İstanbul 18°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nobel ödüllü şair bu sefer AByi hicvetti
27 Mayıs 2012 Pazar 16:39

Nobel ödüllü şair bu sefer AB'yi hicvetti

Grass: Avrupa'yı vareden sizi, beyinsizce harcayacaklar şimdi..

 

Habertürk'ün haberine göre İsrail'i eleştiren şiiriyle Almanya'da gündeme gelen Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Günter Grass, yeni bir şiirinde bu kez de AB ülkelerinin Yunanistan'a yönelik tutumunu eleştirdi.

"Avrupa'nın Utancı" başlıklı şiirinde, Yunanistan'daki krizle ilgili olarak AB ülkelerini eleştiren Grass, bir zamanlar Avrupa fikrinin doğduğu Yunanistan'ın haklarının elinden alındığını ve Yunan halkının fakirliğe mahkum edildiğini savundu.

Grass, AB ülkelerinin mali piyasalardaki hatalı tutumundan dolayı Yunan halkının bu ülkelere duyduğu öfkeyi de anlayabildiğini kaydetti.

Grass, daha önce yazdığı bir şiirde de dünya barışını İran'ın değil, İsrail'in tehdit ettiğini belirterek, Batılı ülkeleri de bu konuda iki yüzlü davranmakla eleştirmişti.

AVRUPANIN UTANCI
Bir ülke ki kaosa yakın, neden; çünkü pazar öyle istemiş!
Oysa o sana beşiğini ödünç vermiş

Eskiden ruh aradığında onda bulurdun
Şimdi reddedip çöp değerine koydun

Çıplak şekilde teşhir edilen borçlu, eziyet çektirilen ülke
"Borç için teşekkürler" istiyorsunuz ondan bir de

Geçimini sağladığı müzelerle bezenmiş ülke
Yoksullukla lanetlendi, talan edildi av partileriyle

Ordu gücüne sahip ada, kutsanmış toprakları
Vurgun halde çıkardı çantasındaki Hönderlin* üniformasını

Albaylarınız zorla tolerans gösterdi bu ülkeye
Oysa bir zamanlar müttefikinizdi bir de

Yasal topraklar parçalara ayrıldı
Ortağınca kemeri daha da sıkılıp tokalandı

Daha önce misafiri olduğunuz bu insanlara
Katlanma duygusu içindesiniz
Şimdi onlara simsiyah kıyafeti milli giysi ettiniz

Yine de Croseus'u** uyandırıp ayağa kaldırmak zorunda bu ülke
Ne varsa onunla alakalı parlayan altın gibi tıkılmış kasaların içinde

İçin sonunda için! Bağırıyor Komisyon'un amigoları
Sokrates*** kızgın, sonuçta sen destekledin ağzına kadar dolu zehirli kabı

Tanrılar, sizin karakteriniz zaten koroyu lanetlemek
Olimpos'u istimlak etmek elbet yakında gerekecek

Avrupayı var eden sizin beyninizdi
Ve şimdi beyinsizce harcayacaklar ülkenizi

* Hönderlin: Hitler "Alman İdealizmi" felsefesiyle ilham veren romantik Alman şair.

** Croseus: Güçlü bir Lidya kralı olan Crosseus, zamanla Yunan ve Pers felsefesinde gücün sembolü olarka kuıllanılmaya başlanmıştır.

*** Sokrates: Ünlü Yunanlı filozof Sokrates politikacılar tarafından ölüme mahkum edildiğinde bu kararı verenler cezayı uygulayacak cesarete sahip değillerdi. Ona zehir dolu bir kap verip içmesini istediler ve o da yaptı. Sokrates zehri içtikten sonra onu kaldırıp yürüttüler, ta ki bacakları felç olup düşene kadar ve sonra da başında beklediler, ölümün yavaş yavaş bacaklarından yukarı kalbine kadar ilerlemesini.

(Çeviri: haberturk.com editörü Selin Kunt Zengin)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C