İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O MÜFTÜ MİSYONER
19 Eylül 2011 Pazartesi 14:29

O MÜFTÜ MİSYONER

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet

Alevi çalıştaylarının Alevilerin “eşit yurttaşlık” isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil, "Asimilasyon ve Sünnileştirme projesi” olduğunu iddia eden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Hükümet ‘misyonerlik’ veya ‘devşirmecilik’ yoluyla Alevilerin sorunlarını çözemez” dedi.


Yazılı bir açıklama yapan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 19 Ağustos 2009’da Ankara Rixos Otel’de düzenlenen 3. Alevi Çalıştayı’na Türkiye’nin tüm il ve ilçe müftüleri arasından sadece Tunceli Müftüsü Arslan Türk’ün çağrıldığını hatırlattı. Aygün, şöyle dedi:


“‘Müfredat sorunu var... Yani ilahiyat mezunu din kültürü öğretmeni mi sunacak, yoksa şimdi üzerinde durmadık ama bir şekilde devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler mi bunu sunacak?’ Bu ifadeler noktasından virgülüne kadar Alevi çalıştayları koordinatörü Sayın Necdet Subaşı’ya aittir. Necdet Subaşı bu sözleriyle hem Alevilere hakaret etmiş, hem de din derslerinde Aleviliği, ilahiyatçıların okutmasını şart koşarak ‘Aleviliği Sünnileştirme’ amacını ortaya koymuştur. Subaşı ‘devşirme Alevi yetiştirme’ hedefini de saklamamıştır.”


2011–2012 Eğitim Öğretim Yılı ilk ve orta öğretim din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında Alevi Bektaşi öğretisi ile ilgili bölümlerin kimlerin anlatacağının Necdet Subaşı tarafından yanıtlanması gerektiğine dikkat çeken Aygün, “Çünkü bildiğimiz kadarıyla bu müfredatın anlatılması konusunda henüz yeterince ‘devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler’ yok” dedi.


"TUNCELİ'DEKİ MÜFTÜ BURADA MİSYONERLİK YAPIYOR"
Müftü Arslan Türk’ün de Tunceli’de “misyonerlik” yaptığını savunan Aygün, “Necdet Subaşı gibi müftü de açık ki asimilasyon ve Sünnileştirme peşindedir” dedi. Aygün, şöyle dedi:


“Herhangi bir yoruma gerek kalmadan söyleyebiliriz ki Alevi çalıştayları başından beri Alevilerin ‘eşit yurttaşlık’ isteğini anlamaya dönük bir faaliyet değil; açık bir ‘Asimilasyon ve Sünnileştirme Projesi’ idi. Koordinatör Necdet Subaşı ve Tunceli Müftüsü Arslan Türk, Alevilere karşı açıkça bir ‘misyoner’ ve hatta ‘devşirmeci’ gibi hareket etmektedirler. Söz konusu çalıştaylar sonunda hazırlanan ve bugün açıklanacak 'İlköğretim din derslerinde Alevilik müfredatı' da Alevilerce kabul edilmeyecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C