İstanbul 17°C
22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYMnin yeni sistem hedefi
26 Mayıs 2012 Cumartesi 16:48

ÖSYM'nin yeni sistem hedefi

ÖSYM'nin 2015 hedefinde elektronik ve çoklu sınav sistemine geçmek amaçlanıyor.

 

Türkiye sınav sistemlerini gözden geçiriyor.
 
Daha önce Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in açıkladığı Yükseköğretime geçiş Sınavı ile ilgili değişiklik önerisine ÖSYM Başkanı Ali Demir de katıldı.
 
Demir, her adayın 4 defa sınava gireceği, konforlu ve güvenilir sınav binalarının olduğu, elektronik bir sınav sisteme geçmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
"Eğitim ve Yönetimde Politika Analizleri ve Stratejik Araştırmalar Derneği" (EYPASAD), "Üniversitelerimizin Geleceği ve Geleceğin Üniversiteleri" konulu bir sempozyum düzenledi.
 
Ankara Bilim Platformu Başkanı Necati Örmeci, "Eksiklerimizi farkedip farkında olmayı yaratıp gelecekte üniversitelerimizin şekillenmesine ışık tutacak mesajları burada oluşturmak olacak temel amacımız bu toplantıda bu." dedi.
 
Sempozyumda konuşan ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2015 hedeflerinin elektronik sınav ve çoklu sınav sistemine geçiş olduğunu söyledi.
 
Tekli sınav sisteminin öğrencide büyük bir stres oluşturduğunu belirten Demir, çoklu sınav sistemiyle hem öğrencilerin hem de ailelerin ruhen bir rahatlatma yaşayacağını belirtti.
 
Demir, sınav sistemlerinde ÖSYM'nin nasıl bir değişiklik öngördüğünü de anlattı.
 
ÖSYM Başkanı Ali Demir, "YGS ve LYS sınavlarında her aday farklı zamanlarda en fazla 4 defa sınava girme hakkına sahip olacak.Girmek istedikleri sınav tarihlerini kendileri belirleyecekler ve ÖSYM'nin randevu sisteminden girecekleri sınav için randevu alacaklar. Her sınava belirli sayıda aday kabul edilecek. Bir sınava giremeyen aday bir sonraki sınav için randevu alabilecek." dedi.
 
Ali Demir, yerleştirme işlemlerinin en yüksek nota göre mi yoksa sınavların ortalamasına göre mi yapılacağının, kamuoyunda tartışılması gereken bir konu olduğunu söyledi.
 
ÖSYM Başkanı, güvenilirliğiyle, konforuyla, 20 özel sınav binası inşaa etmeyi, bu sayede günde iki üç oturum ve haftada 10 - 12 sınav gerçekleştirmeyi hedeflerini kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
8 / 22 °C