İstanbul 18°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUHBİR VATANDAŞTA ŞOK AYRINTI!
05 Ekim 2011 Çarşamba 08:57

'MUHBİR VATANDAŞ'TA ŞOK AYRINTI!

Terörle mücadelede yeni yöntemleri devreye sokmaya hazırlanan hükümet, terör eylemlerine katılanları yakalatan ya da kimliklerini ortaya çıkaranlara para ödülü verecek. Fakat yasada "asılsız ihbar"lara cezanın olmaması ise kafaları karıştırıyor.1991'de yürürlüğe giren 3713 sayılı TMK'da, 29 Haziran 2006'da yapılan değişiklikle kabul edilen 19. maddenin uygulaması için, İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelik taslağı görüş için ilgili birimlere gönderildi.

Taslağın detaylarında anlaşmaya varılması halinde, yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yönetmelikle, hangi şartlarda kimlere, nasıl para ödülü verileceği kesinlik kazanacak.

Şimdiye dek hiç uygulanmayan kanun maddesine göre; "İşlenişine katılmamak şartıyla TMK kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara ya da yerlerini, kimliklerini bildirenlere para ödülü verilecek."

"Askeri cunta uygulaması"

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, bunun "sıkıyönetim uygulaması" olduğunu söyledi ve yasayla ilgili şu yorumu yaptı:

* Uygulama; bir süredir devam etmekte olan sürecin bir parçası, sürpriz bir gelişme değil. Tek başına da değerlendirilmemeli, bu iş "gizli tanık" sorunuyla başlamıştı. Şimdi "muhbir ödülüyle" devam ediyoruz. Hemen arkasından da "takdir-i delil" gelecektir.

* Bu uygulamalar, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) ve Anayasa'nın tanıdığı "kişi güvenliği hakkını" ortadan kaldırır. Kimliğini bilmediğiz ya da sorgulayamadığınız bir tanık beyanıyla mahkum olmak, bir muhbirin sizin için uydurmuş da olabileceği bir suçla mücadele etmek derken, bir süre sonra hakimler şöyle demeye başlayabilir: "Maddi bir delil yok ama takdir-i delille, senin bu suçu işlediğine inanıyorum..." 70'lerde Alman Anayasayı Koruma dairesi benzer kararlar vermişti.

* Yasanın, ceza muhakemesi açısından da faydası yok. Bunlar askeri cunta uygulamaları. Bu bir suç politikasının parçası. Bütün bir suç politikasını, Anayasal güvenceyi ortadan kaldıracak şekilde dönüştürüyorlar.

"Ben değil komşum fişlensin"

* Sıkıyönetim komutanlıkları, "sayın muhbir vatandaşlar" diye başlayan bildiriler yayınlardı, insanlar ya "devlete bağlılığın" bir göstergesi olarak ya da fişlenmemek, zarar görmemek için ihbar mekanizmasına başvururdu. Kişisel husumetlerini bu yolla çözmeye çalışanlar olmuştu, kamu gücüne karşı yaranmak ya da güvenilirliğini artırmak için sahte ihbarlarda bulunanlar olmuştu. Uygulamanın sonuçlarının farkına varıldığı zaman çok geç olur.

* ABD'de 11 Eylül sonrası çıkan benzer yasalarla da binlerce Müslüman sadece komşuları ihbar ettiği için cezaevine konuldu. Amaç toplumu olağanüstü yöntemlerle kontrol altında tutmak. Bunu bir "suçla mücadele yöntemi" olmadığı açık.

Muhbirlere yaptırım yok!

"Eğer yasa insanları muhbirliğe sevk eder biçimde uygulanırsa bu hukuka aykırı olur" diyen Avukat Ergin Cinmen de, yasada "asılsız ihbarla" ilgili bir düzenleme olmadığını, bu düzenlemenin yönetmelikle yapılamayacağına dikkat çekti: "Kanunda olmayan cezai müeyyide, yönetmelikle getirilemez. 19. maddeyle bir cezai düzenleme yapılmadığından, yönetmelikle 'asılsız ihbara' yaptırım getiren bir düzenleme de yapılamaz. Yönetmelik sadece kanunda olanları detaylandırır." (AS)

* Madde 19 - (Değişik madde : 29/06/2006 - 5532 S.K 13.Mad): İşlenişine iştirak etmemiş olmak koşuluyla bu Kanun kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara veya yerlerini yahut kimliklerini bildirenlere 1481 sayılı Asayişe Müessir Bazı Fiillerin Önlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre para ödülü verilir. Ödülün miktar, usûl ve esasları İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte belirtilir. İçişleri Bakanlığınca ödül verilenler hakkında koruma tedbirleri alınır.

Ayça Söylemez-Bianet.org
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 21 °C
İzmir
11 / 18 °C
Antalya
13 / 21 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
8 / 20 °C