İstanbul 12°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZEL GÖRÜŞME
19 Eylül 2011 Pazartesi 11:31

ÖZEL GÖRÜŞME

Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek

Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

“Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Arap Baharı” turu kapsamında ziyaret ettiği Mısır, Tunus ve Libya gezilerinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 66. dönem açılış toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gidiyor. Erdoğan, ziyareti kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştireceği görüşmede İsrail ile yaşanan gerginliği, Filistin’in BM’ye yapacağı başvuruyu masaya yatıracak. Erdoğan, Obama ile Mısır, Tunus ve Libya temaslarına ilişkin görüş alışverişinde de bulunacak. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yapacağı kritik konuşmanın yanı sıra çantasında 7 dosya ile ABD’ye gideceği belirtildi.
Obama’yla da BM binasında kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Erdoğan’ın alınan bilgiye göre görüşmede gündeme getireceği konulardan ilki İsrail olacak. Obama’nın Türkiye-İsrail ilişkisindeki tansiyonun düşürülmesi için Erdoğan’a mesaj vereceği belirtilirken, Erdoğan, Türkiye’nin üç şartının yerine getirilmemesi halinde İsrail’le ilişkilerin normalleşmeyeceğini vurgulayacak. İsrail’in uzlaşmaz bir tutum içerisinde olduğunun altını çizecek olan Erdoğan, ABD’nin müttefikine gerekli mesajı vermesini isteyecek.

Filistin devleti

Erdoğan’ın çantasında bulunan diğer bir dosyayı ise Filistin meselesi oluşturuyor. Erdoğan’ın Obama’ya Filistin devletinin kurulmasının vaktinin geldiği mesajını vereceği belirtildi. Erdoğan’ın ayrıca Obama’nın çağrısına rağmen devam eden işgal bölgesindeki yerleşimleri örnek göstererek, ABD’nin, Filistin’in BM’de tanınması konusundaki olumsuz tavrını gözden geçirmesini isteyeceği ifade edildi.

Karşı adım

Erdoğan’ın önemli konu başlıklarından birisi de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik alan belirleme çabaları ve Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz arama girişimi olacak. Erdoğan, Obama’ya, Rum Kesimi’nin bölgede tansiyonu yükselttiğini belirtecek, Türkiye’nin de buna karşı adım atacağı mesajı verecek.

Libya uyarısı

Arap Baharı turuyla ilgili Obama’ya bilgi verecek olan Erdoğan’ın, Mısır’daki durumu anlatırken, uluslararası toplumun, ülkenin demokrasiye geçiş sürecini yakından izlemesi gerektiğinin altını çizeceği öğrenildi. Seçimler, anayasa yapımı ve askeri konseyin yönetimi sivillere devretmesi konusunda hassas davranılmasını isteyecek olan Erdoğan’ın, Libya konusunda başta Fransa olmak üzere bazı ülkelerin çıkar odaklı yaklaşımlarının Libya’ya ve bundan sonra gerçekleşebilecek demokrasi arayışlarına zarar vereceğinin altını çizeceği de ifade edildi. Suriye konusunun da görüşmede önemli bir yer tutacağı belirtildi. Erdoğan’ın, Obama’ya, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda atacağı adımlar ve anlık istihbarat paylaşımının yoğunlaştırılması mesajını vermesi bekleniyor.

Obama ile özel görüşme

BM genel Kurulu sırasında ABD Başkanları diğer ülke liderleriyle program yetersizliği nedeniyle özel görüşme yapmıyor. Görüşmeler ayak üstü gerçekleşiyor. Ancak Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilim Obama’yı bu geleneği bozmaya itti.

Obama, Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’dan görüşme talep etti. Erdoğan ile Obama’nın görüşmesi yaklaşık 90 dakika olarak planlandı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Konut fiyatları en çok o ilçelerde artış gösterdi» Gayrimenkul satışları yeni bir rekora imza atacak» Altay Tankı'nda geri sayım başladı» Zorlu'dan 'alternatif' hamle» TİSK’ten asgari̇ ücret uyarısı» Kamu Ar-Ge harcamalarında 'savunma' ilk sırada» Denizaltından iki yakayı birleştirdiler!» 'Bosna Kasabı' Mladic için karar çıktı» Doğan Holding’den ağır vasıta atağı» İngiliz turistten 3 bin lira taksi parası aldılar» ‘ziraat.com’ 20 yıl sonra Ziraat Bankası’nın oldu» Migros'a yeni yabancı ortak geliyor» Otomotivde ihracat rekoru kırıldı» MB siyasi iklimden bağımsız, cesur politika uygulamalı» 137 yıllık hayal gerçek oldu» ASELSAN’da bir şüpheli intihar daha» S-400'lerin teslimat tarihi belli oldu» Türkiye'ye gizli ambargo» ABD'den tehdit geldi!» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde» Şimşek'ten enflasyon hakkında şok açıklama!» Depreme hazır olmak için çok sıkı çalışmamız lazım» 57 milyon kullanıcının bilgileri çalındı!» Meteorolojiden 'zirai don' uyarısı» Erdoğan'dan flaş açıklamalar!» İşte Türkiye'nin şartları» Meteorolojiden İstanbul uyarısı» ''Türkiye bize babamız gibi davrandı''» Faiz lobisi iş başında!» Zarrab’da BAE parmağı » Türkiye dünyaya ihraç edecek!» ''Sarma sigaraya 6 yıl ceza'' » "Beni enflasyon artışı çok endişelendiriyor"» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
İzmir
2 / 14 °C
Antalya
6 / 16 °C
Adana
3 / 16 °C
Konya
-2 / 3 °C