İstanbul 25°C
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moodys eninde sonunda notu artıracak
25 Ocak 2013 Cuma 12:41

Moody's eninde sonunda notu artıracak

TKYD Başkanı Gür Çağdaş, ikinci bir not artırımının Moody's'ten eninde sonunda geleceğini kaydetti.

 

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı ve Garanti Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gür Çağdaş, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk oldu. Derecelendirme kuruluşlarının not artırım kararlarının sermaye akışını nasıl etkilediği sorusuna Çağdaş, Türkiye'nin içinde bulunduğu konjonktür ve ekonomik performansıyla not artırımını çoktan hak ettiğini belirterek, ikinci bir not artırımının Moody's'ten eninde sonunda geleceğini çünkü, Türkiye'ye ilginin giderek artacağını, ciddi sermaye girişinin olacağını anlattı.
 
BES ile ilgili olarak da sistemin Türkiye'nin tasarruf sorununa kesinlikle çare olacağını, Türkiye'deki tasarruf birikiminin GSMH'nin yaklaşık yüzde 12,5'i civarında olduğunu, sürdürülebilir büyüme için mutlaka üretme ve tasarruf etmek gerektiğini ifade ederek, ''Bu, biraz da Türkiye'nin şartlarından kaynaklanıyor. Türkiye çok uzun yıllar yüksek faiz ve enflasyonla boğuştu. Bu çerçevede yüksek faiz ödedi. Hal böyle olunca bireysel yatırımcı, yatırımına gecelik yüzde 50 aldığı zaman başka bir şey yapmasına gerek kalmıyordu. Dolayısıyla böyle bir kültür oluşmadı. Ama bu dönüşüm kesinlikle başladı. BES de bunun en önemli ayaklarından birisidir'' diye konuştu.
 
Sermaye piyasaları geride kaldı
 
Türkiye'de sermaye piyasalarının ülkenin son 10 yılda gösterdiği ekonomik performansın biraz gerisinde kaldığını, düzgün işleyen sermaye piyasası olmadan sürdürülebilir büyümeyi sağlamanın kolay olmadığını, sermaye piyasalarını daha etkin kılmak amacıyla hükümetin etkin ve geleceğe dönük önemli adımlar attığını ifade eden Çağdaş, ''SPK burada ciddi çalışmalar yaptı. Uzun zamandır beklenilen işlerin teker teker hayata geçtiğini görmek bizi sevindiriyor'' dedi.
 
Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile oluşturulması öngörülen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin amacını, sermaye piyasalarının tek bir elden temsil edilmesi ve etkinliğinin artırılması olarak açıklayan Çağdaş, ''Biz TKYD olarak bu sektörün ihtiyaçlarını belirleyerek sektör ile otorite arasında bir köprü kurmak, yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalıyoruz. Birlik olmak hasebiyle bunu çok daha etkin bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. En geç haziran ayında yapı ortaya çıkmış olur'' ifadelerini kullandı.
 
Halka arz seferberliği
 
Halka arz seferberliği kapsamında 2023 yılına kadar bin şirketin İMKB'ye kote olmasının hedeflendiğini, bu anlamda beklentinin gerçekleşmesi için gerekli aksiyonun henüz alınmadığını ve bunun çeşitli sebepleri olduğuna değinen Çağdaş, ''Biraz Türk şirket yapısı, aile yapısı, KOBİ'lerin daha çok aile şirketinden oluşuyor olması ve finansal okuryazarlık, finansal farkındalık, sermaye piyasalarının farkındalığının henüz tam oluşmamış olmasından kaynaklanıyor. Bütün sermaye piyasası katılımcılarına burada iş düşüyor. Kurumsal yönetişim, şeffaflık konusu da bir diğer tarafı... Yeterince şeffaf olmayan, kamuyu aydınlatamayan şirketlerin gelişemeyeceğini önümüzdeki dönemde göreceksiniz. Yurt çapında anlatmak, bu farkındalığı yaratmak lazım'' diye konuştu.
 
Türk finans sisteminin Ortadoğu ve Batı'dan gelecek yatırımcılara henüz yüzde 100 hazır olmadığını, bu yolun başında olduğunu belirten Çağdaş, ''Çok ciddi bir kaynaktan söz ediyoruz. Türkiye o kadar yük kaldırabilir mi? Tam da o yolun başındayız. Türkiye o anlamda bir yükselen yıldız olmaya devam edecek. Bölgesinde yükselen güç olarak kaynak çekmeye devam edecek'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 26 °C
İzmir
18 / 33 °C
Antalya
21 / 34 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
11 / 26 °C