İstanbul 16°C
18 Kasım 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT-PKK GÖRÜŞMESİNDE SİS PERDESİ KALKIYOR
23 Eylül 2011 Cuma 11:04

MİT-PKK GÖRÜŞMESİNDE SİS PERDESİ KALKIYOR

MİT-PKK görüşmesinin Oslo’da değil Brüksel’de toplandığı, internetteki kaydın birden fazla kayıttan kesilip yapıştırıldığı, konuşmaların kalem şeklinde bir cihazla kaydedildiği ve Başbakan Erdoğan’a ait bir taahhüt protokolü olmadığı iddia edildi

PKK ile görüşmelerinin basına sızmasının ardından Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) içinde ve devletin diğer birimlerinde, oluşan sis perdesini ortadan kaldırmak için birbiri ardına çalışma başlatıldı. Hürriyet gazetesinin haberine göre sızdırmaya dair şüpheler, terör örgütü üzerinde hatta bir isme dek yoğunlaşırken, sürece dair şifreler de yavaş yavaş çözülüyor. Muammaya dönen gelişmelerde konuyu yakından takip eden uzmanlara göre ses kaydı ortam dinlemesi değil. Gizli kayıt masada bulunanlardan birinin üzerindeki kalemle yapıldı. Toplantıya aracılara güvenerek gelen MİT de zaten kayıt yapmadı.  

BAŞKA ŞEHİRLER DE VAR
- Bir diğer önemli ve yanlış bilinen nokta da görüşme serisinin sadece Oslo’da yapıldığı. Aslında Avrupa’nın çeşitli şehirleri de seçildi. İlginç bir şekilde uzmanlar, kayıtları sızan bu görüşmenin Oslo’da değil Mayıs başı 2010’da Brüksel’de yapılmış olabileceğine işaret ediyor. Dikkat çekilen bir iddia da gizlice dinlenen görüşme sayısının birden fazla olduğu yönünde. Ama montajlanarak sızdırılan görüşmede, MİT’i zor durumda bırakmak için özellikle en hassas bölümler kesip yapıştırılarak birleştirilmiş. Bu da sızdırılması muhtemel yeni ses kayıtlarına işaret ediyor.

- İddia edildiği gibi Başbakan Erdoğan’ın imzaladığı bir taahhüt protokolü ise kesinlikle yok. Sadece Abdullah Öcalan’ın gönderdiği teklifler paketi var.

10’DAN FAZLA İSİM GÖRÜŞTÜ
- Yine kayıtlarda koordinatör ülke temsilcisi diye ismi geçen kişinin de İngiliz veya Norveçli olmasının pek bir önemi yok. Çünkü moderatör ülke yok. Bu görüşmelerde 10’dan fazla isim yer aldı. Hatta bazen PKK üzerinde etkisi olduğuna inanılan, güvenilir bazı bağımsız kurumların da rol aldığı güçlü iddialar arasında.

- Görüşme yerleri güvenlik nedeni ile sürekli değişti. PKK veya MİT haricinde görüşmelere katılan arabuluculara yönelik sızdırmaya ilişkin bir inceleme yapılıyor. Kurum içinden sızma ise ihtimal dâhilinde görülmüyor. ‘Yapılsa çok önceden yapılırdı’ deniliyor. Bu görüşmeler trafiği çeşitli eksenlerde önceki müsteşarlar, hükümetler dönemi de dâhil hep yapıldı. O nedenle, devlet birimlerinin talimatıyla hareket eden Müsteşar Hakan Fidan ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş üzerinden her şey yeniymiş gibi bir tartışmanın da haksızlık olduğu belirtiliyor. Ayrıca terörün tekrar tırmanışa geçtiği son dönemin öncesinde uzunca bir süre kan akmamasının perde arkasında da yine Ankara’nın, başta MİT ile Hakan Fidan’ın görüşmelerde PKK üzerindeki etkisinin olduğu ifade ediliyor.

