İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZEL GÖRÜŞME
19 Eylül 2011 Pazartesi 11:31

ÖZEL GÖRÜŞME

Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek

Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

“Arap Baharı” turunun ardından ABD’ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’tan İsrail’e, terörden Suriye’ye kadar birçok konuyu Obama ile görüşecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Arap Baharı” turu kapsamında ziyaret ettiği Mısır, Tunus ve Libya gezilerinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 66. dönem açılış toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gidiyor. Erdoğan, ziyareti kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştireceği görüşmede İsrail ile yaşanan gerginliği, Filistin’in BM’ye yapacağı başvuruyu masaya yatıracak. Erdoğan, Obama ile Mısır, Tunus ve Libya temaslarına ilişkin görüş alışverişinde de bulunacak. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yapacağı kritik konuşmanın yanı sıra çantasında 7 dosya ile ABD’ye gideceği belirtildi.
Obama’yla da BM binasında kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Erdoğan’ın alınan bilgiye göre görüşmede gündeme getireceği konulardan ilki İsrail olacak. Obama’nın Türkiye-İsrail ilişkisindeki tansiyonun düşürülmesi için Erdoğan’a mesaj vereceği belirtilirken, Erdoğan, Türkiye’nin üç şartının yerine getirilmemesi halinde İsrail’le ilişkilerin normalleşmeyeceğini vurgulayacak. İsrail’in uzlaşmaz bir tutum içerisinde olduğunun altını çizecek olan Erdoğan, ABD’nin müttefikine gerekli mesajı vermesini isteyecek.

Filistin devleti

Erdoğan’ın çantasında bulunan diğer bir dosyayı ise Filistin meselesi oluşturuyor. Erdoğan’ın Obama’ya Filistin devletinin kurulmasının vaktinin geldiği mesajını vereceği belirtildi. Erdoğan’ın ayrıca Obama’nın çağrısına rağmen devam eden işgal bölgesindeki yerleşimleri örnek göstererek, ABD’nin, Filistin’in BM’de tanınması konusundaki olumsuz tavrını gözden geçirmesini isteyeceği ifade edildi.

Karşı adım

Erdoğan’ın önemli konu başlıklarından birisi de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik alan belirleme çabaları ve Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz arama girişimi olacak. Erdoğan, Obama’ya, Rum Kesimi’nin bölgede tansiyonu yükselttiğini belirtecek, Türkiye’nin de buna karşı adım atacağı mesajı verecek.

Libya uyarısı

Arap Baharı turuyla ilgili Obama’ya bilgi verecek olan Erdoğan’ın, Mısır’daki durumu anlatırken, uluslararası toplumun, ülkenin demokrasiye geçiş sürecini yakından izlemesi gerektiğinin altını çizeceği öğrenildi. Seçimler, anayasa yapımı ve askeri konseyin yönetimi sivillere devretmesi konusunda hassas davranılmasını isteyecek olan Erdoğan’ın, Libya konusunda başta Fransa olmak üzere bazı ülkelerin çıkar odaklı yaklaşımlarının Libya’ya ve bundan sonra gerçekleşebilecek demokrasi arayışlarına zarar vereceğinin altını çizeceği de ifade edildi. Suriye konusunun da görüşmede önemli bir yer tutacağı belirtildi. Erdoğan’ın, Obama’ya, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda atacağı adımlar ve anlık istihbarat paylaşımının yoğunlaştırılması mesajını vermesi bekleniyor.

Obama ile özel görüşme

BM genel Kurulu sırasında ABD Başkanları diğer ülke liderleriyle program yetersizliği nedeniyle özel görüşme yapmıyor. Görüşmeler ayak üstü gerçekleşiyor. Ancak Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilim Obama’yı bu geleneği bozmaya itti.

Obama, Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’dan görüşme talep etti. Erdoğan ile Obama’nın görüşmesi yaklaşık 90 dakika olarak planlandı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C