Ortak geleceğe sahip çıkma zamanı gelmiştir.

-- Bu geçmiş nesillere borcumuz gelecek nesillere soumluluğumuzdur.

-- Daha fazla özgürlük, insan hakları şiarımız olmalıdır.

-- Halklarımızın meşru taleplerini meşru yollarla ve yöntemlerle karşılamaya mecburuz. Gayrımeşru yöntemlerle güç kullanarak bastırmaya çalışanlar, bugün değilse yarın büyük bir yanılgı içinde olduklarını anlayacaktır.

-- Evine ekmek parası götürmekten başka derdi olmayan Buazizi insan onurunu dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

-- Bu onurlu duruş Arap halklarının kendisinden başka bir yerde aramasına gerek olmayan medeni değerlerin yansımasıdır.

ARAP BAHARI

-- Önümüzdeki süreç zordur. Geri çevirmeye çalışacak gizli mihraklar da olacaktır. Tedbirli olmalıyız. Ama onların gücünü bahane ederek çözümleri ertelemeye mahal yoktur.

-- Adalet ve hakkaniyete bağlı kalınması için Allah’ın yardımı mukadderdir.

-- Halkların meşru beklentilerinin karşılanması için siyasi ekonomik sosyal reformların gerçekleştirilmesi elzemdir.

-- Adalet ve hakkaniyetin tecelli etmesi, barış, huzur, emniyet, güven, demokrasi, hukukun hissedilmesi bugün göstereceğimiz vakur duruşa bağlıdır. Tarihin yeniden evrildiği bir dönemde kardeş Arap halkların bu vakur duruşunu saygıyla selamlıyorum

-- Çıkar hesaplarıyla değil sadece kardeşlerimin onurlu bir geleceğe sahip olması için Arap halklarının bunu gerçekleştirmesini diliyorum

LİBYA

-- Libya'da istikrarlı bir yönetimin kurulmasını, Libya'nın zenginlikleri üzerinde yaptıkları hesaplarla ilgili değil, Libyalı kardeşlerim için diliyorum.

-- En çok dayanışma gösterilmesi gereken bir süreçtir.

-- Bu medeniyet bugün olması gerektiği noktada değildir. Bugünkü olaylara bu pencereden bakmak zorundayız.

-- Libya halkının zafere ulaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz

-- NTC tarafından tremsil edilme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. BM Genel Kurulu’nda da öyle temsil edilmeli.

--Geçmişte yaşananlardan ders çıkararak halkın iradesinin yönetime yansması için hassasiyet göstereceğine inanıyoruz

İSRAİL

-- Bir gerçeği hatırlatmakta fayda görüyorum. Halkların meşru talepleri karşısında bugün takınacağımız tutum ve atacağımız adımların hesabı ancak halklar tarafından sorulabilir. Bu çağrım bölgemizdeki tüm ülkeler için geçerlidir. Buna İsrail de dahildir.

-- İsrail bir yandan bölgede meşruiyet sağlamaya çalışırken, diğer yandan kendi meşruiyetini tehlikeye atan sorumsuz adımlar atmaktadır. İsrail hükümetinin saldırganlığı, uluslararası bir yardım konvoyuna uluslararası sularda askeri bir saldırı düzenleyecek kadar şirazesinden çıkmıştır.

-- İsrail hükümetinin saldırgan politikaları İsrail'in de geleceğini tehdit etmektedir. İsrail hükümeti tarafından aslında İsrail halkı ablukaya alınmıştır.

-- İsrail özür ve tazminat taleplerine de kulak tıkamakta kendisini hukukun üstünde görmektedir.

-- Son örneği panelin raporu. Bu raporun bizim için hiçbir hükmü yoktur, olmayacaktır. Ablukanın yasal olduğunu söyleyecek kadar İsrail'in esiri olmuş rapor, Arapça ifadeyle kellem yekümdür.

-- Şunu da özellikle belirtmek isterim: Uluslararası çevreler israilin şımarık uygulamalarına gözlerini kapamaya devam ederlerse bu suçun faili olarak anılmaktan kurtulamayacaklardır.

