İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orman Yangınları Her Yıl 16 Derslikli 120 Okula Mal Oluyor
20 Eylül 2013 Cuma 10:43

Orman Yangınları Her Yıl 16 Derslikli 120 Okula Mal Oluyor

Türkiye, her yıl yangınlarda yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.

Türkiye, her yıl yangınlarda yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur, yangınlara dikkat çekmek ve orman işçilerinin kahramanca çalışmalarını anlatabilmek için “Ateşe Yürüyenler” adlı bir belgesel film çekti. Birçok orman yangınına gidip işçilerle omuz omuza çalışan Batur, her yıl yangınlarla mücadelede 300 milyon liranın üzerinde para harcandığını, bununla 16 derslikli 120 okul yapılabileceğini hatırlatarak, filmi kamuoyunu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için çektiğini kaydetti.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteğiyle dört ayda ortaya çıkarılan belgesel film, orman yangınlarının şaşırtıcı sebeplerini, söndürmek için harcanan insanüstü çabayı, perde arkasında kalmış orman işçilerinin mücadelesini seyirciyle buluşturmayı hedefliyor. Film hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Batur, dört ay süren hazırlık ve çekim aşamasında çeşitli orman yangınlarında söndürme çalışmalarına katıldığını belirterek, “Orman yangınlarıyla mücadele eden binlerce insan var. Bunlar birer gizli kahraman. Bu insanlar bilinmiyor ve onları tanıtmak istedim. Her yıl İzmir bölgesinde 2 bine yakın orman yangını çıkıyor. Bunların çok büyük bir bölümü, insan kaynaklı yangınlar. Bu yangınlarla ormanlarımız kül olduğu gibi mücadele sırasında da yaklaşık 50 milyon lira harcanıyor. Bu parayla 16 derslikli 120 tane okul yaptırılabilir. Bu tablo gözönüne alındığında, insanlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladım.” dedi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise yangınların yüzde 97 oranında insan kaynaklı çıktığını vurguladı. Teknolojinin imkanlarından faydalanarak orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini belirten Aydın, Türkiye’nin bu konuda en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyledi. Aydın, “Yangınları söndürebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Erken uyarı sistemlerimiz, gözetleme kulelerimiz, 177 ihbar hattımız sürekli çalışıyor ancak tek başına söndürme faaliyetleri hiçbir anlam taşımıyor. Orman yangınlarının sebeplerine bakınca, büyük oranda insan kaynaklı. Bu nedenle halkımızı bilinçlendirmek için eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürüyoruz. Bu belgesel çalışmasının da insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması noktasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Orman yangınlarıyla mücadelede bin 278 işçi, 200 teknik eleman, beş helikopter, üç uçak, 80 arazöz, 42 ilk müdahale aracı ve 17 iş makinesiyle aralıksız çalıştıklarını vurgulayan Bölge Müdürü Aydın, ihbarlar ve yanan alanlar konusunda da bilgi verdi. 2013’te bugüne kadar bin 176 ihbar aldıklarını, bunların yalnızca 136’sının asılsız çıktığını belirterek, vatandaşların bu konuda hassas olduğunu ifade etti. Sorumluluk sahalarında orman dışı 768, ormanlık alanda ise 272 olmak üzere toplam bin 40 yangın çıktığını, bunlarda bin 490 hektarlık alanın yandığını söyledi. İbrahim Aydın, 2012’de bin 810 yangın çıktığını, bunlarda ise orman dışı ve ormanlık alan olmak üzere toplam bin 174 hektarın kül olduğunu kaydetti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C