İstanbul 12°C
12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önce yanıyor sonra otel oluyor! İşte otel olanlar
25 Ocak 2013 Cuma 17:41

Önce yanıyor sonra otel oluyor! İşte otel olanlar

Boğaziçi'nde bulunan tarihi yapıların bazılarında çıkan yangınlar sonrasında otele dönüştürülmesi kafalarda soru işareti bırakıyor

 
Uzmanlar, 20 yılda 75 tarihi eser niteliğindeki yapının yandığını ortaya koydu. Boğaz’ın tarihi yapılarının bazılarının çıkan yangınlar sonrasında otele dönüştürülmesi kafalarda soru işareti bırakıyor. Boğaz kıyısında benzer nitelikte 4 ayrı yapı var.
 

ÇIRAĞAN SARAYI
 

1990’dan beri otel Sultan 2. Mahmud tarafindan 1834 yılında yeniden yapılan Çırağan Sarayı 1910’da tamamen yandı. 1987’de otel olarak kullanılmak amacıyla Japon Kumagai Gumi ve Türk Yüksel İnşaat tarafından restorasyonuna başlanan bina, 1990’da otel olarak açıldı.


MUHSİNZADE MEHMET PAŞA YALISI
 

Les Ottomans Otel 1790’da görkemli bir bina olarak yapılan ancak 1933’te büyük bir yangın geçiren Kuruçeşme’deki Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı, işkadını Ahu Aysal’ın 55 milyon dolarlık yatırımı ile Les Ottomans Hotel adıyla Istanbul’un en pahalı butik oteli olarak işletiliyor.


ESMA SULTAN YALISI
 

The Marmara işletiyor Geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanan Esma Sultan Yalısı adını I. Abdülhamid’in 1848 yılına kadar yaşayan kızından alıyor. 1920’lerden büyük bir yangın geçiren yalıyı 1990’lı yıllarda The Marmara Otel Grubu satın aldı. Yalıda halen etkinlikler düzenleniyor.


NAİME SULTAN YALISI DO-CO
 

Otel Sultan II. Abdülhamid tarafından Gazi Osman Paşa’ya hediye edilen Naime Sultan Yalısı, ilkokul olarak kullanılırken 2002’de yandı. Çatısı ve bazı duvarları çöktü. THY’nin ikram hizmetlerini yapan şirketi Do-Co’ya otel yapması için 2009’da 25 yıllığına kiraya verildi.
 

20 YILDA 75 TARİH YANDI
 

Aydın Üniversitesi uzmanlarının hazırladığı rapora göre 1992’den bu yana geçen yaklaşık 20 yılda 75 tarihi eser çıkan yangınlarda hasar gördü.
Bazıları şöyle:
Hünkar Kasrı
Milli Eğitim Müdürlüğü
Haydarpaşa Garı
Kılıç Ali Paşa Camii
Ortaköy Gaziosmanpaşa İlkokulu
Kapalıçarşı
Yıldız Sarayı
Kabataş ve İstanbul Lisesi de risk altında, her an yanabilir
 

Aydın Üniversitesi’nin İstanbul’daki tarihi yapılarla ilgili hazırladığı yangın raporu tüyler ürpertici. Rapora göre aralarında Feriye Sarayları’nın içinde olduğu 52 tarihi yapı büyük risk altında. Kabataş Lisesi ve İstanbul Lisesi de her an yanabilir
 

İSTANBUL Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (AFAM) 2 yıl süren çalışma sonrası hazırladığı “İstanbul’da Yangın Riski Altında Bulunan Tarihi Yapılar Raporu”na göre 52 tarihi eser risk altında. Rapora göre, bu binaların bazılarında sesli yangın alarm sistemi de dahil hiçbir uyarı sistemi yok. Yangın söndürme sistemi ise tarihi eserlerin hiçbirinde bulunmuyor. Elektrik tesisatları, yanar kablolardan yapılmış. Rapora göre Topkapı’dan Beylerbeyi Sarayı’na, Adile Sultan Kasrı’ndan Florya Atatürk Köşkü’ne, Mısır Çarşısı’ndan Sirkeci Garı’na kadar kentteki 18 saray, 4 köşk, 14 han, 4 tarihi çarşı, 2 tarihi gar, 5 medrese ve 5’i kasırdan oluşan toplam 52 tarihi yapı her an yanabilir.


‘FERİYE SARAYLARI EN RİSKLİ’
 

Raporu hazırlayan AFAM Başkanı Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, “Feriye Sarayları, hanlar ve yoğun olarak düğün vs organizasyonlarda kullanılan kasırlar bizim tespitlerimize göre şu anda en riskli grubu oluşturuyor. Feriye’ye acil önlem alınmalı. Bu yapılarda ortak olarak teknolojiyle uyumlu yangın izleme, söndürme ve bildirme teşkilatları yok. Bu konuda en şanslı Dolmabahçe Sarayı ile İbrahim Paşa Sarayı’dır” dedi.