İSRAİL’İN MİSİLLEME FAKTÖRÜ
- Bununla birlikte, 3. ülke istihbaratının bu işin içinde olup gizli kayıt yapıp yapmadığı ve bunu sızdırıp sızdırmadığı veya PKK mensuplarının bu kayıtları bu ülke istihbaratlarına verip vermediğine yönelik soruşturma da yapılıyor. Burada akla hemen Türkiye’nin ciddi kriz içinde olduğu İsrail için “Acaba misilleme mi yaptı” diye geliyor. Ancak Ankara’da hemen popüler, “Şu veya bu yaptı” kolaycılığına kaçılmayacak kadar ciddi bir tahkikat var. Bazı kaynaklar ise İsrail’in elinin kolunun uzun bir istihbarat yapısına sahip olduğunu, zamanında Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışı sonrası takipte Türkiye’ye yine İsrail’in bilgi verdiğini, bu kez de tersine Türkiye aleyhine çalışmasının da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Kaynaklar, bazen de yabancı servislerin içeriden taşeron kullandığını, bu nedenle her olasılığın irdelendiğini ifade ediyor.

YERLER SON ANDA SÖYLENDİ
- Kurumun kayıt yapmış olabileceğine yönelik iddia da ayakları yere basan bir tez değil. MİT’e ait özel uçakla gelen ve yaklaşık 10-12 kişi olan ekibin ya da bir başka öncü grubun önceden gidip orada dinleme faaliyeti ile ilgili bir altyapı sağlaması mümkün değil. Çünkü yerler hep son anda söylendi ve MİT de arabuluculara güvendi.

- MİT’in devreye girmesine giden süreçte ise ilk teklif yine arabulucu konumundaki etkin bağımsız kuruluşlardan geldi. Norveç’ten geldiğini söylemek ise bu noktada hatalı olur. Norveç sadece sürece yardımcı olmaya çalışan ülkelerden biri ama tek belirleyici değil. Hatta bu dönemde Mahmur Kampı’na PKK’lıların dönmesine ek olarak üst düzey bazı isimlerin de Norveç’e gelebileceği bile seslendirildi. Zamanında basında yer alan, “PKK’nın yöneticilerinin Kuzey Avrupa ülkelerine gidebileceği” iddiaları da hep buradan çıktı. ABD tarafının da konu ile ilgili gelişmelere hâkim olduğu iddia ediliyor. Tüm bu görüşmeler olurken benzer görüşmeler, Türkiye, Kuzey Irak, Bağdat ekseninde de yapıldı.

- Şimdi, görüşmeye devam edilip edilmeyeceği en büyük soru. Genel hava, zamanla yola bir şekilde devam edilebileceği yönünde. Aracıların getirdiği bilgiler ya da bir başka istihbarat oluşumunun aracılığının istenmediği belirtilerek, “İnisiyatifin artık elde tutulmalı” deniliyor. Süreç darbe aldığından şimdilik aksasa da yeniden yürüyebilir. Ama kesin olan şu an görüşme yok. “Bu noktada devletin ilgili birimlerinin de görüşmeler olsa da bugüne dek terörle mücadelede taviz verdiği bir durum yok” deniliyor.

SİPARİŞ TAKTİK İDDİASI
- Bir bilinmeyen nokta ise ne oldu da görüşmeler böyle devam ederken birden olaylar tırmanışa geçti. Bazılarına göre o sessiz eylemsizlik sürecinde devlet dağdaki eylem yapmayan terörist unsurlara harekâtlar düzenleyerek ağır kayıplar verdirdi ve yoğun KCK operasyonları oldu. PKK da saldırıya geçti. Bazılarına göre ise PKK içindeki aşırı uçlar, varoluş sebeplerini kaybetme paniği ile süreci dinamitledi. Ama asıl konunun, PKK’nın Türkiye’ye husumeti olan uluslararası yabancı servislerin güdümü ile sipariş taktik uygulaması olduğu iddia ediliyor.

- Ne olursa olsun sızdırmanın, süreci baltalamak, devleti uzaklaştırmak, zinciri kırmak, Hakan Fidan’ı ve siyasi otoriteyi zor duruma düşürmeye dek birçok amacı olabilir. Kaynaklar, dinleme ve sonrasında bunun hangi ellerden geçip, nasıl sızdığı ile ilgili incelemede devletin sona yaklaştığını ve tüm resmin yakında öğrenileceğini belirtiyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
11 / 19 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 26 °C
Konya
2 / 15 °C