İstanbul 9°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orman Yangınları Her Yıl 16 Derslikli 120 Okula Mal Oluyor
20 Eylül 2013 Cuma 10:43

Orman Yangınları Her Yıl 16 Derslikli 120 Okula Mal Oluyor

Türkiye, her yıl yangınlarda yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.

Türkiye, her yıl yangınlarda yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur, yangınlara dikkat çekmek ve orman işçilerinin kahramanca çalışmalarını anlatabilmek için “Ateşe Yürüyenler” adlı bir belgesel film çekti. Birçok orman yangınına gidip işçilerle omuz omuza çalışan Batur, her yıl yangınlarla mücadelede 300 milyon liranın üzerinde para harcandığını, bununla 16 derslikli 120 okul yapılabileceğini hatırlatarak, filmi kamuoyunu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için çektiğini kaydetti.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteğiyle dört ayda ortaya çıkarılan belgesel film, orman yangınlarının şaşırtıcı sebeplerini, söndürmek için harcanan insanüstü çabayı, perde arkasında kalmış orman işçilerinin mücadelesini seyirciyle buluşturmayı hedefliyor. Film hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Batur, dört ay süren hazırlık ve çekim aşamasında çeşitli orman yangınlarında söndürme çalışmalarına katıldığını belirterek, “Orman yangınlarıyla mücadele eden binlerce insan var. Bunlar birer gizli kahraman. Bu insanlar bilinmiyor ve onları tanıtmak istedim. Her yıl İzmir bölgesinde 2 bine yakın orman yangını çıkıyor. Bunların çok büyük bir bölümü, insan kaynaklı yangınlar. Bu yangınlarla ormanlarımız kül olduğu gibi mücadele sırasında da yaklaşık 50 milyon lira harcanıyor. Bu parayla 16 derslikli 120 tane okul yaptırılabilir. Bu tablo gözönüne alındığında, insanlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladım.” dedi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise yangınların yüzde 97 oranında insan kaynaklı çıktığını vurguladı. Teknolojinin imkanlarından faydalanarak orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini belirten Aydın, Türkiye’nin bu konuda en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyledi. Aydın, “Yangınları söndürebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Erken uyarı sistemlerimiz, gözetleme kulelerimiz, 177 ihbar hattımız sürekli çalışıyor ancak tek başına söndürme faaliyetleri hiçbir anlam taşımıyor. Orman yangınlarının sebeplerine bakınca, büyük oranda insan kaynaklı. Bu nedenle halkımızı bilinçlendirmek için eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürüyoruz. Bu belgesel çalışmasının da insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması noktasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Orman yangınlarıyla mücadelede bin 278 işçi, 200 teknik eleman, beş helikopter, üç uçak, 80 arazöz, 42 ilk müdahale aracı ve 17 iş makinesiyle aralıksız çalıştıklarını vurgulayan Bölge Müdürü Aydın, ihbarlar ve yanan alanlar konusunda da bilgi verdi. 2013’te bugüne kadar bin 176 ihbar aldıklarını, bunların yalnızca 136’sının asılsız çıktığını belirterek, vatandaşların bu konuda hassas olduğunu ifade etti. Sorumluluk sahalarında orman dışı 768, ormanlık alanda ise 272 olmak üzere toplam bin 40 yangın çıktığını, bunlarda bin 490 hektarlık alanın yandığını söyledi. İbrahim Aydın, 2012’de bin 810 yangın çıktığını, bunlarda ise orman dışı ve ormanlık alan olmak üzere toplam bin 174 hektarın kül olduğunu kaydetti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
9 / 22 °C