İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Panik yatırımcı hep kaybetti
19 Eylül 2013 Perşembe 15:13

Panik yatırımcı hep kaybetti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Panik hareketiyle işlem yapanlar geçmişte olduğu gibi maalesef bugün de hep kaybetmiştir." dedi.

Anadolu Ajansı'nın resmi iletişim sponsoru olduğu İstanbul Finans Zirvesi'nde (İFS) AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ertaş, Fed'in dün aldığı karara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Fed'in sürpriz bir şekilde uyguladığı politikaları devam ettireceğini açıklamasının, aslında piyasaların istediği açıklamalar olduğunu söyledi.Borsanın yükseldiğini, faizlerde ciddi düşüş yaşandığını ve dolar/TL paritesinin 1,95 seviyelerinin de altına gerilediğini anımsatan Ertaş, şunları kaydetti:"Türkiye orta ve uzun dönemde hala fırsatları olan, altyapısı sağlam ve makroekonomik dengeleri güçlü olan bir ülke. Dolayısıyla faiz politikaları konusunda yapılan açıklamalar Türkiye'yi etkilese de orta ve uzun dönemde biz yine güçlü olmaya devam edeceğiz. Nitekim en küçük bir açıklamayla bile neredeyese göstergeler 22 Mayıs öncesine çok yaklaştı. Dolayısıyla yatırımcıların panik olmaması gerekiyor. Kısa vadeli düşünmemesi gerekiyor.Türkiye'nin makroekonomik göstergelerini ve sermaye piyasalarına ilişkin düzenlemelerini iyi takip etmeleri gerekiyor. Panik hareketiyle işlem yapanlar geçmişte olduğu gibi maalesef bugün de hep kaybetmiştir. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar hep kazanmıştır. Piyasalarımızın güçlü olduğunu dün de söyledim bugün de söylüyorum."Bugün yakın coğrafyaya ve dünya ekonomisine bakıldığında Türkiye'nin dünyanın en fazla büyüyen ekonomilerinden birisi olduğunu anımsatan Ertaş, dış borcun az olmasının, kamu borcunun milli gelire oranının düşük olmasının ve genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmasının yatırımcılar için fırsat olduğunu vurguladı."Yılsonunda 20 olan halka arz hedefimize ulaşacağız"

Borsa İstanbul'un NASDAQ OMX ile stratejik ortaklık çalışmalarında son duruma ilişkin bilgiler de veren Ertaş, Borsa İstanbul'un NASDAQ OMX ile yapacağı stratejik ortaklık için teknik çalışmaların devam ettiğini, kesin bir tarih vermemekle birlikte muhtemelen bu yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi.Bu yılın yapılan halka arzlarla ilgili bilgileri paylaşan Ertaş, 12 Şubat'ta halka arzlarla ilgili önemli kararların alındığını anımsatarak, şunları kaydetti:"Geçmiş yıllardaki halka arzların performansı yatırımcılar ve düzenleyici otoriteler açısından tatminkar olunmadığını ortaya çıkarmıştı. 12 Şubat'taki kararlarımızdan sonra halka arzlarda yeniden bir artış yaşandı.Şuana kadar 13 tane halka arz gerçekleştirdik. performanslarına bakıldığında endeksteki düşüşten daha fazla düşen hissenin de olmadığını, endeksteki düşüşe rağmen de bazı hisselerin iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Bunlar düzenlemelerimizin olumlu sonuçlarıdır."Bu yılsonunda 20 halka arz yapmak gibi bir hedeflerinin olduğunu hatırlatan Ertaş, ancak 22 Mayıs'taki Fed kararlarıyla birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dalgalanmaların yaşandığını ifade etti.Ertaş, "Ancak bunun etkilerinin en azından bugün itibariyle önemli ölçüde kaybolduğunu görüyoruz. 13 olan halka arz sayının yılın kalan kısmında 20 olan hedefimize rahatlıkla ulaşacağımızı tahmin ediyorum" diye sözlerini tamamladı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C