İstanbul 7°C
09 Aralık 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSLÜMANLARLA SAVAŞMAYI BEKLİYORLAR
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:52

MÜSLÜMANLARLA SAVAŞMAYI BEKLİYORLAR

Sürekli olarak 'İslamofobia'dan söz eden batı, İslamı ve Müslümanları aşağılayarak kendi toplumlarını diri tutma peşinde.

Sürekli olarak 'İslamofobia'dan söz eden batı, İslamı ve Müslümanları aşağılayarak kendi toplumlarını diri tutma peşinde. Peki hangi ülkenin siyasetçileri bunu açık açık dile getirmekten çekinmiyor?

İşte Barış Tarımcıoğlu'nun analizi*

“Bize ne Arapların Müslümanların derdinden?” diyen sözde ulusalcılarımız acaba Almanya’daki Türklerin hayatı ciddi anlamda İslamofobi kaynaklı bir tehlikede olunca bakalım nasıl kıvırtırlar?

Avrupa’da yabancı düşmanlığı tehlikeli boyutlara vardı, marjinalize olacağı yerde yanlış, belki de kasıtlı politikalar yüzünden halkın tüm katmanlarına yayılıyor. 80′lerde sadece Almanya’daki dazlak nazilerin Turken Raus, Türkler dışarı çığlıklarının yerini, tüm göçmenleri İslamofobi çatısı altında toplayıp, hedef gösterme aldı.

Medya kaçınılmaz olarak yangına körükle gitmeye bayılıyor. Merkezi Salzburg’da olan Center for Future Studies, bir araştırma yapmış, Austria Times’da bu araştırmayı yayınlıyor. Ortaya çıkan sonuç Avusturyalıların %45′i Müslümanlarla çatışmanın böyle giderse kaçınılmaz olduğunu düşünüyormuş.

Çatışma mı?

“Hayda, nerden çıktı şimdi bu?” diyelim önce bir de, anlamaya doğru okumaya çalışalım. Belki de ankete katılanların öyle bir derdi yoktu, “conflict” sözcüğünü o anlamda kullanmıyordu ama bu gelecek hakkında araştırma yapan bir şirket ve Avusturya basını öyle yorumlamış işte. Ortaya çıkan sonuç halkın yarısı sanki şimdiden bir haçlı seferine hazır, sanki bir kıvılcım bekleniyor ve top yekün Müslümanları ülkelerinden çıkartacak.

Almanya’da ise İç İşleri bakanlığının talimatı üzerine İslamofobik yayınlar yapan web sayfaları müşahade altına alınmış, özellikle bu forumlara, bloglara takılan gençler gözetlenecekmiş çünkü “toplumun güvenliğini tehdit edecek derecede tehlikeli olmaya” başlamışlar.

Tamamen saçma bir saptama “tehlikeli olmaya başlamak” çünkü bu ırkçı kafalar zaten öyleydi, tehlikeli olmaya yeni başlamadılar. Aralarından biri, Norveç katliamcısı gözünü karartıp cinayet işledi diye Avrupalı siyasilerin jetonu düşmeye başladı.

Bak sen, acaba hangi ülkenin başbakanı “Çok kültürlülük iflas etti” dedi, acaba hangi ülkenin iç işleri bakanı “İslam bizim kültürümüzün bir parçası olamaz” gibi demeçler vermişti?

Böyle önlemler almak zorundalar çünkü Norveç katliamı olayının izole bir vaka olmadığını, dipden gelen bir dalga olduğunu ve bunun toplumun pek çok kesimine yayılmış olan yabancı düşmanlığı ile ilgili olduğunu anlamaya başladılar.

Geçen hafta İsveç’te iki genç tutuklandı, güney asyalı iki göçmeni öldürmeye teşebbüs suçundan. Polise verdikleri ifadede “Breivik’e destek ve hürmetlerimizi sunmak için bu cinayeti gerçekleştirmek istedik” demişler, soğukkanlılıkla.

Yine başka bir araştırmaya göre, Hollandalılar göçmenlerin çifte pasaport taşımasına karşı imiş. Hollanda vatandaşlığına geçtikten sonra geldikleri ülkenin pasaportunu bırakmalarını tercih ederlermiş.

