İstanbul 13°C
20 Kasım 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OBAMANIN DANIŞMANI: TÜRKİYENİN KAÇIŞI YOK
06 Ekim 2011 Perşembe 16:04

OBAMA'NIN DANIŞMANI: TÜRKİYE'NİN KAÇIŞI YOK

ABD'li ekonomist Laura Tyson, 'Türkiye'nin kendisini bu krizden uzak tutmasının, sıkıntılardan etkilenmemesinin mümkün olduğunu zannetmiyorum' dedi.

ABD'de Barack Obama hükümetinde Ekonomik Toparlanma Danışma Kurulu Üyesi Ekonomist Prof. Laura Tyson, Türkiye'nin uzun vadede ihracat ve ithalat üzerine odaklanarak ve cari açığı düşürerek iyi duruma geleceğine inandığını belirterek, ''Türkiye'nin ya da herhangi bir gelişmekte olan ekonominin kendini bu krizden uzak tutmasının, sıkıntılardan etkilenmemesinin mümkün olduğunu zannetmiyorum'' dedi.

Aras Kargo evsahipliğinde düzenlenen ''Ekonomiyi Birlikte Taşıyoruz'' başlıklı konferansta konuşan Tyson, 2008-2009 krizi sonrasında büyüme ve toparlanmanın Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde çok hızlı olduğuna işaret ederek, bu ülkelerin çoğunun krize iyi durumda yakalandığını, çoğu Asya ülkesinin agresif ihracat stratejileri benimsediğini, döviz rezervlerini yükselttiğini, uzun vadede yabancı sermayeye odaklanırken kısa vadede bağımlılıklarından kurtulduğunu anlattı.

Tyson, Türkiye'nin ihracat stratejisinin Avrupa'ya çok fazla bağımlı olduğunu, ihracatın GSYH'daki oranının Asya ülkeleri kadar yüksek olmadığını ve bu strateji üzerine iyi düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Krizin ardından gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasında yakınsama yaşanacağını ifade eden Tyson, ''Gelişmekte olan ülkeler daha hızlı büyüyorlar. Hepsi toparlandı, kriz öncesi üretim rakamlarına ulaştılar. Bu durum Türkiye için de geçerli'' diye konuştu.

Toparlanmanın devam edeceği öngörülen 2011'in de dünya ekonomisi için çok zor geçtiğini ve beklentilerin aşağı doğru revize edildiğini söyleyen Tyson, bu beklenmedik durumun Ortadoğu'daki olayların dünya ekonomisinin kırılganlığını artırması, Japonya'daki depremin tedarik zinciri üzerinde aksamalara yol açması, emtia ve gıda fiyatlarında hızlı artış yaşanmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerde enflasyon riskinin ortaya çıkması, ABD'deki toparlanmanın beklenenden daha yavaş gerçekleşmesi ile Avrupa'daki banka ve borç krizinin ciddi belirsizlik yaratmasından kaynaklandığını anlattı.

-''Kısa vadeli kredilerin finansmanı ciddi risk olarak göz önünde bulundurulmalı''-

Türkiye'nin bu yılın haziran ayındaki bir çalışmaya göre aşırı ısınan 7 ülke arasında yer aldığını belirten Tyson, ısınmanın hem iyi hem de kötü anlama gelebileceğine işaret etti.

Tyson, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye birçok gelişmekte olan ülkeye göre yüksek enflasyon gösteriyor. Diğer bir gösterge de cari açık. Bence en çok kaygı, cari açığın çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Cari açığı kredi alarak finanse ediyorsunuz ancak dünyada sermaye piyasaları iyi gitmiyor. Bu Türkiye için çok büyük bir tehlike. Mali açığın GSYH'ya oranı gibi göstergelere baktığınızda Türkiye Avrupa'daki komşularına göre çok daha sağlam bir pozisyonda. Bunlar çok önemli güçlü yönler. Dalgalı döviz kuru olması da çok önemli özellikle böyle durumlarda. Kısa vadeli para akışlarını uzun vadeli hale dönüştürmeniz gerekiyor.

