İstanbul 22°C
22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZEL GÖRÜŞME
19 Eylül 2011 Pazartesi 11:31

ÖZEL GÖRÜŞME

Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek

Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

“Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Arap Baharı” turu kapsamında ziyaret ettiği Mısır, Tunus ve Libya gezilerinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 66. dönem açılış toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gidiyor. Erdoğan, ziyareti kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştireceği görüşmede İsrail ile yaşanan gerginliği, Filistin’in BM’ye yapacağı başvuruyu masaya yatıracak. Erdoğan, Obama ile Mısır, Tunus ve Libya temaslarına ilişkin görüş alışverişinde de bulunacak. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yapacağı kritik konuşmanın yanı sıra çantasında 7 dosya ile ABD’ye gideceği belirtildi.
Obama’yla da BM binasında kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Erdoğan’ın alınan bilgiye göre görüşmede gündeme getireceği konulardan ilki İsrail olacak. Obama’nın Türkiye-İsrail ilişkisindeki tansiyonun düşürülmesi için Erdoğan’a mesaj vereceği belirtilirken, Erdoğan, Türkiye’nin üç şartının yerine getirilmemesi halinde İsrail’le ilişkilerin normalleşmeyeceğini vurgulayacak. İsrail’in uzlaşmaz bir tutum içerisinde olduğunun altını çizecek olan Erdoğan, ABD’nin müttefikine gerekli mesajı vermesini isteyecek.

Filistin devleti

Erdoğan’ın çantasında bulunan diğer bir dosyayı ise Filistin meselesi oluşturuyor. Erdoğan’ın Obama’ya Filistin devletinin kurulmasının vaktinin geldiği mesajını vereceği belirtildi. Erdoğan’ın ayrıca Obama’nın çağrısına rağmen devam eden işgal bölgesindeki yerleşimleri örnek göstererek, ABD’nin, Filistin’in BM’de tanınması konusundaki olumsuz tavrını gözden geçirmesini isteyeceği ifade edildi.

Karşı adım

Erdoğan’ın önemli konu başlıklarından birisi de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik alan belirleme çabaları ve Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz arama girişimi olacak. Erdoğan, Obama’ya, Rum Kesimi’nin bölgede tansiyonu yükselttiğini belirtecek, Türkiye’nin de buna karşı adım atacağı mesajı verecek.

Libya uyarısı

Arap Baharı turuyla ilgili Obama’ya bilgi verecek olan Erdoğan’ın, Mısır’daki durumu anlatırken, uluslararası toplumun, ülkenin demokrasiye geçiş sürecini yakından izlemesi gerektiğinin altını çizeceği öğrenildi. Seçimler, anayasa yapımı ve askeri konseyin yönetimi sivillere devretmesi konusunda hassas davranılmasını isteyecek olan Erdoğan’ın, Libya konusunda başta Fransa olmak üzere bazı ülkelerin çıkar odaklı yaklaşımlarının Libya’ya ve bundan sonra gerçekleşebilecek demokrasi arayışlarına zarar vereceğinin altını çizeceği de ifade edildi. Suriye konusunun da görüşmede önemli bir yer tutacağı belirtildi. Erdoğan’ın, Obama’ya, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda atacağı adımlar ve anlık istihbarat paylaşımının yoğunlaştırılması mesajını vermesi bekleniyor.

Obama ile özel görüşme

BM genel Kurulu sırasında ABD Başkanları diğer ülke liderleriyle program yetersizliği nedeniyle özel görüşme yapmıyor. Görüşmeler ayak üstü gerçekleşiyor. Ancak Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilim Obama’yı bu geleneği bozmaya itti.

Obama, Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’dan görüşme talep etti. Erdoğan ile Obama’nın görüşmesi yaklaşık 90 dakika olarak planlandı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi» Havayolu devi iflasını istedi» Mermerde derin çatlak: Depo savaşları başladı» İstanbul'da yarın sağanak bekleniyor» İran Genelkurmay Başkanı Ankara'da» Medipol Başakşehir, avantaj için sahaya çıkıyor» Galericiler 'ikinci el yönetmeliği'ni bekliyor» Denetçi şirketlere savsaklama cezası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 29 °C
İzmir
19 / 30 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
25 / 33 °C
Konya
16 / 28 °C