İstanbul 6°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O MÜFTÜ MİSYONER
19 Eylül 2011 Pazartesi 14:29

O MÜFTÜ MİSYONER

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil, "Asimilasyon ve Sünnileştirme projesi” olduğunu iddia eden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Hükümet ‘misyonerlik’ veya ‘devşirmecilik’ yoluyla Alevilerin sorunlarını çözemez” dedi.


Yazılı bir açıklama yapan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 19 Ağustos 2009’da Ankara Rixos Otel’de düzenlenen 3. Alevi Çalıştayı’na Türkiye’nin tüm il ve ilçe müftüleri arasından sadece Tunceli Müftüsü Arslan Türk’ün çağrıldığını hatırlattı. Aygün, şöyle dedi:


“‘Müfredat sorunu var... Yani ilahiyat mezunu din kültürü öğretmeni mi sunacak, yoksa şimdi üzerinde durmadık ama bir şekilde devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler mi bunu sunacak?’ Bu ifadeler noktasından virgülüne kadar Alevi çalıştayları koordinatörü Sayın Necdet Subaşı’ya aittir. Necdet Subaşı bu sözleriyle hem Alevilere hakaret etmiş, hem de din derslerinde Aleviliği, ilahiyatçıların okutmasını şart koşarak ‘Aleviliği Sünnileştirme’ amacını ortaya koymuştur. Subaşı ‘devşirme Alevi yetiştirme’ hedefini de saklamamıştır.”


2011–2012 Eğitim Öğretim Yılı ilk ve orta öğretim din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında Alevi Bektaşi öğretisi ile ilgili bölümlerin kimlerin anlatacağının Necdet Subaşı tarafından yanıtlanması gerektiğine dikkat çeken Aygün, “Çünkü bildiğimiz kadarıyla bu müfredatın anlatılması konusunda henüz yeterince ‘devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler’ yok” dedi.


"TUNCELİ'DEKİ MÜFTÜ BURADA MİSYONERLİK YAPIYOR"
Müftü Arslan Türk’ün de Tunceli’de “misyonerlik” yaptığını savunan Aygün, “Necdet Subaşı gibi müftü de açık ki asimilasyon ve Sünnileştirme peşindedir” dedi. Aygün, şöyle dedi:


“Herhangi bir yoruma gerek kalmadan söyleyebiliriz ki Alevi çalıştayları başından beri Alevilerin ‘eşit yurttaşlık’ isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil; açık bir ‘Asimilasyon ve Sünnileştirme Projesi’ idi. Koordinatör Necdet Subaşı ve Tunceli Müftüsü Arslan Türk, Alevilere karşı açıkça bir ‘misyoner’ ve hatta ‘devşirmeci’ gibi hareket etmektedirler. Söz konusu çalıştaylar sonunda hazırlanan ve bugün açıklanacak 'İlköğretim din derslerinde Alevilik müfredatı' da Alevilerce kabul edilmeyecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'» Boeing'in Türkiye Milli Havacılık Planı» MÜSİAD’tan Ürdün çıkarması» Türkler Silikon Vadisi’nde ‘maden’ buldu» Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu» Yapı Kredi'den kadınlara destek» Belediye başkanına "rüşvet" suçlamasıyla dava» Türk şirketleri o cihazının peşinde» O firma Volvo'dan 24 bin sürücüsüz araç alacak» Singapur'dan inek ithalatında vergi sıfırlandı» Hemşirenin 13 yıl süren kurnazlığı» Fed Başkanı Yellen'dan önemli karar» E-ticarette hedef büyük» Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı» TSK'dan birliklere "hazır olun" emri!» ''Yüzde 80 indirim yapılması akıl dışı bir durum''» Cumhurbaşkanlığından Soçi açıklaması» Dolandırıcılıktan yargılanacak» Türkiye o konuda sahneye çıkıyor!» Genelkurmay Başkanı Rusya'da» Ünlü iş adamının evinde böcek bulundu» Merkez'den dolara müdahale » Erdoğan'dan talimat! Hepsi ucuzlayacak» Benzine indirim yolda!» O tatil köyü satılıyor» Dolardan tüm zamanların rekoru geldi» Üçlü zirve öncesi sürpriz görüşme» Hepsi iptal edildi!» Türkiye dikkat! Uluslararası operasyon başladı!» ''Türkiye doğalgazda en ucuz ülke''» Dubai'nin getirdiği vergi Türkiye'ye yaradı» Otomobil devinden flaş karar» BDDK Başkanı Akben, kritik soruya cevap verdi» TBMM'nin başkanı belli oldu
HAVA DURUMU
Ankara
-7 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
7 / 22 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
-6 / 4 °C