İstanbul 20°C
18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZEL HAREKATÇILAR İŞ BAŞINDA
20 Eylül 2011 Salı 23:32

ÖZEL HAREKATÇILAR İŞ BAŞINDA

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, özel harekat polislerinin terörle mücadele kapsamında araziye çıktıklarını söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, terör örgütüne yönelik operasyonlarda özel harekat polislerinin de askerlerle birlikte görev aldığını belirterek, ''Özel harekat polisimiz araziye çıkmaya başladı'' dedi.

Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Polisevi'nde polis muhabirleriyle biraraya geldi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçlar, Emniyet teşkilatının son dönemlerde eksiklikleri olmasına rağmen kendisini yenileyen bir teşkilat haline geldiğini söyledi.

Daha sağlıklı nasıl bir çalışma yapılabileceği konusunda gayret gösterdiklerini ifade eden Kılıçlar, polisin bu konudaki gayretinin yaşanan terör olaylarına rağmen daha da arttığını vurguladı.

Göreve geldikten sonra, terör saldırılarının yoğun olduğu bölgede incelemelerde bulunduğunu dile getiren Kılıçlar, ''Son 1-2 ay çerisinde polise yönelik eylemler arttı. Sadece polis değil, silahlı kuvvetleri, köy korucuları da bazen vatandaş da terör eylemlerinde hedef oluyor. Ama bunlar, Türk polisinin azmini, çalışma gayretini, görevini daha iyi yapmasını sağlayan şeyler. Yani bu olaylar nedeniyle polisimizde bir yılgınlık, bıkkınlık görmedim'' dedi.

Kılıçlar, polisin terörle mücadelede etkinliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bir soru üzerine de ''Şu anda zaten özel harekat polislerimiz, askerlerle birlikte operasyonlara çıkıyor. Birincisi bu konuda kanuni olarak hiçbir engel yok. Şu anda zaten çıkıyorlar. Askerimizle, jandarmamızla birlikte araziye çıkmaya başladı'' diye konuştu.

Kılıçlar, terörle mücadelede görevlendirilen özel harekat polisi sayısının artırılmasına yönelik bir çalışma olup olmadığıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

''Önce eğitmeniz lazım, yetiştirmeniz lazım. Normal eğitim süreçleri devam ediyor. 7 bine yakın özel harekatçımız var. 2-3 yıl içinde sayıları artabilir. Yani polis okulu öğrencilerinden özel harekatçı yetiştirmek için çalışıyoruz. Öyle bir çalışmamız var.''

Polise ağır silahlar alınıp alınmadığı da sorulan Kılıçlar, ''Tank, top alacak halimiz yok. İhtiyaç olanlar da alınır. Teknik ayrıntısına girilmesine gerek yok. Kırsal alanda özel harekatçılarımız çalışmalarını yapıyor'' dedi.

Kılıçlar, Tunceli'de bir halı sahada maç yapan polis memurlarına yapılan terör saldırısında teröristlere bilgi sızdırma gibi bir durum olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

''Şehirde herkese açık olan halı sahada maç yapıldığına dair bilgi sızması gibi bir durum olmaz. Yeni bir uygulama başlattık. Bir terör olayı olduğu zaman müfettişlerimizi gönderiyoruz. Arkadaşlarla ilgili suçluluk tespit etmek amacıyla değil, 'olay nasıl oldu, nasıl gelişti...' Arkasından değerlendirme raporu istiyoruz, 'kurumsal hafızamızda yer alsın ve unutulmasın, eksiklikler varsa gerekenler yapılsın' diye.''

-''KCK çok iyi çalışılması gereken bir yapı''-

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, son dönemde KCK'ya yönelik operasyonların hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

''Devlet, bu mücadeleyi yıllardır yapıyor. Son dönemde vatandaşımız da rahatsız olmaya başladı. Bıkkınlık verdi, hem şehirde hem kırsalda. Ayrım yapmamak lazım. Elinde silah olanlar olduğu müddetçe de bu çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Şehirde değil sadece kırsalda da. Biraz da KCK denilince sivil toplum kuruluşu gibi yanlış anlaşılma var. KCK çok iyi çalışılması gereken bir yapı. 'KCK Türkiye meclisi' deniliyor. Bu alternatif devlet modeli gibi sunulan, yani gayri yasal bir yapı. Bunun yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan. Bu, sıradan bir yapı, sıradan bir örgüt olmadığının en açık göstergesi.''

