İstanbul 15°C
12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onun (sas) hayatını örnek almalıyız
23 Ocak 2013 Çarşamba 11:59

"O'nun (sas) hayatını örnek almalıyız"

Bugün, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sas)’in doğduğu gece olan Mevlid Kandili. Prof. Dr. Saffet Köse, bu gece tesbih, kaza namazları ve bol bol salat-ü selamlarla süslenebileceğini söylüyor.

 

Peygamber Efendimiz’in (sas) doğumuyla beraber yaşananlar, mucizeler şiirlerle anlatıldı. Fakat en çok 15. yüzyılda Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı Vesîletü’n Necât olan Mevlid sevildi. Öyle ki okunması gelenek haline geldi. Yaklaşık 6 yüz yıldır devam eden bu gelenek, Efendimiz’in (sas) tanıtılmasına ve sevdirilmesine vesile oluyor. Ümmeti O’na salat ü selamlar getiriyor. Peki, sadece Mevlid okumak, O’nun (sas) ete kemiğe bürünüp cismaniyetiyle aramıza katıldığı bu günü yaşamaya, idrak etmeye ve en önemlisi O’na yaklaşmaya yeterli mi? Bu gece daha başka neler yapılabilir?
 
İlahiyatçılar, Mevlid okumanın çok önemli bir ibadet olduğunu ifade ederken, o kutlu gecede bizi Efendimiz’e yaklaştıracak daha başka makbul ibadetlerin de yapılması gerektiğini söylüyor. En önemlisi de O’nun dünyayı teşrifini tek bir geceye sığdırmamak gerektiğinin altını çiziyor: “Efendimiz’in en büyük miraslarından sünnet, o gece gelmeden evvel hayatımıza tatbik etmeye çalışacağımız bir vazife haline gelebilir. Tüm aile bireyleri bir araya gelerek Mevlid Kandili öncesinde manevî hazırlık yapabilir. Mevlid Kandili, Efendimiz’le aramızdaki münasebeti sorgulayacağımız ve O’na yakınlaşacağımız bir yıldönümü olmalı.”
 
Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yenibaş, Peygamber sevgisini gönüllerde coşturan bütün faaliyetlerin meşru olduğunu söylüyor. Bu gecede Efendimiz’in (sas) daha iyi anlaşılması ve tanınması için sohbet ortamları oluşturulabileceğini belirtiyor. Yenibaş, “Bizler sünnet denildiği zaman bazı sünnetler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Fakat Efendimiz’in sosyal hayatta ön planda olan sünnetlerine (güvenilir olması, komşuluk hakkı ve kardeşliğe dikkat etmesi gibi) uyulmalı. Bu gece bu sünnetleri hayatımıza oturtma anlamında bizlere vesile olabilir.” diyor. İslam hukukçusu Prof. Dr. Saffet Köse ise sıkça sorulan ‘Efendimiz’e (sas) nasıl layık bir ümmet olabiliriz?’ sorusuna cevap veriyor. Köse, her daim Efendimiz’in hayatını hayatımıza tatbik edeceğimiz gayret ve hedef yörüngeli yaşamak gerektiğini ifade ediyor. Prof. Dr. Köse, bu gece yapılabilecek ibadetleri de şöyle anlatıyor: “Mevlid Kandili’nde  kılınmalı denilebilinecek bir nafile namaz yok. Ama bu gece tesbih ve kaza namazlarıyla süslenebilir. Ayrıca bol bol Efendimiz’e salat ü selam okunabilir.” Gün içinde sadaka vermenin de çok faziletli bir sünnet olduğuna değinen Köse, toplu hatimler yapılabileceğini dile getiriyor.
 
Efendimiz’in doğumunu tek bir geceye sığdırmamak gerektiğini ifade edenlerden Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kadir Paksoy da “İslam, daimidir. Sadece belli zamanlarda ibadet etmek olmaz. O’nun, (sas) ümmeti olma yolunda her an O’nun(sas) hayatını örnek almalıyız.” diyor. Bu gecenin Efendimiz’in ümmeti için de bahar öncesi tazelenme gibi günahlardan arınıp temizlenmeye vesile olabileceğinin altını çiziyor.
 
2013’ün Kutlu Doğum teması: Hz. Peygamber ve insan onuru
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 2013 yılı Kutlu Doğum temasını ‘Hz. Peygamber (sas) ve insan onuru’ olarak belirlediklerini söyledi. Diyanet’in her yıl Kutlu Doğum Haftası’nda bir tema işlediğini vurgulayan Görmez, “Bu yılda üzerinde duracağımız tema Hazreti Peygamber ve insan onuru. İnsanın onuruna, izzetine ve hassasiyetine değer vermek konusunda zaaflar çok yoğun olarak başladı. Varlığı insanlık için bir onur olan Sevgili Peygamberimiz’in özellikle insana verdiği değeri yeniden bütün toplumla paylaşmayı düşündük.” diye konuştu.
 
Zaman
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 15 °C
İzmir
7 / 21 °C
Antalya
12 / 26 °C
Adana
13 / 24 °C
Konya
2 / 16 °C