İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Narenciye ihracatçısı yeni sezondan ümitli
20 Eylül 2013 Cuma 13:48

Narenciye ihracatçısı yeni sezondan ümitli

Yeni sezon narenciye ihracatı 20 Eylül’de başlıyor.

Yeni sezon narenciye ihracatı 20 Eylül’de başlıyor. İhracatçılar ürün kalitesi nedeniyle sezondan ümitle bahsediyor. Narenciye ihracatı son 10 yılda 5,5 kat arttı.Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, 2002 yılında 237 milyon 204 bin 810 dolar olan narenciye ihracatının, 10 yıllık dönemde 1 milyar 287 milyon 937 bin 892 dolar olduğunu söyledi. Bu artışta üretici ve ihracatçı arasında sağlanan işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Kavak, "Ülkemizin 2012 yılı narenciye üretim miktarı 3,4 milyon ton olarak bildirilmiştir. Gelinen noktada Türkiye, Dünya narenciye üretiminin yüzde 3'ünü karşılamaktadır. Sahip olunan bu başarı, kurumlar arası işbirliği ve bu işbirliğinin üreticilere yansımasından kaynaklanmaktadır." dedi.Sektörün dünya ile rekabet edebilmesi için üretimden ihracatçıya herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Kavak, bunun için de rekabet gücünün rakiplerden önde olması gerektiğini ifade etti. Narenciye sektörünün Türkiye ve Dünya ticaretinden aldığı payı yükseltmenin temel amaç olması gerektiğinin altını çizen Kavak, "Bu hedefi yerine getirirken, eş zamanlı olarak üretici ihracatçı işbirliğini sağlayarak, hem üreticinin elde ettiği geliri, hem de ihracatımızı artırmış olacağız. Kazan-kazan politikasıyla üretici ve ihracatçı el ele büyüyecek. Bu birlikte büyümenin dış pazara ulaşılmasında anahtar rol oynayan gıda güvenliği, ürün çeşitliliği ve kalite konularının üzerinde hassasiyetle durulması ve bu yöndeki çabaların yoğunlaştırılması ile mümkün olacağı da bir gerçektir." diye konuştu.Rekabet gücünün devamlılığı ve güçlendirilmesi noktasında üreticilerin de kaliteli ve bilinçli ilaçlama, gübreleme, uygun üretim ve ürün maliyetleri ile ihracatçıyı desteklemesi ve her an ihracatçının yanında yer almasını önemine vurgu yapan Kavak, "Böylelikle ihracatçılar, alıcı ülkelerin taleplerini karşılayan kalitede ve fiyatta ürünleri üreticilerimizden temin ederek ihracatlarını gerçekleştirecektir. Üretimde kalite ayağının iyileştirilmesi, yurt dışında ürünlerimizin markalaşma sürecine de büyük katkılar sağlayacak, yurt içinde tüketim artacak, yurt dışında ise narenciye meyvelerinde Türk Malı imajı ön plana çıkarılarak markalaşma süreci tamamlanacak ve yurt dışı talep, fiyat ve rekabet istikrarı sağlanmış olacaktır." ifadelerini kullandı."ORTADOĞU VE EKONOMİK KRİZ SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ"

Ortadoğu'da yaşanan olumsuz gelişmeler ve Avrupa Birliği'ndeki ekonomik krizin sektörü olumsuz etkilediğini de hatırlatan Kavak şöyle dedi: "2011 yılında 1 milyar 475 milyon 596 bin 58 kg olan narenciye ihracatımız 2012 yılında 1 milyar 287 milyon 937 bin 892 kg olarak gerçekleşmiş ve miktarda yüzde 13 gibi bir gerileme gözlemlenmiş, bu durum ise, gerek ihracatçımız gerekse üreticimiz ve neticede ülkemiz açısından olumsuz sonuçlara sebebiyet vermiştir. İki sezon karşılaştırıldığında ihracat miktarında yüzde 21'lik bir gerileme kaydedilmiştir. Ancak Orta Doğu, Irak ve İran'da yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, ihracat hedefimizde ciddi bir sapma olmayacak."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C