İstanbul 24°C
22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O MÜFTÜ MİSYONER
19 Eylül 2011 Pazartesi 14:29

O MÜFTÜ MİSYONER

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil, "Asimilasyon ve Sünnileştirme projesi” olduğunu iddia eden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Hükümet ‘misyonerlik’ veya ‘devşirmecilik’ yoluyla Alevilerin sorunlarını çözemez” dedi.


Yazılı bir açıklama yapan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 19 Ağustos 2009’da Ankara Rixos Otel’de düzenlenen 3. Alevi Çalıştayı’na Türkiye’nin tüm il ve ilçe müftüleri arasından sadece Tunceli Müftüsü Arslan Türk’ün çağrıldığını hatırlattı. Aygün, şöyle dedi:


“‘Müfredat sorunu var... Yani ilahiyat mezunu din kültürü öğretmeni mi sunacak, yoksa şimdi üzerinde durmadık ama bir şekilde devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler mi bunu sunacak?’ Bu ifadeler noktasından virgülüne kadar Alevi çalıştayları koordinatörü Sayın Necdet Subaşı’ya aittir. Necdet Subaşı bu sözleriyle hem Alevilere hakaret etmiş, hem de din derslerinde Aleviliği, ilahiyatçıların okutmasını şart koşarak ‘Aleviliği Sünnileştirme’ amacını ortaya koymuştur. Subaşı ‘devşirme Alevi yetiştirme’ hedefini de saklamamıştır.”


2011–2012 Eğitim Öğretim Yılı ilk ve orta öğretim din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında Alevi Bektaşi öğretisi ile ilgili bölümlerin kimlerin anlatacağının Necdet Subaşı tarafından yanıtlanması gerektiğine dikkat çeken Aygün, “Çünkü bildiğimiz kadarıyla bu müfredatın anlatılması konusunda henüz yeterince ‘devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler’ yok” dedi.


"TUNCELİ'DEKİ MÜFTÜ BURADA MİSYONERLİK YAPIYOR"
Müftü Arslan Türk’ün de Tunceli’de “misyonerlik” yaptığını savunan Aygün, “Necdet Subaşı gibi müftü de açık ki asimilasyon ve Sünnileştirme peşindedir” dedi. Aygün, şöyle dedi:


“Herhangi bir yoruma gerek kalmadan söyleyebiliriz ki Alevi çalıştayları başından beri Alevilerin ‘eşit yurttaşlık’ isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil; açık bir ‘Asimilasyon ve Sünnileştirme Projesi’ idi. Koordinatör Necdet Subaşı ve Tunceli Müftüsü Arslan Türk, Alevilere karşı açıkça bir ‘misyoner’ ve hatta ‘devşirmeci’ gibi hareket etmektedirler. Söz konusu çalıştaylar sonunda hazırlanan ve bugün açıklanacak 'İlköğretim din derslerinde Alevilik müfredatı' da Alevilerce kabul edilmeyecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi» Havayolu devi iflasını istedi» Mermerde derin çatlak: Depo savaşları başladı» İstanbul'da yarın sağanak bekleniyor» İran Genelkurmay Başkanı Ankara'da» Medipol Başakşehir, avantaj için sahaya çıkıyor» Galericiler 'ikinci el yönetmeliği'ni bekliyor» Denetçi şirketlere savsaklama cezası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 29 °C
İzmir
19 / 30 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
24 / 35 °C
Konya
16 / 28 °C