İhracatınızın önemli bölümü Avrupa'ya. Bunun, önemli yavaşlama etkisi olabilir. Diğer gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye'nin yüksek borcu yok. Ancak cari açığa bakarsak, 75 milyar dolarlık finansmana ihtiyacı var. Özel sektörde 132 milyar dolarlık yabancı para cinsinden çevrilmesi gereken borç var. Yani 200 milyar dolarlık finansman ihtiyacınız var. Muhtemelen Avrupa'daki sermaye piyasalarından kullanacaksınız ancak Avrupa'daki sermaye piyasaları çok gergin durumda. Kısa vadeli kredilerin finanse edilmesi gibi alanların ciddi risk olarak göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.''

-''Gelişmekte olan ülkeler alternatif enerjiye yönelmezse, tekrar eden enflasyon riski oluşur''-

Gelecek 10 sene içinde gelişmekte olan ülkelerin ciddi şekilde alternatif enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Tyson, aksi takdirde bu ülkelerin fosil yakıt fiyatları nedeniyle tekrar eden enflasyon riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Tyson, Avrupa'daki ülke borcu sorununun aslında bir bankacılık sektörü sorunu olduğunu ifade etti.

Halihazırda yatırımcı ve tüketicilerin endişeli olduğunu ve korkutucu bir durum içinde bulunulduğunu kaydeden Tyson, ''Avrupa'da durumu istikrara kavuşturmak için gerekli adımlar atılmadı. Avrupa'daki ekonomilerin üçte biri spekülatif, bulaşıcı bir saldırı altında'' dedi. Tyson, yapılması gerekenleri ise, düzenli bir şekilde Yunanistan borcunun yeniden yapılandırılması, Avrupa Merkez Bankası'nın mümkün olduğunca likidite sağlaması, Avrupa'daki bankaların yeniden kapitalize edilmesi için kamu fonlarının bankaların rezervine aktarılması ve uzun vadede büyüme ve rekabetçilik üzerine çalışmalar yürütülmesi olarak sıraladı.

-''ABD'nin borç sorunu şu an için sürdürülebilir''-

ABD'deki gelişmelere de değinen Tyson, işsizlik oranında 2008 öncesine dönülmesi için 12,5 milyon iş yaratılması gerektiğini ve bunun 2023 öncesinde yakalanamayacağını belirtti.

Tyson, ''ABD'de hükümet borcunun GSYH'ya oranına bakıldığında kesinlikle bir borç sorunu var ama bu şu an için sürdürülebilir ve daha çok uzun vadeli bir sorun. Daha ziyade sağlık ve savunma harcamalarından kaynaklanıyor. Ekonomistler arasında, çok yıllı, kademeli, bir borç düşürme planına ihtiyacımız olduğu konusunda bir uzlaşı var'' şeklinde konuştu.

-''Şirketler finansman konusunda muhafazakar stratejiye sahip olmalı''-

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Laura Tyson, Türkiye'nin ihracat rotalarını çeşitlendirmesi ve ihracata daha fazla odaklanması gereğinin altını çizdi.

Tyson, Türkiye'nin krizden pozitif ayrışma şansına ilişkin bir soru üzerine, ''Türkiye'nin ya da herhangi bir gelişmekte olan ekonominin kendini bu krizden uzak tutmasının, sıkıntılardan etkilenmemesinin mümkün olduğunu zannetmiyorum'' diye konuştu.

Uzun vadede Türkiye'nin de, ABD gibi düşünmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Tyson, zaman içerisinde ithalattaki büyüme yoğunluğunu azaltma, yenilenebilir enerjiye odaklanma, ihracat piyasalarını çeşitlendirme konularında odaklanmak gerektiğini belirtti. Tyson, ''Uzun vadede ihracat ve ithalat üzerine odaklanarak ve cari açığı düşürerek iyi duruma geleceğinize inanıyorum'' dedi.

Tyson, en iyi senaryoya göre dahi, gelecek 20 ay boyunca ABD ve AB'de çok engebeli yollardan geçileceği göz önünde bulundurulduğunda, şirketlere uzun vadeye odaklanarak müşteri tabanını incelemeleri, dünyanın hangi bölgelerindeki aktivitelerin riskleri azaltacağını düşünmeleri, finansman konusunda ise acil olarak muhafazakar bir stratejiye sahip olmaları tavsiyelerinde bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 14 °C
İzmir
10 / 23 °C
Antalya
9 / 22 °C
Adana
8 / 24 °C
Konya
0 / 11 °C