Burada mesele halkın böyle düşünüp düşünmemesi değil, kalkıp onlara bu soruyu soranın maksadıdır. Elbette böyle bir soru karşısından herkes milli bir refleks sergiler. Acaba bu sosyal araştırmacı zihniyetler, hangi akla hizmet ediyor?

Avrupa’da göçmenler sorunu iyiye gitmeyecek, artık kamuoyu araştırma şirketleri yavaştan yavaştan, halkı kışkırtırcasına “conflict” yani çatışma gibi kavramları kullanmaya başladığına göre.

Ekonomi de berbat gidiyor ve bu gidişle Avrupa’da hiç bir sol parti iktidara gelemez, yabancı düşmanlığı konusuna nispeten daha duyarlı olan onlar. Ama ekonomik depresyonun getirdiği öfke ve hayal kırıklığı kaçınılmaz olarak Avrupa’da sağ partilerin yükselmesine yol açacaktır.

Tahmin edilebileceği üzere bu zehirli fikirlerin kıta Avrupa’sındaki bölge bayisi, İngiltere. Her gün EDL, yani English Defence League, yani İngiliz Müdafa Derneği hakkında çıkan haberleri takip ediyoruz, mümkün mertebe ha bugün ha yarın iyice marjinalleşirler ve desteklerini kaybederler diye umutla bekliyoruz ama ne gezer. EDL tam tersi İngiltere’de her türlü İslamofobik ve ırkçı soytarılıklar sergilemeye devam ediyor. EDL’nin kendi tabirleriyle düstur belledikleri politik görüşler nazilerle örtüşüyor. Selamları, sembolleri bile aynı.

Yahu bir dakika, daha 60 sene önce boğaz boğaza gelmediniz mi Nazilerle?

Alman nazileri, İngiliz ırkçılarına nasıl ilham kaynağı olabilir?

Hadi üç-beş deli ilham aldı, bu hareketler nasıl toplumsal taban bulabilir?

Tarihi, savaşı kazananları yazar sözünü hatırlamak çok yerinde olacak, tam da burada.

Sormak lazım o İngilizlere, laf olsun diye mi sizin ceddiniz o kadar savaştı, kan akıttı nazilere karşı?

Sonra birisi kalkıp “Hitler Siyonist İngilizlerin ajanı idi” dediğinde adama komplocu-üşütük diyorlar ama.

Biz yıllar önce kişisel gözlemlerimiz sonucu hiç bir Avrupa’lının Alman nazileri nefretle anmayıp tersine onlara gizliden gizliden saygı duyduğunu gözlemlediğimizde, kendi duyularımıza inanmak istememiştik. Hatta Belçika’da hakim olan zihniyet “Fransız bürokrasi ile uğraşacağımıza, Almanlar gelip bizi yönetsin” idi. Böyle dedikleri duyduğumuzda, “iyi ama daha 60 sene öncesine kadar sizlere neler yaptı Almanlar?” diye sorduğumuzda, karşılığında “Naziler hiç olmazsa iş bitirici ve disiplinli idi. Fransız zihniyetine kalırsa tembellikten boğuluruz” diye bir cevap almıştık.

Bunu söyleyenler “saygın” Avrupalı gazetecilerdi. Bir şekilde bu zihniyetin kökeni, ötekileştirme problemi midir, yoksa kendi sorununu çözemeyip, “mesih gelsin kurtarsın” zihniyeti midir bilinmez ama gerçek şu ki, özellikle ekonomik alanda Avrupa sorunlara gömüldükçe marjinal gruplar tabanda destek bulacak. Maksat zaten “kara kafaları” kovmak olsun, bir bakarız ki Nazi kılıklı soytarılar tekrar iktidara gelmiş Avrupa’da.

“Bize ne Arapların Müslümanların derdinden?” diyen sözde ulusalcılarımız acaba Almanya’daki Türklerin hayatı ciddi anlamda İslamofobi kaynaklı bir tehlikede olunca bakalım nasıl kıvırtırlar?

*Haricihaber


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 4 °C
İzmir
5 / 15 °C
Antalya
9 / 18 °C
Adana
8 / 21 °C
Konya
-3 / 5 °C