İstanbul 14°C
20 Nisan 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Dinçer öğretmenlere hak verdi
24 Mayıs 2012 Perşembe 15:36

Ömer Dinçer öğretmenlere hak verdi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin dün derslere girmemesiyle ilgili olarak konuştu.

 

Dinçer, “Eğitimin aksamasıyla ilgili her şeyin tadında bırakılmış olması, bir hakkı duyurduktan ve kullandıktan sonra herhangi bir problem olmadan sorunun tamamlanmış olması bence önemliydi. Umarım burada kalır” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Öğrenci Konseyi’nin TOBB ETÜ Konferans Salonu’nda düzenlediği konferans öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, öğrencilerin üniversiteyegiriş sınavı öncesi devamsızlık raporunun verilmediği ve doktorların ailelerden şikayet aldığı yönündeki iddiaları sorması üzerine Dinçer şunları söyledi:
 
“Çocuklarımızın eğitiminden ve başarısından Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu. Dershaneler diğer bir başka kurum değil. Bu açıdan bakıldığında biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak okulların açıldığı ilkgünden ve ilk dersten okulların kapandığı son gün, son derse kadar eğitim yapmak veçocuklarımızın başarısını artırmak sorumluluğunu taşıyoruz. Bu açıdan bakıldığında biz idari olarak çocuklarımızın okula devamını, öğretmenlerimizin de derslerini ısrarla takip etmelerini bekliyoruz. Eğer öğretmenlerimiz sınıfta olursa, ki öğretmenlerimiz sınıfta ve derslerini işlemekistiyorlar ama öğrenci bulamazlarsa eğitimi başarıyla yürütemeyip bu açıdan bakıldığında ben ısrarla işin takipçisi olacağım. Ve son gün son derse kadar okullarımızın eğitimin yapılmasınıtakip edeceğim.”
Anayasa Mahkemesi’nde olan ‘4+4+4’ düzenlemesiyle ilgili raportörün düzenlemenin reddedilmesini istediğine ilişkin soru üzerine Bakan Dinçer, “Sonucu hakkında herhangi bir fikir söylemem mümkün değil ama özellikle şunu belirtmek istiyorum; 4+4+4 ile yapılan düzenlemeler Türkiye’nin gelişmiş dünya ile arasındaki mesafeyi kapatacak ve oluşmuş stratejik açıkları ortadan kaldıracak bir düzenleme. Biz bu kanunla tüm dünya eğitim sistemineuyum sağlayan, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi’ne imkan veren bir fırsatı yakalamış olduk. Bu açıdan bakıldığında bizler daha demokratik ve esnek bir yapıyla çocuklarımızın küresel rekabette avantaj sağlayacağı bir zemin yakalamaya çalışıyoruz. Bir fırsat için zemin oluşturmaya çalışıyoruz. Umarım bunu fark ederler ve iptali yoluna gitmezler. Beklentim bu doğrultuda ama tabii mahkemenin vereceği karar bizim hep beraber etkileneceğimiz karar olacak” diye konuştu.
 
Bakan Dinçer, bir soru üzerine dün memurun iş bırakma eylemine katılan öğretmenler hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağı konusuna değindi. Dinçer, “İşin hukuki boyutu ayrı, hukuken böyle bir grevi yapma hakları var mıydı, yok muydu tartışması ayrı bir tartışma. Ama dün zaten fikrimi beyan ettim bu konuda. Bir dikkat çekme ve sorunlarını dile getirme meselesi. Eğitimin aksamasıyla ilgili her şeyin tadında bırakılmış olması, bir hakkı duyurduktan ve kullandıktan sonra herhangi bir problem olmadan sorunun tamamlanmış olması bence önemliydi. Umarım burada kalır. Ben doğrusu öğretmenlerimizin meselelerini kamuoyuna taşıdıklarını düşünüyorum. Ve bundan sonra eğitimin aksamaması konusundaki hassasiyetlerini tekrar rica ediyorum” dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 14 °C
İzmir
9 / 22 °C
Antalya
13 / 27 °C
Adana
12 / 23 °C
Konya
4 / 18 °C