''Polisin, Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ne özel bir çalışması, projesi var mı'' sorusuna Kılıçlar, şu cevabı verdi:

''Bölgeyle ilgili değil sadece Türkiye ile ilgili Toplum Destekli Polis projemizi uyguluyoruz. Çok olumlu sonuçlar aldık. Resmi kamuoyu araştırmalarından kurumsal güvenilirlik olarak polisin durumu bizleri sevindiren noktada. Bölgede bu çalışmaları yapıyoruz. Belki daha fazla yapıyoruz. Polisimizin vatandaşla kaynaşmak adına Şırnak'ta öğrencilerle, hastalarla, arkadaşlarımız birebir ilgileniyor. Ankara'ya, Çanakkale'ye geziye getiriyorlar. Çeşitli spor müsabakaları tertip ediyorlar. Bu tip çalışmaları bölgelerde aksatmadan yapıyoruz. Tabii bölgede polislerimizin günlük hayatta günlük tedbirlerine daha çok dikkat etmek gerekiyor.''

Kılıçlar, Muş-Diyarbakır karayolunda kaçırılan kaymakam adayı ve askerle ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine şunları kaydetti:

''Kaçırılan kaymakam adayı ve askerle ilgili güvenlik personelimiz, askerimiz ciddi şekilde çalışıyor. Şimdiye kadar ciddi sonuç elde edemedik. Sadece kaçırılan askerimiz, serbest bırakıldı veya kendisi geldi, bilemiyorum. Biz bunlarla ilgili elimizden geleni yapıyoruz.''

Kılıçlar, kamuoyunda terörle mücadele konusunda ''polis gelecek işi bitirecek'' gibi bir algı söz konusu olduğunu, bunun çok da doğru olmadığını ifade ederek, ''Terörle mücadele sadece emniyetin tek başına yapabileceği bir şey değil. Eğitimle, devletin tüm birimleriyle bu mücadele yapılmalıdır'' dedi.

-''Bölge halkı terör örgütünü dinlemedi''-

Terör örgütünün eğitimi boykot çağrısına bölge halkının cevap verip vermediğiyle ilgili bir soruya da Kılıçlar, şu yanıtı verdi:

''Şu anda aldığımız bilgilere gere bölgede ciddi bir sıkıntı yok. Van ve Şırnak'ta yüzde 20 civarında bir devamsızlık var şu iki günde. Diğer illerimizde böyle bir şey yok. Herkes çocuğunu okula gönderiyor. Bölge halkı bu konuda örgütü dinlemiyor yani.''

Bir gazetecinin, 'Deniz Feneri e.v davası' olarak bilinen soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir zanlının, İstanbul'dan uçakla Ankara'ya getirilirken, eşinin yanında oturtulduğu ve havaalanında hayranlarına imza verdiğini belirterek, bunun doğru bir uygulama olup olmadığının sorması üzerine de ''Bu konuyla ilgili bir eksiklik varsa arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyordur'' dedi.

-BDP Milletvekili Tuncel'e yapılan müdahale-

Kılıçlar, İstanbul'da bir grup BDP'linin yaptığı gösteride, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'e yapılan polisin müdahalesiyle ilgili bir soru üzerine, ''Orada arkadaşlarımız küçük spreylerle müdahale etmek zorunda kalmış. Tabii kavganın içinde, orada, sadece Sebahat Hanım'ı etkilemiş nasıl olduysa. Herhalde basın mensuplarını görünce etkisi arttı, kameraları görünce'' dedi.

Polisin bu dönemde çok daha sabırlığı olduğunu düşündüğünü dile getiren Kılıçlar, polisin mecbur kalmadıkça biber gazı kullanmadığının altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 17 °C
İzmir
10 / 21 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
8 / 24 °C
Konya
1 / 13 °C