İstanbul 17°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Dinçer öğretmenlere hak verdi
24 Mayıs 2012 Perşembe 15:36

Ömer Dinçer öğretmenlere hak verdi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin dün derslere girmemesiyle ilgili olarak konuştu.

 

Dinçer, “Eğitimin aksamasıyla ilgili her şeyin tadında bırakılmış olması, bir hakkı duyurduktan ve kullandıktan sonra herhangi bir problem olmadan sorunun tamamlanmış olması bence önemliydi. Umarım burada kalır” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Öğrenci Konseyi’nin TOBB ETÜ Konferans Salonu’nda düzenlediği konferans öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, öğrencilerin üniversiteyegiriş sınavı öncesi devamsızlık raporunun verilmediği ve doktorların ailelerden şikayet aldığı yönündeki iddiaları sorması üzerine Dinçer şunları söyledi:
 
“Çocuklarımızın eğitiminden ve başarısından Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu. Dershaneler diğer bir başka kurum değil. Bu açıdan bakıldığında biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak okulların açıldığı ilkgünden ve ilk dersten okulların kapandığı son gün, son derse kadar eğitim yapmak veçocuklarımızın başarısını artırmak sorumluluğunu taşıyoruz. Bu açıdan bakıldığında biz idari olarak çocuklarımızın okula devamını, öğretmenlerimizin de derslerini ısrarla takip etmelerini bekliyoruz. Eğer öğretmenlerimiz sınıfta olursa, ki öğretmenlerimiz sınıfta ve derslerini işlemekistiyorlar ama öğrenci bulamazlarsa eğitimi başarıyla yürütemeyip bu açıdan bakıldığında ben ısrarla işin takipçisi olacağım. Ve son gün son derse kadar okullarımızın eğitimin yapılmasınıtakip edeceğim.”
Anayasa Mahkemesi’nde olan ‘4+4+4’ düzenlemesiyle ilgili raportörün düzenlemenin reddedilmesini istediğine ilişkin soru üzerine Bakan Dinçer, “Sonucu hakkında herhangi bir fikir söylemem mümkün değil ama özellikle şunu belirtmek istiyorum; 4+4+4 ile yapılan düzenlemeler Türkiye’nin gelişmiş dünya ile arasındaki mesafeyi kapatacak ve oluşmuş stratejik açıkları ortadan kaldıracak bir düzenleme. Biz bu kanunla tüm dünya eğitim sistemineuyum sağlayan, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi’ne imkan veren bir fırsatı yakalamış olduk. Bu açıdan bakıldığında bizler daha demokratik ve esnek bir yapıyla çocuklarımızın küresel rekabette avantaj sağlayacağı bir zemin yakalamaya çalışıyoruz. Bir fırsat için zemin oluşturmaya çalışıyoruz. Umarım bunu fark ederler ve iptali yoluna gitmezler. Beklentim bu doğrultuda ama tabii mahkemenin vereceği karar bizim hep beraber etkileneceğimiz karar olacak” diye konuştu.
 
Bakan Dinçer, bir soru üzerine dün memurun iş bırakma eylemine katılan öğretmenler hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağı konusuna değindi. Dinçer, “İşin hukuki boyutu ayrı, hukuken böyle bir grevi yapma hakları var mıydı, yok muydu tartışması ayrı bir tartışma. Ama dün zaten fikrimi beyan ettim bu konuda. Bir dikkat çekme ve sorunlarını dile getirme meselesi. Eğitimin aksamasıyla ilgili her şeyin tadında bırakılmış olması, bir hakkı duyurduktan ve kullandıktan sonra herhangi bir problem olmadan sorunun tamamlanmış olması bence önemliydi. Umarım burada kalır. Ben doğrusu öğretmenlerimizin meselelerini kamuoyuna taşıdıklarını düşünüyorum. Ve bundan sonra eğitimin aksamaması konusundaki hassasiyetlerini tekrar rica ediyorum” dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
13 / 28 °C
Antalya
15 / 29 °C
Adana
14 / 30 °C
Konya
5 / 20 °C