İstanbul 14°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PAYLAŞILAMAYAN ARAZİ KİME GİTTİ?
12 Ekim 2011 Çarşamba 09:56

PAYLAŞILAMAYAN ARAZİ KİME GİTTİ?

Bir dönem TOBB ve İTO'yu karşı karşıya getiren Esnaf Hastanesi vakfına ait arazi ne TOBB'a ne de İTO'ya yar oldu.

İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Vakfı'na ait Esnaf Hastanesi ve Altunizade'deki arazisi Bahçeşehir Üniversitesi'ne kiralandı.

Uzun bir süre İTO ve TOBB tarafından aktarılan kaynaklarla ayakta kalan Esnaf Hastanesi borçlarını ödeyemez duruma gelince kapılarını kapamıştı.

TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL HASTANESİYDİ

1937 yılında Türkiye'nin ilk tam teşekküllü özel hastanesi olarak hizmete giren  Esnaf Hastanesi, bir grup sanayici ve ticaret adamının girişimi ile kurulmuştu.

Kurucuları arasında İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi ve ve İstanbul Ticaret Borsası'nın bulunduğu Esnaf Hastanesi, birkaç yıl önce 10 milyon liralık yatırımla yenilerek Business Esnaf Hastanesi adını almış ve İTO'nun sağlık partneri olmuştu.

TOBB  DEVİR ÖNCESİ 3 MİLYON LİRA AKTARDI

Uzun süre krizle boğuşan ve tüm çabalara rağmen bir türlü borçlarından kurtulamayan hastane için daha sonra TOBB devreye girmiş ve  tıp fakültesi yapmak amacıyla hastanenin devri için 3 milyon TL avans ödemişti. Hastane ve TOBB arasında yapılan protokole göre 5 yıl ödemesiz geçecek süreden sonra hastaneye 7 milyon lira daha lira ödenmesi ayrıca hastanenin bağlı bulunduğu vakfa ait Altunizade'deki 21 dönümlük arazinin emsal değerden TOBB'a kiralanması taahhüt edilmişti.

Ancak, bu arada İTO'nun araziyi İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne vererek satışından elde edilecek gelirle hastanenin borçlarının kapatılması gündeme gelmişti.

İTO BORÇLARIN ÖDENMESİ İÇİN 6.2 MİLYON LİRA AKTARACAKTI
Esnaf Hastanesi Koruma ve Yardım Derneği'ne bağlı olarak hizmet veren Esnaf Hastanesi, 2004 yılında dernek kapsamından çıkarılarak yine eski kurucuları tarafından İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Vakfı bünyesine geçmişti.


Derneğin tasfiyesi döneminde de İTO Meclisi'nde şiddetli tartışmalar yaşanmış, hararetli tartışmalara rağmen hastanenin borçlarının ödenmesi için yaklaşık 6.2 milyon liralık kaynak aktarma kararı Meclis'te kabul edilmişti.

TOBB'LA İTO'NUN ARASI AÇILDI
Bu süreçte üzerinde Esnaf Hastanesi'nde olduğu gibi Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin bulunduğu Altunizade'deki araziyi hem TOBB hem de İTO istemiş hatta o dönemde anlaşmazlık nedeniyle TOBB ve İTO yönetimi arasındaki ipler iyiden iyiye gerilmişti.


TOBB PROTOKOLE UYMADI
TOBB'un hastaneyi devralmak için 3 milyon lira avans vermesine rağmen devrin gerçekleşmemesine neden olarak ise TOBB'u hastane ile birlikte vakfın yüzde 51'in de söz sahibi olması gösterilmişti.

TOBB'la aralarında bir protokol olmasına rağmen hastanenin neden TOBB'a devredilemediği sorusuna yanıt ise İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı Başkan Yardımcısı Erdal Dönmez'den geldi.

Gazeteport'a konuşan Erdal Dönmez, şunları söyledi:" Defalarca TOBB'a hastane devri ile ilgili talepte bulunmamıza rağmen bize ilgi vermedi. Yazılı ve sözlü taleplerimizi yanıtlamadı. Anlaşma gereği 2011 yılının Ocak ayına kadar kiralama işlemini yapması gerekiyordu. Mahkemelik olduk. Kiralanmazsa teberrü edilecek kararına rağmen TOBB'dan yanıt alamadık. Vakfın menfaatleri gereği bu mülkleri atıl durumda tutamazdık. Ve 4-5 kez ihaleye çıktık. İhalelere katılan firmalar şartnamesine uygun olmadıkları ya da zamanında ödemeleri yapamadıkları için ihalelerden çekilmek zorunda kaldılar. Son yapılan ihalede Esnaf Hastanesi ve vakfa ait Altunizadeki arazi Bahçeşehir Üniversitesi'ne hasılat paylaşımlı olarak kiralandı. Esnaf Hastanesi 10 yıllığına artı opsiyonlu ve tam teşekküllü kullanılır durumda teslim edilmek şartıyla kiralandı. Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin bulunduğu arazi ise 10+10 yıllığına aynı şartlarla teslim edilmek üzere kiralandı."

TOBB ve İTO yetkilileri ise hastanenin kurtarılması için ciddi bir kaynak aktarılmasına rağmen neden vakfa ait taşınmazların bu iki kurumdan birine devredilmediği ya da kiralanmadığı sorusunu yanıtlamadılar.

TOBB kaynakları konu ile ilgili İTO'yu adres gösterirken İTO'dan ise bir açıklama yapılmadı.

"Vakfa ait iki hastanenin kaça devredildiği" sorusunu yanıtsız bırakan Erdal Dönmez, anlaşmaya göre vakfın hastanenin hasılatından  yüzde 1 oranında pay alacağını söyledi.

Her iki hastaneyi kiralayan Bahçeşehir Üniversitesi'de sözkonusu ihale bedeli hakkında bir açıklama yapmadı.

Ancak, 2010 yılındaki ihale sürecinde Sağlık Bakanlığı'nın yeni özel hastane açmak için ruhsat vermemesi nedeniyle hastane ruhsatlarının karaborsa olduğu ve bu nedenle Esnaf Hastanesi'nin 2.5 milyon dolarlık bir rayiç bedele sahip olduğu konuşulmuştu.

Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 12 °C
İzmir
13 / 21 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
-1 / 10 °C