‘İTÜ’YLE ÇALIŞMA BAŞLATTIK’
 

Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Naci Karaağaç, “Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangın bize çok ciddi bir uyarıdır. Kabataş’ın çok acil korunaklı hale getirilmesi gerekiyor. Kabataş’ta yangın alarm sistemi var ama söndürme sistemi yok. Fizibilite çalışması yaptırdık. Görülüyor ki şimdiye kadar yaptığımız uygulamalar çok yetersiz. İTÜ’yle çalışma başlattık” diye konuştu.


‘TESİSAT ONARIMINA ONAY YOK’
 

1854’de Düyun-u Umumiye binası olarak yaptırılan İstanbul (Erkek) Lisesi’nde de durum iç açıcı değil. Bir lise yetkilisi, “Okulumuzda yangın dolapları, içinde söndürme tüpleri ve kovalar var. Onun dışında ne yangın alarm sistemi ne de yangın söndürme sistemi var. 3 yıldır, ‘Elektrik tesisatı acil onarılsın’ diye MEB’e başvuruyoruz. 3 yıldır onay çıkmadı” dedi.


TARİHİ YAPILARDAKİ RİSKLER
 

Beylerbeyi Sarayı: Yangın söndürme sistemi yetersiz. Elektrik tesisatı çelik korumalı, kablolar boru içinde değil.
Topkapı Sarayı: Asıl gerekli olan gazlı söndürme sistemi, binanın tamamını izleme sistemi, erken algılama sistemi yok.
Feriye Sarayları: Basit alarm sistemleri dışında gerekli uygun donanımlar yok. Yapılar ciddi risk altında.
Yıldız Sarayı: Detay ve teknolojik yangın söndürme ekipmanları yok.
Dolmabahçe Sarayı: Depo kısımlarında kolay yanıcı pek çok madde bulunuyor.
Sepetçiler Köşkü: Yangın algılama, bildirme, söndürme sistemleri teknolojiden uzak.
Hıdiv Kasrı: Elektrik sistemlerine aşırı yükleniliyor. Koruma önlemi yok.


TARİHİ BİNANIN SON DURUMU


‘Binanın çökme riski yok alt kat hasarsız’
 

GSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy binanın son durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:
GİRİŞ YASAK: Polis ve itfaiyenin çalışmaları sürdüğü için içeriye girişlere izin verilmiyor.


ALT KAT AZ HASARLI: Alt katta çok büyük hasar yok. Orta katta yüzde 50 civarında bir hasar var. Üst kat maalesef çok kötü.
 

ÇÖKME RİSKİ YOK: Binada çökme tehlikesi yok ancak en üst katta İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’nın önündeki büyük salon kısmen çökmüş durumda. Ama diğer katlarda büyük hasar yok.

DEĞERLİ MATERYAL: Hasarın bir materyal tarafı var, bir de tarihi boyutu var. Burası eski bir saray müştemilatı. Çok değerli tavan süslemeleri, bir tarih var. Onlar restore edilecek ama nasıl olacak, onu bilemiyoruz.
 

'Topbaş yanlış bilgilendirilmiş'
 

GALATASARAY Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Yangına geç müdahale yok, geç ihbar var” açıklamalarına yanıt verdi. Ersoy şöyle konuştu: “Belki Sayın Topbaş da yanlış bilgilendirilmiş olabilir. Çünkü o sırada ben sürekli telefon görüşmesi yapıyordum. İtfaiyenin sirenlerini telefonumdan duyuyordum. Yangına ilk olarak güvenlik elemanları müdahale etmiş. Duman alarm sistemi var. O sistem çalışmış. Güvenlikçiler tüplerle müdahale etmişler. Kısmi yangını söndürmüşler. O arada itfaiye gelmiş. İtfaiyenin geç gelmesi gibi bir durum yok.” Prof. Ersoy, bir basın mensubunun, “İtfaiyenin zabıt tuttuğu iddialarına ilişkin neler söyleyeceksiniz?” sorusuna, “Spekülasyon olabilir. Benim gözümle görmediğim şeyler hakkında yorum yapmam doğru olmaz” yanıtını verdi.


İTFAİYE: Ayrılma yalan
 

İSTANBUL İtfaiyesi yangınla ilgili ön raporunu açıkladı. İtfaiye, “İlk anda çıkan dumanlara müdahale edildi. Yangının kaynağı bulunamadı. Tutanak tutulurken çatı yanmaya başladı” iddialarına şöyle yanıt verdi: Olay müdahale prosedürümüz içerisinde olay yerinde tutanak tutmak diye bir işleyiş yoktur. Olaylar ile ilgili olarak hazırladığımız raporlar olay anı ve rasında detaylı inceleme ve araştırma yapıldıktan sonra zırlanmaktadır. Mezkûr olayda da olay yerinden ayrılmış ya ayrılmaya teşebbüs etmiş hangi bir ekibimiz yoktur.
 

Sultan Uçar/Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 15 °C
İzmir
7 / 21 °C
Antalya
12 / 26 °C
Adana
13 / 24 °C
Konya
2 / 16 °C