İstanbul 9°C
13 Aralık 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MURAT KARAYILANIN MEKTUBUNDA PKK KODLARI
11 Ekim 2011 Salı 15:28

MURAT KARAYILAN'IN MEKTUBUNDA PKK KODLARI

Radikal'den Oral Çalışlar, PKK’nın geldiği noktayı okuyabilmek açısından zengin ipuçları içerdiğini ele alan bir yazı kaleme aldı

İŞTE O YAZI

Murat Karayılan’ın Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’a yolladığı mektup PKK’nın geldiği noktayı okuyabilmek açısından zengin ipuçları içeriyor:

1- Abdullah Öcalan uzun yıllardır içinde bulunduğu koşulların da gereği olarak düşündüklerini, önerilerini, planlarını yazarak dile getiriyor. Zaman zaman da Kandil’e ve dışarıdaki PKK’lılara mektuplar yolladığı MİT-PKK görüşmelerinin tutanaklarından da anlaşılıyor. PKK’lıların da bu görüşmeler sırasında Öcalan’a görüşlerini iletmek amacıyla mektuplar yazdığı yine tutanaklarda görülüyor. Hatta bu mektupların çok uzun olmasından MİT yetkilileri yakınıyorlar. Mektup PKK’nın alışkanlıkları içinde yer alan bir haberleşme aracı sayılabilir.

2- Ancak, gazetecilere mektup yollanması ne olursa olsun yeni bir ‘tercih’e işaret ediyor. PKK geçmiş tarihlerde gazetecilere mektup yollamaz bölgedeki gazetecileri bazı durumlarda kaçırır ve mesajlarını silah eşliğinde verdikten sonra onları geri gönderirdi. ‘Mektup formatı’nın tercihi bu bağlamda da incelenebilir.

3- Mektubun muhatabının Taraf’ın genel yayın yönetmeni olması da bazı analizlere imkân veriyor. Taraf, yayınlanmaya başladığından bu yana Türkiye’nin demokratlaşması açısından cesaretli yayımlarıyla tanınıyor.

Taraf’ın Ergenekon sürecinde yayınladığı belgelerin Türkiye’de militarizmin geriletilmesi, hesap verebilir hale gelmesi bakımından oynadığı rolün ağırlığını,Taraf gazetesine sempati duymayan kesimler bile giderek kabul etmeye başlıyor. Ayrıca yayınladıkları bilgi ve belgelerin Taraf’ın Kürt sorununu bir asayiş sorununa indirgeyen militarist anlayışın mahkeme önünde de ve (dolayısıyla) toplumun gözünde hesap verebilir hale gelmesi sürecindeki etkisini zamanla daha net analiz edebileceğiz. Sonuç olarak Taraf’ın Kürtlerin hakkının hukukunun kimliğinin algılanması noktasında, kim ne derse desin, hangi eleştiriler yapılırsa yapılsın, diğer günlük gazetelerin ezici çoğunluğundan farklı bir noktada durduğu, farklı bir cesaret göstermiş olduğu açık.

4- Taraf gazetesi yazarları ve özellikle Ahmet Altan’ın son dönemde PKK saldırılarına yönelik olarak yaptıkları sert eleştiriler, bu nedenle diğer gazetelerin eleştirilerinden daha farklı bir etki yaptı.

5- Bu eleştirilerin BDP ve PKK çevrelerinde Taraf’a yönelik kısmen sert tepkilere neden olduğunu gördük. Kürtlerin önemli bir kesimi, ‘eleştirel’ yayınları kolay kolay onaylamıyor. “Dost eleştireleri”nden hoşlanmadıkları bir gerçek. Bunda şiddetle sorunları çözme alışkanlığının da bir rolü olduğunu kabul etmeliyiz.

6- Mektup, elinde silahlı güçler bulunan ve kendinde “her türlü eylem”i yapma kabiliyetini gören bir örgütün liderinden gelmesi açısından da ilginç. Örgütün eleştirilerden etkilenerek kendisini böyle bir formatta savunma ihtiyacı hissetmesi yeni bir durum. Bir anlamda çözümü yönelik bir ipuçu bile sayılabilir.

7- Sonuç olarak, Karayılan ve örgütün, PKK’ya yönelik tepkilerin en azından ‘demokrasi cephesi’nden gelen bölümünü anlamaya çalıştığı (belki de çalışmak zorunda kaldığı) görülüyor.

8- “Tehdit etmiyorum şikayet ediyorum” diyerek tartışmanın fikirsel boyutunu ön planda tuttuğu mesajını vermek istiyor. Tartışma paltformuna geliyor.

9- Karayılan’ın mektubuna yönelik farklı okumalar yapmak da mümkün. Başka yerlerinden ele alıp değerlendirmek de mümkün. Ben pozitif bir yaklaşımla ve çözüm ekseninde bir okuma yapmaya çalıştım. Hayalperestlik yaptığımı sanmıyorum.
Umarım Kürt hareketi de devlet de artık konuşarak çözüm yoluna yeniden döner.

* Radikal/ ORAL ÇALIŞLAR
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 8 °C
İzmir
9 / 16 °C
Antalya
9 / 14 °C
Adana
10 / 13 °C
Konya
0 / 7 °C