İstanbul 5°C
25 Şubat 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NEREDE İNSANLIK,NEREDE DÜNYA ?
22 Eylül 2011 Perşembe 11:26

NEREDE İNSANLIK,NEREDE DÜNYA ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS televizyonunda ünlü sunucu Charlie Rose'un sorularını cevapladı

Başbakan Erdoğan, Rose'un ''İsrail karşıtlığına'' ilişkin sorusu üzerine ''Bizim Türkiye olarak İsrail halkına karşı herhangi bir olumsuzluğumuz yok. Burada bizim yaklaşımımız İsrail yönetimine karşıdır. Bütün bu gerilimlerin tek sebebi vardır, o da İsrail'in şu andaki yönetimidir, İsrail halkı değil'' diye konuştu.

Sunucu Rose'un, ''İsrail'e şımarık çocuk dediniz, saldırgan dediniz, bu tür bir dil kullanmanın bir faydası var mı'' sorusuna da ''Evet'' yanıtını veren Erdoğan, ''Şu anda ben tabii, olan gerçekler üzerinden gidiyorum. Yani İsrail Batı'nın şımarık çocuğudur. Hala aynı şeyi söylüyorum'' dedi.

Erdoğan, ''İsrail belli bir ekonomik güce, belli bir silah gücüne sahip. Söylediği ne? 'Filistin'in elinde silahı olmayacak'. Senin elinde atom bombasına kadar her şey var, Filistinlilerin elinde bir tane silah dahi olmayacak. Bu bir akıl tutulmasıdır. Bunun akılla mantıkla izahı olmaz'' diye konuştu.

Nerede insanlık, nerede dünya?

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan ifadeleri şunlar:

Eğer bir yerde zulüm varsa biz bu zulme seyirci kalamayız. Burada bir zulüm var. Hele hele benim 9 vatandaşımın öldürülmesi olayı, aslında bir savaş sebebidir. Ama biz bunu bir savaş sebebi bile saymadık. Büyük devlet olmanın gereği sabrettik.

Şu anda bırakın sadece Gazze'yi, Filistin bir açık hava hapishanesidir. Şimdi böyle bir kuşatma altında olan bu insanlar, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin neresine sıkıştırılıyor? Nerede insanlık? Nerede dünya?

(Türkiye-ABD ilişkileri) bugün de model ortaklık kapsamı içerisinde gayet iyi bir konumdadır. Sayın Obama ile model ortaklık süreci içerisinde devam eden ilişkilerimiz her alanda, siyasi, askeri, ekonomik, ticari artarak devam ediyor. Bu tabii bizler için de bir mutluluk vesilesi.

Batı İsrail yönetimine baskı yapmalı

Füze kalkanı, radar kalkanı gibi yaklaşımların hepsi yanlıştır. İkincisi, 'şu şu ülkeye karşı, şu şu ülkeleri korumak için bu yapılmıştır. Bu çok çok yanlıştır. Zira mutabakat metni içerisinde zaten böyle bir ifade asla söz konusu değildir. Bu NATO'nun kendi konsepti içerisindeki bir yatırımıdır.

Filistin'in BM Güvenlik Konseyi'nde 9 oya ihtiyacı var, eğer Filistin Konsey'den 9 oyu alabilirse bu tabii onlar için güzel bir gelişme olacak. Aksi bir durum olursa o zaman tabii Genel Kurula müracaatı söz konusu olacak ki, o da tabii Vatikan gibi bir neticeyi getirebilir.

Şimdi İsrail'in Başbakanı Olmert'le bu kadar iyi münasebetler içerisinde olan bir Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan varken, ne oldu da şimdi bu noktaya gelindi, bu soruyu da sormak lazım. Demek ki yönetimde bir sıkıntı var. Önce bunu aşmak lazım ve Batı'nın mevcut İsrail yönetimine baskı yapması lazım.
İsrail'in böyle şımarmaması lazım ve (her yaptığım yanıma kar kalıyor) havasından İsrail'in çıkması lazım.

İslam asla teröre müsaade etmez

Türkiye aslında demokrasiyle İslam'ın bir arada yaşayabileceğinin örneğini vermiş, halkının yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkedir. Bu yönüyle de bir örnektir.

Barış dini olan İslam asla teröre müsaade etmez ve onun için de İslam'ın terörle bir arada anılması asla doğru değildir.

Hıristyanların içinde terörist yok mu? Yahudilerin içinde terörist yok mu? İşte Norveç'te olan olayı gördünüz, örnekleri çok, İngiltere'de olan olayları gördünüz, İspanya'da olan olayları gördünüz. Demek ki oralarda da teröristler var.

AB, Güney Kıbrıs'a Türkiye'yi feda etmesin

(Somali) Türk işadamlarını orada yatırımlara teşvik edeceğiz, böylece Somali'yi istiyoruz ki ayağa kaldıralım.

Temenni ederim ki AB yanlışından döner ve bir Güney Kıbrıs'a Türkiye'yi feda etmez.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 9 °C
İzmir
6 / 13 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
9 / 16 °C
Konya
-1 / 11 °C