-- İlişkilerin normalleşmei için gerekli gördüğü şartlar geçerlidir. İsrail özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ablukayı kaldırmadıkça ilişkilerin normalleşmesi mümkün olmayacaktır.

FİLİSTİN

-- Filistin davası insanlık onurunu ayağa kaldırma mücadelesidir. Dolayısıyla adaletten hak ve hukuktan yana olan bütün devlet ve milletlerin ortak davasıdır. Asla herhangi bir mesele değildir. İsrail-Filistin meselesi devletlerarası meselenin ötesine insanlık meselesidir.

-- Filistin devletinin tanınması gerekmektedir. Filistin devletinin tanınması bir seçenek değil, zorunluluktur.

-- İnşallah bu ay sona ermeden Filistin'i BM nezdinde çok farklı bir statüde bulacağız.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İşte bakanı isyan ettiren tablo» 'Mekke'ye balistik füze son anda engellendi' » Starbucks 3 bin 300 kişiyi işten çıkarıyor» Porsche 22 bin aracını geri çağıracak» Muslera kaç yıl daha Galatasaray'da?» Mescid-i Aksa'ya 50 yaş yasağı» Fatih Terim'in tazminatı dudak uçuklattı» İSKİ'den beklenen açıklama geldi!» Metoroloji’den bir son dakika uyarısı daha!» Ünlü işadamından şok FETÖ sözleri!» Tarihi Çengelköy çınarı artık yok!» ŞoK! Bunu yapana 200 bin TL ceza!» Katarlı bakandan Türk şirketlere çağrı» GSM operatörlerinin 3,6 milyarlık vergi oyunu» Selden ve doludan zarar gören vatandaş ne yapacak?» Tüm kapılar açıldı! On binler Harem-i Şerif'te» Galatasaray'da Lucescu resmen açıklandı!» Rusya, 50 sene daha Suriye'de» HDP'li Öztürk ve Sarıyıldız'ın milletvekilliği düşürüldü» 'Hacı Murat'ı 'Kara Şimşek' gibi konuşturdu» TOKİ açık artırma ile iş yeri ve konut satacak» 2500 lira maaşla eleman bulamıyorlar» Milyar dolarlık ihaleye teklif yağıyor» Erdoğan'ın sözleri sonrası YÖK'ten ilk adım!» Alman firmalarla ilgili kritik açıklama» Kudüs halkı, Aksa'nın koruyucusu olduğunu kanıtladı» Merkez Bankası faiz kararını açıkladı» Türkeş: Sarhoşların seviyesine inemem» Türkiye'nin ilk güneş enerjili otogarı» MHP'den AK Parti'ye zehir zemberek cevap» Başbakan Alman şirketleri topladı ve...» İllerin milletvekili sayısı yeniden düzenlendi» Yorulan varsa kenara çekilsin» Şeyh davayı kazandı, otelini tahliye ettirdi» 139 kişiyi FETÖ'cü diye ihbar etti! İftiradan kovuldu» Arap devi Türk şirketine ortak oldu» Murat Ülker'den o ülkeye dev yatırım...» Müjde! MTV borcu, gecikme zammı, gecikme faizi hepsi silinecek» 1.3 Milyarlık Havaray ihalesi iptal edildi...» Faruk Çelik’i koltuğundan kim düşürdü?» Türk firmalarına Ukrayna fırsatı» Altının onsu 6 haftanın zirvesinde» Kudüslü alimlerden Mescid-i Aksa çağrısı» İstanbul için sağanak uyarısı» Marmara Depremi için tarih verdi» Gülen'e öfkelendi: Densiz!» Dünyanın en başarılı CEO’ları listesinde» İlk talimatını verdi: Porsiyonları küçültün» Mafya hesaplaşmıştı, restoran kaçak çıktı» Fatih Terim'den Rüştü'ye mektupla yanıt
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 30 °C
İzmir
20 / 29 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
22 / 34 °C
Konya
16 / 31 °C